Czas pracy nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Foxer
Posty: 29
Rejestracja: 2007-05-23, 21:17

Ocena pracy nauczyciela.

Postautor: Foxer » 2007-12-09, 19:07

Witam.

Mam pytanie po jakim czasie od rozpoczęcia pracy mogę wystąpić o ocenę dorobku zawodowego? Dopiero od września zaczynam staż na nauczyciela mianowanego, więc chciałbym uzyskać jakąś ocenę mojej pracy wcześniej niż po 6 latach.
Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: koma » 2007-12-09, 22:48

W każdym momencie masz prawo sama wnioskować o ocenę pracy.

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

Ocena pracy

Postautor: elhena » 2008-02-25, 19:16

Zastanawiam się nad oceną pracy... Nie, nie zamierzam występować z wnioskiem. W ostatnim roku stażu na mianowanego w harmonogramie hospitacji, jaki pojawia się w pokoju nauczycielskim we wrześniu miałam przy swoim nazwisku adnotację "ocena pracy". Wiem, że sama mogę wystąpić z wnioskiem. Czy dyrektor może zechcieć wystawić mi ocenę? Przypuszczam, że tak, ale jeśli- to jak i czy powinien mnie o tym poinformować? W jakimś terminie ze mną omówić tą ocenę? Są na to jakieś przepisy? Dyrektorka była u mnie na lekcji, ale żadnego omawiania tego co widziała nie było, oceny pracy też nie dostałam. Czy to chodziło o ocenę dorobku za okres stażu? Bo ja już zgłupiałam, co jest co. Pomijając fakt, że i owa ocenę do teczki kazała mi napisać osobiście i tylko podpisała po przeczytaniu... Dziwne to wszystko, wielki bałagan u mnie w szkole panuje...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Ocena pracy

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-25, 19:39

Dyrektor może w każdym czasie dokonać oceny z własnej inicjatywy

Karta Nauczyciela
Art. 6a. 1. Praca nauczyciela, z wyjątkiem pracy nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego, o której mowa w art. 9c ust. 6, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek:

1) nauczyciela;

2) organu sprawującego nadzór pedagogiczny;

3) organu prowadzącego szkołę;

4) rady szkoły;

5) rady rodziców.



ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 2 listopada 2000 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego. (Dz. U. Nr 98, poz. 1066 ze zm.)

§ 3. 1. Oceny pracy nauczyciela dokonuje się w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w art. 6a Karty Nauczyciela, z tym że ocena może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.

2. Do okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela trwającej dłużej niż miesiąc i okresów ferii wynikających z przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego.

3. W przypadku dokonywania oceny pracy z inicjatywy dyrektora szkoły, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców, dyrektor szkoły powiadamia o tym na piśmie nauczyciela co najmniej na miesiąc przed dokonaniem oceny.

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: elhena » 2008-02-25, 19:47

Znaczy, że mimo hospitacji ocena pracy nie została dokonana? Bo ani przed, ani po nic nie dostałam, jedyna informacją była adnotacja w harmonogramie hospitacji. To się cieszę, bo to znaczy, że mi pani dyr nie wyciągnie żadnego takiego papierka jak z kapelusza w prezencie na odchodne. Choć z drugiej strony ma jeszcze dużo czasu na zachcenie, żeby mnie ocenić znów. Jedyny plus, że już raczej sama nie będę musiała tego pisać, hehe:-) dzięki!

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-25, 19:51

jak nie było powiadomienia o dokonywaniu oceny pracy to i oceny nie było a już na pewno nie byłoby to zgodne z prawem.. Ponadto musisz najpierw podpisac projekt oceny a póxniej sama ocenę i skoro procedura powiadomienie nie została dochowana można tego nie podpisywać

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-02-26, 13:14

A napiszcie mi proszę, po co nauczyciel miałby występować o ocenę swojej pracy? Do czego taka ocena mogłaby się przydać? Czy brak takiej oceny przez ileś tam lat może czymś skutkować?

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: elhena » 2008-02-26, 19:24

Wydaje mi się, że może sobie życzyć na przykład jeśli chce startować w konkursie na dyrektora, bo to chyba jeden z dokumentów wymaganych. Nie wiem dokładnie, bo się nie wybieram:-) Zdawało mi się, że co jakiś czas ta ocena powinna być wystawiana, ale mogę się mylić.

mir11
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-24, 12:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

ocena pracy nauczyciela

Postautor: mir11 » 2008-08-24, 13:31

Witam. W maju kończę awans na mianowanego. Ostatnio dostałem ochrzan od dyrektora, że nie złożyłem wniosku o ocenę pracy nauczyciela (nie mylić z oceną dorobku na koniec stażu) i powinienem to zrobić rok przed zakończeniem stażu, np. w maju. Szukałem w przepisach i nic takiego nie znalazłem. Trochę się obawiam mojego szefa. Co dalej? Proszę o pomoc.

elabelfera
Posty: 34
Rejestracja: 2008-06-01, 22:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: elabelfera » 2008-08-24, 22:23

bo nie ma czegoś takiego w przepisach, dlatego nie znajdziesz
:-)
dalej, skoro dyr sobie życzy, a Ty się boisz, wystąp o takową ocenę, dyr będzie miał 3 m-ce na jej przeprowadzenie

Awatar użytkownika
Lizunia
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-18, 15:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

ocena pracy

Postautor: Lizunia » 2008-11-18, 19:19

Problem jest taki.
Nauczyciel kontraktowy, staż pracy 4 lata występuje o ocene pracy. Sklada podanie.
Zostaje wezwany do dyrektora i poinformowany a właściwie poproszony o wycofanie podania o ocenę bo według przepisów nie moze dostać innej oceny niz dobra. Szukałam i nie znalazłam takich przepisów..ale może źle szukałam... :cry:
Szkoda mi dziewczyny bo świetny pracownik.
Brak oceny = brak dodatku motywacyjnego.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: Boguś » 2008-11-18, 21:06

„Rola dyrektora, rady szkoły,
rady rodziców, doradcy metodycznego i związków zawodowych
przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela”

Uwarunkowania prawne.
Ustawa o systemie oświaty – art. 4;
Ustawa Karta Nauczyciela – art. 6 i 6a, art. 42;
Rozporządzenie MEN z dn. 2.11.2000 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego – Dz. U. Nr 98/2000;
Rozporządzenie MEN z dn. 15.10.2001 r. zmieniające powyższe rozporządzenie – Dz. U. Nr 131/2001.
Kto jest oceniany ?
Nauczyciele, za wyjątkiem nauczycieli stażystów ( art.6a.1 KN ), zatrudnieni w wymiarze co najmniej 1 obowiązkowego wymiaru zajęć ( art.91b.2 KN ).
Forma i skala ocen.
Opisowa, zakończona stwierdzeniem uogólniającym :
ocena wyróżniająca,
ocena dobra,
ocena negatywna.
Co jest przedmiotem oceny ?
Ustalone w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego ( § 2 ust 6 Rozp. MEN z 2.11.2000 r. ) :
stopień realizacji zadań określonych w art. 6 KN i art. 4 Ustawy o systemie oświaty ( w skrócie USO );
stopień realizacji zadań statutowych szkoły;
stopień realizacji obowiązków określonych w art. 42 ust. 2 KN, uwzględniające w szczególności ( § 2 ust. 8 Rozp. MEN z 2.11.2000 r. ) :
poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć, prawidłowość realizacji innych zadań wynikających ze statutu szkoły, kulturę i poprawność języka, budzenie inicjatyw uczniów, zachowanie odpowiedniej dyscypliny uczniów na zajęciach;
zaangażowanie zawodowe nauczyciela;
aktywność w doskonaleniu zawodowym;
działania w zakresie wspomagania wszechstronnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb;
przestrzeganie porządku pracy.
Skutki oceny.
Negatywna – rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z końcem tego miesiąca, w którym upływa trzymiesięczne wypowiedzenie, licząc od dnia otrzymania przez nauczyciela negatywnej oceny pracy;
Dobra ( co najmniej i nie starsza niż 5 lat ) – warunek konieczny do udziału w konkursie na dyrektora szkoły ( Rozp. MEN z 15.02.1999 r. § 1 ust. 4 );
Wyróżniająca – warunek konieczny przy wnioskach o nagrody ( Rozp. MEN z dn. 6.09.2001 r. § 5 – Dz. U. nr 101 poz.1093 ).
Komu i do czego potrzebna jest ocena pracy ?
dyrektorowi szkoły - dla wypełnienia obowiązku nałożonego art. 6a KN;
nauczycielowi :
ze względów formalnych :
przy ubieganiu się o stopień awansu zawodowego,
przy zgłoszeniu do konkursu na dyrektora placówki,
jako powód do satysfakcji z wykonywanej pracy i motywacja do dalszych działań;
dyrektorowi szkoły i nauczycielowi przy wnioskach o :
nagrody organów nadrzędnych,
może być również uwzględniana w szkolnych regulaminach przyznawania dodatków motywacyjnych i nagród dyrektora szkoły.
Kto dokonuje oceny nauczyciela ?
dyrektor szkoły - jeśli posiada kwalifikacje pedagogiczne;
dyrektor szkoły - w porozumieniu z nauczycielem zajmującym inne stanowisko kierownicze i sprawującym w tej szkole nadzór pedagogiczny - jeśli dyrektor nie posiada kwalifikacji pedagogicznych;
w stosunku do nauczyciela zajmującego inne stanowisko kierownicze – dyrektor szkoły w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny – jeśli dyrektor nie posiada kwalifikacji pedagogicznych.
Jakie organy i kiedy opiniują pracę nauczyciela ?
na wniosek nauczyciela ( § 4 Rozporządzenia ) - właściwy doradca metodyczny, a jeśli nie ma takiej możliwości – inny nauczyciel mianowany lub dyplomowany;
na wniosek dyrektora :
jw. ( § 4 Rozporządzenia );
samorząd szkolny ( art. 6a ust. 5 KN ).
Czy od oceny ustalonej przez dyrektora szkoły przysługuje nauczycielowi odwołanie ?
Tak, w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia nauczyciel – za pośrednictwem dyrektora szkoły – może złożyć odwołanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą ( art. 6a ust. 9 KN ). Organ ten powołuje zespół oceniający w składzie określonym w § 6 Rozporządzenia z 2.11.2000 r. Zespół rozpatruje odwołanie w ciągu 30 dni od dnia wniesienia odwołania i ustala nową ocenę lub podtrzymuje kwestionowaną przez nauczyciela. Od oceny zespołu nie przysługuje odwołanie ( art. 6a ust. 10 KN ).
Jak często nauczyciel może być oceniany ? Brak uregulowań. Musi być jedynie spełniony warunek, aby od ostatniej oceny pracy lub oceny dorobku zawodowego upłynął co najmniej rok.

Awatar użytkownika
Lizunia
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-18, 15:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: Lizunia » 2008-11-18, 21:06

No tak...
Ale czy to prawda,ze nauczycielowi, ktory pracuje tylko 4 lata nie mozna wystawić wyróżniającej oceny pracy?

Awatar użytkownika
Lizunia
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-18, 15:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: Lizunia » 2008-11-18, 21:26

:D
Hmm...
Jestem w niezręcznej sytuacji...Jutro mamy radę i jest to świetna okazja do omówienia tej kwestji. Dyrektor twierdzi,że ma przepis, ma..lezy w biurku...długo go szukala i w koncu powiedziała,ze zawieruszył się.. :wink: Przepis podobno ma taki zapis...że nie wolno dac nauczycielowi z tak krótkim stażem pracy innej oceny niż dobra :?
I co mam z nią zrobić..?

Awatar użytkownika
Lizunia
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-18, 15:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czas pracy nauczyciela

Postautor: Lizunia » 2008-11-18, 21:34

Ja to wiem:) Ja mam 14 lat pracy :)
Dziewczyna jest młoda stażem i normalnie boi się. Mi jest łatwo na nią krzyczeć bo to moja przyjaciółka i jakby upomniała się o swoje...Pracuje dużo, dokształca się- jest nauczycielem pasjonatą...
Do tego jestem jej przewodniczącą...związkową... :ble: Tym bardziej chcę pomóc...


Wróć do „Prawo oświatowe”