promocja szkoły

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

promocja szkoły

Postautor: edzia » 2008-03-10, 00:05

Czasy takie, że trzeba promować szkołę, aby jak najwięcej gimnazjalistów zechciało ją wybrać. Mam na myśli szkoły ponadgimnazjalne, bo podstawówki i gimnazja mają generalnie zapewnionych uczniów poprzez funkcjonowanie obwodów szkoły.

Wypowiedzcie się proszę, jakie macie pomysły na promocję szkoły, jak zachęcacie gimnazjalistów, by wybrali Waszą szkołę?

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: promocja szkoły

Postautor: Ingeborga » 2008-03-10, 00:48

Ja jako uczennica trzeciej gimnazjum, która musi wybrać sobie jakąś szkołę ponadgimnazjalną, powiem tak: dla mnie najważniejsze jest, czy w danej szkole będę miała możliwość kształcenia się w wybranym przeze mnie kierunku, innymi słowy, czy będzie tam klasa z rozszerzenym niemieckim albo chociaż angielski z niemieckim. Dość dużą rolę odgrywają wiadomości o dojazdach. I wiadomo - trochę opinie innych uczniów o danej szkole i nauczycielach. ;)
A teraz może trochę o szkołach ponadgimnazjalnych, które zawitały do nas.
1. Najpierw przybyło technikum. Nie było za ciekawie, bo chociaż przedstawicielki miały prezentację, to ani ich projektor, ani żaden ze szkolnych nie działał. Więc opowiadały co nieco, rozdały dla wszystkich po ulotce, na której były napisane kierunki i adres szkoły.
2. Na pewnej lekcji przyszły umówione absolwentki naszej szkoły, żeby opowiedzieć o swojej szkole i nas zachęcić. Pech chciał, że była to sztuka, czyli nici z tego. Klasa zachowywała się, jak na każdej sztuce. Za to dziewczyny opowiadały trochę o szafkach, że można je wynająć za opłatą, że tam nie trzeba nosić mundurków, nie to, co u nas, za to nosi się kapcie... Interesująco opowiadały, ale kierunki... fryzjer, hotelarstwo... nie takich szukałam. Ulotki porozdawały wszystkim, po czym poszły do następnej trzeciej klasy. Tym razem było to liceum.
3. Tak, jak w pierwszym przypadku, poszliśmy na małą salkę gimnastyczną, prawie nieużywaną. Tym razem projektor działał, obejrzeliśmy interesującą prezentację. Ciekawe to było i brzmiało naprawdę zachęcająco, ale kierunki - znowu jakiś technik, ale rolnik i jeszcze ze rzy rodzaje techników. I liceum o profilu ogólnym. Także trzecie było u nas technikum-liceum. Gdyby interesowałyby mnie te kierunk, to bym poszła do tego liceum, czy technikum. Wyjazdy zagraniczne do Niemiec, Francji, na Białoruś, Ukrainę i Litwę... niestety, żeby rozmawiać o np.: rolnictwie...
Jednak ta trzecia szkoła zaprezentowała się, jak dotąd najlepiej. Ach, jeszcze jedno - mieli ulotki, ale brakło, bo wszysy się na nie rzucili :P
Jak przyjedzie do nas znowu jakaś szkoła, to mogę napisać, co wymyślili :mrgreen: jeśli pomoże.

Mam nadzieję, że trochę pomogłam :wink:
...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: promocja szkoły

Postautor: edzia » 2008-03-10, 09:28

Pewnie, że pomogłaś, nawet po cichu liczyłam na to, aby gimnazjaliści się wypowiedzieli albo nauczyciele gimnazjów, jak to wygląda od ich strony, co najlepiej u nich chwyta. Jak coś jeszcze wpadnie Ci do głowy to napisz.

Interesuje mnie jeszcze, czy robicie tzw. dni otwarte, a jeśli tak, to jak długo (1 dzień, tydzień itp.), jak je organizujecie: czy tylko pokazanie szkoły, czy jakieś występy, stoiska itp. U nas robimy wyjazdy do gimnazjalistów oraz do ich rodziców podczas wywiadówek i tam przedstawiamy ofertę szkoły.

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: promocja szkoły

Postautor: Ingeborga » 2008-03-10, 12:59

Prawda, podawali jeszcze daty dni otwartych, ale mnie to nie interesowało - jak już wcześniej wspomniałam, nie moje zainteresowania. A w czerwcu albo nawet maju może pojedziemy całą klasą na jakieś dni otwarte... jeszcze do końca nie wiadomo - wszystko zależy od chęci klasy, a z tym bywa różnie... ;) A te daty przypadały na koniec kwietnia, początek maja, w weekendy.
...

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: promocja szkoły

Postautor: renati23 » 2008-03-10, 16:02

Ja mam właśnie w najbliższą środę Dni Otwarte. Jestem strasznie zapracowana ^_^' :'( :rambo: napiszę więcej później :P

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: promocja szkoły

Postautor: dushka » 2008-03-10, 16:13

Żeby uczniów przyciągnąć, trzeba zaoferować coś, czego nie ma gdzie indziej. Proste ;)

My mamy np. gimnazjum integracyjne. Ale już nie mają te dzieciaki z grup integracyjnych gdzie dalej iść - no, bo gdzie pójdzie chłopak na wózku, jeśli wszedzie są schody i nawet podjazdów nie ma? Albo Chłopak z zespołem Aspergera czy uczennica z silnymi zaburzeniami lękowymi? Oraz inne dzieciaki, wymagające dodatkowej, dużej pomocy ze strony pedagogów specjalnych? No to przydałoby się liceum integracyjne. A jedna pani dyrektor to anwet chce takie zrobić, znaczy się przekwalifikować zwykłe liceum, ale - nie życzy sobie pedagogów wspomagających na lekcjach. Czyli - kompletnie nie rozumie idei i podstawowych założeń szkoły/klasy integracyjnej. Paranoja.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: promocja szkoły

Postautor: Boguś » 2008-03-10, 22:55

Niedawno przegladałem strony internetowe niektórych szkoł średnich w moim mieście.
Strony są zrobione paskudnie, nieciekawie i znikomym nakładem czasu.
A najdziwniejsze w tym jest to, ze szkoły w których istnieją klasy o profilu technik -informatyk również mają takie tandetne strony.
I jak iśc do takiej szkoły?? Byłoby to zwykłym nieporozumieniem.
Szkoła powinna pokazac , że warto w niej kontynuować naukę, ewentualnie zdobywać zawód

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: promocja szkoły

Postautor: Ingeborga » 2008-03-17, 16:18

Edzia, trochę odświeżę :P Chociaż pewnie na niewiele się zda, ale może coś pomoże... ;)
Dzisiaj odwiedzili nas dyrektorzy czterech szkół ponadgimnazjalnych i nauczyciel z piątej. Wyglądało to tak: tradycyjnie zagnano nas na małą salkę gimnastyczną, usiedliśmy na ławkach i się rozpoczęło. Wszyscy siedzieli en face do nas przy stole złożonym z ławek i przykrytym jakimś materiałem. Porozkładali swoje ulotki i zaczęli, każdy prezentując swoją szkołę (technikum, liceum). Potem każdy mówił coś o swojej szkole, zakończyło się rozdaniem ulotek... jeden z dyrektorów przygotował płyty, zaraz zajrzę na moją ;) . Można się jeszcze rozpisywać... po prostu każdy scharakteryzował swoją szkołe, profile, system punktowania itp.
...

Awatar użytkownika
haniux
Posty: 129
Rejestracja: 2007-08-06, 20:10

Re: promocja szkoły

Postautor: haniux » 2008-03-17, 16:54

Większość dzieciaków z mojego i sąsiednich miast idzie do liceum do Poznania, a prezentacja poznańskich szkół ponadgimnazjalnych odbywa się co roku na targach edukacyjnych... Wszystkie prezentacje wyglądają niemalże tak samo.. Na stoisku foty, przed stoiskiem uczniowie, którzy zachwycają się, że na przeciwko szkoły stoi sklep monopolowy i żeby się nie martwić bo na każdej (nawet 5-minutowej!) przerwie zdążysz wyskoczyć na piwko... Żenada...

Ale pamiętam jak zachęcaliśmy 6-klasistów do wybrania naszego gimnazjum... Wchodziliśmy do klas i na zebrania z rodzicami (trzeba przyznać, że przy wyborze gim. dużo do powiedzenia mają rodzice). Rozdawaliśmy ulotki i płyty CD z prezentacją na temat szkoły.. Profile, sale, wyposażenie, koła zainteresowań, etc.
Kiedy wchodziliśmy do 6-klasistów to uczniowie gimnazjum opowiadali o szkole przedstawiając przygotowany wcześniej film. Zbieraliśmy materiały z różnych imprez szkolnych - obchody uroczystości, konkursy, itd. To sprawiało, że byliśmy wiarygodni. Potem zapraszaliśmy uczniów z wychowawcami i oprowadzaliśmy po szkole.

A wybór liceum?
Myślę, że największe znaczenie ma to, co powiedzą uczniowie danej szkoły na temat nauki, nauczycieli... Trudno żeby 16-latka zainteresowała historia szkoły opowiadana przez dyrektora...
"Mów do mnie jeszcze, za taką rozmową tęskniłem lata [...]"

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: promocja szkoły

Postautor: Ingeborga » 2008-03-17, 17:18

haniux pisze: Trudno żeby 16-latka zainteresowała historia szkoły opowiadana przez dyrektora...
Jaka tam historia... po prostu mówili, jakie mają profile, wymogi, ile punktów trzeba etc.
...

Awatar użytkownika
haniux
Posty: 129
Rejestracja: 2007-08-06, 20:10

Re: promocja szkoły

Postautor: haniux » 2008-03-17, 17:40

Ingeborga pisze:
haniux pisze: Trudno żeby 16-latka zainteresowała historia szkoły opowiadana przez dyrektora...
Jaka tam historia... po prostu mówili, jakie mają profile, wymogi, ile punktów trzeba etc.

To było a propos drzwi otwartych w poznańskich liceach ;)
"Mów do mnie jeszcze, za taką rozmową tęskniłem lata [...]"

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: promocja szkoły

Postautor: Ingeborga » 2008-03-17, 17:43

Chyba że... ze względu na fakt, że odpowiedziałaś zaraz po mnie, wzięłam to do siebie.
...


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron