Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

khate
Posty: 7
Rejestracja: 2009-04-18, 16:50
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Jakie studia

Postautor: khate » 2009-04-21, 19:38

Witam! Kończę w tym roku licencjat o specj. informatyka z matematyką (uprawnienia do uczenia w podstawówce i gimnazjum infor i matematyki). W związku z tym mam takie pytanie. Mam zamiar wybrać się na studia magisterskie o innej specjalizacji niż licencjat np. informatyka finansowa lub grafika. Czy po ich ukończeniu będę mogła uczyć informatyki w szkole średniej? i matematyki?? czy uprawnienia z licencjatu wystarczą ??

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: mateoo » 2009-04-21, 21:34

Matematyki do gimnazjum, bo trzeba mieć mgr żeby uczyć przedmiotu w liceum (wyjątkiem są języki). Myślę, że bedziesz mieć kwalifikacje aby uczyć przedmiotów informatycznych w liceum, bo mgr nie trzeba mieć z kierunku nauczycielskiego- wystarczy zbliżony kierunek i kurs pedagogiczny ;) Ale kursu nie musisz robić, bo masz licencjat ze specjalności nauczycielskiej.
Sztuka jest pokarmem duszy.

khate
Posty: 7
Rejestracja: 2009-04-18, 16:50
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: khate » 2009-04-22, 07:42

Aha czyli maty już nie szkoda trochę. Muszę pomyśleć nad wyborem studiów ... Dziękuje za odpowiedź :)

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: marek474 » 2009-04-22, 16:15

A mnie się wydaje, że wprowadzasz w błąd. Zrobiłem licencjat z matematyki o specjalności nauczycielskiej, no i mogę uczyć do gimnazjum włącznie. W tym roku kończę uzupełniające studia magisterskie, również na kierunku matematyka, ale o specjalności matematyka w finansach i ekonomii i wiem, że nie można po tej specjalności uczyć w szkole średniej, musi być nauczycielska, więc pewnie informatykę też będziesz mogła uczyć jedynie w gimnazjum, nie wyżej...

khate
Posty: 7
Rejestracja: 2009-04-18, 16:50
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: khate » 2009-04-22, 16:42

Hmm to jak to w końcu jest ?? To np. będę studiować sobie np. informatykę finansową i potem muszę kurs robić pedagog żeby moc uczyć w szkole średniej? to bez sensu. Proszę o odpowiedź bo to dla mnie ważne jeśli ktoś wie na bank jak to jest :)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: mateoo » 2009-04-22, 18:59

Moim zdaniem nie musi być specjalność nauczycielska, wystarczy przygotowanie pedagogiczne i oczywiście kierunek zbliżony.
Sztuka jest pokarmem duszy.

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

studia podyplomowe, kursy na awans

Postautor: abe » 2011-03-05, 21:51

Chciałam Was zapytać o studia podyplomowe. Czy znacie jakiś kierunek, który warto zrobić, coś co szczególnie pomocne będzie poloniście, ewentualnie otworzy drogę nowych możliwości zawodowych. Ciekawi mnie, jak inni nauczyciele języka polskiego rozwijają się zawodowo, jakie kursy czy podyplomówki robicie.

profesorekzsl
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-21, 21:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Studia podyplomowe z matematyki - warto?

Postautor: profesorekzsl » 2011-08-17, 21:47

Witam wszystkich!
Uczę w szkole średniej przedmiotów elektronicznych i informatycznych. Niestety szkoła się kurczy w zawrotnym tempie i ubywa nam uczniów...wspomina się nawet o likwidacji szkoły.
Biorąc to pod uwagę rozważam podjęcie studiów podyplomowych kwalifikacyjnych do nauczania matematyki w szkołach gimnazjalnych i średnich. Motywacja jest taka że przedmioty zawodowe ograniczają moje dalsze zatrudnienie niemal wyłącznie w szkołach technicznych - w liceach informatyki jest niewiele a zawodowych wcale! Po matematyce rozszerzam wachlarz szkół w których mógłbym kontynuować karierę, ponadto zawsze matematykę lubiłem i dobrze się w niej czuję - kiedyś nawet dawałem korepetycje z matematyki za studenckich czasów :)

Pytanie zasadnicze - czy warto???
Niby matematyki jest wiele w szkołach, jest to przedmiot maturalny jednocześnie na stronach kuratoryjnych z ofertami pracy w ogóle nie poszukuje się matematyków...w mojej szkole jeśli będzie wciąż istniała dostanę godziny matematyki ale dzisiaj nie jestem w stanie stwierdzić że za 1,5 roku wciąż będzie istniała...Gdyby studia nie kosztowały to dylematu bym nie miał - traktował bym je jako dalszy rozwój osobisty ale mając rodzinę i pensję nauczyciela ciężko wydać 4000 zł i dalej już nie znaleźć pracy jak matematyk...co myślicie? Co radzicie?

