Hospitacje

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Jolcik
Posty: 68
Rejestracja: 2007-12-07, 14:01

Re: Hospitacje

Postautor: Jolcik » 2008-01-25, 22:29

ah1011 pisze:U nas we wrześniu pojawia się plan hospitacji, tzn. podane jest kto ma w którym miesiącu, a na dokladne terminy umawiamy się sami (czyli zapraszamy dyr na konkretną lekcję).
Czym niższy stopień awansu, tym tych hospitacji jest więcej.

U mnie dokładnie tak samo.
Pozdrawiam - Jola

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Hospitacje

Postautor: Jolly Roger » 2008-01-26, 02:30

u mnie się zapowiada z tygodniowym wyprzedzeniem i....... nie przychodzi :wink:

Nie sądzężeby istniał zapis prawny zobowiązujący dyrektora do zapowiedzenia się na hospitację. to raczej dobry obyczaj i wola dyrekcji.

Cóż strasznego w hospitacji? Czy na co dzień odstawiasz fuszerkę?
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

ah1011
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-22, 19:50
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Hospitacje

Postautor: ah1011 » 2008-01-26, 07:36

Jednym z dokumentów, jaki dyrekcja ma stworzyć na początku roku szkolnego, jest harmonogram hospitacji. Razem z innymi dokumentami zatwierdzaliśmy go na radzie.
Czyli wynika z tego, że dyr musi mieć taki plan i musi go przedstawić nauczycielom.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Hospitacje

Postautor: dushka » 2008-01-26, 12:06

U mnie się chodzi i pyta, czy może przyjść a danym dniu (a plan wywieszony we wrześniu, kto w którym miesiącu), ona nie przychodzi, a potem ma pretensję, że się nie przypomniało. Żenada.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hospitacje

Postautor: malgala » 2008-01-26, 14:37

A dla mnie zapowiadane hospitacje nie mają sensu. Najczęściej takie hospitowane lekcje przekształcają się w pokazówki. Wypadają pięknie, a wiem, że nie u wszystkich tak dobrze jest bez hospitacji. Uczniowie zauważają takie rzeczy bardzo szybko i wyrabiają sobie odpowiednie zdanie o nauczycielu. A bystry dyrektor też się zorientuje, że zwykłe lekcje tak nie wyglądają. Jeżeli chcę, żeby ktoś zobaczył moją lekcję i podzielił się ze mną swoimi spostrzeżeniami na jej temat, to niech zobaczy taką zwyczajną, jaką prowadzę na codzień. Jak bym chciała zrobić pokazówkę, to przecież mogę zrobić lekcję koleżeńską w szkole na przykład dla nauczycieli stażystów i pokazać im jakieś ciekawe metody pracy lub nawet dla matematyków z sąsiednich szkół. Wtedy to ma sens.

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Hospitacje

Postautor: annek » 2008-01-26, 15:54

W mojej szkole we wrześniu pojawia się miesięczny plan hospitacji. O tym, w którym dniu i na jakiej lekcji odbędzie się hospitacja dowiaduję się dzień wcześniej.

2sawanna2
Posty: 31
Rejestracja: 2008-01-07, 18:10

hospitacje dyrektorskie

Postautor: 2sawanna2 » 2008-03-15, 09:49

Mam pytanie: czy ktoś wie, ile razy nauczyciel stazysta musi byc hospitowany przez dyrekcję? ja mialam juz dwie takie hospitacje (po jednej w kazdym semestrze). czy czeka mnie ich więcej, skoro nie są uwzglednione w planie hospitacji na ten rok szkolny? czy taka hospitacja moze byc niezapowiedziana?
teoria a praktyka

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hospitacje

Postautor: malgala » 2008-03-15, 12:07

Najczęściej, jeżeli pierwsze hospitacje wypadną pomyślnie dyrektor nie ma potrzeby zaglądać często do nauczyciela. Jeżeli są niedociągnięcia to powinien odwiedzać go częściej. W ten sposób sprawdza jak nauczyciel stosuje się do jego spostrzeżeń i wniosków, jakie czyni postępy. Nigdzie nie ma przepisu określającego ilość i częstotliwość hospitacji. Nie jest również powiedziane, że dyrektor nie może przyjść na lekcję bez wcześniejszego uprzedzenia. Jedynym wyjątkiem jest tylko hospitacja tzw. diagnozująca, której termin należy zaplanować wspólnie z nauczycielem.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hospitacje

Postautor: ann » 2008-03-15, 17:24

2sawanna2 pisze:czy taka hospitacja moze byc niezapowiedziana?

Jak najbardziej może.
Sama miałam taką sytuację - dyrektorka weszła jakieś 10 minut po dzwonku w zupełnie innym celu i tak już została ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Hospitacje

Postautor: chiczi » 2008-03-15, 20:48

A ja jestem stażystą i mam hospitacje dyrektorską co miesiąc :) :) :) :)
Wiedziałam o "takim stanie rzeczy" od września, kiedy to w pokoju nauczycielskim pojawił się roczny plan hospitacji :D :D :D

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Hospitacje

Postautor: Afroditte » 2008-06-02, 18:13

Jak każdy nauczyciel stażysta (i nie tylko) podlegam ocenie, w tym hospitacji. Jak dotąd z zaplanowanych dwóch odbyła się tylko jedna, na drugą zapraszałam dyrekcję, lecz raz dyrektor nie przyszedł bo "zapomniał", następnym razem klasa pojechała na wycieczkę, potem sprawa ucichła. Czy mam się przypomnieć z tą hospitacją? Zbliża się koniec roku więc lekcje nie są już zbyt ciekawe.... Nie wiem czy lepiej może nic nie mówić :?
A może dyrektor sobie kiedyś wpadnie tak bez zapowiedzi?
"My wish is world's command"

elabelfera
Posty: 34
Rejestracja: 2008-06-01, 22:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hospitacje

Postautor: elabelfera » 2008-06-02, 21:46

Hospitacja to sprawa dyrektora.
Dyrektor realizuje swój plan nadzoru a w nim hospitacje i chociaż powinna ona odbyć się w ustalonym terminie, to skoro dyrektor zapomina, Ty też "zapomnij" ,poza tym są rózne formy obserwacji pracy nauczyciela
Nie mart się, na pewno ocena za okres stażu będzie własciwa :)

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Hospitacje-nie obeznana jestem:-(

Postautor: smv » 2008-09-26, 21:34

Kochani mam juz plan hospitacji ze strony p. Dyrektor i Wicedyrektor.
w Marcu np mam miec oceniane: WDRAZANIE UCZNIÓW DO SAMOOCENY
czy ktos moze mi powiedziec co jako anglistkka mam robic? nie rozumiem co mam robic? mam zrobic ankiete czy kurcze co??
w skzole nie mialam jakos czasu sie popytac...

bede wdzieczna za wyrozumialosc i podpowiedzi!;)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Hospitacje

Postautor: Jolly Roger » 2008-09-27, 11:31

jak korzystasz ze SKY (longmana) to w teachersie jest o portfolio. Jak nie korzystasz z to poszukaj w necie. tam jest o samoocenie.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: Hospitacje

Postautor: smv » 2008-09-27, 14:58

Jolly Roger pisze:jak korzystasz ze SKY (longmana) to w teachersie jest o portfolio. Jak nie korzystasz z to poszukaj w necie. tam jest o samoocenie.


Korzystam ze SPARKS1,2 I NEW ENGLISH ZONE...


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron