"wczasy pod gruszą"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jolo
Posty: 15
Rejestracja: 2008-12-11, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: Jolo » 2009-04-08, 22:14

Ad. Malgala
Bardzo dziękuję za odpowiedż.Niestety nie znam naszego regulaminu ZFŚS.Co zatem mam zrobić? Czy wypada poprosić o zapoznanie się z tym regulaminem?Do tej pory nigdy nie składałam żadnego podania a wypłacano mi i wszystkim pracownikom naszej placówki ten zasiłek urlopowy automatyczne.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: krg54 » 2009-04-08, 22:43

Obawiam się, że mylisz dwa pojęcia: wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe. Mimo tego, że oba płacone są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zupełnie inne. Popularne" wczasy pod gruszą" to świadczenie z ZFŚS wypłacane zgodnie z kryteriami dochodowymi! Natomiast świadczenie urlopowe to kwota z góry ustalona dla każdego nauczyciela, stanowiąca równowartość tzw. odpisu podstawowego / w tym roku to 1000,04 zł brutto, czyli otrzymamy "na rękę" 820 zł/. Świadczenie urlopowe jest wypłacane proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku szk. i wielkości etatu. Nie wymaga składania żadnych wniosków.Wypłata świadczenia urlopowego nie pozbawia nauczycieli prawa do dofinansowania wypoczynku letniego, czyli "wczasów po gruszą", ale o te musisz złożyć odpowiedni wniosek tak, jak o każde inne świadczenie z ZFŚS /np. bony, zapomoga itp./

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: malgala » 2009-04-08, 22:44

Automatycznie to świadczenie urlopowe jest wypłacane. Przysługuje ono obligatoryjnie wszystkim nauczycielom, gwarantuje jego wypłatę Karta Nauczyciela, ale finansowane jest z funduszu socjalnego.
Czym innym jest dofinansowanie do wypoczynku letniego (tak zwane wczasy pod gruszą). Jego wypłata uzależniona jest właśnie od tych czynników, które wymieniłam w 27.
Wiem, że w niektórych szkołach przyznawane są świadczenia z funduszu socjalnego bez składania wniosku, ale jest to postępowanie niezgodne z prawem.

A czy jakieś pieniążki lub bony na święta dostawałaś? Czy składałaś wniosek o ich przyznanie? Jeśli tak, to dostajecie bez wniosku.

O wgląd do regulaminu zawsze możesz poprosić.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: dushka » 2009-04-09, 11:19

A ja pierwszy raz słyszę o świadczeniu urlopowym! Dostaję tylko "wczasy pod gruszą". Bo rozumiem, że to nie jest to samo?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: malgala » 2009-04-09, 14:03

A czy w czerwcu nie dostałaś tak zwanego wakacyjnego?
Nie wierzę.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: dushka » 2009-04-09, 14:34

Dostaję tylko raz jakieś dodatkowe pieniądze pod koniec roku szkolnego - czy to grusza czy wakacyjne, nie wiem :/

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: krg54 » 2009-04-09, 16:01

dushka! A Ty w ogóle wiesz, kiedy i za co Ci wypłacają jakieś pieniążki? Weźże i zainteresuj się troszeczkę tym, co Ciebie dotyczy, a zwłaszcza kasy! Świadczenie urlopowe płacą najczęściej podczas wakacji / w lipcu /. Tak, jak pisałam wcześniej, w tym roku, jeśli jesteś zatrudniona na całym etacie i pracowałaś przez cały rok szkolny, otrzymasz ok.820 zł / 1000,04 brutto /. Wszyscy nauczyciele i tylko nauczyciele otrzymują taką kwotę. Pracownicy administracji i obsługi takiego świadczenia nie otrzymują. Jeśli w regulaminie funduszu socjalnego macie zapis o wypłacaniu tzw. wczasów pod gruszą, to oni mogą wnioskować o takie świadczenie. Nauczyciel też może złożyć taki wniosek, ale u nas się tego nie stosuje, by po prostu nie rozdrażniać innych, poza nauczycielami, pracowników. Te dwie formy są od siebie niezależne.

Jolo
Posty: 15
Rejestracja: 2008-12-11, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: Jolo » 2009-04-09, 19:17

Ad. Malgala,
Tak otrzymałam na nadchodzące święta bony -300zł, a na dzień kobiet 50zł.W obydwu przypadkach nic nie składałam, księgowa samam do mnie przedzwoniła i mnie o tym poinformowała.Ale o świadczenie urlopowe się obawiam,bo po co mnieliby mi płacić skoro we wrześniu już nie będę ich pracownikiem?Wcześniej o mnie zabiegali bo liczyli,że od września wrócę z urlopu wychowawczego i nie będą już musieli organizować za mnie zastępst.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: dushka » 2009-04-09, 19:50

krg54, czekaj czekaj - urlopowe jest obowiązkowe, a grusza nie, dobrze rozumiem?

U nas jest ciężko czegokolwiek się dowiedzieć, bo wieczne pierepałki są z kadrową i księgową, aktualnie znów księgowej nie ma, zwolniła się nowa po miesiącu :/

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: marakuja » 2009-04-09, 20:05

Jolo pisze:Ale o świadczenie urlopowe się obawiam,bo po co mnieliby mi płacić skoro we wrześniu już nie będę ich pracownikiem?

Ależ nikt Ci łaski nie robi- taki jest przepis i trzeba się tego trzymać. To tak jakbyś się zastanawiała, czy dostaniesz wypłatę za pracę , czy nie- w zależności od humoru księgowej :D
dushka pisze:urlopowe jest obowiązkowe, a grusza nie, dobrze rozumiem?

Tak właśnie jest- od kilku lat takie urlopowe- jak to mówią "czternastka" - jest wypłacane nauczycielowi , a kwota zależy od tego, czy pracujesz na cały etat, czy na część etatu. "Wczasy pod gruszą" mogą być wypłacane , albo nie - u nas nie ma przewidzianych takich wydatków z funduszu i nikt nie dostaje.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: fruzia » 2009-04-10, 11:20

A może byc taka sytuacja, że "wczasy pod gruszą " otrzymuje tylko administracja i to w wielkiej tajemnicy? Nie ma żadnego zapisu z regulamnie o tym dodatku ani dla nauczycieli ani dla aministracji.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: krg54 » 2009-04-11, 22:01

Takiej możliwości nie ma. Cokolwiek jest wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, musi mieć umocowanie prawne w regulaminie funduszu obowiązującym w Waszej szkole! Być może nie nazywa się to wczasami pod gruszą, a jakoś inaczej, ale i tak musi to być w regulaminie. U nas np. nauczyciele też nie otrzymują wczasów pod gruszą, bo uznaliśmy, że skoro otrzymujemy już świadczenie urlopowe, to nie ma sensu brać podobnego świadczenia w sytuacji, gdy tych środków finansowych nie jest za dużo. Dlatego pracownicy niepedagogiczni oraz emeryci otrzymują niewielkie kwoty tzw.wczasów pod gruszą. Natomiast nie można wykluczyć kogokolwiek z jakiegoś świadczenia z jakichś względów, gdyż jedynym kryterium przyznawania świadczeń powinna być sytuacja życiowa i materialna pracowników lub emerytów. Jeśli uważasz, że coś nie funkcjonuje jak należy, sprawę powinny wyjaśnić związki zawodowe, bo to one uzgadniają z pracodawcą regulamin. Istnieje jeszcze interwencja w Państwowej Inspekcji Pracy, ale tutaj musisz przedstawić konkretne i udokumentowane zarzuty, a jak sądzę, Ty takowych nie masz. Opierasz te informacje raczej na przeświadczeniu niż na dowodach. Jeszcze raz przeanalizuj regulamin i zwróć się do związków o wyjaśnienie wątpliwości.

abszp
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-28, 11:16
Kto: rodzic
Przedmiot: Technika
Lokalizacja: podkarpackie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: abszp » 2009-05-28, 11:20

u nas w szkole nauczyciele do tej pory nie korzystali z wczasów pod grusza, takie były wypłacane pracownikom obsługi w symbolicznej kwocie 400-500zł. nauczyciele otrzymywali "tylko" świadczenia urlopowe. teraz sie okazało że moga składac tez o wczasy pod grusza ale ucierpi na tym obsługa bo przeciez tylko jakaś pula pieniędzy jest na to przeznaczona i podziela to tak że wyjdzie nam raptem 100zł :( czy tak można?
jak walczyć o swoje jedyne wakacyjne ? sekretarz szkoły

Awatar użytkownika
MarDeb
Posty: 128
Rejestracja: 2009-04-12, 21:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: MarDeb » 2009-05-28, 16:13

my mamy mała placówkę więc świadczenie urlopowe dla nauczycieli ustawowo 37.5% miesięcznych zarobków wypłacane w sierpniu.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "wczasy pod gruszą"

Postautor: edzia » 2009-05-28, 21:21

abszp pisze:teraz sie okazało że moga składac tez o wczasy pod grusza ale ucierpi na tym obsługa bo przeciez tylko jakaś pula pieniędzy jest na to przeznaczona i podziela to tak że wyjdzie nam raptem 100zł czy tak można?
A dlaczego dzielą po równo?

A dlaczego niby nauczyciele nie mieliby być uprawnieni do ubiegania się o świadczenie socjalne zwane "wczasami pod gruszą"?
abszp pisze:jak walczyć o swoje jedyne wakacyjne ? sekretarz szkoły
Zmienić regulamin.


Wróć do „Prawo oświatowe”