Nauczyciel interdyscyplinarny

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-08-28, 10:15

Od niedawna zaglądam na FORUM, a od kilku dni jestem "zalogowany". Obserwuję posty, w których gęsto jest od dodatkowych kwalifikacji, podyplomówek, dokształtów. Jeden nauczyciel, a wszechstronny, jak szwajcarski nóż komandosa. Ja nie mam takich uprawnień, jestem spokojnym przemiotowcem i robię to, co chcę robić - uczę matematyki. Dla porównania: (na szczęście zdarzenie z prawdopodobieństwem bliskim zeru) lek. Konopko w POZ stwierdził po wywiadzie konieczność USG jamy brzusznej, po czym skierował do lek. gastroenterologa Konopko, a ten zasugerował, że to sprawa ginekologiczna, a tu lek. gin. Konopko. O co chodzi w tym szaleństwie?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: koma » 2016-08-28, 10:55

Dobre :)))

Od jak dawna jesteś nauczycielem?
Jaki masz stopień awansu?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: malgala » 2016-08-28, 12:12

W każdym szaleństwie jest metoda.
A cel?
To nawet czasami autor nie wie, co miał na myśli.

Matshow, ja też tylko matematyki, chociaż w swojej karierze zawodowej zaliczyłam już nauczanie fizyki (z tym problemów nie miałam), historii (to akurat zgodne z moimi zainteresowaniami), języka rosyjskiego (byłam całkiem niezła), plastyki i muzyki (w tych dziedzinach jestem totalnym beztalenciem, ale jakoś musiałam sobie poradzić). Zapomniałam, jeszcze przez trzy miesiące języka polskiego. Wtedy jeszcze nikt o kwalifikacje nie pytał.

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-08-28, 12:18

malgala pisze:Matshow, ja też tylko matematyki, chociaż w swojej karierze zawodowej zaliczyłam już nauczanie fizyki (z tym problemów nie miałam), historii (to akurat zgodne z moimi zainteresowaniami), języka rosyjskiego (byłam całkiem niezła), plastyki i muzyki (w tych dziedzinach jestem totalnym beztalenciem, ale jakoś musiałam sobie poradzić). Zapomniałam, jeszcze przez trzy miesiące języka polskiego. Wtedy jeszcze nikt o kwalifikacje nie pytał.
I właśnie o tym napisałem. Wiele nauczanych, ale czy nauczonych wielu?
koma pisze:Dobre :)))

Od jak dawna jesteś nauczycielem?
Jaki masz stopień awansu?
Dyplomowany

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: koma » 2016-08-28, 13:08

Skoro dyplomowany, to dlaczego zadajesz pytanie na poziomie stażysty??

Hasła z rozporządzenia dot. wymagań i powinności chyba powinny Ci to jasno wytłumaczyć ;)

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-08-28, 19:50

Dlaczego akurat stażysty? To normalne pytanie o sens tego, co się dzieje. A ja jestem dyplomowany i nie wyczytałem w rozporządzeniu powinności "dorobienia" fizyki, chemii, czy też terapii pedagogicznej. Moim powołaniem jest uczenie matematyki w szkole, a nie praca jako taka w szkole.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: koma » 2016-08-28, 20:49

Matshow pisze: Moim powołaniem jest uczenie matematyki w szkole, a nie praca jako taka w szkole.

No to masz szczęście...bo "powołaniem" niektórych jest utrzymanie rodziny, więc robią podyplomówki, bo więcej kwalifikacji to większa szansa na pracę.
Natomiast znajomość wymagań na dyplomowanego powinna Ci podpowiedzieć, że zdobycie dodatkowych kwalifikacji i ich wykorzystanie w pracy to spełnienie jednego z wymagań (tzw. rozszerzenie oferty szkoły).
Więc ludzie robią...

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-09-02, 19:38

koma pisze:
Matshow pisze:Natomiast znajomość wymagań na dyplomowanego powinna Ci podpowiedzieć, że zdobycie dodatkowych kwalifikacji i ich wykorzystanie w pracy to spełnienie jednego z wymagań (tzw. rozszerzenie oferty szkoły).
Dodatkowych kwalifikacji, ale w obszarze już posiadanych. Ofertę szkoły można rozszerzyć o dobrą diagnostykę, np. polonista - logopeda, wuefista - trener, matematyk - oligofrenopedagog, a oferta jednego nauczyciela od wszystkiego mat-fiz-geog-rus zawęża. Tak uważam i tak się dokształcam.

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-09-02, 19:40

Źle wyczyściłem treści i cytata się pogmerała. Jest tu funkcja cytat fragmentu?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: linczerka » 2016-09-02, 21:18

Matshow pisze:Źle wyczyściłem treści i cytata się pogmerała. Jest tu funkcja cytat fragmentu?

Właśnie nie ma i nie możemy się tego doprosić.
To jest poza naszymi możliwościami. Interweniowałyśmy w tej sprawie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-09-02, 21:39

pozostaje del z rozwagą

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: qjaf » 2016-09-03, 20:44

Matshow pisze: Jeden nauczyciel, a wszechstronny, jak szwajcarski nóż komandosa.


Niby tak, ale czy przecietny nauczyciel potrzebuje poteznej wiedzy? Skoro ponad polowa pracuje w podstawowkach i gimnazjach, to moim zdaniem nie. Praca opiera sie na czym innym. To kwestia metodyki i osobowosci nauczyciela. To troche jak z kucharzem. No coz z tego, ze potrafi zrobic pyszne ciasto skoro uczy obierac ziemniaki? Na co mu ta wiedza? Chyba dla wlasnej satysfakcji :) Znajoma z pracy uczyla biologii i dostala oferte - przejecie godzin po odchodzacej nauczycielce matematyki, pod warunkiem zrobienia podyplomowki. No i co miala zrobic? Powiedziec "Oj nie, przeciez nie znam twierdzen Banacha?" No wiec wlasnie :faja:

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-09-04, 09:27

A to dowodzi, że należałoby zmienić system kształcenia nauczycieli. Banach i topologia, kubki n-wymiarowe i całki Duhamela (to z matematyki), pewnie ktoś poda kilka kwiatków z innych dziedzin.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: koma » 2016-09-04, 11:34

Matshow pisze:Dodatkowych kwalifikacji, ale w obszarze już posiadanych.

Niekoniecznie...
Anglista robi wychowanie do życia w rodzinie, plastyk robił "sztukę", choć mu słoń na ucho nadepnął. Muzyk zrobił etykę.
Gdyby to chociaż o obszar chodziło, byłoby idealnie. Niestety, nie w naszej polskiej rzeczywistości.
Zrobienie logopedii przez kolejnego polonistę nie jest "rozszerzeniem" oferty szkoły, natomiast zrobienie wdż przez matematyka już takim rozszerzeniem może być.

Matshow
Posty: 103
Rejestracja: 2016-08-16, 20:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel interdyscyplinarny

Postautor: Matshow » 2016-09-04, 14:39

Jakie to rozszerzenie oferty? Dwa przedmioty, które i tak są w siatce? Jaką ofertę szerszą może mieć szkoła? Szachy, dodatkowe zajęcia muzyczne, teatralne, plastyczne, sportowe, poprowadzone z kompetentną i rozwijającą uzdolnienia osobą. Za taką może uchodzić przedmiotowiec z dodatkowymi w temacie dokształtami. Ale za takie zajęcia się płaci, co najmniej temu, który je prowadzi. I znowu wątek o art. 42.


Wróć do „Szkolna codzienność”