Nauczyciel a działalność gospodarcza

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jolo
Posty: 15
Rejestracja: 2008-12-11, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Jolo » 2009-01-10, 16:06

Dzięki za tak szybką i pocieszającą wiadomość. Ten ZUS mnie bardzo zmartwił bo obecnie składka zdrowotna +emerytalno-rentowa to ponad 800zl a od następnego miesiąca ma być 950zl.Jak dla mnie to nawet ta obecna jest za wysoka.Ale widzę,że nie muszę się już tym martwić.Najważniejsze,że będę mogła z moim syneczkiem spędzić więcej czasu ucząc w nowej szkole, a wieczorkiem od czasu do czasu coś przetłumaczę(płacąc ZUS-wi tylko składkę zdrowotną tzn.około 215zł).
Mam jeszcze jedno pytanie.Oprócz 14/18 dyrekcja chce abym była wychowawczynią i przygotowywała dzieci do konkursów?Nie sądzę abym zdołała przygotować do konkursów na lekcjach, pewnie będę musiała poprowadzić kółko dla tych osób.Czy takie kółka są płatne czy bezpłatne? A jeśli płatne jak to jest liczone? Aha, w poprzedniej szkole pracowałam 8 lat.Czy to będzie też doliczone do pensji?Bo pewnie lata kiedy nauczyciel przebywał na wychowaczym nie są brane pod uwagę przy liczeniu stażu pracy?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: edzia » 2009-01-10, 16:44

Kółka powinny być płatne. Liczone jak za każdą normalną twoją godzinę. Oczywiście 8 lat pracy w poprzedniej szkole zwiększy twój dodatek stażowy. Przebywanie na wychowawczym, zdaje się, też się liczy.

pandonapandona
Posty: 25
Rejestracja: 2009-06-24, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Nauczyciel a działalnośc gospodarcza

Postautor: pandonapandona » 2009-08-29, 00:43

Czy to prawda ze jak pracuje się w szkole jako nauczyciel to można
liczyc na jakieś zniżki zakładając dzialalnosc gospodarczą?? Czy
może to byc działalnosc gospodarcza nie związana z edukacja? Np.
montaż okien?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: renati23 » 2009-08-29, 08:35

pandonapandona pisze:Czy to prawda ze jak pracuje się w szkole jako nauczyciel to można liczyc na jakieś zniżki zakładając dzialalnosc gospodarczą??

To nie chodzi o pracę w szkole, ale ogólnie o pracę na etacie.
Osoba pracująca i osiągająca dochody powyżej 1276 brutto prowadząc działalność gospodarczą opłaca tylko składkę zdrowotną ( obecnie to ok. 224 zł)
pandonapandona pisze:Czy może to byc działalnosc gospodarcza nie związana z edukacja? Np. montaż okien?

może

Marcinek79
Posty: 2
Rejestracja: 2010-01-06, 15:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

założyć własną szkołę korepetycyjną - chyba dobry pomysł

Postautor: Marcinek79 » 2010-01-06, 15:32

Znalazłem chyba pomysł na biznes, narazie będę go godził z obowiązkami wszkole, a jeśli udałoby się to rzucę pracę na etacie. Nie jest to mój pomysł bo firma działa w systemie franczyzowym, czyli po prostu sprzedaje licencję osobom chcącym otworzyć jej oddział w swoim mieście.

Ogólnie pomysł jest genialny w swojej prostocie i polega na tym, że oferuje się jak to się ładnie nazywa" legalne korepetycje z dojazdem do Ucznia". Podaję adres strony tej szkoły : www.legalnekorepetycje.pl

mają też swój wpis na franchising.pl ( franchising.pl/franczyza/721/mobile-teachers-legalne-korepetycje-z-dojazdem-do-ucznia/ )

Pomóżcie mi podjąć decyzję? Wchodzić w to? Wiadomo jak jest z pracą, dziś jest jutro jej może nie być, a korki zawsze są i będą i tak ich udzielam tylko że na czarno. Będę uczył sam i zatrudnię kilkudziesięciu korepetytorów (wiem, że oddział w Elblągu ma ich kilkunastu, a znacznie mniejsze miasto) wydaje mi się, że to może być dobry strzał! Sama firma wydaje się być bardzo profesjonalna, rozmawiałem już z osób a odpowiedzialną za franczyzę i naprawdę jestem pod wrażeniem organizacji i planów rozwoju. Co ważne nie trzeba dużo inwestować.

Co o tym sądzicie?

Marcinek79
Posty: 2
Rejestracja: 2010-01-06, 15:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Marcinek79 » 2010-01-06, 21:52

Z całym szacunkiem, ale Ty masz chyba kryptojęcie o kryptoreklamie, albo po prostu nie masz nic ciekawego do napisania. Jaka kryptoreklama? Po czym to wnioskujesz?

Firmę znam bo działają od dwóch w moim "rodzinnym" mieście. Wiem, że sobie radzą, widziałem ich oferty pracy nie raz, ale nie wiedziałem, że szukają partnerów franczyzowych. Jak mam zarysować obraz problemu użytkownikom forum bez podawania adresu strony tej firmy itd.?

Na tym forum oczekiwałem konstruktywnych odpowiedzi co do samego pomysłu. Piszcie co sądzicie na ten temat. Warto próbować czy nie ? Jak sądzicie? A jak ktoś nie ma nic ciekawego do napisania tylko wszędzie doszukuje się jakiś podstępów to najlepiej niech nie pisze nic.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Jolly Roger » 2010-01-09, 16:50

korki są albo ich nie ma. Raz się chce raz nie chce. Praca jest gdy jest problem gdy problem znika to i pracy nie ma. Nauczyciel woli siedzieć w szarej strefie, bo sam sobie jest panem i ustala grafik.

Sprawdź czy faktycznie jest zapotrzebowanie? Czy zdołasz zebrać kadrę? Bo nauczyciele narzekaja na niskie zarobki, a często im sie nie chce robić. Zwłaszcza gdy za własne korki dostaja powiedzmy 40,- pln, a w firma może dać 25,- i to brutto.

Franczyza? a po co? Czy firma poza nazwą coś daje jeszcze? Jeśłi sama nazwę czy nazwa jest tak bardzo rozpoznawalna, ze warto za nią płacić??
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

aremad
Posty: 1
Rejestracja: 2011-02-20, 10:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podkarpackie

Czy nauczyciel moze prowadzić działalność gospodarczą

Postautor: aremad » 2011-02-20, 10:32

Witam serdecznie.
Mam koledzy i koleżanki taki problem, czy mogę założyć działalność gospodarczą i na jej podstawie uczyć w szkole, a następnie wystawiać szkole tylko rachunek??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: edzia » 2011-02-20, 12:49

Czyli chcesz jako nauczyciel świadczyć szkole usługi? Nie ma takiej możliwości.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Yoka » 2011-02-21, 10:22

w zwykłej szkole publicznej nie, ale w różnych prywatnych będziesz mile widziany

stobejczyk
Posty: 9
Rejestracja: 2013-05-22, 12:58
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: stobejczyk » 2019-06-29, 00:42

Myślę, że niejeden nauczyciel działalność gospodarczą prowadzi i wcale nie koniecznie w zawodzie. Wykształcenie nauczycielskie przygotowuje do pracy w różnych zawodach. Jednak gdyby nauczyciel na DG rozliczał się ze szkołą fakturami, to godzina przepracowana w szkole musiałaby kosztować sporo więcej niż dziś. Poza tym dyrektor nie miałby takiego wpływu na nauczycieli jak ma dziś i chyba by tego nie chciał.reklama pokazuje jak dziś wyglądają zależności organizacyjne i służbowe między dyrektorem a nauczycielem.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Ritter von Rodewald » 2019-07-02, 12:43

Nauczyciele często zakładają działalność gospodarczą i prowadzą m.in. sklepiki szkolne. Praca na etacie i własna działalność - nie istnieją żadne przeciwwskazania. Inną formą działalności gospodarczej jest też wynajem mieszkania. Przed 20 bądź 30 laty można było zakupić sobie mieszkanko na kredyt w uniwersyteckim mieście, założyć przy tym działalność i legalnie je wynajmować. Mieszkanie dawno się już spłaciło i teraz od dobrych kilku lat przynosi stały dochód.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Ritter von Rodewald » 2019-07-02, 12:50

Zaletą własnej działalności jest możliwość zakupu różnych rzeczy na rachunek bądź fakturę i traktowanie tego jako koszt uzyskania przychodu.
Przy wynajmowaniu mieszkania na rzecz najemcy można wliczać niemalże wszystko (opłatę na rzecz administratora, wodę, gaz, prąd, podatek od nieruchomości, opłaty administracyjne, opłatę za wywóz śmieci, opłatę za TV, za internet, telefon komórkowy, dojazd do miejscowości).
Prosta kalkulacja: czynsz najemcy 2500,- zł miesięcznie minus koszty = 1600,- zł dochód netto do opodatkowania minus składka zdrowotna odliczana od podatku, podatek w trakcie roku podatkowego nie wystąpi nigdy, jedynie w rozliczeniu rocznym.
Składka zdrowotna wynosi obecnie od działalności: 342,32 zł miesięcznie.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.


Wróć do „Szkolna codzienność”