Pozdrawiam!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: edzia » 2011-08-19, 22:10

profesorekzsl pisze:w mojej szkole jeśli będzie wciąż istniała dostanę godziny matematyki ale dzisiaj nie jestem w stanie stwierdzić że za 1,5 roku wciąż będzie istniała...
No i to jest problem większości studentów.

Ja wiem tyle, że dobry matematyk to skarb w szkole.

Ale po studiach podyplomowych? :?

profesorekzsl
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-21, 21:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: profesorekzsl » 2011-08-20, 01:04

Czy po studiach podyplomowych nie można być dobrym matematykiem??? Jestem po studiach technicznych nie po filologii i na poziomie szkoły średniej i matury i bez tych studiów bym się sprawdził! Studia są mi potrzebne wyłącznie formalnie...
Czy rzeczywiście jest tak ze dyrektorzy niechętnie przyjmują matematyków po podyplomówkach???

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: edzia » 2011-08-20, 09:35

profesorekzsl pisze:Czy po studiach podyplomowych nie można być dobrym matematykiem???
Można, tak samo jak i po studiach magisterskich można być nieudacznikiem. Sądzę jednak, że dyrektorzy niechętnie zatrudnią po podyplomówce.

profesorekzsl pisze:Jestem po studiach technicznych nie po filologii i na poziomie szkoły średniej i matury i bez tych studiów bym się sprawdził!
A co ma filologia do uczenia informatyki, bo nie zrozumiałam?

profesorekzsl
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-21, 21:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: profesorekzsl » 2011-08-20, 11:44

Mam na myśli że matematyka i przedmioty informatyczne są pokrewne - gdybym był po przykładowej filologii matematyka nie byłaby po drodze. I podobnie uważam że ukończenie studiów kierunkowych nie gwarantuje sukces w nauczaniu - nie każdy może być nauczycielem bo nie każdy się do tego nadaje..Jeśli jestem dobrym nauczycielem przedmiotów informatycznych to wcale nie będę nim gorszy ucząc matematyki...takie moje zdanie i przekonanie.[/quote]

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: edzia » 2011-08-20, 14:24

profesorekzsl pisze:Mam na myśli że matematyka i przedmioty informatyczne są pokrewne - gdybym był po przykładowej filologii matematyka nie byłaby po drodze.
No ok, jakbyś prawidłowo zastosował interpunkcję, szybciej zrozumiałabym. ;)

profesorekzsl pisze:I podobnie uważam że ukończenie studiów kierunkowych nie gwarantuje sukces w nauczaniu - nie każdy może być nauczycielem bo nie każdy się do tego nadaje.
Oczywiście, to samo napisałam. Ale jednak wiedza merytoryczna jest zdecydowanie większa po magisterce niż tylko po podyplomówce, więc mnie osobiście byś miał trudno przekonać.

profesorekzsl pisze:Jeśli jestem dobrym nauczycielem przedmiotów informatycznych to wcale nie będę nim gorszy ucząc matematyki...takie moje zdanie i przekonanie.
Jeśli tak jest, to się zgadzam.

profesorekzsl
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-21, 21:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: profesorekzsl » 2011-08-20, 15:04

Ale jednak wiedza merytoryczna jest zdecydowanie większa po magisterce niż tylko po podyplomówce

To oczywiste - w pełni się zgadzam lecz tak jak wcześniej pisałem - do przygotowania na poziomie rozszerzonym z matematyki podyplomówka jest wystarczająca. Jako student przygotowałem doskonale kilka osób do matury i zdały ją doskonale.
Gdybym chciał prowadzić pracę badawczą, naukową z matematyki wówczas studia matematyczne magisterskie są podstawą. To moje oczywiście zdanie :)

Pozdrawiam!

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Jakie studia wybrać aby poszerzyć kwalifikacje

Postautor: Boguś » 2011-08-24, 18:43

Oczywiście , że warto.
Są nauczyciele po matematyce ( np. po UJ) i tak naprawdę uczą tragcznie i nie nadają sie do tej pracy. Są też i tacy którzy sa po podyplomówce i radza sobie świetnie, zarówno z dyscypliną jak i przekazaniem wiedzy.
Ukończenie matematyki nie gwarantuje że ktoś bedzie dobrym matematykiem ucząc w szkole podstawowej, gimnazjum czy liceum.
Wiedza ktora nabywana jest na studiach matematycznych kompletnie nie przydaje sie nawet w liceum .
Nauczyciel uczący matematyki w podstawowce, gimnazjum czy liceum, nie musi znać macierzy, równań różniczkowych, całek , a nawet pochodnych ktore zostały usunięte już z liceów.


Wróć do „Szkolna codzienność”