Czy dostaliście wyrównanie

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: olla » 2010-01-08, 16:57

Nie znam się na tym zupełnie, ale czy w Waszych szkołach wypłacono Wam wyrównanie za zeszły rok i czy Wasza pensja od stycznia wzrosła? Jeden z nauczycieli w mojej szkole poruszył dziś tę kwestię i oświecił nas, że w szkole w sąsiedniej miejscowości wypłacono nauczycielom wyrównanie a nam nie. Gdy o to pytał w dyrekcji - uzyskał "enigmatyczne" wyjaśnienie. Jak jest u Was?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: dushka » 2010-01-08, 17:06

Nie, nie dostałam ani wyższej pensji, ani wyrównania. Aczkolwiek nie wiem, czy takowe w ogóle ma być? Ktoś coś konkretnego wie?

Poprzednie wyrównania były u nas zawsze wypłacane do końca marca.

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: olla » 2010-01-08, 17:15

Już po napisaniu posta znalazłam w Internecie takie informacje:
Samorządy będą miały czas do 20 stycznia, a nie do końca roku, jak dotychczas na przeprowadzenie analizy wynagrodzeń nauczycieli.
W 2010 roku samorządy zyskają dodatkowy miesiąc na przygotowanie sprawozdania oraz wypłatę dodatków dla nauczycieli. W związku z tym do 10 lutego prześlą regionalnym izbom obrachunkowym, związkom zawodowym i dyrektorom szkół analizę dotyczącą wynagrodzeń wypłaconych nauczycielom. Z kolei do 20 stycznia muszą podsumować poniesione wydatki na ten cel. Dodatek uzupełniający dla nauczycieli, którzy nie osiągają średnich płac, będzie wypłacany do końca stycznia. Takie zmiany zawiera projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, którego I czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.

- Obecne terminy na wypłatę wyrównań dla nauczycieli i przygotowanie sprawozdań nie są możliwe do wykonania przez gminy - mówi Bronisław Dutka, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.


REKLAMA Czytaj dalej



Projekt nowelizacji poparli posłowie, związki zawodowe oraz resort edukacji narodowej.

Ze względu na nałożone w tym roku na samorządy nowe obowiązki dotyczące wyliczania średnich wynagrodzeń, domagały się one szczegółowego określenia sposobu ich dokonywania. Projekt nowelizacji nakłada więc na ministra edukacji narodowej obowiązek wydania rozporządzenia w tej sprawie.

- Zgadzam się z argumentami samorządów dotyczących przesunięcia terminów, ale rozporządzenie może zostać wydane dopiero w sierpniu 2010 r. - mówi Lilla Jaroń, wiceminister edukacji narodowej.

Komisje sejmowe zdecydowały o skierowanie projektu ustawy do prac w podkomisji i zobowiązały resort edukacji do niezwłocznego opracowania rozporządzenia.


Źródło: http://finanse.wp.pl/kat,111116,title,W ... caid=196d2

A ile takie wyrównania mogą wynieść? Ile wynosiły w zeszłym roku?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: malgala » 2010-01-08, 17:24

olla pisze:A ile takie wyrównania mogą wynieść? Ile wynosiły w zeszłym roku?

Dodatek wyrównawczy jest dopiero od tego roku. Wcześniej go nie było.
Jego wysokość będzie zależała od tego ile samorządy wydały na płace dla nauczycieli na poszczególnych szczeblach awansu zawodowego. Mogą być takie gminy, w których ten dodatek nie będzie przysługiwał, bo nauczyciele osiągnęli średnią dla swojego stopnia awansu zawodowego i będą też takie, gdzie te dodatki mogą być spore.
Naliczyć ich jednak samorządy jeszcze nie mogą, bo rozporządzenie nie jest jeszcze podpisane. Będzie prawdopodobnie lada dzień.

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: olla » 2010-01-08, 17:30

A gdzie można się dowiedzieć, ile ta średnia teraz wynosi? Wtedy łatwo można sprawdzić, czy się ją osiągało

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: malgala » 2010-01-08, 17:54

Nie sprawdzisz, bo to nie jest liczone indywidualnie. Samorząd musi wyliczyć ile łącznie wszyscy nauczyciele na danym szczeblu awansu zarobili i na tej podstawie wyliczyć średnią.
Jeżeli okaże się, że nie osiągnęli tej średniej, wtedy dostaną dodatek i to bez względu na to czy indywidualnie średnią osiągnęli, czy też nie.

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: olla » 2010-01-08, 18:58

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem też, że gmina nie może mnie w żaden sposób "wykiwać" i jeśli to mi się należy to muszą mi dać i nie jest tak, że sami się musimy upominać, jak już zaczęliśmy zresztą, o czym pisałam w pierwszym poście?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: edzia » 2010-01-10, 16:51

U nas już gdzieś w połowie grudnia wypłacili, co nas zdziwiło. Dostałam ok. 180 zł netto. Mianowani dostali ponoć ok. 100 zł więcej.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: malgala » 2010-01-10, 17:33

U nas już gdzieś w połowie grudnia wypłacili

Podejrzewam, że wypłacili wam coś dodatkowego, jakoś to nazwali, a wszystko po to, żeby średnie osiągnąć i potem nie płacić.

aneczka25
Posty: 7
Rejestracja: 2008-02-18, 16:35

Nagroda dyrektora = kara?

Postautor: aneczka25 » 2010-01-12, 15:09

Nauczyciele, którzy dostali w 2009 roku nagrodę dyrektor, otrzymają mniejsze wyrównanie - z tego co słyszałam. Wychodzi na to, że lepiej nic nie robić, a kasa i tak taka sama jak reszty. Napiszcie proszę, że to nieprawda

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: renati23 » 2010-01-12, 19:50

W związku z tym wyrównaniem mam pytanie - Jeżeli od 1.I do 31 VIII byłam zatrudniona na 0,7 etatu a dopiero od września mam etat to mam szanse na wyrównanie :?:

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: Andulencja » 2010-01-12, 22:19

Nie rozumiem jeszcze jednego - wszyscy na danym poziomie awansu dostaną po równo, czy jeśli, na przykład miałam nadliczbówki to nie dostanę, a gdy kolega miał goły etat to dostanie?

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: Roxi » 2010-01-14, 13:22

O jakie wyrównanie chodzi? Czy za te minimalne podwyzki od wrzesnia 2009 ma byc jakies wyrownanie,czy o co chodzi? :D

sara80
Posty: 24
Rejestracja: 2009-04-19, 23:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

wyrównanie do średniego wynagrodzenia dla nauczyciela

Postautor: sara80 » 2010-01-15, 14:08

Witam

Wiele się o tym mówi, ale nie do końca rozumiem, o co chodzi z wyrównaniem do średniego wynagrodzenia dla nauczycieli, które muszą wypłacić gminy. Czy to znaczy, że niektórych oszukiwano, zaniżając im pensje? Proszę o odpowiedź kogoś, kto coś z tego rozumie.

aneczka25
Posty: 7
Rejestracja: 2008-02-18, 16:35

Re: Czy dostaliście wyrównanie

Postautor: aneczka25 » 2010-01-15, 16:38

Dodatek wyrównawczy, który mają wypłacić gminy tym nauczycielom, którzy nie uzyskali jakiegoś tam ustalonego przez ministerstwo pułapu.


Wróć do „Prawo oświatowe”