Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: Cytryn » 2009-06-05, 21:07

W szkole oprawą muzyczną zajmuję się ja. Różnie: sama gram na instrumentach klawiszowych i na gitarze. Uczę śpiewać - prowadzę emisję w małych grupach i dwa chóry: dziewczęcy i dziecięcy. Ten pierwszy wykonuje utwory trzygłosowe, ten drugi- jednogłos lub dwugłos( oczywiście głosy równe. W starszym chórze już mam zróżnicowanie, chociaż trudno o prawdziwe alty..a sopranki w górze cienko przędą...no, ale ćwiczymy. Na próbach dochodzimy spokojnie do f2). Ostatnio śpiewałam ze starszym chórem "Kyrie" Eliassona. Oczywiście śpiewamy też utwory okolicznościowe na potrzeby szkolne( apele), jakichś ułanów czy "Abba Ojcze, czy Witaj maj...etc.. Ale nie przepadam za tym ani się specjalnie nie przykładam( najwyżej porosty dwugłos). Szkoda czasu. I tak nikt nie doceni.
Natomiast często jeździmy na konkursy,w tym już na Ogólnopolskie.
Młodsze dzieciaki -jeszcze bardziej zabawa. Jest też trochę ruchu, klaszczemy, drepczemy, machamy rączkami:))) Śpiewamy utworki na razie lekkie i przyjemne( np. z płyt Wygraj sukces- fajne podkłady, co do podkładów z www. muzyczka, pl -ich jakość budzi moje wątpliwości...). Ale już zaczynamy ambitniej( na razie kanony). No i gramy- dzwonki, flety, perkusyjne, mam skrzypaczkę...

Wiem, że pewnej poprzeczki nie przeskoczę. Trudno. Ale dzieciaki uwielbiają śpiewać, mamy fajne zespoły, jak nie ma próby, to im czegoś brakuje...Początki były bardzo trudne i czasem się załamywałam, ale po jakichś sześciu latach jest lepiej.

Czasem korzystam z gotowych podkładów, jeśli chodzi o chóry, choć dążymy do tego, żeby jak najwięcej utworów śpiewać a cappella. W końcu to chór! Dobrze się śpiewa muzykę gospel, są takie proste opracowania trzygłosowe Sołtysika- polecam.
Ale był też czas śpiewania...Rubika( dobre na początek , żeby dzieciaki rozśpiewać "Biały śnieg", "Niech mówią, że to nie jest miłość", "Psalm dla ciebie", "Jak Kleofasie nie poznałeś", Quo vadis Domine"...). Upraszczam do dwóch, trzech głosów i samo się śpiewa.

Żeby zrobić jeden utwór potrzebuję minimum ośmiu prób( prób w tygodniu ze wszystkimi mam od czterech do sześciu).

A na Dni Papieskie sięgnęliśmy po utwory TGD. Piękne opracowania, żywiołowa muzyka
( np. "Nie ma za trudnych spraw" - w tym partie dla solistki).

Ale śpiewałyśmy już i "Gaude Mater Polonia" czy "Nieście chwałę mocarze"...czasem też części mszy jakichś różnych utworów...

Zdarza się nam po ludowemu, ale też nie gardzimy popem( "Tragedy"). Najgorzej jest z angielskim( kiepska wymowa).

W każdym razie- pracy po sufit, ale ja to lubię. To jest jedyne, co lubię w szkole...

moja_kicia
Posty: 4
Rejestracja: 2009-05-15, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: moja_kicia » 2009-06-05, 21:37

A korzystałaś z podkładów muzyczki? Wiesz jakość też zależy na jakim sprzęcie słuchasz podkładu. Ja korzystam zich podkładów i jest ok.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: Cytryn » 2009-06-06, 09:08

Oczywiście, wiele razy. I słuchałam na moim sprzęcie i szkolnym i w na paru innych w różnistych domach kultury.
Na "muzyczce" mają program, który "kasuje" głos pozostawiając oryginalny podkład. Dlatego dużo zależy, na jaki podkład konkretnie trafisz- niektóre są kompletnie do bani, niektóre całkiem niezłe, a zdarza sdię i tak, że w tle słychać wokalistę...

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: agadanuta » 2009-08-21, 21:53

Zgodzę się z przedmówczynią - podkłady na muzyczce to przeróbki z plików midi, dlatego nie brzmią dobrze - ale jesli ktoś lubi zadowolić sie byle czym...
Ja natomiast wykorzystuję na imprezy podkłady z www.spiewajcie.pl , bo to profesjonalne produkcje - brzmią jak oryginały - i do tego są tanie jak barszcz.

A tak a propos - użytkownik moja_kicia to chyba pan z muzyczki - wszędzie w necie pisze o tej muzyczce... na każdym forum...

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: mateoo » 2009-08-30, 23:04

Ja osobiście często zamawiam z www.utworki.pl . NIe wiem, czy najtaniej, ale wiem, że dobrze. Często tych piosenek jest tak wiele, że po prostu tylko przy nutach trzebaby siedzieć, a kto będzie dyrygował chórem ? Dlatego podkłady z tego portalu się sprawdzają. Wystarczy na keyboard i transpozycja :)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: Cytryn » 2009-08-31, 11:46

Ależ ja też obficie korzystam z "utworków" i wdzięczna jestem, że jest w ogóle ta strona. Duży wybór, tanio, a na potrzeby szkolne ich poziom jest w zupełności wystarczający.
W dodatku przysyłają też teksty utworów no i można transponować, jak się zamówi w midi.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: partita400 » 2013-08-21, 07:40

To zalezy.Czasami plik midi dobrze brzmi z intrumentu klawiszowego.Ja czesto gram"z reki" wykorzystujac style, a na ostatnich Jaselkach gralam solo na skrzypcach wzbudzajac nieklamane zainteresowanie sluchaczy .Cytryn potwierdzi ,ze skrzypce to najpiekniejszy instrument :)

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: Cytryn » 2013-08-21, 12:56

Zdecydowanie potwierdzam i żałują, że sama na nich nie gram...za to moje dzieci grają i cudnie to brzmi :D

Anamor488
Posty: 2
Rejestracja: 2014-10-22, 21:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: Anamor488 » 2014-10-22, 22:12

Fajnie, że znalazłam temat bo zaczynam już szukać ciekawych utworów na jasełka, wolę nie czekać na ostatnią chwilę :) Nie słyszałam o stronie utworki.pl, ale zaraz zabieram się za eksplorację ;)

Do tej pory kilka razy skorzystałam z gotowego scenariusza i kilku podkładów ze strony reklama sklepu . Być może komuś z Was się przyda;)
Ostatnio zmieniony 2014-10-23, 06:22 przez Anamor488, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: iluka » 2014-10-23, 13:40

:mrgreen:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Elunia_
Posty: 1
Rejestracja: 2013-08-06, 11:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: Elunia_ » 2014-12-19, 17:48

Próbowałam różnych podkładów i osobiście poleciłabym reklama
Jest tam największy wybór w tematyce uroczystości szkolnych i przede wszystkim dobra jakość aranży.
Ostatnio zmieniony 2014-12-19, 19:45 przez Elunia_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Oprawy muzyczne uroczystości szkolnych

Postautor: linczerka » 2014-12-19, 19:47

Elunia_ już za reklamę dostałaś ostrzeżenie :evil:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Szkolna codzienność”