Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maluta
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-21, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: maluta » 2009-03-22, 22:14

Witam ponownie!! Mam do przedyskutowania kolejny temat. Temat dotyczy klasy, która w danym dniu nie ma np. matematyki, ze względu na zwolnienie lekarskie nauczyciela (zajęcia te są w środku planu lekcji). Jak dyrekcja dokonuje zmian w planie, czy w miarę możliwości przekłada ostatnie godziny, na zajęcia, których nie ma (w tym przykładzie matematyki), czy daje innym nauczycielom tzw. zastępstwa typu zada (wtedy nauczyciel ma pod opieką 2 klasy?. Może ktoś mi wskazać jak to jest od strony prawne. Ostatnio usłyszałam od przełożonego, że on nie mam takiej mocy by zwolnić uczniów zajęć, bo kto weźmie za nich odpowiedzialność. Rozumiem to, w przypadku, gdy nauczyciel jest, ale gdy jest na zwolnieniu? I jeszcze jedno jak przy takich zmianach zapisujecie tematy w dzienniku; na swojej godzinie, czy na tej np. matematyce. Dzięki za zainteresowanie pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: malgala » 2009-03-22, 22:35

Uczniowie powinni mieć tyle lekcji, ile mają w danym dniu w planie. I tu dyrektor ma rację, zwolnić uczniów wcześniej nie może. Ma za to kilka możliwości: zorganizować zastępstwa doraźne, jeżeli nie da rady to może być lekcja biblioteczna (o ile jeszcze ich limit w danej klasie nie został wyczerpany), może wysłać uczniów do świetlicy i wtedy zamiast konkretnej lekcji są zajęcia opiekuńcze, mogą być również jakieś zajęcia z pedagogiem. Może też być taka sytuacja, że jeden nauczyciel musi zająć się dwiema klasami, bo innej możliwości akurat nie ma. Zajmuje wtedy klasę, w której jest w stanie pomieścić uczniów z obu klas i prowadzi zajęcia tak jak w klasach łączonych.
A zapis w dzienniku zależy od tego, co faktycznie na tej lekcji było.
Jeżeli jest to normalne zastępstwo - normalny temat z danego przedmiotu.
Jeżeli nauczyciel uczący w tej klasie dowie się późno o zastępstwie lub nie czuje się na siłach poprowadzić lekcję z danego przedmiotu, bierze swój przedmiot - w dzienniku obok na przykład matematyki dopisuje wtedy w nawiasie język polski i zapisuje temat z polskiego. Nauczyciel, który w tej klasie nie uczy może w takiej sytuacji wpisać zamiast tematu zajęcia opiekuńcze (tak samo w przypadku wysłania uczniów do świetlicy).
Lekcja biblioteczna lub zajęcia z pedagogiem - konkretny temat.

maluta
Posty: 16
Rejestracja: 2009-01-21, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: maluta » 2009-03-22, 23:09

Ok. rozumie, uczeń nie powinien być stratny . Ale co w przypadku, kiedy w szkole nie ma w danym dniu ok. 5 nauczycieli, lekcje trwają do 20.00. Jak w takim przypadku zrobić zastępstwa np. biblioteczne? Rozumiem, że w tym przypadku, klasa powinna iść na tej matematyce, na polski, biologie, chociaż nie ma w tym dniu tego przedmiotu (czy taka lekcja ma sens?) A na koniec lekcje wg planu? A znacie te akty prawne na ten temat?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: edzia » 2009-03-23, 08:46

Nie wiem, czy po uprzednim powiadomieniu nie można zwolnić klasy z ostatnich lub pierwszych lekcji w przypadku nieobecności nauczyciela? A jeśli nieobecny jest nauczyciel jakichś środkowych lekcji, to albo zastępstwo, albo w miarę możliwości przesunięcie pierwszych/ostatnich lekcji w miejsce tego potencjalnego "okienka".

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: elizabethj » 2009-03-23, 11:23

W mojej szkole jeśli dyrekcja jest uprzedzona wcześniej (1 dzień) o nieobecności nauczyciela w szkole to wówczas uczniowie sa informowani, że na czas nieobeności n-la są zwolnieni z pierwszych lub ostatnich lekcji jeśli tak im wypadnie w plane. Śrokowe lekcje to zastępstwa płatne bądź ewentualnie niepłatne, ale wówczas klasę informuje nauczyciel, że np. jutro nie mają ostatniej bądź pierwszej lekcji bo tę akurat odpracowują na zastępstwie (oczywiście jesli jest to ten nauczyciel, który ich uczy i ma z nimi lekcję na zastępstwie). jednakże zdaję sobie sprawę z tego że taki zwyczaj może wystąpić od gimnazjujm wzwyż, natomiast w szkole podstawowej jest raczej trudniej w tym przypadku.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: malgala » 2009-03-23, 14:43

Jeżeli odpowiednio wcześniej wiadomo, że jednego lub kilku nauczycieli w danym dniu nie będzie, na dni ich nieobecności może nastąpić zmiana planu i uczniów też o tej zmianie informuje się wcześniej. Wtedy zgodnie ze zmienionym planem zaczynają później lub kończą wcześniej.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: mateoo » 2009-03-25, 23:03

Często trafialy mi się zastępstwa w gimnazjum, a wtedy jesli sala muzyczna byla zajęta, brałem keyboarrd i śpiewaliśmy ;) Często korztystałem z okazji i robiłem próbę, a wtedy klasa "z zastepstwa" siedziała gdzieś tam na końcu sali.

W liceum sprawa się ma już inaczej, bo też nie codziennie przywożę ze sobą keyboard (przywożę w dni, w które mam chór,ewentualnie wok , próby do akademii, akademię itd.). Wtedy zazwyczaj biorę lekcję z woku o muzyce współczesnej - nigdy tego za dużo, a i temat ciekawy więc uczniowie się nie nudzą.. Drugi wariant to musical na kasecie albo DVD, popularne ostatnio "bollywoody" ... ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

dejwit
Posty: 12
Rejestracja: 2009-08-01, 08:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: dejwit » 2009-08-01, 08:35

U nas dyrekcja zwalnia uczniów do domu [(uczę w gimnazjum), gdy nauczyciela nie ma na pierwszej lekcji, to zamawia ich dzień wcześniej na godz. 2, a jeśli to jest ostatnia lekcja, to w tym samym dniu wiszą zastępstwa i uczniowie normalnie do domu idą], ale tylko, kiedy ma dobry humor. A tak to zawsze da kogoś na zastępstwo, chyba, że nie ma wystarczającej ilości nauczycieli, to daje lekcję biblioteczną lub zajęcia świetlicowe. I wtedy nauczyciel na zastępstwie wpisuje po prostu temat z danych zajęć, a jeśli klasa jest zwolniona do domu, to dyrekcja wpisuje "Klasa zwolniona do domu. Uczący/a na L-4 lub oddelegowany lub coś innego, co jest powodem zastępstwa".

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: chiczi » 2009-08-01, 15:29

miwues pisze:Skoro zajęcia kończą się wcześniej, to się kończą - odpowiedzialność za dziecko przed i po zajęciach szkolnych ponoszą rodzice.


No tak, a jeżeli rodzic wie, że dziecko ma dziś zajęcia do czternastej, a tu nagle o dwunastej uczeń zostaje zwolniony do domu :?:

U nas pani wizytator podważyła takie "zwalnianie". Rodzic ma być "odpowiednio wcześnie" poinformowany o zmianach w planie :roll:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: malgala » 2009-08-01, 18:21

miwues pisze:Na mentalności pań "wizytatórek" można by się chyba habilitować. ;)

To prawda, a jak jeszcze do tego dołożymy ślepe wykonywanie ich zaleceń przez dyrektorów ... :roll:

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Co z klasą, kiedy nauczyciel na zwolnieniu?!!

Postautor: chiczi » 2009-08-01, 18:54

miwues pisze:A jak wysyłam swoje dziecko na dodatkowy angielski, a ono na drzwiach zastaje kartkę, że z powodu choroby lektora zajęcia są odwołane?


To są zajęcia dodatkowe, a nie obowiązkowe lekcje szkolne :)

miwues pisze:Co się takim dzieciom dzieje niby? W jakimś niebezpieczeństwie się z tego powodu znajdują?


Dla "nadgorliwych" rodziców z pewnością są w wielkim niebezpieczeństwie.

miwues pisze:Jako rodzic jestem zobowiązany wychować dzieci tak, aby przygotować je do normalnego życia, nauczyć reagować na nieprzewidziane zdarzenia. Państwo za mnie tego nie zrobi, zresztą to nie komuna, żebym od państwa oczekiwał, aby żyło za mnie i rozwiązywało moje problemy.


Oj, gdyby wszyscy rodzice tak postępowali, byłoby pięknie :)

malgala pisze:To prawda, a jak jeszcze do tego dołożymy ślepe wykonywanie ich zaleceń przez dyrektorów ...

Nie znam się, ale wiem, że wizytatorka stworzyła listę spraw "do naprawy" i dyrektor był "rozliczony" z napraw :), ale czy ślepo wykonał zalecenia- nie wiem :).


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron