plan kierunkowy

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marilyn27
Posty: 10
Rejestracja: 2007-12-29, 16:16

plan kierunkowy

Postautor: marilyn27 » 2009-08-22, 21:07

Powiedziano nam w czerwcu, że od tego roku trzeba będzie oprócz planu wynikowego napisać jakiś plan kierunkowy z celami ogólnymi, operacyjnymi, poznawczymi i wychowawczymi, terminem realizacji itp. Jestem przerażona, bo samo stworzenie planu wynikowego jest czasochłonne a co dopiero do każdej lekcji pisać jeszcze te różne cele. Nigdzie w internecie nie znalazłam informacji o tym, że takie plany trzeba tworzyć. Czy to nie wymysł mojej dyrekcji tylko??? Czy ktoś coś wie na ten temat?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: plan kierunkowy

Postautor: malgala » 2009-08-22, 21:39

marilyn27 pisze:Czy to nie wymysł mojej dyrekcji tylko???

Chyba tak, ale ma jednak prawo wymagać od nauczycieli posiadania takiej dokumentacji, jaką uzna za stosowne :wink:

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: plan kierunkowy

Postautor: Witold Telus » 2009-09-12, 21:30

...o ile oczywiście taki wymóg figuruje w Statucie Szkoły. Jeśli nie, to nie ma on żadnej racji bytu, a wymóg jest bezzasadny.
Ergo niespełnienie tego wymogu nie może rodzić skutków administracyjnych lub prawnych.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: plan kierunkowy

Postautor: Witold Telus » 2009-09-13, 09:27

(...)obowiązujące przepisy nie obligują nauczycieli do sporządzania rozkładów materiału nauczania z prowadzonych przez nich zajęć edukacyjnych. Obowiązek taki można wprowadzić w statucie szkoły w części dotyczącej zadań nauczycieli.

Natomiast nieuzasadnionym i zbędnym jest nakładanie na nauczycieli obowiązku pisemnego opracowywania tzw. "planów wynikowych". Pojęcie takiego planu nie występuje w żadnym z obowiązujących aktów prawnych.(...)

(List Sekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej do Kuratorów Oświaty i Dyrektorów Szkół i Placówek w sprawie zaniechania wymagania od nauczycieli i dyrektorów szkół nie zawsze uzasadnionych obowiązków biurokratycznych, Warszawa, 19 października 2007 r.)

Rzecz jasna Dyrektor zawsze może zażądać rozmaitych dokumentów od nauczyciela, wynikających z aktualnego zapotrzebowania Dyrekcji lub Szkoły, jednakże nie ma mowy o tworzeniu "planów wynikowych" (cóż to za potworek?) tylko dlatego, że "mówiono nam, że mają być". Takie działanie wskazuje jasno, że istnienie takiego dokumentu nie wynika z bieżących potrzeb Szkoły czy któregoś z jej organów tylko że "należy bo każą". Nie wiadomo jednak kto każe, po co każe i na jakiej podstawie prawnej to zlecenie opiera. Ani tym bardziej, jakie mogą być sankcje grożące nauczycielowi niewywiązującemu się z posiadania takich papierków.


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron