Czas pracy nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Lizunia
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-18, 15:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: Lizunia » 2008-11-18, 21:47

Znam. Dlatego szukałam czegoś jeszcze.
Sama nie wiem czego... :|
Może dowodu na to,że mówi bez sensu...
Domyślam się skąd taki pomysł- ale jakby iiny temat, zresztą poruszany tu wielokrotnie.
Koleżanka jest moja przyjaciółką, a ja wystąpiłam dość ostro przeciw zmuszaniu nauczycieli do obowiązkowej godziny w tygodniu pracy społecznej. Obowiązek pracy społecznej- to jest dziwoląg :wink: I teraz wszystko jakby jest efektem tego wystąpienia...
Dlatego głupio mi ... :?

alinka64
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-22, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

ocena pracy

Postautor: alinka64 » 2009-01-22, 21:20

elabelfera pisze:bo nie ma czegoś takiego w przepisach, dlatego nie znajdziesz
:-)
dalej, skoro dyr sobie życzy, a Ty się boisz, wystąp o takową ocenę, dyr będzie miał 3 m-ce na jej przeprowadzenie

Co zrobic jak dyrektor nie ovcenił moej pracy zawodowej. Starałam sie jak mogłam, ukonczyłam w tym czasie cztery kursy, prowadziłam dodatykowe zajecia. Dyrektor,, olał" moja ocene. Gdy sie pytałam co z moja ocena odp. to nie był najlepszy czas. Nadmieniam, iz jestem osoba mobbingowana przez dyrektorke. Boje sie, ze nastepnym razem oceni mnie negatywnie a to jest podstawa do zwolnienia. Posiadam 25 letni staz i jestem nauczycielem dyplomowanym. Pomozcie co robic?

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: marakuja » 2009-01-22, 21:27

Napisz prośbę do dyrektora o dokonanie oceny pracy. Poza tym możesz zglosic to na zebraniu Rady Pedagogicznej i dopilnuj, żeby było to zaprotokołowane. Dyrektor ma obowiązek dokonać oceny pracy.

alinka64
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-22, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: alinka64 » 2009-01-23, 12:14

Dzieki za odp. Tak, ale to było ogłoszone na konferencji sierpniowej na rok szkolny 2007/08. A w tym roku pytałam sie co dalej z moją ocena to odp. otrzymałam jak wyzej. Proszac o ksiege protokołów sekretarkę odp. zamknieta jest u dyrekcji. A dyr. robi uniki. Chce to zprawdzić czy jest zaprotokołowane a nie mam jak. Na ten rok jest nowa ksiega. To co mam prosic w tym roku o nowa ocenę? Wybieram sie na urlop zdrowotny po feriach, to i tak nie zdaży dyr.mnie ocenić. Czy mam szanse ubiegać sie na pismie o tamta ocene czy to juz przedawnione. W srode mamy rade pedag. Jak postapic? Boje sie, ze znow pogorszy sie moja sytuacja.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: marakuja » 2009-01-23, 16:25

Dyrektor ma 3 miesiące na wystawienie Ci oceny, więc już dawno ta ocena powinna być. Jeżeli jest to zaprotokołowane i masz na to dowody, to postepuje niezgodnie z przepisami i można to zglosić do kuratorium. Nauczyciel ma prawo do wglądu do ksiegi protokołów, więc nikt nie robi Ci łaski .
Mobbing to powazny zarzut, jeżeli masz dowody, to zgłoś do sądu. Nic więcej nie mozna tu doradzić.
A na przyszlość radzę na bieżąco pilnować swoich spraw.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: edzia » 2009-01-23, 17:19

marakuja pisze:Napisz prośbę do dyrektora o dokonanie oceny pracy. Poza tym możesz zglosic to na zebraniu Rady Pedagogicznej i dopilnuj, żeby było to zaprotokołowane.
Tylko co ma do tego Rada Pedagogiczna i protokoły z jej zebrań?
2. Dyrektor szkoły jest obowiązany dokonać oceny pracy nauczyciela w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku
alinka64, rozumiem, że wcześniej prosiłaś o ocenę, składając pisemny wniosek. Do dyrektora, nie do protokołu Rady Ped. Jest chyba jakaś data na tym wniosku?

Dyrektor mógł odmówić oceny jedynie w przypadku, gdy od poprzedniej oceny lub od oceny dorobku zawodowego za okres stażu nie minął rok.

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: marakuja » 2009-01-23, 17:47

edzia pisze: Tylko co ma do tego Rada Pedagogiczna i protokoły z jej zebrań?

W sumie to nic, ale u nas na radzie oglasza się i protokółuje kto będzie miał ocenę pracy i w jakim terminie, więc w razie braków dowodu taki dokument mógłby stanowić jakąś podstawę do roszczenia wystawienia oceny.

alinka64
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-22, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: alinka64 » 2009-01-23, 22:22

marakuja pisze:
edzia pisze: Tylko co ma do tego Rada Pedagogiczna i protokoły z jej zebrań?

W sumie to nic, ale u nas na radzie oglasza się i protokółuje kto będzie miał ocenę pracy i w jakim terminie, więc w razie braków dowodu taki dokument mógłby stanowić jakąś podstawę do roszczenia wystawienia oceny.


Właśnie zaprotokołowane powinno być w Ksiedze protokołów. Moja wina, ze po trzech miesiącach nie pytałam o ocenę. Dyrektorka mówiła mi wtedy, ze ocena trwa rok wiec upomniałam sie na koniec czerwca 2008, dyrekcja twierdziła, ze mi da ja we wrzesniu i ze o tym pamieta. W e wrezesniu dawała mi tak popalic,, ze byłam 1,5 mies chora. A teraz w grudniu mowi , ze to nie był najlepszy czas. No tak bo mi dokuczała i byłam na L4 do tego miałam chorobe i smierc bliskiej osoby. U nas w szkole nie pisze sie pisemnych wnioskow o ocene. To P. Dyr wyznaczyła mnie wtedy do oceny na jej prośbe. A terazpewnie chce mnie ,,udupic" jest słodka dla mnie jak cokierek. Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: edzia » 2009-01-23, 23:03

Ale jeśli to była (czy miała być) ocena z inicjatywy dyrektora, to wówczas nie obowiązuje go (bo i jak, skoro dyrektor nie składa wniosku o ocenę) ten 3-miesięczny termin.

Dyrektor z własnej inicjatywy dokonuje oceny pracy nauczyciela, gdy ma ochotę, w dogodnym dla siebie terminie. Musi tylko powiadomić nauczyciela o tym na piśmie miesiąc wcześniej:
3. W przypadku dokonywania oceny pracy z inicjatywy dyrektora szkoły, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców, dyrektor szkoły powiadamia o tym na piśmie nauczyciela co najmniej na miesiąc przed dokonaniem oceny.

Nie wiem, czy ewentualny zapis w protokole RP można uznać za poinformowanie na piśmie nauczyciela. Moim zdaniem nie.

Jak ci zależało na ocenie, to trzeba było złożyć pisemny wniosek.

alinka64
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-22, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: alinka64 » 2009-01-24, 10:41

No włsnie tak myslałam tylko nie byłam pewna. Nie chciałam krecic wiecej afer, dlatego bardzo dziekuje za odpowiedź. W sumie do nieczego mi narazie ta ocena nie potrzebna. Tylko szkoda moich starań. Zreszta napewno uczniowie to docenili. No trudno. Dyr. twierdziła, ze bez oceny nie moge dostac nagrody!!! Akurat w tej szkole? Dostałam za 25 lat pracy ale to mi sie należała i do tego ocena mi nie potrzebna. Teraz w p. dyr. chce byc dobra dla mnie i w rzeczy chodzi o nagrode? Boje sie tylko , aby nie dała mi potem oceny negatywnej i koniec pracy. Chociaz wszyscy mi tłumacza, ze nauczyciel z 25 letnia praca, dyplomowany to troche cos nie tak aby mnie tak negatywnie oceniła. W razie czego bede sie odwoływac. Dzieki pozdrawiam za wsparcie.

alekwinter
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-01, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Ocena pracy

Postautor: alekwinter » 2011-03-02, 11:11

Witam, mam pytanie, na które może ktoś może odpowie mi w miare wyczerpująco. Jestem nauczycielem dyplomowanym od 5 lat, staż pracy mam ponad 28 lat, kilka osiągnięć - laureaci, finaliści i inne tego typu sukcesy w moim przedmiocie i wczoraj dyrektor, który mnie nie za bardzo "lubi" oświadcza, że mam napisać podanie o dokonanie oceny mojej pracy. Na pytanie, dlaczego? odpowiedział, że na wypadek, gdybym starał się o stanowisko dyrektora, o czym nawet nie myślę, albo o odznaczenia, nie wiem skąd mu taki pomysł wpadł do głowy i takie różne inne wyssane z palca argumenty były przytaczane.
Właśnie chciałem spytać, czy muszę się zgodzić na takie ocenianie, chociaż jest w szkole wielu nauczycieli, którzy od niepamiętnych czasów nie byli pod tym kątem sprawdzani. Jeżeli sam nie napiszę podania, to on sam wystapi z taka propozycją, to czy mam prawo odmówić? Zaznaczam, że ostatnio byłem oceniany 5 lat temu. Nie chodzi o to, że boję się tej procedury, tylko jest to po prostu zemsta dyrektora za to, że niejednokrotnie śmiałem mu wprost powiedzieć, co jest nie tak w szkole.
Dziękuję za odpowiedź

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-03-02, 19:17

Masz wyrzuty sumienia wobec krytykowanego dyrektora? Może człek ma na prawdę dobre zamiary. Chyba, że ma na czym cię złapać? To zmienia postać.
Nie pękaj dyplomowany nauczycielu, na znajomości warsztatu pracy i prawa oświatowego nikt cię nie zagnie, prawda?

czarny70
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-28, 13:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Czas pracy nauczyciela

Postautor: czarny70 » 2011-03-07, 09:30

Szanowni Państwo,

od dłuższego czasu w mediach pojawiają się fałszywe informacje wprowadzające
w błąd opinię publiczną, iż nauczyciele pracują jedynie 18 godzin w tygodniu, a ich zarobki podlegają stałym, znaczącym podwyżkom.
Czy celem tych działań jest zdeprecjonowanie zawodu nauczyciela i wywoływanie negatywnego stosunku opinii publicznej do środowiska nauczycielskiego?

W związku z niesprawiedliwymi i krzywdzącymi artykułami czujemy się zobowiązani przedstawić stan faktyczny.
Nauczycieli obowiązuje pięciodniowy, 40 godzinny czas pracy. Pensum nauczycielskie, czyli obowiązkowe godziny pracy dydaktycznej, to obecnie 20 godzin tygodniowo (18h +2h tzw. „karciane”). Należy podkreślić, iż jest to efektywny czas pracy dydaktycznej z uczniami, W ramach pozostałych 20 godzin nauczyciele wykonują mnóstwo dodatkowych czynności, znacznie przekraczających łącznie 40 h pracy. Są to, między innymi:
• przygotowywanie się do zajęć, lekcji (opracowywanie scenariuszy zajęć, materiałów dla uczniów, pomocy naukowych);
• opracowywanie, sprawdzanie, ocenianie klasówek, kartkówek, zeszytów ćwiczeń, sprawdzianów, testów, zeszytów uczniów;
• organizowanie i przygotowywanie rożnych imprez szkolnych (pisanie scenariuszy, próby);
• organizowanie i prowadzenie zajęć pozaszkolnych (koła zainteresowań, wyjścia, wycieczki – często wielodniowe, wyjazdy na tzw. Zielone Szkoły);
• pełnienie codziennych dyżurów w czasie przerw międzylekcyjnych, gotowość do pracy w ramach zastępstw za nieobecnych nauczycieli;
• systematyczne prowadzenie dokumentacji związanej z nauczaniem, ocenianiem uczniów (dzienniki zajęć, zeszyty wychowawcze, dzienniki elektroniczne, itp.);
• praca nad tworzeniem, uaktualnianiem dokumentów szkolnych (statut, wewnątszkolny system oceniania, regulaminy, itp.),
• prowadzenie zebrań, spotkań z rodzicami uczniów, bardzo częste indywidualne rozmowy, rozwiązywanie trudnych problemów wychowawczych, osobistych i rodzinnych uczniów;
• stała współpraca z pedagogiem szkolnym, psychologiem, z poradniami pozaszkolnymi, kuratorami sądowymi;
• uczestniczenie w zebraniach rad pedagogicznych;
• prace w różnych, powoływanych na bieżąco, zespołach zadaniowych
i komisjach (akcje, programy pozaszkolne, kontrola wszelkich obszarów pracy szkoły, itp.) ;
• przygotowywanie uczniów do udziału w różnorodnych konkursach szkolnych
i pozaszkolnych (przedmiotowych, artystycznych, sportowych) w ramach kół zainteresowań i indywidualnie,
• udział w szkoleniach, warsztatach, kursach metodycznych, (często w soboty
a nawet w niedziele);
• samokształcenie.

