Ocena końcoworoczna

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fronczewski2008
Posty: 41
Rejestracja: 2008-06-09, 18:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

ocenianie

Postautor: fronczewski2008 » 2010-06-09, 21:51

Czy można uczniowi wystawić ocena 5 jeżeli na połrocze miał 3 ? Czy są jakieś przeszkody żeby tak zrobić?

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: Witold Telus » 2010-06-09, 22:36

Można, przeszkód nie ma.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: Jolly Roger » 2010-06-10, 17:12

formalnie może przeszkód nie ma, ale takie "wyciąganie" oceny niezbyt mi się podoba. Uczeń jest oceniany za prace przez cały rok szkolny, a nie za wzmożona aktywność w ostatnim miesiącu.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

cecyliakocimska
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-09, 23:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: lubuskie

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: cecyliakocimska » 2010-06-10, 19:26

Nie pamiętam numeru rozporządzenia- ocena za drugi semesrt jest oceną końcową- naprawdę. Jeśli w pierwszym semestrze miał 5, a wdrugim 3, stawiam 3 na koniec roku. :(

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: vuem » 2010-06-10, 19:31

Jak rozumiesz przymiotnik "końcowy"? Co wg Ciebie oznacza ocena roczna?

Jak rozumiesz " w pierwszym semestrze miał 5, a w drugim 3"?


Albo po prostu przetłumacz mi na polski to:

6. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 13 ust. 2 i § 15 ust. 3.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: vuem » 2010-06-10, 21:14

Bo przepisy to nakazują Miwuesie :mrgreen:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: malgala » 2010-06-10, 21:30

Ale przecież w szkołach dla młodzieży nie ma semestrów.
Jest klasyfikacja śródroczna, która daje uczniowi i jego rodzicom pewną orientację w dotychczasowych postępach ucznia.
Te mogą się na tym samym poziomie utrzymać przez cały rok i z oceną roczną problemu żadnego nie ma.
Mogą też od momentu klasyfikacji śródrocznej ulec znacznej poprawie lub pogorszeniu.
Oceniam cały rok pracy. Specyfika mojego przedmiotu jest taka, że jeżeli wyraźna poprawa nastąpiła to znaczy, że uczeń musiał również popracować nad zagadnieniami omawianymi wcześniej. Z przyjemnością stawiam wtedy ocenę wyższą niż śródroczna.
A jeżeli jest odwrotnie, na przykład śródroczna 5 a potem 3? To już wymaga gruntownego przeanalizowania. Jeżeli słabiej opanował zagadnienia, które w kolejnej klasie będą omawiane dalej, a pozostałe dobrze, to spokojnie mogę postawić 4. Jeżeli zaś są to zagadnienia, do których raczej wracać się nie będzie w celu dalszej ich realizacji i ich opanowanie będzie w następnej klasie niezbędne do zrozumienia i opanowania kolejnych zagadnień, stawiam 3.

draxona
Posty: 9
Rejestracja: 2010-08-30, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: małopolskie

Ocena końcoworoczna

Postautor: draxona » 2011-03-22, 00:01

Witam!
Czy ocenę końcoworoczną można podnieść w liceum o dwa stopnie? Np. jeśli uczeń spełni moje dodatkowe wymagania na ocenę 6, a na półrocze miał 4, to czy mogę mu dać 6 skoro wiem, że na pewno zasługuje?
Dzięki i pozdrawiam,
młody nauczyciel

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: edzia » 2011-03-22, 08:59

Można. Odwrotnie też można.

informatyczka
Posty: 2
Rejestracja: 2012-01-18, 14:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: informatyczka » 2012-06-03, 17:08

Witam. Podepnę się pod ten temat, jeśli jest odpowiedź gdzieś indziej to proszę o przekierowanie mnie...
Jestem nowym nauczycielem, uczę dopiero pierwszy semestr i mam dylemat z wystawianiem ocen :oops: Rozumiem, że ocena końcoworoczna to ocena z obu semestrów. Ale jak mam sobie to liczyć? Moje wszystkie oceny są na jednym poziomie, więc nie biorę pod uwagę żadnych wag ocen. Np. uczeń ma oceny 4,4,5,5,5 a na pierwszy semestr 4 to dać piątkę na koniec roku?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: malgala » 2012-06-03, 17:31

Sprawdź jakie zagadnienia realizowali do klasyfikacji śródrocznej. Jeżeli miały one zastosowanie w tym, za co otrzymał oceny bardzo dobre, to znaczy, że i tamte ma już opanowane w stopniu bardzo dobrym i spokojnie możesz dać 5.
Jeżeli natomiast były to zagadnienia, których przy realizacji bieżących tematów się nie wykorzystywało, to ja bym dała mu jakieś ćwiczenia do wykonania, w których będzie musiał je zastosować. Jeżeli sprawnie sobie poradzi, to zasługuje na bardzo dobry.

informatyczka
Posty: 2
Rejestracja: 2012-01-18, 14:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Ocena końcoworoczna

Postautor: informatyczka » 2012-06-03, 17:39

Mogłabym przyjąć np. że w pierwszym semestrze poznawali program Word z tamtym nauczycielem, a w drugim (już ze mną) uczyliśmy się programu bardziej szczegółowo. I np. z tego uczeń zarobił piątkę. Na koniec dałabym piątkę, tak?

Czy są jakieś takie zasady jak to liczyć? Mam najpierw sobie policzyć średnią z mojego semestru, w tym przypadku bdb i wtedy zestawić z 1 semestrem, gdzie był db?
Powinno się dawać na korzyść uczniowi?


Wróć do „Prawo oświatowe”