Rada Pedagogiczna

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Cytryn » 2010-10-25, 16:25

Szkoda, że nie ma nigdzie doprecyzowanych przepisów dot. rad pedagogicznych. Rozumiem nagłe przypadki( nie jesteśmy legalistami), ale są szkoły, gdzie faktycznie się tego nadużywa. Nie bardzo też wiem, czemu niektóre rady są tak dłuuuugie. Nie cierpię przegadanych rad, które nic nie wnoszą, a zabierają czas. Rada? Nie dłuższa niż 60 minut. I n a p r a w d ę myślę, że to byłoby realne.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: malgala » 2010-10-25, 16:58

Cytryn pisze:Nie cierpię przegadanych rad, które nic nie wnoszą, a zabierają czas.

Chyba dyrekcja sama do siebie na tych radach nie gada?
Przecież to, czy będą one przegadane bezproduktywnie, czy też nie zależy od wszystkich członków rady.

Cytryn pisze:Rada? Nie dłuższa niż 60 minut. I n a p r a w d ę myślę, że to byłoby realne.

U nas takie są, czyli jest realne. Chyba, że więcej spraw do omówienia, to 2 godziny.
Ale my znamy termin z tygodniowym lub czasami dłuższym wyprzedzeniem i porządek zebrania. Każdy wie, co będzie omawiane i co ma sam przedstawić.
Krótko, sprawnie i na temat. Ewentualne pogaduszki po radzie lub w czasie przerwy (bo przy dłuższej przerwy też robimy).

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Afroditte » 2010-10-25, 17:49

katty pisze:zy są jakieś przepisy mówiące o tym, na ile wcześniej musi być podana informacja o posiedzeniu rady pedagogicznej?


Szukaj w regulaminie rady pedagogicznej Twojej szkoły


Ale - w moim jest napisane że radę zwołuje się nie później niż na tydzień przed datą a praktyką jest że zwołuje się 2 dni przed lub nawet z dnia na dzień :|
"My wish is world's command"

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: jarko » 2010-10-25, 19:49

Jak jest rada nadzwyzczajna ogłoszona niezgodnie z regulaminem nieobecność powinna być naturalnie usprawiedliwiona. Ale życie pokazuje, że nie jest. Nie szanujemy się i potem robią z nami co chcą. Jak do tego wrocić? Zaproponowac zmianę regulaminu Rady Pedagogicznej aby rada była ogłaszana z wyprzedzniem 5 dniowym jak tygodniowy jest nie do utrzymania.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Cytryn » 2010-10-25, 21:05

Chyba dyrekcja sama do siebie na tych radach nie gada?


No jakbyś zgadła :lol:

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Afroditte » 2010-10-28, 15:38

A jeśli nie jest to rada jak to określił jarko, nadzwyczajna lecz zwykła np śród semestralna? takie też bywają zwoływane dzień przed... zmiana regulaminu nic nie pomoże jeżeli bez względu na zapis w niej i tak nie jest przestrzegany
"My wish is world's command"

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: jarko » 2010-10-28, 20:19

Czy ktoś słyszał żeby zwolnili nauczyciela z pracy bo nie był na radzie? Nie rozumiem tego podniecenia związanego z nieobecnością na radzie, przeciez wystarczy 50% obecnośc aby uchwały nabierały mocy prawnej. Skoro ktoś zwołuje radę z dnia na dzień to zanczy, że organizacja pracy jest pod psem. Są rózne przypadki, czasami i tak musi być, ale wtedy nie oczekiwałbym 100% frekwencji. Natomiast jeśli normą jest napadanie z posiedzeniem z nienacka to jak jest zgrane grono to nikt nie powinien się pojawić. I skończyłoby się raz na zawsze.
Disiaj pracowałem 11 i pół godziny. Najpierw 8 lekcji. Kończyłem radą od 15 do 19.30 Ponieważ częśc przerw mialem dyżur to praktycznie cały czas na obrotach, to się nazywa raj :)
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

agazuz
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-28, 01:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: agazuz » 2010-10-29, 15:03

Cytryn pisze:
Chyba dyrekcja sama do siebie na tych radach nie gada?


No jakbyś zgadła :lol:


Jak by to... ;) :twisted:
Nie mamy pańskiego płaszcza
i co
pan
nam
zrobi?

magdak3
Posty: 74
Rejestracja: 2010-03-06, 09:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: magdak3 » 2010-11-06, 10:27

U nas daty rad pedagogicznych znane są na początku roku szkolnego, harmonogram uwzględnia kiedy i o której godzinie w trakcie roku się odbywają. W ubieglym roku jedna była zwołana dodatkowo, ale było o niej wiadomo tydzień wcześniej.

Laura86
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-06, 15:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Laura86 » 2011-07-06, 16:32

Witam,
czy możecie mi napisac, jak wygląda rada pedagogiczna na początku roku szkolnego? Jakie tematy się na niej porusza, czy podczas jej trwania prezentuje się opracowane rozkłady materiału, itp.?

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Cytryn » 2011-07-07, 10:28

Witaj

Pierwsza rada? Siedzisz i się nudzisz, niczego nie prezentujesz. Ja tam zabieram krzyżówki, ew. coś do czytania. Odrywam się na chwilę, kiedy wyczytywane jest, ile mi godzin na dany rok przyznają :mrgreen:

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: arsandra » 2011-07-12, 10:23

Ja w ubiegłym roku przeżywałam wszystko dokładnie tak, jak Ty i też zadawałam tu mnóstwo pytań. :)
Ale teraz mogę ja podzielić się swoimi doświadczeniami - u nas rada w sierpniu wyglądała mniej więcej tak:
-zatwierdzenie jakichś ustaleń z czerwca poprzedniego roku szkolnego
-pani dyr. przedstawiała mniej więcej, jak będzie wyglądać praca w nowym roku szkolnym, co np. chciałaby zmienić w stosunku do poprzedniego
-przedstawiła nowych nauczycieli
-mówiła, kiedy będą wywiadówki i rady pedagogiczne, kiedy wolne
-mówiła, kto będzie miał wychowawstwo w kl. I oraz ewentualne zastępstwo
- o uroczystościach szkolnych - kto odpowiedzialny
- każdy dostał plan lekcji oraz dowiedział się, ile będzie miał godzin
- było kilka głosowań, ale nie pamiętam, w jakiej kwestii ;) jedna z nich to na pewno dotyczyła uczniów, którzy mieli przejść na warunku do kolejnej klasy..
To mniej więcej tyle, tak było u nas:)
Także nie martw się, żadnych planów, rozkładów nikt nie przedstawia. U nas tego nawet nie pokazujemy Dyrekcji, chociaż pewne "papierki" trzeba było(ale to już normalnie we wrześniu), np. PSO, uzasadnienia wyboru podręcznika, programu nauczania, praca z uczniem zdolnym, słabszym, etc.
Ja też panikowałam, chciałam wszystko w sierpniu przygotować,ale nie wiedziałam co:) I teraz z perspektywy roku już mniej więcej wiem, co powinnam, aby ułatwić sobie sprawę.:)
Przede wszystkim zapoznaj się z podręcznikami, jak zrealizowane są tam lekcje, co Ci się podoba, co na pewno będziesz chciała zrobić inaczej (ja np. zamierzam sobie jeszcze w wakacje przygotować jakieś ćwiczenia, dużo już zrobiłam w trakcie roku, ale dla kolejnego rocznika coś tam pozmieniam, poukładam sobie w foldery, żeby potem szybko móc odnaleźć), my rozkład materiału i plan wynikowy brałyśmy ze strony wydawnictwa, troszkę go zmodyfikowałyśmy, ale ...u nas okazało się to za mało. Nie wiem, jak wygląda Twój rozkład, ale mój był taki, że np. temat i kolejne nr lekcji (np. 3 czy 4), potem na bieżąco wymyślałam tematy i w jednej klasie był taki, w drugiej ciut inaczej sformułowany i wprowadzało to niepotrzebny zamęt, więc w tym roku zamierzam ten rozkład przygotować idealnie. ;) Poza tym można sobie zaplanować "pierwszą lekcję", co się powie, jak się powie, przygotować swoje zasady, które przedstawisz uczniom. :)

Laura86
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-06, 15:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Laura86 » 2011-07-12, 19:37

arsandra bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Uspokoiłaś mnie troche i myślę,że dam radę ;)

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: arsandra » 2011-07-12, 20:39

nie ma za co, mnie też ktoś rok temu pomógł. :)
Nie wiem, jak będzie to wyglądać u Ciebie, bo co szkoła, to obyczaj, ale generalnie myślę, że mniej więcej tak samo. ;)
W razie czego, pytaj, chociaż ja uczę całkiem innego przedmiotu, ale gdybyś miała jakieś pytania, a będę w stanie Ci pomóc, to na pewno możesz na mnie liczyć.
Pozdrawiam
:)

Laura86
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-06, 15:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rada Pedagogiczna

Postautor: Laura86 » 2011-07-13, 11:15

dzięki:):):) jednak są życzliwi ludzie na tym świecie;)


Wróć do „Szkolna codzienność”