Klasa dwujęzyczna a dotacja na podręczniki

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Klasa dwujęzyczna a dotacja na podręczniki

Postautor: Melizabeth » 2015-04-10, 21:25

Chciałabym zapytać nauczycieli pracujących w klasach dwujęzycznych lub osoby posiadające dość szczegółowe informacje na temat ustawy z 30.05.2014 w sprawie nowych podręczników i dotacji o to, jak planują sobie z tym poradzić. Chodzi mi o sytuację, kiedy w ciągu jednego roku przerabia się dwa podręczniki lub 3 podręczniki w trakcie 2 lat (zwiększona liczba godzin języka w tygodniu, nauka od postaw - "lecimy" szybko w klasie pierwszej, bo poziom B1 trzeba osiągnąć). W jaki sposób znaleźć w tej dotacji środki na dodatkowy podręcznik do języka obcego. Na konferencji dla anglistów ekspertka wydawnictwa, które organizowało konferencję podpowiedziała, że MOŻE uda się przełożyć zakup podręczników na rodziców ze względu na przepis, że dofinansowane będą tylko podręczniki w zakresie OBOWIĄZKOWYM, a klasę dwujęzyczną można uznać za wykraczającą poza zakres obowiązkowy, ale nie była pewna.
Dodatkowy problem to fakt, że w przypadku języka hiszpańskiego jedyne podręczniki jakie mają szansę na dopuszczenie do użytku w przyszłym roku szkolnym to podręczniki na poziomie A1. Co w przypadku, kiedy przyjdą uczniowie, którzy uczyli się hiszpańskiego w SP i, zgodnie z przepisami, powinnam im zapewnić kontynuację nauki od poziomu, na którym są?

Napisałam dziś maila do MEN, ale nie spodziewam się szybkiej odpowiedzi, a Dni Otwarte szkoły coraz bliżej i chciałabym mieć co powiedzieć uczniom i rodzicom. Coś co będzie więcej niż "ja myślę", im więcej nauczycieli się wypowie, tym więcej ja będę wiedzieć, nawet jeśli to wciąż nie 100% pewne informacje.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa dwujęzyczna a dotacja na podręczniki

Postautor: dushka » 2015-04-10, 22:14

Mail do MENu - nastaw się na pół roku czekania na odpowiedź, równe 6mcy czekałam. Może próbuj tam dzwonić?


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron