wystawianie ocen

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

wystawianie ocen

Postautor: b.hunter » 2008-06-25, 17:16

Witam serdzecznie.

Mam taki oto problem: uczeń X uczęszcza na moje zajęcia "w miarę" systematycznie. W miarę znaczy tyle, że nie pojawia się tylko na sprawdzianach. Nieobecności nie są usprawiedliwiane. Na ustalone poprawy sprawdzianów uczeń również nie przychodzi. Moje pytanie brzmi: czy mamy prawo do wystawienia takiemu uczniowi ocen niedostatecznych ze sprawdzianów, którch uczeń w ogóle nie napisał? Czy taki zapis może się pojawić w WSO? Czy spotykacie się z takimi sytuacjami?
Ach jeszcze jedno: czy przez taką sytuację uczeń może nie dostać promocji?

Pozdrawiam serdzecznie:)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: wystawianie ocen

Postautor: Jolly Roger » 2008-06-25, 20:08

Kod: Zaznacz cały

Nieobecności nie są usprawiedliwiane. Na ustalone poprawy sprawdzianów uczeń również nie przychodzi. Moje pytanie brzmi: czy mamy prawo do wystawienia takiemu uczniowi ocen niedostatecznych ze sprawdzianów,


Nie nie mamy prawa. mamy wręcz obowiązek postawić ocenę niedostateczną. :twisted:
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wystawianie ocen

Postautor: b.hunter » 2008-06-25, 21:49

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Jestem jeszcze świeżakiem i zapewne dużo dziwnych, i na początku mało zrozumianych, sytuacji mnie spotka:) No ale ... jak to mówią : Alleluja i do przodu!

Łączę pozdrowienia i miłych wakacji życzę.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: wystawianie ocen

Postautor: edzia » 2008-06-25, 22:37

Takiemu uczniowi bardziej opłacałoby się nie przyjść na sprawdzian i pozostać bezkarnym, niż przyjść i dostać 1. Byłoby to wielce niezdrowe. :shock:

Ja robię tak: jeśli uczeń jest nieobecny na zapowiedzianym sprawdzianie i nieobecność jest nieusprawiedliwiona, to wpisuję jedynkę.
Jeśli usprawiedliwiona, to uczeń:
- albo pisze sprawdzian na najbliższej lekcji, o ile nie wprowadzam wówczas nowego materiału (bardzo się wtedy dziwi :wink: ). Ma trudniej, bo siedzi w pierwszej ławce :twisted: , pisze podczas prowadzenia normalnej lekcji, którą później musi nadrobić.
- albo zostaje po lekcjach i pisze, a jak nie zostanie, to jedynka
- albo (ale to w szczególnych przypadkach) pisze razem z tymi, którzy poprawiają sprawdzian.

Generalnie stosuję zasadę, że każdy sprawdzian musi być zaliczony = napisany. I to w interesie ucznia jest, by zaliczyć sprawdzian, na którym był nieobecny, bo spr. niezaliczony = jedynka

A czy dajecie możliwość poprawy tej jedynki ze sprawdzianu, gdy uczeń z niego uciekł?

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wystawianie ocen

Postautor: Anita@ » 2008-06-26, 12:12

Czy u Was w szkołach jest takie prawo dla uczniów że mogą poprawić każdą ocenę niedostateczną z pracy klasowej? Bo moi uczniowie bardzo często się na to prawo powołują, ale ja przejrzałam nasze wewnątrzszkolne przepisy i nic takiego nie mogę znaleźć. Nie podoba mi się to prawo, bo często się zdarza, że uczniowie nie przygotowują się na pierwszy sprawdzian licząc że zobaczą pytania i napiszą potem poprawę. A ja mam już dość przygotowywania popraw po każdej klasówce:(

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: wystawianie ocen

Postautor: Ingeborga » 2008-06-26, 12:15

U nas zawsze nauczyciele mówili, że poprawa klasówki to tylko ich dobra wola i powinniśmy to docenić. Aha, jeszcze to, że leży to w interesie ucznia, a nie nauczyciela.
...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: wystawianie ocen

Postautor: malgala » 2008-06-26, 13:10

edzia pisze:Ja robię tak: jeśli uczeń jest nieobecny na zapowiedzianym sprawdzianie i nieobecność jest nieusprawiedliwiona, to wpisuję jedynkę.
Jeśli usprawiedliwiona, to uczeń:
- albo pisze sprawdzian na najbliższej lekcji, o ile nie wprowadzam wówczas nowego materiału (bardzo się wtedy dziwi ). Ma trudniej, bo siedzi w pierwszej ławce , pisze podczas prowadzenia normalnej lekcji, którą później musi nadrobić.
- albo zostaje po lekcjach i pisze, a jak nie zostanie, to jedynka
- albo (ale to w szczególnych przypadkach) pisze razem z tymi, którzy poprawiają sprawdzian.

Generalnie stosuję zasadę, że każdy sprawdzian musi być zaliczony = napisany. I to w interesie ucznia jest, by zaliczyć sprawdzian, na którym był nieobecny, bo spr. niezaliczony = jedynka


Ja robię tak samo.
edzia pisze:A czy dajecie możliwość poprawy tej jedynki ze sprawdzianu, gdy uczeń z niego uciekł?

Nie, nie toleruję ucieczek z lekcji.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: wystawianie ocen

Postautor: edzia » 2008-06-26, 23:53

Anita@ pisze:Czy u Was w szkołach jest takie prawo dla uczniów że mogą poprawić każdą ocenę niedostateczną z pracy klasowej? Bo moi uczniowie bardzo często się na to prawo powołują, ale ja przejrzałam nasze wewnątrzszkolne przepisy i nic takiego nie mogę znaleźć. Nie podoba mi się to prawo, bo często się zdarza, że uczniowie nie przygotowują się na pierwszy sprawdzian licząc że zobaczą pytania i napiszą potem poprawę. A ja mam już dość przygotowywania popraw po każdej klasówce:(


Moim niektórym uczniom to się nie chce nawet na poprawę przygotować :wink:
A takie prawo mamy, ale niepisane :P Ja właściwie pozwalam poprawiać każde ndst, ale i tak uczniowie niechętnie z tego korzystają :P

A poza tym lepiej jeśli taki delikwent na bieżąco poprawia. Bo końcem semestru to już musztarda po obiedzie... :?

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: wystawianie ocen

Postautor: eoine » 2008-06-27, 19:43

Ja pozwalam poprawiać uczniom oceny ndst tylko ze sprawdzianów. Ale jak już ktoś napisał... uczniowie wcale chętnie z tego nie korzystają. Jedynie ci, którym zależy, a ta 1 wpadła "przypadkiem" ;)
Na poprawę mają dwa tygodnie od momentu otrzymania stopnia, chyba że uzgodnimy inaczej. A i tak najczęściej ganiają za mną tuż przed wystawianiem ocen.. i wtedy oczywiście to tylko i wyłącznie moja dobra wola, że daję im tę możliwość poprawy... [bardzo tego nie lubię swoją drogą i staram się eliminować u uczniów ten 'zwyczaj']

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

Re: wystawianie ocen

Postautor: Bobi42 » 2008-08-05, 16:42

eoine pisze:Ja pozwalam poprawiać uczniom oceny ndst tylko ze sprawdzianów. ']

U mnie w szkole problem jest w tym, że w WSO jest zapis, że wszystkie oceny można poprawiać, nawet te z odpowiedzi. Dla mnie to trochę chore, no ale cóż ... WSO jest dokumentem nadrzędnym w stosunku do PSO z mojego przedmiotu. Niewielkie więc mam pole manewru. Zdaję się zatem na niewiedzę uczniów.

Bobi42
Posty: 19
Rejestracja: 2007-10-27, 22:39

Re: wystawianie ocen

Postautor: Bobi42 » 2008-08-06, 10:18

miwues pisze:Tak z ciekawości: czemu nie poddasz na radzie pod głosowanie wniosku o wykreślenie tego zapisu?

Poddałem ... Niestety bez skutku.
Dlaczego "miwues" uważasz, że zapis ten jest sprzeczny z prawem?

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: wystawianie ocen

Postautor: paweł_polonista » 2008-08-06, 12:25

Powiem szczerze, że afirmacja poprawy każdej oceny ucznia ze strony nauczycieli nie jest stosowna. Przecież taki uczeń wie, że choć się nie nauczy i dostanie jedynkę, będzie miał możliwość manewru w postaci poprawy tej oceny. Uważam to za złe, gdyż uczniowie nigdy nie będą systematyczni, bo stwierdzą, że po co, jeśli można każdą notę ndst poprawić. Bobi42, rozumiem Twoją złość, bo byłem w takiej samej sytuacji w poprzedniej szkole, w której uczyłem. Nie martw się i przedstaw swoje stanowisko w sprawach, które Cię nurtują. Pozdrawiam. :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: wystawianie ocen

Postautor: malgala » 2008-08-06, 12:56

Bobi42 pisze:w WSO jest zapis, że wszystkie oceny można poprawiać, nawet te z odpowiedzi

Całkowicie antywychowawcze. Pomijam już fakt, że aby ten zapis wcielić w życie może zabraknąć czasu na realizację treści programowych (chyba że nauczyciel po godzinach zostaje, indywidualnie się z uczniami umawia i wtedy ich poprawia).
paweł_polonista pisze:Uważam to za złe, gdyż uczniowie nigdy nie będą systematyczni

Mało tego, nigdy nie nauczą się ponosić odpowiedzialności.

Martilka
Posty: 9
Rejestracja: 2008-09-09, 21:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

prawo ucznia do porawy ocen

Postautor: Martilka » 2008-09-10, 09:22

Witam.
W szkolnym W.S.O.mamy niefortunny zapis, że
"uczeń może poprawić KAŻDĄ ocenę cząstkową".
Szukałam w rozporządzeniu o ocenianiu i klasyfikacji podstawy prawnej-nie znalazłam.
Analizuję różne W.S.O. w necie i raczej nie spotykam takiego zapisu.
Podzielcie się-jak to jest w Waszych szkołach?
Najczęściej widzę, że prawo do poprawy oceny dotyczy ocen niedostatecznych ze sprawdzianów.
Jesli Ktoś jest zorientowany niech podpowie również, w którym akcie prawnym jest podstawa tego prawa?
Z góry dziękuję za pomoc. pozdrawiam

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wystawianie ocen

Postautor: Anita@ » 2008-09-10, 15:05

To lepiej uczniom nie mów o tej możliwości, powiedz że tylko sprawdziany mogą poprawiać. Ja tak właśnie robię, bo inaczej nie dałoby rady. Uczniowie i tak nie czytają WSO, to nie będą wiedzieć.


Wróć do „Szkolna codzienność”