Pomysł na nową formę prowadzenia rad pedagogicznych

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

crp_technology
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-27, 10:45
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Pomysł na nową formę prowadzenia rad pedagogicznych

Postautor: crp_technology » 2017-03-27, 11:07

Dzień dobry,

Piszę w imieniu zespołu tworzącego innowacyjne programy dla szkół. Nasz ostatni projekt to Elektroniczna Rada Pedagogiczna. Jest to nowoczesny systemu przeprowadzania rad pedagogicznych w szkołach. Uważamy, że obecne metody i sposoby są przestarzałe, ciężkie w obsłudze zarówno dla dyrektora, nauczyciela, jak i protokolanta. Nieefektywne i bardzo czasochłonne...

Na pomysł stworzenia Elektronicznej Rady wpadł nauczyciel prowadzący zajęcia z informatyki z jednej ze szkół podstawowych. Wraz z nim przygotowaliśmy specjalnie działający program, do którego dostęp posiada nauczyciel, dyrektor i protokolant. Rady pedagogiczne otwierane/zamykane są z pozycji tego systemu. Do punktów rady nauczyciel wpisuje swoje sprawozdanie z pozycji komputera, w systemie. Protokół z rady generowany jest automatycznie w pliku pdf. Bardzo czytelne i proste. Przede wszystkim niezwykle szybkie przez co wszyscy zaoszczędzą swój czas.

Naszym zdaniem technologia ma ułatwiać życie. Dziennik papierowy zastąpiono elektronicznym, teraz czas na automatyczne rady pedagogiczne. ERP funkcjonuje obecnie w szkole, w której uczy nasz nauczyciel informatyk i sprawdza się znakomicie.

Bardzo prosimy i podzielenie się swoją opinią o obecnie funkcjonujących metodach przeprowadzania rad pedagogicznych w Państwa szkołach. Czy nie wydaje się Państwu, że to zabiera zbyt wiele czasu ? Zapraszam do zadawania pytań.
Załączniki
ERP_02-2.jpg
Ulotka_02
ERP_01.jpg
Ulotka_01

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomysł na nową formę prowadzenia rad pedagogicznych

Postautor: Łosoś » 2017-03-28, 08:09

Piszemy protokoły elektronicznie. Myślałam, że to ułatwi życie. Jak zwykle, lepsze okazało się wrogiem dobrego. Zamiast pisać krótko, musimy pisać dokładnie to samo, co w księdze pisanej ręcznie: szczegółowo. Zamiast napisać raz i mieć z głowy, poprawiamy po sto razy, bo to czcionka zła, odstępy nie te itp..Sama możliwość dokonywania poprawy (jak się pisało ręcznie- raz się napisało, i trudno, tak musiało zostać) implikuje dokonywanie ciągłych korekt. Pisanie protokołu zajmuje więcej czasu, niż ręcznie! To ja już wolałam tradycyjnie...

Aha- i jak znam życie, gdyby u nas wprowadzono dziennik elektroniczny, to i tak kazano by nadal pisać papierowy. Zrobiłaby się podwójna robota. Dziękuję, ale nie. Już i tak coraz więcej czasu poświęcam pracy :(

I kiedyś, kiedy nie było komputerów, było MNIEJ SPRAWOZDAŃ, MNIEJ ANALIZ oraz innych bzdurnych papierków. Teraz, kiedy piszemy komputerowo, zamiast łatwiej, jest TRUDNIEJ, więcej biurokracji. Tęsknię za czasem bez komputerów...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomysł na nową formę prowadzenia rad pedagogicznych

Postautor: malgala » 2017-03-28, 17:17

My od kilku lat piszemy komputerowo.
Długo o to walczyłam, ale się udało.
Protokolant dostaje prawie wszystko w wersji elektronicznej. Wystarczy odpowiednio sformatować i dalej "kopiuj - wklej".
Pozostaje tylko przepisać notatki dotyczące spraw bieżących.

Klasyfikacyjny zajął mi pół godziny.
Pamiętam jak kiedyś moja klasa żegnała szkołę. Przy wspólnym poczęstunku siedzą uczniowie, rodzice, nauczyciele. Wspólnie się bawią, a ja w pokoju nauczycielskim siedzę i piszę, piszę, piszę, ...

Co do dziennika elektronicznego, to jeszcze go nie mamy, a szkoda.
Istnieje obowiązek prowadzenia przez pewien czas równolegle wersji papierowej, ale organ prowadzący może wyrazić zgodę tylko na wersję elektroniczną.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomysł na nową formę prowadzenia rad pedagogicznych

Postautor: Łosoś » 2017-03-29, 08:20

Klasyfikacyjny zajął mi pół godziny.


Zazdroszczę. Ja pisałam kilka godzin i półtora miesiąca poprawiałam. Wiele zależy od dyrekcji, jak widać.
No i z tym elektronicznym dziennikiem- jeśli prowadzi się elektroniczny, to nie trzeba już prowadzić papierowych? Bo jeśli trzeba jeden i drugi, to naprawdę robi się podwójna robota- przepisywanie dziennika papierowego do komputera po godzinach :( Ja się tego boję. Pewnie u nas, tak jak z elektronicznymi protokołem, będzie gorzej :((((Nienawidzę papierologii i sprawozdawczości.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Pomysł na nową formę prowadzenia rad pedagogicznych

Postautor: partita400 » 2017-04-05, 07:00

Kiedyś wysunęłam taki postulat...nie przeszło pisanie elektroniczne.Był też pomysł nagrywania rady.Nie wiem, czy taka forma jest prawnie dozwolona.Łosoś i kto to tak poprawia ? Przecież wersja protokolarza jest prawie ostateczna, chyba ,ze ktoś wniesie zastrzeżenia,ale to dopiero na nastepnej radzie.


Wróć do „Szkolna codzienność”