Ogromna część pracy, z konieczności, wykonywana jest przez nauczycieli w domu, przy własnym warsztacie pracy (komputer, drukarka, skaner). Potrzebne materiały, sprzęty, przybory, nauczyciel kupuje za własne pieniądze (długopisy, papier, tusz do drukarek i inne)
Co na to urzędnicy? Czy tez finansują swoje miejsca pracy?

Nauczyciele - wychowawcy klas (a takich jest zdecydowana większość), mają jeszcze więcej pracy. Owszem, otrzymują za nią symboliczny dodatek funkcyjny.
W różnych szkołach z reguły od 40 do 100 zł.

Praca nauczyciela to praca, która nigdy nie kończy się. Zabieramy ją do domu, razem ze wszystkimi problemami, codziennym stresem. Chroniczne, stresujące sytuacje to brak możliwości odnowiania swoich zasobów, systematycznego wypoczynku.
W opinii specjalistów przyczyny stresu wynikają z odpowiedzialności związanej
z wysokimi oczekiwaniami społecznymi oraz obciążeniami psychofizycznymi. Mają na to wpływ:
• nauczanie uczniów, którym brak motywacji do pracy,
• uczestnictwo, w roli świadka, w incydentach narastającej agresji pomiędzy podopiecznymi,
• brak wsparcia ze strony rodziców uczniów,
• agresja fizyczna ze strony podopiecznych,
• kłótnie uczniów z nauczycielem na zajęciach (postawy roszczeniowe),
• zbyt duża liczby uczniów w klasie / grupie
• ciągłe zmiany prawne i organizacyjne, dotyczące profesji nauczycielskiej,
• nacisk na dobre rezultaty ze strony rodziców
• obniżanie się statusu społecznego zawodu nauczycielskiego
• praca w hałasie,
• codzienny kontakt z chorymi dziećmi (choroby zakaźne),
• bycie ocenianym, na każdym kroku, przez uczniów, ich rodziców, przełożonych,
• konflikty wartości – między tym co powinienem robić, a tym co muszę.


Nieco dłuższy urlop, który często wypomina się nam, nie rekompensuje przemęczenia psychicznego, fizycznego, dodatkowo przepracowanych godzin, często zdecydowanie powyżej 40.
Brak możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego w innym okresie niż wakacje, ferie (najdroższym) nie jest żadnym przywilejem, a utrudnieniem dla wielu
z nas.
Z niecierpliwością oczekujemy zmian, które umożliwią nauczycielom pracę
w systemie 8 godzinnym w zakładzie pracy, wychodząc z którego będziemy mogli poświęcić się naszym rodzinom i innym sprawom osobistym. Także z prawem do 26 dniowego urlopu w dowolnym okresie.
Tymczasem, oczekiwania wielu rodziców są takie, aby szkoła zastąpiła rodzinę
w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, wychowaniu i funkcjonowała co najmniej od godziny 7.00-19.00.


W imieniu środowiska nauczycielskiego
Wieloletni nauczyciele szkół warszawskich

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: partita400 » 2011-03-07, 10:49

Zgadzam się z tym całkowicie :)

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: jinks » 2011-03-07, 16:50

To ja może sprostuję: nauczyciela nie obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy. Nauczyciel ma pracować nie więcej niż 40 godzin - tak stanowi prawo - często łamane - to fakt.
Rzeczywisty czas pracy nauczycieli jest różny: jedni tyrają po czterdzieści kilka godzin, inni poza lekcję ani nie wyjdą - ot życie.
Ogólnie w mediach widać co się dzieje. Przygotowuje grunt pod zmiany w prawie oświatowym. Dostaniemy po tyłkach i to SOLIDNIE! Polacy będą temu przyklaskiwać bo już teraz jesteśmy wrogami publicznymi numer 1.


Wróć do „Prawo oświatowe”