wynagrodzenie w wakacje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

vivien
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-09, 21:05

zarobki podczas wakacji

Postautor: vivien » 2007-08-09, 21:11

Kochani mam problem, który wynika niestety chyba z mojego przeoczenia. Otóż od września ubiegłego roku rozpoczęłam pracę w szkole podstawowej - zastępuję polonistkę, która wychowuje właśnie swoje maluszki. I tak też mam napisane w umowie, że jestem zatrudniona na czas nieobecności nauczyciela XY. Rzecz doyczy naszych wakacyjnych zarobków. Być może to mój błąd, bo nigdy o to nie pytałam, ale wydało mi się oczyswiste, że podczas wakacji nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie. Później dowiedziałam się o świadczeniu urlopowym. No i wszystko dobrze - w lipcu dostałam pieniązki - więcej niż zwykle, ze względu na to świadczenie urlopowe, ale dzis mamy sierpien - i to już prawie 10 - a ja nie dostałam nawet grosza! Do szkoły nie mam co dzwonić, bo księgowa na urlopie - polska rzeczywistość - i właściwie jedynie tym tłumaczę sobie brak świadczeń. Inne wyjąsnienie jest takie, że być może pani, którą zastęuję nie dostarczyła jakiegoś zwolnienia i w związku z tym nie mogą mi wypłacić pieniędzy, choć o tym też powinnam zostać poinformowana! Co o tym myslicie i jak to właściwie jest z naszymi wakacyjnymi zarobkami?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: Jethro Tull » 2007-08-09, 21:33

księgowa też ma prawo do urlopu podobnie jak i Ty :-)

a w kwestii meritum to nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę czas określony, jeśli umowa zawarta była na cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym nabywa prawa do urlopu w pełnym wymiarze. W Twoim przypadku można było umowe zawrzec na dwa sposoby ustalając termin jej zakończenia
1) na dzień, w którym przypada koniec zajęć w danym roku szkolnym – w tym dniu umowa o pracę rozwiąże się i będzie Ci przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop
2) na dzień 31 sierpnia czyli koniec danego roku szkolnego – i wtedy wykorzystasz przysługujący urlop wypoczynkowy w naturze.

a za czas urlopu wypoczynkowego zgodnie z art. 67 KN nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jeśli były jeszcze dodatkowo jakieś ponadwymiarówki, zastepstwa czy inne dodatkowe zajęcia to liczy sie z tego przeciętną.
Jeśli otrzymałabyś ekwiwalent za niewykorzystany urlop to jego wysokość oblicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Ale ten ekwiwalent winien byc wypłacony z dniem rozwiazania stosunku pracy czyli z końcem zajęc dydaktycznych (jesli taki termin był w umowie o prace).

Zatem spokojnie poczekaj i wyjasnij sprawę jak juz wróci ksiągowa, chyba że może kadrowa lub inna osoba naliczajaca pensje jest w szkole..

vivien
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-09, 21:05

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: vivien » 2007-08-09, 22:03

Dziekuje za wyczerpującą odpowiedź :) Jestem zatrudniona na ten "drugi sposób" ;) Przysługują mi więc świadczenia w czasie wakacji, a więc mam nadzieję, że moje braki na koncie sponsoruje księgowa i jej urlop ;) obawiam się tylko, czy ta druga wersja nie będzie właściwa - mianowicie, że pani, którą zastępuję nie dostarczyła jakiegoś zwolnienia. Raz tak już było. W czerwcu - jakoś tak w środku miesiąca - kończyło jej się zwolnienie ale następnego nie dowoziła, w związku z tym dostałam wówczas pieniądze jedynie za część miesiąca, bo bez tego zwolnienia, wyglądało to tak, że teoretycznie pracowałam do któregoś tam czerwca. Kiedy ona dostarczyła zwolnienie - ja otrzymałam resztę należnośći. Tym razem może być podobnie :/ Nie mam kogo dopytać w szkole, bo to mała szkoła - właściwie szkółka i funkcje księgowej, kadrowej - pełni ta sama osoba, która..... jest na urlopie. liczę na to, że najpóźniej w poniedziałek sytuacja się wyjaśni. W każdym razie jeszcze raz dziękuje za odpowiedź :)

nikt1028
Posty: 6
Rejestracja: 2007-12-16, 11:24

Czy dodatki sa wypłacane w wakacje???

Postautor: nikt1028 » 2007-12-16, 11:48

Witam. Jestem nauczycielem stażystą i pracuje na wsi. Mam dodatek wiejski i mieszkaniowy, plus jakieś nadgodziny.Rozumiem, że w wakacje dostanę czystą pensję bez nadgodzin, ale czy z dodatkami czy nie?
Pozdrawiam. Liczę na pomoc.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: malgala » 2007-12-16, 21:30

W wakacje nie dostaniesz gołej pensji zasadniczej tylko średnią urlopową.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: chiczi » 2007-12-16, 21:34

A co to takiego średnia urlopowa Malgalo :?:
Proszę Cię, jeżeli możesz, napisz coś więcej :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: dushka » 2007-12-16, 21:41

Średnia z całego roku pracy ;)

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: chiczi » 2007-12-16, 21:42

Aaaaa, rozumiem :)
Dzięki Dushka :*

histeryk
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-24, 13:08

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: histeryk » 2007-12-24, 13:17

czyli bedziecie mieli z aga na wakacje:)

Pozdrawiam
Histeryk

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: eldog » 2007-12-25, 14:14

Dziewczyny to najbardziej zawsze podobało mi się w pracy nauczyciela (pomijając inne sprawy typowo zawodowe!), że miałam płacone dodatkowo w wakacje gdy teoretycznie i niekiedy i praktycznie nie wykonywałam żadnej pracy i mogłam w spokoju wylegiwać się na plaży, a pieniądze były! I to wcale nie takie małe skoro wcale niekiedy nie pracowałam poza dodatkowym zaangażowaniem, ale to raczej wynikało z chęci pracy, pozdrawiam Ela
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Nowicjuszka1977
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-25, 12:14

Pytanie o wakacje

Postautor: Nowicjuszka1977 » 2008-04-09, 19:25

Witam, mam pytanie, na które nie mogę znaleść odpowiedzi. Jestem młodym nauczycielem, przyszłam na zastępstwo za panią, która jest na zwolnieniu - ciąża :) Umowę otrzymalam na czas okreslony, tzn. jeden miesiac i jest ona przedłużana każdego miesiąca jak zostaje doniesione kolejne zwolnienie. Termin porodu wyznaczony jest na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego i zastanawiam się co będzie ze mną w czasie wakacji? Czy będą one płatne? Wiem, ze mam być na zastępstwie do czasu powrotu tej pani z urlopu macierzyńskiego. Czy jest jakaś szansa, że wakacje będę miała płatne?

Bardzo proszę o odpowiedź.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: edzia » 2008-04-09, 19:43

Być może na czas urlopu macierzyńskiego tej nauczycielki, którą zastępujesz, otrzymasz nową umowę i ponieważ objęłaby ona wakacje, to otrzymałabyś za nie wynagrodzenie.

Jeśli nie, to zastosowanie mają tu takie przepisy:
Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.

Nowicjuszka1977
Posty: 4
Rejestracja: 2008-02-25, 12:14

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: Nowicjuszka1977 » 2008-04-10, 20:04

Rozumię, że w takim razie zostanie mi wypłacony ekwiwalent. Jeśli do czasu zakończenia roku szkolnego będę pracowala ponad 4,5 miesiąca to rozumię, że za prawie 1 miesiąc wakacji dostanę pieniążki, a reszta zostanie bezpłatna tak?

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: wynagrodzenie w wakacje

Postautor: lieblingin » 2008-04-17, 10:37

edzia, dzieki bo i mi przydala sie Twoja odpowiedz :)
tez jestem w podobnej sytuacji, mam umowe od polowy wrzesnia do 20 czerwca i tez musze "przypilnowac" to, co mi sie nalezy....

wittwe
Posty: 1
Rejestracja: 2008-04-20, 23:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

zaległy urlop wypoczynkowy a podwyżka

Postautor: wittwe » 2008-04-20, 23:30

Witam. Czy ktoś może mi powiedzieć, od kiedy należy mi się podwyżka. W styczniu urodziłam dziecko i przebywam obecnie na uropie macierzyńskim. Z racji, iż w okresie ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim, nawet w wakacje, mam do wykorzystania zaległy urop wypoczynkowy. Do pracy mam się stawić 19 czerwca (w tym jest już mój 6 tygodniowy urop).Podobno za okres, kiedy jestem na macierzyńskim podwyżka mi się nie należy, a jak jest w takim razie z zaległym urlopem, który muszę wykorzystać. Jak ktoś coś na ten temat wie, proszę o pomoc.


Wróć do „Prawo oświatowe”