Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Wiolka_9891
Posty: 3
Rejestracja: 2014-10-15, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Wiolka_9891 » 2014-10-15, 12:07

Cześć dziewczyny :)
Od poniedziałku zaczynam moją pierwszą pracę w szkole, po rozmowie z dyrektorem byłam przeszczęśliwa, że wkońcu mi się udało. Jednak im bliżej do poniedziałku tym mam więcej wątpliwości i pytań. Będę pracowała jako nauczyciel wspomagający w klasie zerowej. Hm... i nie wiem z czym powinnam się zapoznać przed pierwszym dniem... Dyrektor podczas pierwszej rozmowy przejrzał moje dokumenty i nic konkretnego mi nie powiedział. Może powinnam poprosić o jakieś dokumenty do przejrzenia przed pierwszym dniem?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: iluka » 2014-10-15, 16:47

Wiolka_9891 pisze:Może powinnam poprosić o jakieś dokumenty do przejrzenia przed pierwszym dniem?
Może IPET tych dzieci niepełnosprawnych, które masz wspomagać?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Melizabeth » 2014-10-15, 16:47

Zapewne powinnaś się zapoznać z podstawą programową. Możliwe, że również z opiniami uczniów, planem wychowawczym, itp., ale myślę, że poza pp możesz spokojnie się zapoznać już w trakcie pracy. Nie zaszkodzi poprosić nauczyciela, którego masz wspomagać, żeby spotkał się z Tobą w piątek i opowiedział trochę o klasie i szkole.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: iluka » 2014-10-15, 16:52

I ZAKRES CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA WSPOMAGAJĄCEGO/PEDAGOGA SPECJALNEGO

O - na przykład jak tu:
http://www.sp144integracja.republika.pl ... age707.htm
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: linczerka » 2014-10-15, 17:11

1. Zapoznaj się z dokumentacją dzieci
2. Powinnaś znać rozkład materiału - treści, formy, metody i sposoby dostosowujesz do potrzeb
3. Wymień się adresem mailowym (i ewentualnie numerem telefonu) z nauczycielem prowadzącym - znacznie to ułatwi pracę, bywają niespodzianki z dnia na dzień
4. Poczytaj scenariusze zajęć w klasach integracyjnych
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Wiolka_9891
Posty: 3
Rejestracja: 2014-10-15, 11:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Wiolka_9891 » 2014-10-15, 19:49

iluka pisze:
Wiolka_9891 pisze:Może powinnam poprosić o jakieś dokumenty do przejrzenia przed pierwszym dniem?
Może IPET tych dzieci niepełnosprawnych, które masz wspomagać?


Podejrzewam, że na samym początku będę musiała napisać IPET, chyba czas odświeżyć notatki z szkoły :) W piątek idę na szkolenie, więc mam nadzieję, że się jeszcze czegoś dowiem ;) Dziękuję dziewczyny za odzew :) :*

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: ama90 » 2015-08-24, 13:03

Od września rozpocznę swoją pierwszą pracę. I będzie to technikum, więc pytanie kieruję do nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych.

Jak przeprowadzić pierwszą lekcję? Jakie informacje przekazać? Jak zapoznać się z uczniami? Czy podpisujecie jeszcze tzw. kontrakty? Jak wspólnie ustalić plan pracy, ale tak aby jednocześnie uwzględnić propozycje uczniów a i pokazać swój autorytet?

Czy mogę przeprowadzić test wiedzy? (uczniom po gimnazjum, czy też tym w starszych klasach też? chciałabym się dowiedzieć na jakim są poziomie)

Dziękuję za wszystkie wskazówki :)

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: antares140 » 2015-08-30, 22:00

Kontrakt z uczniami odradzam. Postaraj się zdobyć ich zaufanie i każdego indywidualnie poznać i nie oceniaj klasy jak całość tylko jako jednostki. Jeszcze wrócę na moment do kontraktu, zazwyczaj uczniowie są niepełnoletni wiec ich podpis jest wart tyle niczym poważny artykuł w tabloidzie. Tak jak wspomniałem, postaraj się ich poznać i w pewnej części zrozumieć, dziecko nie musi umieć wszystko. Wystarczy zalążek wiedzy a przy dobrej współpracy nauczyciel - uczeń można wiele osiągnąć. Ja zawsze wychodzę z założenia, że uczeń to mój partner, rozumny partner i mój szacunek do niego rodzi szacunek do mnie, czasem może trwać to długo, czasem potrzebne jest wiele rozmów podczas których nie radzę pokazywać swojej wyższości lecz zrozumieć dziecko i pokazać, że jesteś tutaj dla niego i jest dla Ciebie równowartościowym partnerem. W nowych klasach jak najbardziej możesz przeprowadzić test ale przed nim postaraj się przeprowadzić dyskusje jak do tej pory historia i wos była uczona na poziomie gimnazjum to też Ci pomoże i w pewnym sensie naświetli sytuacje. W klasach pierwszych zaproponuj swoje PSO ale nie jako coś oczywistego lecz zapytaj się czy może jakiś punkt jest warty dyskusji albo czy coś mógłbyś zmienić by oni czuli się ważni i dobrze. W klasach starszych polecam dyskusje jak do tej pory przedmiot był uczony, jaki poprzedni nauczyciel miał system ocenienia, czy uważają go za sprawiedliwy czy nie, co by zmienili a co zostawili i ewentualnie przedstaw im swój system oceniania uwzględniając ich potrzeby. Jeśli dostajesz klasy starsze polecam rozmowę z poprzednim nauczycielem przedmiotu i wychowawcami klas.

foteczka
Posty: 3
Rejestracja: 2016-07-13, 08:57
Kto: rodzic
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: foteczka » 2016-07-13, 09:00

Dokładnie, ale najważnejszy jest spokój.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: linczerka » 2016-07-13, 10:51

foteczka pisze:Dokładnie, ale najważnejszy jest spokój.

Foteczka, trudno go zachować, jak ktoś reklamuje :evil:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: Chien » 2016-08-02, 21:22

Jako, że i mnie czeka ten pierwszy dzień to skorzystam z okazji i zapytam. Jak się ubrać na Radę Pedagogiczną. Konieczny garnitur i krawat czy można bardziej "casual" ? :)

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: sharkinator » 2016-08-02, 22:07

Ja na pierwszą radę ubrałem się w garnitur i od razu rzuciłem się w oczy, bo nikt się tak nie ubrał. Myślę, że strój półoficjalny będzie najwłaściwszy.

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: silije » 2016-08-03, 14:56

Chien, na pierwszy raz poleciłabym koszulę z kołnierzykiem i krótkim rękawem, zwykłe, długie spodnie, żadnych krawatów. Tak się ubierają na radę bardziej eleganccy koledzy z mojej pracy. Wielu młodszych przychodzi też w T-shirtach i dżinsach, ale to chyba jednak za mało, zwłaszcza przy debiucie :)

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: antares140 » 2016-08-05, 13:15

Chien pisze:Jako, że i mnie czeka ten pierwszy dzień to skorzystam z okazji i zapytam. Jak się ubrać na Radę Pedagogiczną. Konieczny garnitur i krawat czy można bardziej "casual" ? :)


Polecam strój casual ;)

sylv
Posty: 27
Rejestracja: 2016-08-25, 13:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: sylv » 2016-08-26, 14:59

Ubiór na radę już mam, a na rozpoczęcie roku? (tak podtrzymując wątek ubraniowy :) )


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron