Co na to prawo oswiatowe_

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Co na to prawo oswiatowe_

Postautor: jankowal5 » 2010-10-11, 17:29

Witajcie, mam kilka pytań i mam nadzieję, że ktoś mnie oświeci. Syn w tym roku kończy liceum. W chwili rozpoczęcia nauki zapisane było i mówiono, że jest to profil ogólny, bez rozszerzeń. Po II półroczu w klasie II nauczyciel zaczął realizować rozszerzony program z biologii. W klasie III biologia na poziomie rozszerzonym jest kontynuowana, ale dodatkowo doszła jeszcze geografia na poziomie rozszerzonym i prawdopodobnie technologia informatyczna, ponieważ wcześniej było mówione, że w kl. II tech. informacyjna się kończy.
Czy takie postępowanie szkoły jest zgodne z prawem? Czy szkoła bez zgody uczniów ¦-rodziców może sama rozszerzyć nauczane przedmioty_
Czy te rozszerzenia będą wpisane na świadectwie maturalnym

Przepraszam, ale znaki zapytania nie chcą mi si napisać

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co na to prawo oswiatowe_

Postautor: jankowal5 » 2010-10-11, 18:04

To nie tak. W I półroczu klasy II przerobili cały program podstawowy. W II półroczy realizowany był i jest nadal program rozszerzony ( jad ą wg podręczników dla rozszerzeń). Geografia od k. III po 4 giodziny z podręczników dla rozszerzeń

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co na to prawo oswiatowe_

Postautor: jankowal5 » 2010-10-11, 19:24

Problem tkwi w tym, że:
1. Nie była mowa na początku o rozszerzeniach z tych przedmiotów;
2. Ramówka przewiduje po 3 godziny biologii i geografii na poziomie podstawowym n cały etap edukacyjny, a oni mieli w klasie 1 2 godziny, II po 2 godziny i teraz 4 godziny biologii i 3 geografii
3. Wychowawczyni twierdzi, że rozszerzeń mnie będzie na świadectwie, bo to jest profil ogólny,

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co na to prawo oswiatowe_

Postautor: jankowal5 » 2010-10-11, 20:05

i brak wpisu na świadectwie

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Co na to prawo oswiatowe_

Postautor: Witold Telus » 2010-10-11, 21:57

Świadectwo ukończenia liceum nie jest jakimś kluczowym dokumentem w karierze ucznia. Znacznie ważniejsze jest świadectwo z OKE o wynikach matur. Spójrz na to tak: więcej zrobią, większy wybór na maturze. Obowiązkowo ma polski, język obcy i matematykę. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma szansę wybrać dodatkowo biologię i(lub) geografię, i to na poziomie rozszerzonym.

Było nie było szkoła daje dzięki temu większe szanse uczniowi. Czy to źle?

Gwoli ścisłości - obecnie świadectwo maturalne nie wydaje szkoła tylko OKE. Na świadectwie maturalnym są tylko wyniki egzaminów, nie ma tam miejsca na oceny klasyfikacyjne. Oceny te trafiają na świadectwo ukończenia liceum, które to świadectwo wydaje szkoła. Tak więc zazwyczaj uczeń kończący liceum dostaje dwa druki: świadectwo ukończenia szkoły (pod koniec kwietnia w III klasie) i świadectwo maturalne (na początku lipca, już po ukończeniu szkoły)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Co na to prawo oswiatowe_

Postautor: vuem » 2010-10-11, 22:08

jankowal5 pisze:brak wpisu na świadectwie


Na świadectwie jest możliwość określenia przedmiotów, które były realizowane w zakresie rozszerzonym...nie bacząc na "nazwany" profil klasy.


Wróć do „Prawo oświatowe”