Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: Jedliński » 2008-12-02, 20:23

Czy odpowiadacie na pytania uczniów dotyczące Waszej prywatności ?
Ja nie odpowiadam,zbywam te pytania (pojawiają się bardzo rzadko) ,ale znam takich nauczycieli ,którzy odpowiadają .

PS
O co Was pytali z Waszej prywatności ?
Mnie czy mam dzieci ?

pozdro
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: malgala » 2008-12-02, 20:55

Jedliński pisze:Ja nie odpowiadam,zbywam te pytania (pojawiają się bardzo rzadko) ,ale znam takich nauczycieli ,którzy odpowiadają .

PS
O co Was pytali z Waszej prywatności ?
Mnie czy mam dzieci ?

A czy odpowiedź na tak proste pytanie narusza czyjąś prywatność? Uważam, że zostało zadane ze zwykłej ciekawości uczniów.
Pracuję i mieszkam w małym środowisku. W dużym mieście wygląda to zupełnie inaczej. W małych miejscowościach nauczyciel nigdy tak do końca zupełnie prywatną osobą nie jest.
A wracając do pytań uczniów, to są takie, na które można odpowiedzieć i takie, na które nie odpowiadamy. Ale trzeba mówić o tym otwarcie, bez zbywania.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: edzia » 2008-12-02, 20:59

Moim zdaniem warto ustalić z uczniami np. na początku roku szk., że nie odpowiadamy na pytania dotyczące naszej prywatności i nie rozmawiamy o tym.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: Paweł Ł. » 2008-12-03, 08:13

Ogromne problemy macie w swoich szkołach.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: Jedliński » 2008-12-03, 09:01

Paweł Ł. pisze:Ogromne problemy macie w swoich szkołach.


Ludzie zltujcie się...
po co takie prymitywne wstawki ?
Forum jest miejscem,gdzie można pogadać o rzeczach superpoważnych,drobnostkach i istotnych drobnostkach.
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: niebo77 » 2008-12-03, 14:42

W większości odpowiadam.
Nie zdradzam żadnych swoich tajemnic, a skoro ja dowiaduję się czegoś o nich, to i oni mogą dowiedzieć się czegoś o mnie.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: dushka » 2008-12-03, 15:53

Zaufanie idzie w obie strony. Jeśli ja chcę coś wiedzieć o uczniu, pytam i oczekuję odpowiedzi. Tak więc gdy uczniowie czegoś chcą o mnie się dowiedzieć, też odpowiadam. No jasne, że nie odpowiem, czy i kiedy piję alkohol, ile razy uprawiam sex, ile zarabiam. Nie ich sprawa ;) Ale na pytanie o dzieci, czy mam narzeczonego, czy mam zwierzaka i jak ma na imię - odpowiem.

Zresztą to tyczy się nie tylko dzieci - znajomych również. Z czego innego zwierzę się przyjaciółce czy lubemu, dzieciom - z czego innego :) Jak widzą, że nie mam humoru i spytają dlaczego - powiem, że źle się czuję, nie wyspałam się czy coś. Nie przeginajmy w żadną stronę ;)

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: chiczi » 2008-12-03, 16:29

dushka pisze:Ale na pytanie o dzieci, czy mam narzeczonego, czy mam zwierzaka i jak ma na imię - odpowiem.


Moje ananasy zadają mi podobne pytania i udzielam im odpowiedzi :)

Dzieciaki w ogóle są barometrami naszych stanów, uczuć- często pytają: jak pani to robi, że o ósmej rano ma pani tyle energii, coś pani dziś smutna, zmęczona itp. i nie widzę problemu, żeby odpowiedzieć na takie pytania :)

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: Cytryn » 2008-12-03, 18:14

Myślę podobnie jak Chichi( oj, nie wiem, czy to dobrze napisałam 8) )

Dzieci są rozbrajająco szczere. Pamiętam, jak zapytałay mnie , ile mam lat. No to zapytałam, na ile wyglądam. Stwierdziły, że na 40( miałam wtedy jakieś 30 lat... :lol2: ).
Opowiadamy sobie czasem( na jakichś godzinach wychowawczych, Mikołajkach itp..) o swoich zwierzakach, zabwnych historyjkach, czasem coś powiem o moich dzieciach. Oczywiście są granice, których nie przekraczam. W gimnazjum kiedyś uczeń zadał mi bardzo krępujące, intymne pytanie i zrobił to celowo. Nie odpowiedziałam, rzecz jasna, a jego ofuknęłam za brak wychowania.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: Jedliński » 2008-12-03, 20:24

Ja rozumiem,że jak małe dziecko pyta wychowaczynię (w sumie trochę drugą matkę) to jest trochę inaczej niż jakby dziecko pytało nauczyciela ,który ma tylko jedno na tydzień zajęcie z tym dzieckiem.Inny jest w tych przypadkach stopień kontaktu dziecko-nauczyciel .Od wychowawczyni można oczekiwać większej otwartości niż nauczyciela-niewychowacy (który ma np. tylko 1 h z tym dzieckiem).Nauczyciel niewychowaca ma większe prawo do prywatności !? Ja chyba przynajmniej takie rozróżnienie bym wprowadził.Oczywiście sensowność takiego rozróżnienia jest też dość dyskusyjna -sam mam tego świadomość.
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: chiczi » 2008-12-04, 15:40

Cytryn pisze:Dzieci są rozbrajająco szczere. Pamiętam, jak zapytałay mnie , ile mam lat. No to zapytałam, na ile wyglądam. Stwierdziły, że na 40( miałam wtedy jakieś 30 lat... ).


Mnie różnież uczniowie pierwszej klasy gimnazjum zapytali o wiek, po czym jedna dziewczyna stwierdziła-Oooo, to pani mogłaby być już od dzisiaj moją siostrą, bo ma pani tyle lat, co moja "prawdziwa" siostra :mrgreen:

Jedliński napisał/a:
Nauczyciel niewychowaca ma większe prawo do prywatności !? Ja chyba przynajmniej takie rozróżnienie bym wprowadził.


Ja jestem nauczycielem niewychowawcą, ale z racji nauczanego przedmiotu spotykam się z uczniami codziennie, ale nie wiem, czy fakt bycia niewychowawcą zmienia coś w temacie "prywatności" :roll:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: Jolly Roger » 2008-12-06, 08:47

Twoja prywatnośc jest twoją sprawą. W pytaniu o stan cywilny, posiadanie psa czy samochodu nie widzę nic naruszającego prywatność. Chcesz się dzielić dziel się. Nie chcesz stawiaj mur.
Ważne jest kiedy i gdzie sa zadawane pytania. Wiadomo, ze jak uczeń w trakcie lekcji wyskakuje z pytaniem co pan dostał od mikołaja to utnę takie odpytywanie, bo mi rozbija zajęcia. Jednak gdy na przerwie albo w czasie lekcji tak skonstruowanej, ze sobie po angielsku gawędzimy to wtedy jestem skory odpowiadać na szczegółowe pytania. Takie pytania są zwykłą zdrową ciekawością i tylko świadczy dobrze o nauczycielu, bo wydaje się być ważnym dla dzieci skoro interesuje ich jego życie pozaszkolne.
Ja podaję informacje o sobie łącznie z nr telefonu czy mejlem jeśli uznam, ze jest to uzasadnione
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

magdaes
Posty: 17
Rejestracja: 2008-12-14, 00:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy odpowiadacie na pytania dotyczące Waszej prywatności ?

Postautor: magdaes » 2008-12-14, 21:26

Jestem takiego zdania,że jeśli pytanie jest na miejscu i w odpowiednim czasie to dlaczego mam nie odpowiedzieć?
Jeśli uczniowie mi ufają i mówią o różnych sprawach to dlaczego ja nie mogę im czegoś powiedzieć.:)
Uczniowie pytali mnie czy posiadam dzieci, czy palę :P
heh


Wróć do „Szkolna codzienność”