Praca w gimnazjum

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

asiorix83
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-28, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Praca w gimnazjum

Postautor: asiorix83 » 2009-06-28, 21:06

Witam:)
W tym roku zaczynam pracę w gimnazjum, chciałabym uzyskać jakiekolwiek informacje jak wygląda tam praca. Rok pracowałam w LO i wiem, że praca w gimnazjum bardzo rózni się od pracy w szkole średniej. Proszę o opinie i rady:)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: malgala » 2009-06-28, 22:26

Poczytaj uważnie forum. Sporo wypowiedzi na ten temat jest w różnych wątkach.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: edzia » 2009-06-28, 23:24


asiorix83
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-28, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: asiorix83 » 2009-06-29, 19:12

Dzieki wielkie:)

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: oliweczkaS » 2009-07-02, 12:35

Ja uczę zarówno w gimnazjum jak i liceum. Wszystko zależy od tego na jakie dzieciaki i młodzież trafisz. Ogolnie lepiej pracuje mi się w gimnazjum-dzieciakom jeszcze się chce uczyć, sa chętni, aktywni, chętnie biorą udział w konkursach. W liceum jest trochę gorzej. Ale ogólnie nie narzekam i bardzo lubię swoją pracę i moje dzieciaki.
Życzę sukcesów zawodowych.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

asiorix83
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-28, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: asiorix83 » 2009-07-12, 11:15

Trochę obawiam się czy poradzę sobie z utrzymaniem dyscypliny w klasie. W LO nie miałam z tym jakiś większych problemów, jednak tam młodzież była spokojna i w miarę opanowana. Gimnazjum to dla mnie jak narazie wielka niewiadoma:)

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: oliweczkaS » 2009-07-12, 18:51

Mnie łatwiej utrzymać dyscyplinę w gimnazjum, tam dzieciaki czują jeszcze respekt i mają do Ciebie jako taki szacunek.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: elizabethj » 2009-07-12, 19:04

Praca w gimnazjum ma swoje blaski i cienie. Trudno jest wydać opinię gdzie się lepiej pracuje czy w podstawówce czy gimnazjum czy też w szkole średniej. Według mnie nie ma na to reguł, wszystko zależy od danej klasy. Z pewnością młodzież w gimnazjum nie należy do najłatwiejszej bo raz wchodzą w tak zwany 'wiek cielęcy' i maja zmienne nastroje dwa gimnazjum to szkoła obowiązkowa tzn wszyscy z danego rejonu muszą być przyjęci, nie tak jak w szkołach ponadgimnazjalnych gdzie szkoła sobie wybiera kogo bierze a kogo nie. W gimnazjum pracuję od 2000 roku, wcześniej była to szkoła podstawowa, ostatni rok byłam na urlopie dla poratowania zdrowia. Na początku urlopu rozważałam czy nie poszukać sobie pracy w szkole średniej, ale po pewnym czasie doszłam do wniosku, ze tam też zależy jaka klasa się trafi a skoro w moim gimnazjum atmosfera wśród kadry pedagogicznej jest w porządku to po co sobie zmieniać na niewiadome.

Krótko więc nie ma z góry czego się bać bo i nie wiadomo jakie klasy się trafią. Może nie być źle, jednak trzeba pamiętać o tym aby być konsekwentnym i nie dać sobie wejść na głowę od samego początku. Jak się do tego dostosujesz to z dyscypliną nie powinno być większych problemów. :)

*edytowałam by poprawić literówki :oops: :wink:
Ostatnio zmieniony 2009-07-12, 19:55 przez elizabethj, łącznie zmieniany 1 raz.

asiorix83
Posty: 5
Rejestracja: 2009-06-28, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: Praca w gimnazjum

Postautor: asiorix83 » 2009-07-12, 19:25

Ja jestem jeszcze "naturszczykiem". Rok pracy to niewiele. Jednak wiem napewno, że kocham ten zawód, a to najważniejsze. Nie wyobrażam sobie innej pracy, choć
czasami przychodzą trudniejsze chwile. Trzeba być konsekwentym i wymagajacym. Jak to czytałam w innych postach na początku "przykręcić śrubę" a potem można poluzować. Nigdy na odwrót. Dobrze, że jest takie miejsce, gdzie można skorzystać z rad bardziej doświadczonych pedagogów:)

ewkabca
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-27, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

praca w gimnazjum

Postautor: ewkabca » 2009-11-16, 22:29

witam wszystkich. ja również uczę w gimnazjum. w lipcu zrobiłam licencjat z filologii angielskiej i na 3-cim roku studiów pracowałam w małej szkole podstawowej. od września tego roku rozpoczęłam pracę w gimnazjum, wiedziałam, że to będzie wyzwanie a należę do osób, które lubią wyzwania:) niestety jestem niemile zaskoczona....sama chodziłam do gimnazjum ( jako drugi rocznik) i mogę powiedzieć tyle, że wiele się zmieniło od tego czasu.
mam 22 lata, myślałam, że akurat mój wiek będzie pozytywem w pracy z młodzieżą bo przecież wiem o co chodzi;) niestety spora część gimnazjalistów uważa mnie (cytuję) 'za gówniarę, której nie będą słuchać', to właśnie usłyszałam od jeden z uczennic....oczywiście wytłumaczyłam jej, że tylko ona na tym traci ale jakoś ciężko dotrzeć do niektórych uczniów. ciężko mi jest bo na studiach nie było łatwo, a teraz czuje,że niektórzy nie mają do mnie zupełnie szacunku, chociaż jestem wymagająca ale równocześnie doceniam każdy wysiłek ucznia.
nie wiem co robić, zastanawiam się nad powrotem do podstawówki bo tam było mi dobrze-łatwiej było mi zdyscyplinować uczniów. fakt, że w obecnej szkole kadra pedagogiczna jest ok no i co najważniejsze, dyrektor, który jest 'człowiekiem'.
może macie jakieś sposoby na uczniów....nie chce wracać z pracy wkurzona tak, ,że nawet nie mam cierpliwości do swojej córeczki i partnera. ogólnie wracam taka zmęczona psychicznie,że jedyna rzecz na którą mam ochotę to sen....szkoda tylko, że jak się położę, to śni mi się praca...;(
dodam, że lubię pracę nauczyciela ale nie mogę znieść braku szacunku ze strony uczniów.
pomóżcie


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron