obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

zaq123
Posty: 37
Rejestracja: 2009-01-20, 23:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: zaq123 » 2009-02-02, 16:20

Jestem na zwolnieniu lekarskim tzw. ciążowym. W trakcie trwania zwolnienia zaplanowana była w szkole wywiadówka z rodzicami. Jestem wychowawcą jednej z klas. Uważałam, że skoro dostarczyłam zwolnienie lekarskie to logiczne jest, że na wywiadówce też nie będę.Niestety dyrekcja uważa, że zwolnienie zwolnieniem, ale mimo to powinnam przygotować kartki z ocenami lub przynajmniej zadzwonić i poprosić, żeby wywiadówkę odwołać. Usłyszałam, że nie wypełniam obowiązków jako wychowawca. Czy dyrekcja ma rację, że pomimo dostarczonego wcześniej zwolnienia powinnam dodatkowo dzwonić i prosić o odwołanie wywiadówki???A może powinnam też ułożyć za siebie zastępstwa?!!Proszę pomóżcie, co robić? Jak się bronić?Mam teraz sporo nieprzyjemności :(

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: Cytryn » 2009-02-02, 16:43

Moim zdaniem zwolnienie to zwolnienie i nie musiałaś zajmować się wywiadówką. Odwołać ją mogła wszak dyrekcja szkoły, dyrektor też jest odpowiedzialny za ewentualne zastępstwa.
Uważam, że dyr. popełnił nadużycie w Twoim przypadku.

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: amik2007 » 2009-02-02, 17:32

Droga zaq123!
Skoro lekarz postanowił dać Ci zwolnienie, miał ku temu powody. Dyrektor po otrzymaniu takiej informacji powinien odwołać zebranie lub wskazać osobę, która ewentualnie może Cię zastąpić - tak przynajmniej odbywa się to w mojej szkole. Zwolnienie lekarskie to przecież przypadek losowy, nie możesz mieć z tego tytułu nieprzyjemności! Zwłaszcza, że spodziewasz się dzidziusia - myśl przede wszystkim o nim i się nie denerwuj! Pozdrawiam przyszłą mamę i życzę wszystkiego dobrego! :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: dushka » 2009-02-02, 18:34

Jesteś na l4, nie na urlopie widzimisiowym. Racja jest po Twojej stronie.

Ja przed samymi feriami padłam na anginę, zebranie semestralne miało być a ja z temperaturą 39,4 stopni. Ponieważ to zebranie semestralne, poprosiłam tylko koleżankę, by przed swoim zebraniem podała rodzicom kartki z ocenami, które posłałam jej mailem. Ale była to wyłącznie moja inicjatywa - wyłącznie z powodu semestru.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: koma » 2009-02-02, 18:42

Dyrektor zapomniał, nie zadbał, rodzice przyszli...To jego ewidentna wina!

No cóż...chyba że zwolnienie zaczęłaś tuz przed wywiadówką i nie było już czasu i sposobu na odwołanie wywiadówki. Wtedy niestety - też miałabym do Ciebie pretensje, że nie przygotowałaś kartek.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: Cytryn » 2009-02-02, 21:17

W trakcie trwania zwolnienia zaplanowana była w szkole wywiadówka

Czyli "zwolnienie" już trochę trwało. Dyr. miał czas przygotować się do tej wywiadówki. Zrzucanie odpowiedzialności na nieobecną nauczycielkę( która wg lekarza nie była w stan ie wypełniać swych zawodowych obowiązków) jest uciekaniem przed własną odpowiedzialnością i szukaniem kozła ofiarnego w trudnej sytuacji.
Zresztą- dziewczyna jest w ciąży.A wywiadówki są raczej stresujące. Niech siedzi w domu i odpoczywa.

zaq123
Posty: 37
Rejestracja: 2009-01-20, 23:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: zaq123 » 2009-02-04, 16:28

Zwolnienie było dostarczone do vice 2 dni przed wywiadówką. Wydaje mi się, że skoro dyrekcja mogła odwołać lub podać klasom zastępstwa na kolejne dni, to dodatkowe zdanie, że wywiadówka też jest odwołana raczej nie powinno być problemem.Ale ja myślę,że dyrekcja zupełnie zapomniała o tej wywiadówce i dopiero kiedy zobaczyła rodziców to sobie to uświadomiła.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: koma » 2009-02-04, 17:50

zaq123 pisze:Ale ja myślę,że dyrekcja zupełnie zapomniała o tej wywiadówce i dopiero kiedy zobaczyła rodziców to sobie to uświadomiła.

Z pewnością a tak było - prawo jest po Twojej stronie, jednak...Ja w każdym razie przygotowałabym kartki i poprosiła telefonicznie o rozdanie rodzicom. 2 dni to jednak trochę za mało na odwołanie zebrania - dzieci nie zawsze informują rodziców w terminie.

zaq123
Posty: 37
Rejestracja: 2009-01-20, 23:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: zaq123 » 2009-02-05, 13:11

Wszystko ok, tylko ja nie miałam pojęcia, że będę na zwolnieniu, a w domu nie mam dziennika i ocen nie znam na pamięć, więc nawet gdybym bardzo chciała nie miałam możliwości zrobienia tych kartek.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: edzia » 2009-02-05, 13:24

Jeśli dyrektor nie chciał lub nie mógł odwołać tej wywiadówki (on, nie ty), to powinien (on, nie ty) wyznaczyć kogoś, kto by cię zastąpił na wywiadówce, np. nauczyciela uczącego w tej klasie i to ten nauczyciel powinien wypisać te kartki.

A poza tym bez tych kartek z ocenami też by się obeszło. Można przecież przeczytać rodzicom oceny ich dzieci.

Czy ktoś poszedł na tę wywiadówkę? Inny nauczyciel, dyrektor? Czy rodzice czekali darmo? Pytam, choć to oczywiście nie zmienia Twojej sytuacji (jesteś chora, więc nieobecność na wywiadówce masz jak najbardziej usprawiedliwioną), ale świadczy o dyrektorze.

zaq123
Posty: 37
Rejestracja: 2009-01-20, 23:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: zaq123 » 2009-02-05, 21:16

Podobno dziennik mojej klasy był w sekretariacie i zainteresowani rodzice mogli iść i spisać oceny swoich dzieci.

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: Aleksandra08 » 2009-02-05, 22:59

Rozumiem jednak, że ktoś czytał takiemu zainteresowanemu rodzicowi oceny jego dziecka. Niedopuszczalne byłoby, gdyby rodzice sami "grzebali" sobie w dzienniku i jeszcze może porównywali oceny swojej pociechy z ocenami innych.
U nas w takiej sytuacji zebranie zostałby odwołane, ale to wychowawca zadzwoniłby do szkoły i poprosił kogoś z uczących w danej klasie (lub dyrekcję), aby przekazano dzieciom informacje. W końcu nawet jesli jest się na zwolnieniu, to jednak ten telefon do szkoły nie sprawi wielkiego kłopotu. To mi się wydaje takie normalne, ale może u nas są inne zwyczaje. Przecież dyrektor nie musiał wiedzieć, że akurat sobie zaplanowałaś wywiadówkę. Chyba, że termin był z góry narzucony przez dyrekcję.
Rozumiem, że kartek nie przygotowałaś ( ja także robię to w dzień zebrania) i tu nie zgadzam się z Twoim dyrektorem, jednak ten telefon chyba wiele by Cię nie kosztował. To takze wyraz szacunku wobec rodziców.
Co było - minęło. Teraz o tym zapomnij i odpoczywaj sobie spokojnie na zwolnieniu. Zobaczysz jak szybko przestanie Cię obchodzić to, co dzieje się w szkole. Wiem to z własnego doswiadczenia. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: agadanuta » 2009-02-05, 23:58

Trochę może odbiegnę od tematu..

zaq123 pisze:A może powinnam też ułożyć za siebie zastępstwa?!! :(


No to tu coś powiem - gdy mnie nie ma - np. gdy wyjeżdżamy na wycieczkę, jadę na konkurs, lub gdzieś mnie wysyłają - bardzo często muszę sama sobie zrobic za siebie zastępstwa :)
U was też tak jest?

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: Aleksandra08 » 2009-02-06, 10:03

U mnie to robi wicek. Zastępstwa to jego działka. Nie w każdej szkole jednak jest wice-. Wtedy powinna być chyba jedna osoba odpowiedzialna za zastepstwa, a nie ktoś, kogo akurat ma nie być. A co, jesli idziesz nagle na L4? Też musisz układać za siebie zastępstwa? Dziwne układy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: obowiązki wychowawcy na zwolnieniu lekarskim

Postautor: malgala » 2009-02-06, 11:14

Za organizację pracy szkoły odpowiedzialny jest dyrektor. Jeżeli jest to mała szkoła i nie ma w niej wice, to obowiązkiem dyrektora jest wyznaczyć zastępstwa za nieobecnego nauczyciela.


Wróć do „Szkolna codzienność”