kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-11-19, 14:39

justjupi pisze:Witam serdecznie,
Jestem nowym użytkownikom forum i chciałabym zapytać o jedną kwestię.
Obecnie uczę przedmiotów zawodowych zgodnych ze skończonym kierunkiem studiów, oczywiście mam przygotowanie pedagogiczne- chcialabym zapytać, czy jeśli zrobie sobie teraz studia posyplomowe np. Z wychowania fizycznego ( dla nauczycieli) to będę mogła uczyc WFu? Czy potrzebuje pełych studiów? Tak samo z innymi przedmiotami zawodowymi- wystarczą studia podyplomowe czy trzeba odbyc np. Studia lic., inż. Lub mgr?
Z gory dziękuję za odpowiedź! ;)


Ukończenie studiów podyplomowych z WF da możliwość uczenia WF-u, ale:
- jeśli ma Pani tytuł magistra, to będzie można uczyć tego przedmiotu na wszystkich etapach edukacyjnych
- jeśli ma Pani tytuł inżyniera/licencjata, to będzie można uczyć tego przedmiotu tylko w szkole podstawowej.

Co do innych przedmiotów zawodowych, to również wystarczą studia podyplomowe. Jeśli ma Pani tytuł magistra to nie ma żadnych problemów. Jeśli jednak tylko tytuł inżyniera/licencjata, to :
- zgodnie z rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji może Pani uczyć teoretycznych przedmiotów zawodowych mając ukończone tylko studia I stopnia
- zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów kształcenia nauczycieli nie może być Pani przyjęta na studia podyplomowe w zakresie nauczania przedmiotu zawodowego, gdyż osoba z tytułem mgr/lic może być przygotowywana na studiach podyplomowych wyłącznie do nauczania w szkole podstawowej. A w szkole podstawowej nie ma przedmiotów zawodowych. W związku z tym, aby móc być przyjętym na studia podyplomowe w zakresie przedmiotów zawodowych, trzeba mieć tytuł magistra.

justjupi
Posty: 2
Rejestracja: 2015-11-17, 17:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: justjupi » 2015-11-20, 01:44

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja mam tytuł mgr inż. także spokojnie mogę robić studia podyplomowe. :) Jeszcze raz ślicznie dziękuję!

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Burakowa » 2015-11-20, 20:11

Ostrożnie z tymi podyplomówkami. Niektorzy nauczyciele z MEN otrzymali info, że powinni się wstydzić owych studiów podyplomowych. W ogóle nawet nie wspominać, że je ukończyli, bo "każdy wie, jakie to studia". :evil:

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-11-20, 20:35

Burakowa pisze:Ostrożnie z tymi podyplomówkami. Niektorzy nauczyciele z MEN otrzymali info, że powinni się wstydzić owych studiów podyplomowych. W ogóle nawet nie wspominać, że je ukończyli, bo "każdy wie, jakie to studia". :evil:

Jakie to studia to wiadomo :) W tym całym bałaganie chodzi o to, by zdobyć odpowiedni papierek. Wiadomo, że najwięcej człowiek uczy się praktykując. Taka prosta rzecz jak kwalifikacje do nauczania została skomplikowana już do granic absurdu i jakoś z tego trzeba wybrnąć.

granna
Posty: 1
Rejestracja: 2015-11-21, 12:49
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podlaskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: granna » 2015-11-21, 13:08

Witam serdecznie. Mam problem z określeniem, gdzie ja w zasadzie mogę pracować... Ukończyłam studia magisterskie jakiś czas temu, w dyplomie mam zapis: pedagogika w zakresie wczesnej edukacji zintegrowanej. Do tej pory pracowałam w klasach I-III, teraz ubiegam sie o pracę w przedszkolu, ale okazuje się, że z moimi kwalifikacjami nie mogę podjąć tej pracy. Wymagane są kierunki: ped. wczesnoszkolna, przedszkolna, opiekuńczo-wychowawcza. W programie studiów miałam przedmioty i praktyki w takim samym wymiarze zarówno w klasach I-III jak i w przedszkolu, co jest do udowodnienia na podstawie wpisów w indeksie. Czy istnieje coś takiego jak wykaz placówek w jakich absolwent danego kierunku konkretnej uczelni może być zatrudniony? Przyznam szczerze, że czuję się rozżalona takim stanem rzeczy. Wybierałam kierunek, który da mi możliwość pracy i w szkole, i w przedszkolu, a teraz okazuje się, że mam przynajmniej o połowę mniej szans na zatrudnienie :-(

StaszekA
Posty: 1
Rejestracja: 2016-02-05, 10:08
Kto: student
Przedmiot: Matematyka, Fizyka, Geografia, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: StaszekA » 2016-02-05, 10:14

Ciekawe pytanie. Teraz wiele nauczycieli dla ułatwienia korzysta z bardzo dobrze przygotowancyh materiałów dydaktycznych ze strony reklama na której są materiały z poziomu przedszkola po kształtujące do zawodu. Ciekawi mnie jak ostatecznie się potoczą twoje losy odnośnie tej pracy. Pochwal się co i jak ci wyjdzie.

Lewkathi
Posty: 5
Rejestracja: 2011-07-12, 13:37
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Lewkathi » 2016-02-16, 15:37

Czy jeżeli gimnazjum przekształca się w zespół szkół (gimnazjum +liceum) to nauczyciel mający kwalifikacje do nauczania tylko w gimnazjum może być nadal zatrudniony w zespole?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2016-02-17, 13:19

Lewkathi pisze:Czy jeżeli gimnazjum przekształca się w zespół szkół (gimnazjum +liceum) to nauczyciel mający kwalifikacje do nauczania tylko w gimnazjum może być nadal zatrudniony w zespole?


Może być zatrudniony w zespole, ale nie można mu przydzielić prowadzenie zajęć w klasach liceum.

czwartek
Posty: 1
Rejestracja: 2016-02-22, 14:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: czwartek » 2016-02-22, 14:21

Dzień dobry,

Mam dość podstawowe pytanie, ale pomimo przedzierania się przez rozporządzenia i ustawy, nie byłem w stanie znaleźć odpowiedzi. Jestem magistrem socjologii i po kilku latach pracy w zawodzie myślę o karierze nauczycielskiej. Jak zdążyłem ustalić, w tym celu potrzebuję ukończyć studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego. Po zdobyciu takiej kwalifikacji, w jakich szkołach i przede wszystkim jakich przedmiotów będę mógł uczyć? Domyślam się, że WOS-u, ale czy również np. historii lub etyki?

I na marginesie - czy ktoś z Państwa może polecić jakiś kurs przygotowania pedagogicznego w Warszawie, na którym bym się mógł czegoś nauczyć (a nie tylko dostać papier, bo słyszałem że wiele z nich do tego się sprowadza)?

alegra
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-02, 20:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: alegra » 2016-06-02, 20:50

Czy osoba która ukończyła studia na kierunku ekonomicznym, nigdy nie pracowała w tym zawodzie, została zatrudniona w charakterze wychowawcy w internacie ukończyła studia podyplomowe pedagogika opiekuńczo - wychowawcza (400h) może odbywać staż na kolejne stopnie awansu zawodowego.

Edyta456
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-28, 19:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Edyta456 » 2016-06-28, 19:49

Witam

Czy osoba, która ukończyła studia magisterskie z języka niemieckiego z przygotowaniem pedagogicznym, będzie uprawniona do nauczania języka angielskiego w gimnazjum, po ukończeniu studiów licencjackich z translatoryki. Zaznaczam, że studia skończę w 2017 roku.

wichura77
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-28, 21:31
Kto: student
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: wichura77 » 2016-06-28, 21:36

Dobry wieczór,

pytanie odnośnie nauczania podstaw przedsiębiorczości oraz ekonomii w praktyce.
Ukończyłem licencjat, kierunek ekonomia, specjalność ekonomika menedżerska.
Ukończyłem magistra, kierunek finanse i rachunkowość, specjalność: bankowość i doradztwo finansowe
Wiadomo na każdym z tych kierunków była omawiana szeroko przedsiębiorczość i generalnie ekonomia, szczególnie na licencjacie. Mgr bardziej skupione było generalnie na finansach przedsiębiorstw, produktach bankowych i doradztwie.
Czy jeżeli skończę podyplomowe przygotowanie pedagogiczne wraz z obowiązkową 150 godzinną praktyką będę mógł nauczać w/w przedmioty ?

marrllen77
Posty: 1
Rejestracja: 2016-06-30, 01:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: marrllen77 » 2016-06-30, 02:07

Witam,
mam skończony licencjat z pedagogiki, dodatkowo studia podyplomowe z integracji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, od 3 lat pracuję w przedszkolu jako nauczyciel.Umowę mam do 31 sierpnia tego roku. We wrześniu 2016 miałam otrzymać umowę na stałe. Czy zgodnie z nowym rozporządzeniem nie będę mogła pracować w przedszkolu bez tytułu magistra?

KANWA
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-30, 21:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: KANWA » 2016-06-30, 21:45

WITAM
Mam pytanie i proszę o pomoc. Ukończyłam studia wyższe (mgr) na kierunku pedagogika w zakresie zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Obecnie ukończyłam podyplomowe studia dwusemestralne z informatyki(260 godzin). Czy mam kwalifikacje do nauczania informatyki w gimnazjum i szkole średniej, czy tylko podstawowej. Czy z takim wykształceniem mam kwalifikacje na dyrektora zespołu szkół- sp, gimnazjum, lo? Proszę o pomocną odpowiedz.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2016-07-01, 08:18

A co masz napisane na dyplomie? Tam powinny być określone Twoje kwalifikacje. Jeśli jest napisane, że masz uprawnienia do nauczania w każdego typu placówce, to w teorii je masz. W praktyce i tak nikt Cię nie zatrudni po podyplomówce w szkole średniej (no, chyba, że masz znajomości).
Dyrektorem możesz zostać. Najpierw musisz jeszcze skończyć zarządzanie. I odbyć staż (musisz być nauczycielem dyplomowanym).
Ale to tylko na następne trzy lata. Bo potem mamy "szkołę powszechną" i nie wiadomo, do czego będą uprawniać te wszystkie podyplomówki, licencjaty itd..I pewnie szybko się tego nie dowiemy... :(


Wróć do „Prawo oświatowe”