Jak to ocenić?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Clodia
Posty: 8
Rejestracja: 2012-10-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: łódzkie

Jak to ocenić?

Postautor: Clodia » 2012-12-11, 22:26

Potrzebuję pomocy. Jest sytuacja:

Uczennicy nie było na kartkówce, ani na lekcjach gdzie uczniowie zdobywali oceny. Nie ma ocen. Sama do mnie przyszła, mówiąc, że to zdarzenia losowe i czy może jakoś uzupełnić te oceny. Zaproponowałam jej, aby przygotowała referat lub prezentację na temat wojny trojańskiej. Zrobiła prezentację. Problem w tym, że:

1. Wszystkie informacje są ściągnięte żywcem z internetu.
2. Masa błędów stylistycznych.
3. Pod względem merytorycznym teoretycznie się wszystko zgadza, choć brakuje mi kilku ważnych informacji, o które prosiłam, aby się znalazły.

Jak to ocenić?? Czy ocenić? Czy stawiać 5 w ciemno i mieć spokój, wystawić ocenę na jaką zasługuje treść (dla mnie to mocno naciągane 4), czy postawić jedynkę za to, że treść w prezentacji jest totalnie ściągnięta z internetu i ochrzanić za to, że nawet jej się nie chciało tego przeczytać i wyłapać błędów ( np. na leżącą, chodzi o należeć). To jest praca zupełnie dodatkowa i dziewczyna wcale nie musiała się na to godzić. Jakieś rady??

Jestem początkującym nauczycielem i na razie mam jeszcze dobre serce, ale jeśli zrobiłaby coś takiego na studiach, wyleciałaby z hukiem z wilczym biletem. Może warto ją uświadomić?

P.S. Nie wiem, czy w odpowiednim miejscu założyłam ten temat.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak to ocenić?

Postautor: linczerka » 2012-12-11, 22:41

Czy ta jedna prezentacja "załatwi" wszystkie jej brakujące oceny?
1. Zadanie ma, więc chyba nie ocena 1.
2. A czwórka za co? Za problemy w czytaniu ze zrozumieniem? Za błędy w prezentacji? Za umiejętność ściągania gotowców?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Clodia
Posty: 8
Rejestracja: 2012-10-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: Clodia » 2012-12-11, 22:47

Oczywiście nie załatwi wszystkich ocen, bo również jestem z nią umówiona na odpytkę z materiału, był sprawdzian i uznałam, że taka forma dodatkowej oceny będzie dla niej atrakcyjna.

4 mocno naciągane za samą treść, nie zwracając uwagi na błędy (polonistką nie jestem, więc teoretycznie to nie powinno mieć wpływu na ocenę), udając, że nie wiem, że to z internetu.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: iluka » 2012-12-11, 23:42

Clodia pisze:Wszystkie informacje są ściągnięte żywcem z internetu.
Podajesz stronę www i informujesz, że referat to nie trening funkcji kopiuj-wklej :D
Clodia pisze:Masa błędów stylistycznych.
Historyczne podręczniki mogą być pisane niestylistycznie :?: :evil:
Clodia pisze:brakuje mi kilku ważnych informacji, o które prosiłam, aby się znalazły.
Wypunktuj to w komentarzu.
Reasumując - praca niesamodzielna = niedostateczna. Dać drugi termin na napisanie zgodnie z uwagami nauczyciela.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Jak to ocenić?

Postautor: daughter » 2012-12-12, 16:14

Postawiłabym pałę z komentarzem, że plagiat to przestępstwo;)

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: Peonia » 2012-12-12, 19:07

Noooo...myslę, że jedynki nie nalezy stawiać, bo jednak praca została wykonana. Sama stwierdzilaś, że praca była pod wzgledem merytorycznym teoretycznie dobra. Tak czy owak, jakby nie była ściągnięta z Internetu to przepisana by była z ksiazki, bo gdzieś uczeń musiał znaleźć źródło wiedzy. Postawiłabym 2 albo 3 i dodała komentarz o plagiacie i o ewentualnych brakach.

jakub001
Posty: 54
Rejestracja: 2012-04-02, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: jakub001 » 2012-12-15, 23:28

jeżeli to miała zrobić na język polski i są błędy to 1 a jeśli na inny przedmiot to poprawić i nie komentować zgłosić nauczycielowi polskiego a do samej pracy to dałbym 2 ponieważ coś zrobiła ale że ściągnięte czyli plagiat to 2 rozumiem że można nie mieć wiedzy na ten temat ale można przeczytać informacje i skrócić albo napisać swoimi słowami, proponuje obniżenie oceny z zachowania i jeśli nie chodziła na lekcje to podliczyć nieobecności i trzymając sie przepisów egzamin klasyfikacyjny

jakub001
Posty: 54
Rejestracja: 2012-04-02, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: jakub001 » 2012-12-15, 23:30

jeżeli to miała zrobić na język polski i są błędy to 1 a jeśli na inny przedmiot to poprawić i nie komentować zgłosić nauczycielowi polskiego a do samej pracy to dałbym 2 ponieważ coś zrobiła ale że ściągnięte czyli plagiat to 2 rozumiem że można nie mieć wiedzy na ten temat ale można przeczytać informacje i skrócić albo napisać swoimi słowami, proponuje obniżenie oceny z zachowania i jeśli nie chodziła na lekcje to podliczyć nieobecności i trzymając sie przepisów egzamin klasyfikacyjny

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: iluka » 2012-12-16, 00:19

jeżeli to miała zrobić na język polski i są błędy to 1 a jeśli na inny przedmiot to poprawić i nie komentować zgłosić nauczycielowi polskiego a do samej pracy to dałbym 2 ponieważ coś zrobiła ale że ściągnięte czyli plagiat to 2 rozumiem że można nie mieć wiedzy na ten temat ale można przeczytać informacje i skrócić albo napisać swoimi słowami, proponuje obniżenie oceny z zachowania i jeśli nie chodziła na lekcje to podliczyć nieobecności i trzymając sie przepisów egzamin klasyfikacyjny
O, matko! To jakaś parodia czy co??? Ja rozumiem, ze to nie Twój nauczany angielski, ale tam też trzeba pisać zdaniami...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: Rysiu » 2012-12-16, 08:08

Moim zdaniem dziewczę wykonało pewne minimum włożonej pracy, nawet jeżeli to minimum polegało na przekopiowaniu informacji z internetu. Jeżeli praca jest na temat, i - co istotne - umie ona streścić własnymi słowami mniej więcej co w niej jest, niedostateczna byłaby wybitnie niesprawiedliwa.

Co do ewentualnych ocen wyższych niż 2 - nie wypowiadam się i pozostawiam Twojemu osądowi.

Clodia
Posty: 8
Rejestracja: 2012-10-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: Clodia » 2012-12-18, 12:40

Dziękuję za sugestie. Rozmawiałam z tą uczennicą, przedstawiłam jej sytuację, powiedziałam, że plagiat jest przestępstwem i że sprawę powinnam zgłosić dyrekcji i prokuraturze (dziewczę się przestraszyło) i dałam jej szansę poprawy. Uznałam, że to ważne, aby nauczyła się parafrazować informacje, które znajduje, albo chociaż, jeśli jej się nie chce, dawać je w cytat i podać źródło. Powiedziałam jej również, że źródła typu ściąga.pl, czy wikipedia nie są zbyt wiarygodne, jeśli nie mają podanej bibliografii i żeby na to uważała. Sama mi przyznała, że myślała, że nie będę tego nawet czytać, tylko, że jej postawie 5 za samo to, że zrobiła cokolwiek. Dałam szansę, zobaczymy czy z niej skorzysta.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: tecumseh » 2012-12-18, 17:41

Niedostateczna za plagiat niesprawiedliwa?

To się później nie dziwcie, że korupcja, nepotyzm i nie narzekajcie, że źle sie w Polsce dzieje.
Za plagiat z neta (w dodatku jeśli to praca dodatkowa, to tym gorzej, b o uczennica się powinna wykazać) należy się jedynka.

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: hanamat » 2012-12-18, 18:01

Clodia, super podejście do sprawy....mam nadzieje, że dziewczyna pozytywnie skorzysta.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak to ocenić?

Postautor: Peonia » 2012-12-18, 18:29

Podobnie myślę, jak hanamat. :D


Wróć do „Szkolna codzienność”