Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Pierwsza lekcja matematyki z nową klasą

Postautor: malgala » 2007-08-29, 15:14

Rozpoczynasz pracę w szkole, zmieniasz szkołe lub dostajesz nową klasę.
W Twoim przypadku musisz na pierwszej lekcji przewidzieć coś co pozwoli Ci choć trochę uczniów poznać.
Proponuję matematyczną zabawę. Każdy z uczniów kolejno mówi głośno swoje imię. Zapisuje je również na kartce. Następnie prosisz na środek osoby, których imię składa się z parzystej liczby liter. Wychodzą z karteczkami (dobrze żeby były imiona wypisane dużymi drukowanymi literami) a pozostali uczniowie sprawdzają, czy nikt się nie pomylił. Potem mogą wyjść osoby, których liczba liter w imieniu jest liczbą pierwszą, następnie podzielną przez 3 i tak dalej. Warunki dobierasz odpowiednio do umiejętności uczniów. Oczywiście, niektórzy kilka razy znajdą się na środku klasy.

Problem poznawania imion uczniów osobiście mnie nie dotyczy, gdyż w małej szkole zna się wszystkie dzieci już od zerówki. Taki pomysł na zapamiętanie uczniów wpadł mi do głowy. Może przyda się rozpoczynającym pracę.
A może dopiszecie tu jeszcze inne?

Justina
Posty: 2
Rejestracja: 2007-08-24, 21:56

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Justina » 2007-08-30, 15:37

Witam! Ja również zaczynam pracę jako nauczyciel języka angielskiego :) Będę pracować w podstawówce no i mam mały problem a mianowicie zastanawiam sie jak to jest w klasach 4-6, są nieprzygotowania do lekcji czy nie :)

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: renati23 » 2007-08-30, 15:47

Justina, to każda szkoła ustala sobie sama
Zajrzyj do dokumentów szkolnych - Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania
Pewnie w szkole pracuje jeszcze jakiś anglista - możecie wtedy opracować wspólny Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego ( który musi być zgodny z WSO) :mrgreen:

Awatar użytkownika
agat007
Posty: 233
Rejestracja: 2007-06-16, 20:32

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: agat007 » 2007-08-31, 10:36

miwues pisze:Każdy nauczyciel decyduje o tych sprawach samodzielnie. Statut tu nie ma prawa nic nauczycielowi narzucać.

może i tak ale wszystko musi być zgodne z WSO

Ksik
Posty: 22
Rejestracja: 2007-07-03, 16:43

Poznawanie uczniów

Postautor: Ksik » 2007-08-31, 14:47

Fajną zabawą na integrację klasy jest przygotowanie kartek z pytaniami. Uczniowie chodząc po klasie szukają uczniów, kórzy udzielili takich samych odpowiedzi na pytania co dany uczeń i obok pytania zapisują jego imie. Oczywiście nauczyciel tez bierze w tym udział. Pytania są typu: Ma taki kolor oczu jak ja? Ma tyle rodzeństwa co ja? Ma takie zwierzątko w domu jak ja? itp. Klasa się w ten sposób poznaje, juz jakoś integruje i zapamiętuje imiona:) Zabawa ta pasuje na kazda lekcje, nie tylko matematyki:)
Ksik

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

pomysly na pierwsza lekcje

Postautor: lieblingin » 2007-09-03, 13:05

witam, gdzies na forum widzialam kiedys podobny temat, jednak teraz gdy potrzebuje jakiejs rady nie moge znalezc tej stronki :cry:

mam pytanie jak zamierzacie poprowadzić jutro swoja piersza lekcje? jakies zabawy, rozmowy, przedstawienie zasad....

moze jakis ciekawy pomysl na poprowadzenie tej pierwszej lekcji, przedstawienie sie ?

b.prosze :roll:

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: akinomka » 2007-09-03, 13:28

Opcja SZUKAJ nie jest straszna 8) :

http://belfrownia.pl/search.htm?mode=results (chyba powinnaś to przejrzeć, wpisz "PIERWSZA LEKCJA")
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
lidka_li
Posty: 9
Rejestracja: 2007-09-01, 22:26

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: lidka_li » 2007-09-03, 14:03

U nas w szkole nie ma dowolności, każdy nauczyciel musi przedstawić uczniom PSO, kryteria na poszczególne oceny, każdy uczeń ma się pod tym podpisać, że został o wszystkim poinformowany, w dzienniku też musimy to odnotować i po pierwszej lekcji :)

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: chiczi » 2007-09-03, 21:57

miwues pisze:Moim zdaniem lepiej najpierw nieco uczniów poznać, aby dostosować wymagania do ich osobowości i sposobu pracy.


Zgadzam się :D . Ja jutro przeprowadzę pierwszą lekcję języka polskiego z uczniami klasy pierwszej gimnazjum i zamierzam poznać młodych ludzi, z którymi będę pracować :D . Nie chcę im na pierwszej lekcji cytować wymogów itp., przyjdzie na to czas :)

ewcia82
Posty: 2
Rejestracja: 2007-09-03, 22:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: ewcia82 » 2007-09-03, 22:43

Ja dziś miałam moje pierwsze rozpoczęcie roku szkolnego :)
Jutro pierwsze lekcje - oczywiście trema już powoli dopada:)
jedna anglista mówiła, że pierwsze lekcje-to taka moja "dowolność"w prowadzeniu..hmh...i tak się boję, że coś nie tak pójdzie..:)

Awatar użytkownika
eve
Posty: 16
Rejestracja: 2007-08-29, 11:33

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: eve » 2007-09-03, 23:12

z tymi których znam chcę pogadać o wakacjach - w miarę (ich) możliwości po angielsku, potem poproszę o napisanie zdania po angielsku o tym co widzieli/gdzie byli/co im się przydarzyło. Zdanie prawdziwe lub fałszywe - reszta klasy będzie miała określić.
"...tell me what it is that brings me back to you...
tell me what it is, I can't stop loving you..."
TKF

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: lieblingin » 2007-09-04, 16:40

cytat: "staram się tak działać, aby uczniowie podawali zasady, które mają obowiązywać na lekcji. Spisujemy je na tablicy a potem - głosowanie. Po to, by każdy uczeń się wypowiedział. Jeśli zdarzą się uczniowie, którzy nie zgadzają się z proponowanym zapisem (punktem), to zadaję im pytanie, jak wobec tego proponują rozwiązać dany punlkt (problerm).
Zasady mniej więcej (i w bałaganie), bo spieszę się...:
1. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie
2. Nie przekrzykujemy się nawzajem
3. Słuchamy wypowiedzi kolegów/koleżanek
4. Nie obrażamy innych
5. Nie używamy wulgarnych słów
......
A na koniec: podpisy wszystkich

Jeśli chodzi o rodziców, to KONIECZNIE musisz im powiedzieć, że bez względnie będziesz przestrzegała ustalonych z uczniami zasad, oraz wyciągała konsekwencje, ponieważ w klasie jest wielu uczniów a ty jedna.
Powiadom ich też o konsekwencjach, łącznie z tym, że będziesz ich wzywała |(rodziców) w razie bałaganienia przez syna/córkę lub prosiła o wypisanie / zabranie z zajęć dziecka, jeśli nadal będzie przeszkadzał. "

ja dzis przeprowadzilam 3 lekcje.... nie zdazylam zrobic tego kontraktu, przedstawilam sie swoje warunki i zasady, nastepnie uczniowie, pogadalismy troche opowiedzialam o kartkowkach spr itp itd...... :P

tylko gardlo boli strasznie :?
Ostatnio zmieniony 2008-07-29, 09:54 przez lieblingin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: chiczi » 2007-09-04, 17:12

lieblingin pisze:A na koniec: podpisy wszystkich


Lieblingin, może zadam głupie pytanie, wybacz :mrgreen: - gdzie uczniowie składają te podpisy??? Oświeć mnie :lol:

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: renati23 » 2007-09-04, 18:04

tylko gardlo boli strasznie :?

mnie również :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 4 Wrzesień 2007, 18:06 ]
chiczi pisze:gdzie uczniowie składają te podpisy???

chiczi przepisujesz (ty albo jakiś uczeń) taki kontrakt na komputerze i na następnej lekcji uczniowie podpisują się pod tym kontraktem ( może być jak siedzą w ławkach) i ty go zabierasz i trzymasz u siebie, a wyciągasz kiedy jest potrzebny :mrgreen:

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: chiczi » 2007-09-04, 18:47

Renati dziękuję :* :* :*
Jestem już mniej więcej oświecona :wink:


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron