Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

EPress
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-10, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: EPress » 2010-12-10, 17:50

Witam! Chciałabym prosić Was o poradę i odpowiedź na pytanie, czy mogę nie przyjąć na zajęcia dodatkowe (tzw. "karciane") ucznia?
Sytuacja dotyczy konkretnego ucznia gimnazjum, chłopca bardzo problematycznego, wulgarnego, agresywnego. Uczeń ten często bez usprawiedliwienia opuszcza lekcje mojego przedmiotu (jest to pierwsza godzina klasy), jeśli już pojawi się, próbuje "rozwalić" lekcje, przyjmuje pozę, iż nie zależy mu na nauce i wszyscy możemy mu "naskoczyć".
W obliczu grożącej mu oceny niedostatecznej na semestr chłopak przyjął nowa taktykę - nadal zachowuje się skandalicznie w czasie obowiązkowych zajęć (lub też lekcje w ogóle opuszcza), pojawia się za to na zajęciach dodatkowych, licząc, iż wyjaśnię mu materiał z lekcji jeszcze raz, umożliwię poprawę ocen niedostatecznych. Powiedziałam mu otwarcie, iż dopóki nie zmieni się jego postawa na zajęciach obowiązkowych, to nie widzę dla niego miejsca na zajęciach dodatkowych.
Dziś przyszła do mnie mnie oburzona matka ucznia z zarzutem, iż uniemożliwiam synowi poprawę ocen niedostatecznych. Zagroziła mi oczywiście kuratorem, dyrektorem itp. Czy rzeczywiście mam się czego obawiać? W statucie mamy zapis, iż uczniowie mają prawo korzystać z zajęć dodatkowych, czy znaczy to jednak, iż muszę przyjąć na te zajęcia każdego ucznia? Co z przypadkiem, gdy uczeń świadomie lekceważy swe obowiązki i odmawia wykazania się wiedzą na obowiązkowych zajęciach dydaktycznych?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: koma » 2010-12-10, 18:05

Jaki charakter mają te zajęcia "karciane"?
Są to zajęcia wyrównawcze? Kółko? Praca z uczniem słabym?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: mateoo » 2010-12-10, 18:09

Oczywiście, że masz prawo, bo to nie są obowiązkowe zajęcia edukacyjne ucznia.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: Cytryn » 2010-12-10, 18:19

Obawiam się, że to nie takie proste. Przecież "uczeń ma prawo" do korzystania z "oferty zajęć pozalekcyjnych".
Ja bym gada przyjęła, niech sobie siedzi- ale nie pracowałabym z nim. Rzuciłabym mu książkę i powiedziała "trzy rozdziały" lub coś w tym stylu, a potem zajęła się tymi, którzy na to zasługują. Pewnie i tak by szybko z tych zajęć zrezygnował, ale mamusia przestałaby się rzucać.

EPress
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-10, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: EPress » 2010-12-10, 18:50

Są to zajęcia wyrównawcze. Przychodzi na nie stała grupa uczniów słabszych w nauce, a także uczniowie po chorobie itp.
Chłopak, o którym piszę, jest uczniem inteligentnym, obiektywnie oceniam, iż nie potrzebuje dodatkowej pomocy w nauce. Gdyby zechciał aktywnie uczestniczyć w lekcji, spokojnie miałby pozytywną (dobrą a nawet bardzo dobrą) ocenę z przedmiotu. Jak mam godzić się na sytuację, w której w trakcie sprawdzianu uczeń niszczy kartkę z zadaniami przy całej klasie i ostentacyjnie oznajmia, iż pisać go nie będzie, a tego samego dnia pojawia się na zajęciach dodatkowych i chce pisać ten sam sprawdzian jeszcze raz? Chłopak ewidentnie przyjął postawę, iż przy klasie pokazuje, jakim jest odważnym kozakiem, a oceny poprawiać chce dyskretnie na zajęciach dodatkowych.

Cytryn - na początku przyjęłam właśnie taką taktykę, jednak chłopak zaczynał swym zachowaniem rozwalać również zajęcia dodatkowe - chciał za wszelką cenę skupić na sobie moją uwagę.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: vuem » 2010-12-10, 19:22

Masz obowiązek - pewnie mówi o tym WSO dać możliwość poprawy sprawdzianu, w terminie ustalonym przez nauczyciela zgodnie z przyjętymi zasadami.
Tak więc jego życzenie pisania podczas "karcianej" musisz skwitować "miałeś możliwość pisania sprawdzianu na lekcji, dostałeś ndst. Będziesz mieć możliwość poprawienia go np. za tydzień.

Jedynek z kartkówek, czy odpowiedzi ustnych tudzież innych zapewne nie ma obowiązku poprawiania. A takie oceny zapewne ma, skoro nie chce nic robić.
Chłopak powinien zostać wyraźnie poinformowany, że nie ma co liczyć na ocenę dopuszczającą, gdy jedynym pozytywem jest poprawiony sprawdzian.
I uprzedzony, że jeśli nie zmieni swojego zachowania, to sytuacji swej nie będzie w stanie zmienić.
Jeśli na "karcianej" pracuje" jak należy, to wyraźnie zaznacz, że takiej pracy oczekujesz.
Jeśli nie, to mu naskoczysz. Kropka i tyle. nie wdawaj się w dyskusje.

Mamusia musi być świadoma zachowania synka i jego podejścia do obowiązków. Zadbaj o poinformowanie o zagrożeniu w terminie.
Później, jeśli taka będzie Twoja decyzja, wlep lufę.... i czekaj na kuratorium, prezydenta, czy królową brytyjską.

Zadbaj o to, by wychowawca i dyrekcja były poinformowane o przyczynach zagrożenia, mam nadzieję, że na ich pomoc możesz liczyć.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: koma » 2010-12-10, 19:24

Jeżeli sa to zajęcia wyrównawcze, prowadzone zgodnie z rozporzadzeniem, to nie dla uczniów zdolnych i leniwych. Na takie zajęcia uczęszczają dzieciaki wymagające wsparcia. Możesz na nie przyjąć nie wiecej niż 8 osób.
Czyli: nie musisz przyjąć tego ucznia.
Zwłaszcza że Ci rozwala zajęcia. Wyproś go! Nie są obowiązkowe, więc nie musi chodzić.
Jeżeli juz pozwolisz mu przyjść, nie musisz robić mu sprawdzianów i pozwolic na poprawianie oceny przed końcem semestru.
Od tego są tylko zajęcia obowiązkowe, lekcje planowe.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: edzia » 2010-12-10, 19:34

koma pisze:Jeżeli sa to zajęcia wyrównawcze, prowadzone zgodnie z rozporzadzeniem, to nie dla uczniów zdolnych i leniwych.
Chodzi Ci o Kartę Nauczyciela? Bo jeśli nie, to jakie rozporządzenie masz na myśli?

koma pisze:Możesz na nie przyjąć nie wiecej niż 8 osób.
Dlaczego nie więcej niż 8 osób? Skąd taka liczba?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: koma » 2010-12-10, 19:48

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia 7 stycznia 2003 r.
w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

§ 6.

1. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze organizuje się dla uczniów, którzy mają znaczne opóźnienia w uzyskaniu osiągnięć z zakresu określonych zajęć edukacyjnych, wynikających z podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego. Zajęcia prowadzone są przez nauczyciela właściwych zajęć edukacyjnych. Liczba uczestników zajęć powinna wynosić od 4 do 8 uczniów.
2. Za zgodą organu prowadzącego liczba uczestników zajęć dydaktyczno-wyrównawczych może być niższa od określonej w ust. 1. .

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: edzia » 2010-12-10, 19:59

OK, obawiam się jednak, że chodzi o "karcianki", a nie płatne zajęcia wyrównawcze.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: koma » 2010-12-10, 20:04

edzia pisze:OK, obawiam się jednak, że chodzi o "karcianki", a nie płatne zajęcia wyrównawcze.

Wiesz, jak to jest z realizacją "karcianych"...
Dyrektorzy wymyślają różne rzeczy - czasem właśnie zajęcia wyrównawcze, z dziennikiem i listą uczniów oraz ścisłe określonym terminem...
U nas tak nie jest, ale byc może w tym wypadku - tak.

Skoro nazwane to jest "zajęcia wyrównawcze" i uczestnikami są stali uczniowie...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: edzia » 2010-12-10, 20:11

koma pisze:Skoro nazwane to jest "zajęcia wyrównawcze" i uczestnikami są stali uczniowie...
Może. Ale autor wątku pisze, że to karciane. Zatem przepis o maksymalnej liczbie uczniów by tu nie obowiązywał. Nie można więc się nim zastawiać, odmawiając przyjęcia rozrabiaki na zajęcia.

Można natomiast, jak piszecie, tym, że mógłby w nich uczestniczyć, ale tylko na warunkach określonych przez nauczyciela. Nie są to dla niego zajęcia obowiązkowe, więc przychodzić nie musi. Chce przyjść - niech się dostosuje.

EPress
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-10, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: EPress » 2010-12-10, 20:17

Vuem - chcę, by sprawdzian poprawiał w czasie lekcji, przy całej klasie, choć tak jak piszesz, nawet jeśli go poprawi, nie dostanie oceny pozytywnej na semestr, ma zbyt dużo jedynek za brak pracy na lekcji, zadania domowe itp.

Przyznam szczerze, że nie chodzi mi nawet o te poprawianie ocen, ale o to, że nie mam ochoty poświęcać mu ani minuty więcej mojego czasu, niż to konieczne. Wiem, że być może brzmi to fatalnie, ale chłopak jest naprawdę pozbawionych wszelkich zasad i hamulców. Drażni mnie fakt, że być może nie mam prawa decydować, kto uczestniczy w moich zajęciach dodatkowych.

Co do wsparcia - mam za sobą całe grono pedagogiczne - chłopak zaszedł wszystkim za skórę a taktykę olewania lekcji i poprawiania na zajęciach dodatkowych próbuje stosować u wszystkich. Na semestr szykuje się u niego naganna ocena z zachowania, gdyż chłopak ma na sumieniu przewinienia grubszego kalibru. Niestety moja dyrektorka jest z rodzaju tych, które na brzmienie słowa "kuratorium" bledną i to właśnie z jej strony spodziewam się pierwszych schodów.

koma - Moje zajęcia to typowe godziny tzw. karciane. Na początku roku określaliśmy ich specyfikę (najczęściej 1 godzina - zajęcia wyrównawcze, 1 godzina zajęcia dla uczniów zdolnych).

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: koma » 2010-12-10, 20:22

edzia pisze:Ale autor wątku pisze, że to karciane. Zatem przepis o maksymalnej liczbie uczniów by tu nie obowiązywał.

Tak, karciane, ale napisałam wyżej, że dyrektorzy rożnie je interpretują, przecież czyta sie w necie o różnych kwiatkach.
Skoro nazwane są "wyrównawczymi", to byc może - a tego nie wiemy - takimi są w rzeczywistości, powinny więc być realizowane zgodnie z rozporządzeniem.

U nas w każdym razie tak szefo tłumaczył: nazwijcie te zajęcia, jak chcecie. Skoro jednak nazwiecie je zgodnie z rozporządzeniem (zajęcia dydaktyczno - wyrownawcze), to musicie je realizować zgodnie z prawem(ilośc uczniów, lista obecności, stały dzień realizacji).

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czy mogę odmówić uczniowi uczestnictwa w zaj. dodatkowych?

Postautor: koma » 2010-12-10, 20:33

EPress...Nie bój się kuratorium! W ogóle o tym nie myśl. Nie możemy robić za wariatów. Wskaż zainteresowanym (dyrekcja, rodzice) CEL tych zajęć: wspomaganie uczniów słabych, uzupełnianie zaległości spowodowanych choroba ucznia - i koniec! Napisz to na pierwszej stronie dziennika, dużymi literami - i tego sie trzymaj. Jesteś świadoma nauczycielka i wiesz, po co robisz te zajęcia.

Bądź wspaniałomyślna - przyjmij go na zajęcia, ale wyraźnie powiedz rodzicom, że ma siedzieć jak nalezy i jakakolwiek próba utrudniania pracy zakończy sie wydaleniem ucznia z zajęć. On na nie NIE MUSI CHODZIĆ.
Nie rób mu sprawdzianów i jakichs zaliczeń - od tego są lekcje! Tego sie trzymaj.

...i spokojnie czekaj na to "kuratorium". Gwarantuję Ci, ze matka blefuje.


Wróć do „Prawo oświatowe”