Wypełnianie arkusza ocen

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ulawes
Posty: 14
Rejestracja: 2008-10-01, 21:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Ulawes » 2012-06-26, 20:07

Jaką datę wpisujecie do tabelki w arkuszu - data i podpis osoby wypełniającej arkusz - faktyczną datę wpisywania ocen, czy datę zakończenia roku szkolnego?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: linczerka » 2012-06-26, 20:14

Datę zakończenia roku szkolnego.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Ulawes
Posty: 14
Rejestracja: 2008-10-01, 21:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Ulawes » 2012-06-26, 20:36

Ale , gdyby zaistniała hipotetycznie sytuacja, że nauczyciel - tfu odpukać- umarłby przed datą zakończenia roku, to mielibyśmy niezgodność faktów w urzędowych papierach, czy to nie byłoby problemem?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: ann » 2012-06-26, 21:35

U nas wpisywana jest faktyczna data wypełnienia arkusza.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Irysek
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-12, 18:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Irysek » 2012-06-26, 21:58

A u nas wpisywana jest data posiedzenia rady klasyfikacyjnej.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-06-26, 23:13

Nauczyciel wypełnia arkusz gdzieś pomiędzy radą klasyfikacyjną, a rozdaniem świadectw. I taką datę wpisuje ja.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: malgala » 2012-06-26, 23:17

Nie może to być data wcześniejsza niż data posiedzenia klasyfikacyjnego i późniejsza niż data wydania świadectwa.
Ta druga raczej odpada, bo przecież świadectwo powinno być wypełnione na podstawie arkusza.
Pierwsza też nierealna, bo kto o zdrowych zmysłach pomyśli, że po radzie nauczyciel miał jeszcze siłę i chęci brać się za arkusze.
Pozostają więc terminy pomiędzy.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Peonia » 2012-06-27, 17:43

My piszemy datę rozdania świadectw, bo taka data widnieje na świadectwie, a dokumenty muszą sie zgadzać.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: vuem » 2012-06-28, 17:05

Peonia pisze:My piszemy datę rozdania świadectw, bo taka data widnieje na świadectwie, a dokumenty muszą sie zgadzać.


Czemu te daty muszą być identyczne?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Peonia » 2012-06-28, 19:33

Bo jak ktoś zgubi swiadectwo i po czasie poprosi o odpis/duplikat świadectwa, to tworzy się odpis świadectwa w oparciu o dokumentację przebiegu nauczania. Taką dokumentacją jest np. dziennik lekcyjny i arkusze ocen. Arkusze i świadectwa muszą zawierać identyczne informacje.

Zgodnie z przepisami (rozporządzeniem)
"Jako datę wydania świadectwa przyjmuje się, z zastrzeżeniem § 16 ust. 9, datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku ucznia, który zdał egzamin poprawkowy lub egzamin klasyfikacyjny po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, jako datę wydania świadectwa przyjmuje się datę zdania tego egzaminu."

W dzienniku nie wpisuje się daty wydania świadectwa, dlatego przyjęto, że data wypełniania arkusza będzie identyczna z datą wydania świadectwa, aby po latach wiadomo było, kiedy to swiadectwo było wydane. Przecież rok szkolny kończy się różnie, raz 22 czerwca, albo 24 czerwca, czy też jak w 2012r. 29 czerwca.

Bonhart
Posty: 3
Rejestracja: 2012-06-28, 19:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Arkusz ocen

Postautor: Bonhart » 2012-06-28, 19:35

Witam!
Ja w sprawie daty wypełniania arkusza ocen.

Rada klasyfikacyjna była 25 czerwca, zakończenie zajęć edu. 29 czerwca. Arkusze wypełniłem 27 czerwca i ... w szkole dowiedziałem się od dyktatora, że DATA MA BYĆ 29 CZERWCA KROPKA I KONIEC DYSKUSJI. TO NIE CIEBIE TYLKO MNIE BĘDĄ KONTROLOWAĆ.
i jeszcze Z TOBĄ TRUDNO SIĘ WSPÓŁPRACUJE.

Opanowawszy śmiech próbowałem tłumaczyć, że świadectwo sporządza się na podstawie arkusza, że nigdzie nie jest napisane, że to ma być data zakończenia zajęć, że nie zrobiłem tego złośliwie i wiele innych.
Jak grochem o ścianę, arkusze do przepisania. Na uwagę o "oczywistej omyłce" i czerwonym długopisie patrz część tekstu WIELKIMI LITERAMI.

Dobra, przepiszę te arkusze, żeby nie myślał [pi pi pi].

Proszę o pomoc w odnalezieniu aktów prawnych, które potwierdzą, że nie popełniłem błędu wpisując datę 27 czerwca.

Z góry dziękuję za pomoc.

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: hanamat » 2012-06-28, 20:32

Rozprzadzenie MEN z 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych dokumentów mówi tylko o dacie na swiadectwie

..."Jako datę wydania świadectwa przyjmuje się, z zastrzeżeniem § 16 ust. 9, datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku ucznia, który zdał egzamin poprawkowy lub egzamin klasyfikacyjny po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno - wychowawczych, jako datę wydania świadectwa przyjmuje się datę zdania tego egzaminu. W przypadku, gdy w dniu rady klasyfikacyjnej stan ucznia jest nieokreślony (np. ma poprawkę) to wpisujemy wszystkie stopnie ale nie wpisujemy daty uchwały rady ani daty wypełnienia arkusza"....trzeba być idiotą (patrz: twój dyrektor), by żadać tej samej daty, co na swiadectwie...logicznym jest, że data wypełniania arkusza to dni po radzie klasyfikacyjnej a zakończeniem roku.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: vuem » 2012-06-28, 21:54

Peonia pisze:Bo jak ktoś zgubi swiadectwo [...]


Peonio, to mnie nie przekonuje.

Rada klasyfikacyjna odbywa się np. 23, wypełniam arkusze 24, a świadectwa wypisuję na ich podstawie i wręczam 26.

I co w tym dziwnego, że nie potwierdzam nieprawdy wpisując uparcie w arkusze datę 26?

Po zagubieniu świadectwa wydaje się duplikat z data końca roku szkolnego...którą można sprawdzić nie tylko w arkuszach.

Bonhart
Posty: 3
Rejestracja: 2012-06-28, 19:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Bonhart » 2012-07-01, 20:21

Hanamat dzięki za podpowiedź.

Peonia nie masz racji moim zdaniem, gdyż:

1) Nie wolno nikomu wystawiać dokumentów z wsteczną datą. To jest fałszerstwo i na to jest paragraf :D. Jeśli po kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu latach do szkoły przyjdzie absolwent i poprosi o nowe świadectwo, bo poprzednie zgubił, to zapewne będzie chciał świadectwo ukończenia szkoły. I, wówczas na podstawie arkusza (jeśli ten będzie jeszcze na terenie szkoły) zostanie mu wydany duplikat świadectwa z datą rzeczywistego sporządzenia owego duplikatu (dokumentu), fakt ten i stosowna data zostaną odnotowane w arkuszu ocen na pierwszej stronie.
Wyobraźmy sobie sytuację, że w jakiejś szkole jest dyrektor, który urodził się w roku 1962 (ma teraz 50 lat), dyrektorem jest do 12 lat, czyli od roku 2000. Przychodzi do niego człowiek, który ukończył szkołę w roku 1975 i prosi o duplikat świadectwa. Dyrektor ma mu wystawić duplikat z datą czerwiec 1975? (miał wówczas 13 lat)? Wystawię dokument w 2012 roku z datą 1975? - to zwykłe fałszerstwo!

2) Jeśli przyjdzie ktoś i poprosi o duplikat świadectwa "promocyjnego" czyli świadectwa dającego promocję do klasy wyższej, nie ukończenia szkoły. Jeśli to będzie ktoś kto skończył szkołę to sytuacja precedensowa (być może jest jakiś przepis, który mówi, że można wystawić duplikat tylko świadectwa ukończenia lub świadectwa z najwyższej klasy jaką ukończył uczeń - nie wiem tego, ale wydaje mi się, że może coś takiego być - jeśli nie to sytuacja jest ciekawa po względem formalnym). Najprawdopodobniej będzie to uczeń, który opuścił szkołę, przed jej ukończeniem i świadectwa będzie potrzebował do nowej szkoły. Wtedy w arkuszu zostanie wypełniona rubryka data i przyczyna odejścia oraz data i podpis wydania duplikatu świadectwa.

Tak ja to rozumiem. I jeśli jest to słuszna koncepcja, ta koncepcja:D to data wypełnienia arkusza ocen jest zupełnie nie potrzebna do wystawiania duplikatów.

Pozdrawiam

Bonhart
Posty: 3
Rejestracja: 2012-06-28, 19:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wypełnianie arkusza ocen

Postautor: Bonhart » 2012-07-01, 20:33

* niepotrzebna oczywiście piszemy razem :D


Wróć do „Szkolna codzienność”