opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

michalinka
Posty: 34
Rejestracja: 2008-08-15, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: michalinka » 2008-09-26, 17:37

No i padło na mnie. W głosowaniu uczniowie wybrali mnie na opiekuna SU. Mam mieszane uczucie: z jednej strony czuję się wyróżniona, cieszę się, że dzieciaki darzą mnie zaufaniem, sympatią... A z drugiej strony - to KOLEJNY OBOWIĄZK!!! Jako polonistka i wychowawca IV klasy mam ich nadto (w naszej szkole jest mnóstwo konkurssów całorocznych: ortograficzny, gramatyczny, literacki, ciągle tworzymy jakieś publikacje, itp).Boję się, że nie podołam. Rozmawiałam z dyrekcją: nie zmusza, ale zachęca jednak. Twierdzi, że mam wiele fajnych pomysłów i na pewno się sprawdzę. A ja mam wątpliwości...
Na czym tak PRAKTYCZNIE polega praca opiekuna SU? Muszę chyba mieć jakiś plan pracy... Pojęcia nie mam, co o tym myśleć...

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: motylek8 » 2008-09-26, 19:17

Ja w tym roku zostałam pomocnikem opiekuna samorządu i już mam dosyć :wink:
Jest naprawdę wiele obowiązków, na początku na pewno wspólnie z uczniami musisz zaplanować pracę samorządu (plan imprez szkolnych typu Dzień Chłopca) - poproś o to uczniów, zrobią to, a Ty naniesiesz tylko odpowiednie zmiany. Poza tym właśnie to dzieciaki zajmują się praktyczną stroną czyli przygotowaniem, ty tylko nadzorujesz, radzisz, pomagasz. Poza tym spytaj się swojego poprzednika, na czym dokładnie powinna polegać Twoja praca.

korek
Posty: 62
Rejestracja: 2008-01-12, 17:44

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: korek » 2008-09-26, 22:57

U mnie w szkole na spotkaniu SU uczniowie podają swoje pomysły, spisujemy je, a potem realizujemy te, które są fajne :P .
Dobre jest też podzielenie uczniów na sekcje, kto do czego itd

motylek8 pisze:ty tylko nadzorujesz, radzisz, pomagasz.


Nie chce straszyć, ale nie jest to takie 'tylko'. ;]

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: motylek8 » 2008-09-27, 11:11

Chodziło mi o techniczną stronę przygotowania czegoś:) Bo przecież jets jeszcze papeirkowa robota, nadzór, a więc też poświęcenie dodatkowego czasu. Jedyny plus to właśnie to, że np. dekoracja to już obowiązek uczniów, a opiekunowie właśnie tylko 'nadzorują' i ine ukrywam, że właśnie przygotowywanie dekoracji na różne imprezy, dyplomów itd. zajmuje dość dużo czasu - u nas angażujemy w tego typu rzeczy uczniów.

korek
Posty: 62
Rejestracja: 2008-01-12, 17:44

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: korek » 2008-09-27, 15:03

No tak, ja miałam dosłownie na mysli dopilnowanie. Jeśli trafi sie na jakiegoś lenia, który jest w samorządzie 'bo tak chciał' to pojawia się problem ;]

michalinka
Posty: 34
Rejestracja: 2008-08-15, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: michalinka » 2008-09-27, 16:26

No to mnie nastraszyliście... :roll: Chyba oddam tę funkcję w dobre ręce :shock:

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: Cytryn » 2008-09-27, 16:36

Spróbować możesz- zawsze to nowe doświadczenie, sporo możesz...dowiedzieć się o sobie.
No i rzeczywiście zależy, na jakich uczniów trafisz.
Bywałam nieraz opiekunem SU. Raz mialam fajne dzieciaki, chętne do wspólpracy, wystarczyło kierunek wskazać, a one już wszystko same robiły, jeszcze własne pomysly miały. Innym razem trafiałam na leni, niedopowiedzialnych uczniaków, ktorzy nigdy nie mieli dość czasu, żeby się wywiązać ze swych zobowiązań. No, a ja byłam z tego rozliczana przez dyrekcję, często gęsto sama musiałam robić to, co powinni uczniowie( z gazetkami ściennymi włącznie).
Robiłam zebrania z samorządami klasowymi, tworzyliśmy sekcje( techniczną, gazetka, plastyczną itp..), przydzielaliśmy zadania( zbiórka pienięzy- akcje charytatywne, organizacja impez typu Andrzejki, Dzień Wiosny, dyskoteki, jakieś szkolne konkursy i inne).

Na pewno- jeśli uczciwie podchodzi się do sprawy- jest to dużo dodatkowej roboty, ktorej raczej nikt...nie doceni i nie zauważy.

michalinka
Posty: 34
Rejestracja: 2008-08-15, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: michalinka » 2008-09-27, 18:10

rzecz wtym, że podchodzę bardzo uczciwie do swoich obowiązków. Dlatego boję się, że nie dam rady. A mogę zrezygnować? I co wtedy? Kolejne głosowanie? Dodam, że pozostali nauczyciele, na których oddano głos otrzymali wszyscy po jednym głosie, a więc równo.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: Cytryn » 2008-09-27, 18:54

To zależy, jak masz w Statucie. Jeśli wybrany nauczyciel wg Statutu może nie podjąć tej funkcji- to oczywiście możesz zrezygnować. Wtedy albo dyr. zdecyduje kto ma być nowym opiekunem, albo zdecyduje się na ponowne wybory. Rózne szkoły rożnie do tego podchodzą.
Jeśli naprawdę czujesz, że to mogłoby być dla Ciebie za duzo, to nie bierze tego. Ja kiedyś ciągnęłam wychowawstwo, jęz. polski, kółko teatralne, chor szkolny i SU naraz- przypłaciłam to zdrowiem. Każdemu bym odradziła.

korek
Posty: 62
Rejestracja: 2008-01-12, 17:44

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: korek » 2008-09-27, 19:25

Ja mam takie pytanie dotyczące SU… Czy u was w szkołach są jakieś wymagania dotycząc uczniów, kto może brać w ogóle w tym udział? np. średnia powyżej iluśtam, zachowanie przynajmniej ... itd?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: Jolly Roger » 2008-09-27, 20:08

swego czasu spotkałem się z presją dyrekcji by w samorządzie znaleźli się prawi uczniowie. Wychowawca miał odpowiednio nastawić klasę by wybrała pozytywnych kandydatów. Dwóm wychowawcom nie udało się zmanipulować klasy. dyrekcja uznała za porażke wychowawcą. Jeden z tych "niechcianych" kandydatów znalazł sie w SU. jego wychowawca miał roczną "ścieżkę zdrowia." Potem się zmieniła dyrekcja
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

korek
Posty: 62
Rejestracja: 2008-01-12, 17:44

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: korek » 2008-09-27, 20:21

miwues pisze:Ale kto miałby takie obostrzenia wprowadzać i na jakiej podstawie prawnej?


W regulaminie SU taki punkt chyba mógłby się znaleźć...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: malgala » 2008-09-27, 20:46

Kiedyś przewodniczącym SU w naszej szkole został bardzo przeciętny uczeń (raczej do słabych i leniwych zaliczany powszechnie, powtarzał klasę II gimnazjum). Lubiany jednak przez wszystkich uczniów.
Okazał się świetnym organizatorem. A i do nauki bardziej się przykładał.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: dushka » 2008-09-27, 21:06

Właśnie moja dobra koleżanka została opiekunką. Przerażona jest mocno, z powodów raczej osoby, która poprzednio była opiekunką.

korek
Posty: 62
Rejestracja: 2008-01-12, 17:44

Re: opiekun samorządu uczniowskiego - wyróżnienie?

Postautor: korek » 2008-09-27, 23:51

dushka pisze:Przerażona jest mocno, z powodów raczej osoby, która poprzednio była opiekunką.


Jak to?


miwues pisze:Moim zdaniem nie mógłby. Sprzeczne z konstytucją.


Dobrze, załóżmy, że nie ma takiego zapisu, to i tak nie można kogoś wyrzucić?


Wróć do „Szkolna codzienność”