Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Nosferata » 2007-09-04, 20:26

Dodają ważności umowie , podmiotiwe traktowanie ucznia - uczniowe wspołuczestniczą i biorą odpowiedzialność za to co robią

Kasieńkaaaa
Posty: 6
Rejestracja: 2007-09-05, 10:16

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Kasieńkaaaa » 2007-09-05, 10:21

Może kalambury?
Cześć miło mi jestem Kasia, kosmetyka poznań
Lubię się też dużo śmiać gify

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: lieblingin » 2007-09-05, 14:53

dzis z jedna klasa spisalam zasady hmm :roll: zadnych podpisow nie zbieralam, jeden z uczniow zapisal kilka punktow np ze po wf moga sie napic wody.... :wink: albo z emaja 3 nieprzygotowania w semestrze / tu warunek: jesli beda gadac, przeszkadzac, a klasa ma ponad 20 osob, to zmienie na 2 nieprzygotowania :|

erhem
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-10, 20:44

pierwsza lekcja po feriach

Postautor: erhem » 2008-02-10, 20:49

od jutra zaczynam swoją pierwszą pracę jako nauczyciel j. angielskiego w podstawówce i gimnazjum. czy ma ktoś jakies pomysly na pierwsza lekcję??? taka troche integracyjną???? zgóry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: malgala » 2008-02-10, 20:55

czasami warto przeszukać forum :D
poczytaj pierwszą stronę tego tematu

erhem
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-10, 20:44

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: erhem » 2008-02-10, 21:52

no tak ale po feriach to troche inaczej bo nie bede im od poczatku czytac regulaminu.

[ Dodano: 10 Luty 2008, 21:03 ]
nie było to zbyt uprzejme wurzucanie tej wiadomości do kosza. czytałam pierwsza strone i nic ciekawego dla mnie nie znalazlam, ale to tak na marginesie. pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Jolly Roger » 2008-02-11, 20:23

erhem pisze:no tak ale po feriach to troche inaczej bo nie bede im od poczatku czytac regulaminu.

a powinnaś. Jeśli pojawiasz się jako nowy nauczyciel, nieistotne w którym momencie roku szkolnego to powinnaś przedstawić swoje wymagania, ustalić jak będziecie wspólnie pracować.

CZy to początek czy środek dobrze jest się przywitać z każdym po kolei dorzucając jeszcze jakieś luźne pytanko na poziomie ucznia (przy okazji sprawdzasz ich swobodę wypowiedzi i zakres umiejętności). Potem niech uczniowie zadają tobie pytania.
Potem dopiero ustal jak sobie wyobrażasz wspólna pracę oraz dopytać o to co oni by wnieśli do wzajemnej umowy
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
atram78
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-29, 17:34

Pierwsza lekcja niemieckiego

Postautor: atram78 » 2008-06-14, 14:48

Wiem, że za chwilkę wakacje, ale ja już myślę o wrześniu :wink: :wink:

Napiszcie co robicie na pierwszych po wakacjach lekcjach jęz. niem w kl. I LO, gdzie większość osób nie uczyła się tego jęz. i jeszcze nie mają kupionych podręczników? I nie chodzi mi o lekcję tzw. organizacyjną! :wink:

Szukam inspiracji i pomysłów na wrzesień! Liczę, że podpowiecie/podlinkujecie coś ciekawego! :)

Z góry dzięki! :)

Awatar użytkownika
Ingeborga
Posty: 1591
Rejestracja: 2007-10-16, 20:32

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Ingeborga » 2008-06-14, 14:58

Skoro się nie uczyli, będziesz musiała zacząć od "sein" i "haben"... jakieś tablice edukacyjne może masz... albo dla rozrywki przynieś jakąś znaną piosenkę po niemiecku i wspólnie tłumaczcie. Tylko żeby wyraźnie było śpiewane i słowa ładne ;) . Albo kalambury, chociaż to pewnie trochę jeszcze za trudne, jeśli nie znają...
Zawsze możesz robić za słownik i pytać, jakie wyrazy po niemiecku znają i tłumaczyć je. :)
Albo wprowadzić "bitte", "danke" i inne zwroty grzecznościowe... możliwości jest dużo... :)

Dla zaawansowanych gra w "państwa i miasta"... albo zadawanie sobie pytań po niemiecku... ale skoro początkuący, to możesz jeszcze ewentualnie sięgnąć po materiały do nauki niemieckiego w klasach młodszych :lol: , tam czasami są ciekawe gry i zabawy. Jednak do tego jest wymagana przynajmniej minimalna znajomość niemieckiego...
Najprostsze - rozdaj słowniki i pozwól szukać ciekawych wyrazów. Trudniejsze ( :wink: ) - podaj wyrazy do wyszukania. Z historyjki, oczywiście prostej, żeby nie mieli problemów z np. "gang" albo "bat". Albo przynieś komiks... niektórzy rozumieją tylko obrazki... ale po niemiecku ten komiks. A co :) . I są w końcu tacy, co chętniej poczytają komiks, niż tekst z kartki ;) .

A tak w ogóle, to mam nadzieję, że jak pójdę do LO od września, to nie będziemy się tak bawić ;) , tylko będzie kontynuacja :) .
...

babik
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-26, 10:40

Pierwsza lekcja w gimnazjum

Postautor: babik » 2008-07-24, 16:45

Witam, od września zaczynam moją pierwszą pracę w gimnazjum- stąd też moje pytanie: co robicie na pierwszych lekcjach z klasami, podejrzewam, że podręczników jeszcze nie będą mieli kupionych i trochę ;) panikuje jako świeżak! Wiem ogolnie co powinnam zrobić, czyli zapoznać się z klasą, przedstawić wymagania itp ale wydaje mi się że zostanie jeszcze sporo czasu do dzwonka ;)! Co robicie ze swoimi uczniami na pierwszych lekcjach?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: edzia » 2008-07-24, 21:35

babik pisze:wydaje mi się że zostanie jeszcze sporo czasu do dzwonka
Też mi się tak wydawało i chyba najbardziej obawiałam się tego właśnie zanim... zaczęłam pracować w szkole ;) A teraz jest odwrotnie: zawsze tego czasu jakby mało...

Zawsze można zapytać, czy dobrze zrozumieli lekcję, coś powtórzyć, zapytać, co się najbardziej podobało na lekcji, czego sie dowiedzieli nowego, wymyślić jakąś zabawę integracyjną. A na brak podręczników dobrze mieć plan awaryjny, nie tylko na początku roku szk. Jesteś językowcem, przypuszczam, że dysponujesz wieloma grami i zabawami językowymi. A jeśli to grupa początkująca (choć w gimnazjum chyba nie) to zabawiaj językiem, ćwicz fonetykę, ucz prostych zdań, niech każdy ma możliwość powtórzenia itd, itd. Wydaje mi się, że Twoje obawy się rozwieją już po pierwszej lekcji. :lol:

korniktp
Posty: 1
Rejestracja: 2008-07-29, 09:05
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: korniktp » 2008-07-29, 09:30

Witam

Właśnie skończyłem studia wyższe turystyka i rekreacja, i od września mam nauczać w średniej szkole przedmiotów związanych z turystyką.
Trochę sie obawiam, nie mam doświadczenia. Pedagogikę zacznę od września.
Proszę o poradę co mam robić i jak sie zachować w pierwszy dzień?

Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: renati23 » 2008-07-29, 09:43

korniktp, połączyłam twój post z wcześniejszymi na ten temat poczytaj :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: edzia » 2008-07-29, 16:43

korniktp pisze:Proszę o poradę co mam robić i jak sie zachować w pierwszy dzień?
korniktp, jeśli nie będziesz mieć wychowawstwa, to w pierwszy dzień właściwie nic nie robisz. :wink:

Zaś potem...
Powinnaś jak najszybciej zdobyć program nauczania dla tego zawodu, w którym będziesz uczyć. Powinien być w szkole, ale możesz też sobie sama kupić, na pewno się przyda. Upewnij się jednak w swojej szkole przed zakupem, o jaki program chodzi(bo może być kilka do wyboru). Oto przydatny link: http://bip.men.gov.pl/sprzedaz_programo ... gramow.php

Program nauczania dla zawodu obejmuje programy nauczania przedmiotów zawodowych w tym zawodzie, czyli dla każdego przedmiotu:
- szczegółowe cele kształcenia
- materiał nauczania (to chyba najważniejsze)
- podstawowe środki dydaktyczne
- literaturę

Powinnaś zaopatrzyć się też w jakieś podręczniki, a najlepiej byłoby, gdyby jakiś nauczyciel tego zawodu w Twojej szkole Ci pomógł. Jeśli takiego nie ma i będziesz "sama" to nawiąż jakiś kontakt z nauczycielami takiego zawodu (a jeszcze lepiej - takich przedmiotów, jakie będziesz uczyć) w innych szkołach.

Przemyśl swoją pracę, zaplanuj ją i... głowa do góry, choć pewnie nie będzie łatwo - nauczyciele zawodu nie mają łatwej pracy, nie ma gotowych materiałów, większość trzeba samemu przygotować, mizerna obudowa, do niektórych przedmiotów brak podręczników. W sprawach ogólnych problemów mogę pomóc, na turystyce się nie znam.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: edzia » 2008-07-30, 09:39

miwues pisze:Lekcję skończ równo z dzwonkiem, ale nie pozwól uczniom podrywać się na jego dźwięk. Zajęcia kończysz ty, nie dzwonek. Gdy zdarzy się coś takiego, zawróć ich, choćbyś miał stanąć w drzwiach i nie wypuścić z klasy. Wyegzekwuj, aby wrócili na miejsca.
Jak zareagować, jeśli nie zdążę, nie uda się ich już zawrócić? Jakie sankcje zastosować, gdy uczniowie, testując nauczyciela, na kolejnych lekcjach ponownie mają odwagę rzucać się do wyjścia równo z dzwonkiem?


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron