Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Pedagog74
Posty: 39
Rejestracja: 2007-10-13, 09:17

Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: Pedagog74 » 2007-10-14, 12:00

Ja jako pedagog najwięcej czasu tracę na zastępstwa niepłatne i jak to nazwła moja dr - wnikliwe obserwację uczniów podczas przerw lekcyjnych - co przerwa. A to co należy do czynności pedagoga często czeka miesiącami na zrobienie bo zawsze jest coś co trzeba zrobić na "wczoraj". Często jak mam praktykantkę to na początku złyszę takie zdanie "pedagog nic nie robi tylko pierdzi w stołek i pije sobie kawę" jednak po miesiącu praktyki zmieniają zdanie. A jak jest u was?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: dushka » 2007-10-14, 12:28

U mnie pedagożka ma przechlapane. Szkoła integracyjna, wiec już samo to dowala obowiązków: razem z psycholozką badają dzieciaki klas pierwszych, na co cały wrzesień schodzi. Dodatkowo prowadzą grupę socjoterapeutyczną dla dzieciaków integracyjnych z problemami emocjonalnymi. Prócz tego pedagożka prowadzi dla kilkorga dzieciaków zajęcia pedagogiczne - coś w stylu wyrównawczych. Jest szkolnym rzecznikiem praw ucznia. Razem z psycholożką stworzyły program profilaktyczny Szkoła bez przemocy i są jego koordynatorkami. Prócz tego ma na głowie wszelkie bieżące problemy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: malgala » 2007-10-14, 12:32

Pedagog74 pisze:Ja jako pedagog najwięcej czasu tracę na zastępstwa niepłatne

Jeżeli idziesz na zastępstwo w czasie swoich godzin pracy, to nie jest to zastępstwo niepłatne. Przecież nie możesz mieć podwójnie płacone za godzinę pracy. A w każdej szkole są czasami takie sytuacje, że zastępstwo należy zorganizować. Gdy przedmiotowiec nie ma w tym czasie okienka, to pozostaje pedagog, psycholog, bibliotekarz. Przecież klasa nie może pozostać bez opieki.

Pedagog74
Posty: 39
Rejestracja: 2007-10-13, 09:17

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: Pedagog74 » 2007-10-14, 13:11

Tak zgadza się, ale ze względu na zastępstwa mój czas pracy zawsze ulega zmianom. Muszę się dostosować do godzin jakie mi wyznaczy z dnia na dzień dr. Do płatnych zastępstw są inni nauczyciele, pedagog jest tylko dobry do zastępstw w ramach swojej pracy. Miałam w tamym roku taki przypadek że zastepowałam nauczycielkę w kl 3 przez 2 tygodnie, w 3 tygodniu dr stwiedziła że teraz będą to płatne zastępstaw i okazało się że już ja ich nie mam, bo płatne są dla innych, zezłościło mie to bardzo i poszłam i wygarnełam co myślę na ten temat i okazało się że też są dla mnie płatne już. Fakt faktem siedziałam wtedy w szkole o te zastępstwa dłużej. Przez cały rok szkolny miałam zrealizowane ok. 280 zastępstw w ramach pracy pedagoga.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: renati23 » 2007-10-14, 22:06

U mnie w szkole w żadnym wypadku pedagog nie jest "zapchaj dziurą" kiedy nie ma jakiegoś nauczyciela.
Mamy nawet 2 osoby na tym stanowisku jedna osoba ma etat a druga 0,5 etatu + zajęcia rewalidacyjne.
Zajmują się oni swoimi obowiązkami i za nie są rozliczani. Osoba która odpowiada za zawodówkę w zadaniach ma wpisane dodatkowo współpracę z pracodawcami, którzy mają naszych uczniów na praktykach. Dodatkowo pedagog jest koordynatorem ds bezpieczeństwa.

Pedagog74
Posty: 39
Rejestracja: 2007-10-13, 09:17

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: Pedagog74 » 2007-10-14, 22:13

Ja również jestem koordynatorem ds bezpieczeństwa i to od paru lat, a co do ilości pedagogów to jestem jedna na podstawówkę i teraz od miesiąca jest psycholog na 1/2 na podtsawówkę, przedszkole i gimnazjum, a w gimnazjum jest 2 pedagogów. Są to naprawdę spoko kobitki z którymi mi akurat bardzo dobrze się pracuje.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: dushka » 2007-10-15, 15:39

Rany, twój pierwszy post, w którym nie narzekasz chyba ;)

U mnie pedagog ma jeden etat, a "obsługuje" podstawówkę i gimnazjum - obie integracyjne. koordynatorem ds bezpieczeństwa jest również, odkąd były minister edukacji wprowadził to stanowisko.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: malgala » 2007-10-15, 15:44

dushka pisze:Rany, twój pierwszy post, w którym nie narzekasz chyba

A ja mam nadzieję, że nie jedyny. Życie jest tak ulotne. Cieszmy się nim i nie psujmy go narzekaniami.

Pedagog74
Posty: 39
Rejestracja: 2007-10-13, 09:17

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: Pedagog74 » 2007-10-15, 16:32

[quote="dushka"]Rany, twój pierwszy post, w którym nie narzekasz chyba ;)
quote]
Dzięki, no ładnie mnie oceniacie. Generalnie staram się nie narzekać, ale czasem jak mnie coś zezłości to wtedy tak.
Lubię swoją przacę i chce ją wykonywać jak tylko długo będe mogła.

Awatar użytkownika
JotDe
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-15, 17:11

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: JotDe » 2007-10-15, 17:20

Witam!
tak z ciekawości zapytam się, czy u Was pedagog szkolny zajmuje się np. rozliczeniami pomocy finansowej z MOPSu itp.? A jeśli nie on, to kto to robi?
Jacek D.
SP1 LW

Pedagog74
Posty: 39
Rejestracja: 2007-10-13, 09:17

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: Pedagog74 » 2007-10-15, 17:25

rozliczeniami z MOPSu za obiady bo tylko taka pococ z tej instytucji jest udzielana w szkole zajmuje się osoba odpowiedzialna za obiady, kiedyś robiła to kierowniczka świetlicy a teraz robi to jedna z ksiegowych, przyjmuje opłaty za obiady od uczniów oraz rozlicza się z MOPSem.

goskaw
Posty: 7
Rejestracja: 2007-10-16, 11:03
Przedmiot: Inne

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: goskaw » 2007-10-16, 11:12

witam
rozliczenia z MOPS i GOPS robię ja. Ale to w sumie mały problem. Gorzej ze stypendiami, wyprawkami i wypłatami za mundurki. Cały wrzesień nie byłam w stanie zrobić nic tylko zbierać, weryfikować, podpisywać podania, a potem wypłaty, choć w szkole nie ma żadnych warunków do przechowywania pieniędzy. Proszę napiszcie jak u was jest z wypłatą stypendiów szkolnych i wyprawek. Jak się od tego uwolnić. Co do zastępstw też w tamtym roku chodziłam do bólu. Nie chodzi tu o sytuacje awaryjne, które wynikły już i już trzeba coś zrobić. To OK. Ale cały maj i czerwiec właściwie nie miałam nawet godziny dziennie na swoje sprawy. Uczeń stoi na korytarzu, płacze, prosi o rozmowę. Ja wiem, że w domu matka biega z nożem, a od dyrekcji słyszę "Niech poczeka". I tak dzieciaki czekały do października tego roku, bo we wrześniu zapomogi, papierki itp. A dyrekcja nawet nie raczy spojrzeć na zakres obowiązków pedagoga wynikający z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, choć im to wydrukowałam i podetknęłam pod nos. "Ktoś to musi zrobić". No tak, ale chyba nie koniecznie ja.
pozdrawiam, pomóżcie jak możecie
Gośka

Pedagog74
Posty: 39
Rejestracja: 2007-10-13, 09:17

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: Pedagog74 » 2007-10-16, 15:50

goskaw pisze:witam
Gorzej ze stypendiami, wyprawkami i wypłatami za mundurki. Cały wrzesień nie byłam w stanie zrobić nic tylko zbierać, weryfikować, podpisywać podania, a potem wypłaty, choć w szkole nie ma żadnych warunków do przechowywania pieniędzy.

Witaj Gosiu.
U mnie jest podobnie, z tym że ja tylko musiałam siedzieć i rozpatrywać te wszystkie wnioski oraz użerać się z rodzicami o te marne pare groszy. Bardzo dużo osób składających wnioski siedzi za granicą i wciska nam ciemnotę - to akurat jest bardzo denerwujące, bo są rodziny gdzie naprawdę jest kiepsko i kryterium dochodowe przekroczone o 1-2zł i niedostali tej pomocy. A tam gdzie kasa jest to i dodatek jest to do du...
Co do wypłacania to ja już nie, tylko sekretariat.
Zakres pracy pedagoga zakresem a praca pracą. Ja kiedyś powiedziałm w szkole, że nie mamy prawa chodzić na odwiedziny po domach, brak nam takiego uprawnienia i zakazuje nam tego ustawa o ochronie danych osobowych. Odpowiedź jaką usłyszałam to "ustawa ustawą a chodzić trzeba bo kuratorium tego wymaga".
Ale ja tam lubię swoją pracę, gdyby nie te zastępstwa w takich ilościach to można by było wyrobic się ze wszystkim.
Pozdrawiam. :D

goskaw
Posty: 7
Rejestracja: 2007-10-16, 11:03
Przedmiot: Inne

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: goskaw » 2007-10-16, 19:59

)))) U mnie jeden tatuś powiedział, że rachunki potrzebne do rozliczenia, będzie przynosił z niemieckich sklepów w euro, bo teraz Europa i mu wolno. ))) Kilkoro innych przyjechało super samochodami i wykazało "0" (słownie zero) dochodu. No a my nie mamy przecież żadnych uprawnień by weryfikować dane dostarczane nam prze rodziców.
Gośka

[ Dodano: 18 Październik 2007, 10:47 ]
Kwestie związane z zastępowaniem innych nauczycieli określa art. 35 Karty Nauczyciela, który stanowi:
Art. 35. 1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
2. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
2a. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
4. Kobiety w ciąży, osoby wychowującej dziecko do lat 4 oraz nauczyciela w trakcie odbywania stażu będącego warunkiem uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, mianowanego lub dyplomowanego nie wolno zatrudniać w godzinach ponadwymiarowych bez ich zgody.

marli61
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-04, 21:50
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Jaki zakres czynności obowiązuje pedagoga w waszej placówce?

Postautor: marli61 » 2009-03-04, 22:37

ja także mam pytanie odnośnie zastęptw pedagogów. pracuję już 6 lat i tez chodzę na zastępstwa niepłatne. słyszałam, że w innych szkołach jeżeli pedagog idzie na zastępstwo zanieobecnych nauczycieli w czasie swoich godzin pracy to ma płacone tylko, że zostaje tą godzinę dłużej w pracy. ja tak nie mam. Jak to jest czy przysługuje nam zapłata czy nie. Tak naprawdę to w czasie swoich godzin pracy mamy swoje obowiazki, a nie wyręczanie nauczycieli. Za nas nikt pracy pedagogicznej nie wykonuje. Prposzę o odpowiedż.


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron