Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kasianowa85
Posty: 8
Rejestracja: 2008-08-28, 14:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: kasianowa85 » 2008-08-28, 20:04

dzieki wielkie. chociaż miałam nadzieje że jednak się uda znaleźć jakiś przepis który by mi pomógł mieć wolne piątki. trudno. jakoś przeżyję. w każdy bądź razie dziękuję.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: Yoka » 2008-08-29, 07:35

mam kilka znajomych, które przy przyjmowaniu do pracy zaznaczały, iż mają zajęcia ma studiach mgr np. w piątki lub nawet czwartki i oczywiście dyrekcje zazwyczaj twierdziły, że nie ma problemu, można ułożyć plan tak, aby spokojnie na swoje zajęcia nauczyciel dojechał.

A w sierpniu okazywało się, że niestety, plan był jaki był, a dyrekcje zapominały o obietnicach i zasłaniały się powyższym przepisem lub wprost mówiły, że licencjat też uprawnia do nauczania.

Zwyczajnie złapały anglistę i teraz, niech im....

Rzecz działa się w gimnazjach i podstawówkach.

kasianowa85
Posty: 8
Rejestracja: 2008-08-28, 14:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: kasianowa85 » 2008-08-29, 09:33

ja pracuje w liceum i mam tylko 20 godzin i spokojnie mozna by sie wyroboc w 4 dni z tymi godzinami zwlaszcza ze plan jest ukladany dopiero teraz i mozna jeszcze wplynac na jego ksztalt. wychodzi na to ze to jest tylko zlosliwosc dyrektori ktora kazala osobie ukladajacej plan dac mi 2 godziny w piatek.
najlepsze jest o ze zazyczyla sobie zebym robila studia bo ona ma zamiar zatrudniac tylko magistrow.
gdybym mieszkala w Krakowie to mi to nie robi roznicy ale ze mieszkam 100 km od Krakowa (wiec ponad 2 godziny drogi a autobus jest o 12 ) ciezko mi bedzie sie wyrobic.
wiec pozostalo mi ja tylko blagac o ten wolny piatek.

marjak
Posty: 1
Rejestracja: 2008-09-01, 18:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Nauczyciel studiujący. Czy ma prawo do jednego dnia wolnego?

Postautor: marjak » 2008-09-01, 19:06

Witam,

pracuję 18 godzin tygodniowo. Oprócz tego studiuję. Słyszałem, że nauczyciele studiujacy i mający etat lub mniej, mogą ubiegać się o zmniejszenie tygodnia pracy do 4 dni. Czy to prawda? Jesli to prawda to na jakiej podstawie powinienem złozyć podanie do dyrekcji?

Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.



EDIT: Gorąca głowa niestety. Przepraszam za powtórzenie tematu. Odpowiadź znalazłem kilkanaście tematów niżej. Wybaczcie. :oops:

beakor
Posty: 12
Rejestracja: 2008-10-02, 15:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

1 listopad w sobotę, czy powinniśmy miec inny dzień wolny ?

Postautor: beakor » 2008-11-10, 13:42

Czy nauczycieli też obowiązuje ten przepis, że jeśli dzień świąteczny wypada w sobotę, to wtedy otrzymują pracownicy jeden dzień wolny w innym terminie? Tak jest zgodnie z kodeksem pracy, więc dlatego pytam, czy 10 listopada powinien byc odrabiany w sobotę, czy można podpiąc go pod ten przepis w kodeksie pracy. Dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: malgala » 2008-11-10, 13:58

Nauczycieli ten przepis nie dotyczy, natomiast pracowników administracji i obsługi szkół tak.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: fruzia » 2008-11-10, 23:00

Pewnie, że ten przepis nie dotyczy nauczycieli...przecież tyle wolnego mamy :lol:

jomi
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 12:52

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: jomi » 2008-11-11, 11:03

Widziałam w internecie na stronie Politechniki Warszawskiej taką informację:
"
Zgodnie z decyzją Rektora PW dzień 10 listopada 2008r. jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników PW, z wyjątkiem pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu i pracowników ochrony mienia.
Dzień ten stanowi ekwiwalent ustawowo wolnego od pracy dnia 1 listopada - Wszystkich Świętych i nie podlega odpracowaniu."


W sprawach nieuregulownych kartą nauczyciela obowiązuje kodeks pracy. Więc jak to w końcu jest z tym pierwszym listopada?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-11-11, 11:37

jomi pisze:W sprawach nieuregulownych kartą nauczyciela obowiązuje kodeks pracy. Więc jak to w końcu jest z tym pierwszym listopada?
Ależ sprawa urlopów nauczycieli jest uregulowana w Karcie Nauczyciela:
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.


Pozostałe dni "wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych", a więc w praktyce po prostu wolne dla nauczycieli związane są z organizacją roku szkolnego.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2008/2009 poz. 15: Dodatkowym dniem wolnym od zajęć w szkołach z 5-dniowym tygodniem pracy może być po odpracowaniu: 10 listopada 2008 r. i 2 stycznia 2009 r. (podstawa prawna: § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego - Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.)
Ostatnio zmieniony 2008-11-11, 12:18 przez edzia, łącznie zmieniany 1 raz.

beakor
Posty: 12
Rejestracja: 2008-10-02, 15:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: beakor » 2008-11-11, 12:13

znalazłąm w internecie,że dzień wolny za 1 listopada nie będzie przysługiawał osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilno-prawnej i prowadzącym działalnośc gospodarczą

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-11-11, 12:22

beakor pisze:znalazłąm w internecie,że dzień wolny za 1 listopada nie będzie przysługiawał osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilno-prawnej i prowadzącym działalnośc gospodarczą
Bo te osoby nie obowiązuje kodeks pracy. Nauczycieli również. Chyba, że w sprawach nieuregulowanych w KN.

beakor
Posty: 12
Rejestracja: 2008-10-02, 15:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Dzień wolny dla nauczyciela studiującego

Postautor: beakor » 2008-12-10, 18:46

Witam ponownie. Mam pytanie, studiuję zaocznie(za zgodą dyrektora, ale bez dofinansowania ze szkoły), zjazdy są w soboty i niedziele. Teraz w sobotę szkoła odpracowuje 2 stycznia, a ja mam zjazd. Czy dyrektor może zwolnic mnie z zajęc w szkole w tym dniu, abym mogła pojechac na zjazd? Studiuję,aby zmienic nauczany przedmiot( sugestia starosty, gdyż szkoła jest do likwidacji). Dziękuję i pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-12-10, 20:59

Napisz wniosek do dyrektora o udzielenie urlopu dla dalszego kształcenia się. Jeśli byłaś skierowana na studia i jesteś zatrudniona w pełnym wymiarze zajęć, urlop ten jest płatny.

§ 3. 1. Nauczycielowi odbywającemu studia zaoczne lub wieczorowe w szkole wyższej przysługują płatne urlopy szkoleniowe w każdym roku studiów, przeznaczone na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów, w wymiarze:
1) na studiach zaocznych - 28 dni roboczych,
2) na studiach wieczorowych - 21 dni roboczych.

pp: art. 68 KN oraz: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2001/0005.htm

paweleczek666
Posty: 22
Rejestracja: 2008-07-02, 13:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Praca w szkole + 5 rok studiów oraz 1 dzień wolny w tygodniu

Postautor: paweleczek666 » 2009-01-03, 23:44

Hello!
Mam pełny etat w szkole. Procz tego robie mgr 5 rok juz i praca mgr do napisania jeszcze pozostala. Pracuje 5 dni w tygodniu, natomiast piatek tylko 2h, a troche musze dojezdzac do szkoly, procz tego praca mgr do napisania.. Tak cos mi sie przypomina, ze gdzies slyszalem ze mozna ubiegac sie o 1 dzien wolny w tygodniu - czyli te zbedne 2h z jednego dnia łatwo mogli by mi rozlozyc do 4 dni. Czy jest oczywiscie prawnie taka mozliwosc? Pierwsze polrocze tak przetrwalem, ale mysle ze na drugie moze warto postarac sie, skoro i tak jakies zmiany w planach moga byc. Tylko powiedzcie czy istnieje taka opcja. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: malgala » 2009-01-04, 00:17

Karta Nauczyciela
Art. 42c. 1. Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.


Wróć do „Prawo oświatowe”