Gubię się w papierologii

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-11-20, 22:00

miwues pisze:Zawsze można napisać pismo do kuratora z informacją, że dyrektor wymaga tego a tego, powołując się na wymogi wizytatora, i poprosić o wyjaśnienie z podaniem podstawy prawnej wymogu. :)


Zrobiłem tak kiedyś w sprawie "decyzji" wizytatora o cofnięciu podziału na grupy. Całkowicie bezprawnej. Dyrektorka powiedziała mi, że "wizytator zezwolił i to jest zgodne z prawem". Napisałem do Pani Kurator z prośbą o podstawę prawną i dostałem odpowiedź w stylu "Rozporządzenie wprawdzie coś tam mówi, ale ogólnie wiadomo oraz jest to przyjęty zwyczaj tudzież nie wyobrażam sobie i tak dalej. Pani Kurator uwarunkowała wykonanie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji od... spełnienia własnych, dodatkowych kryteriów, co do których jedynym uzasadnieniem jest... brak uzasadnienia. Pani Kurator nazywa to "zdrowym rozsądkiem, który podpowiada, że należy jeszcze to czy tamto".

Pismo Pani Kurator skierowałem do Pani Minister z prośbą o zajęcie stanowiska i pytaniem, czy Kurator Oświaty ma kompetencje w zakresie rozszerzania przepisów rozporządzenia o własne przemyślenia i serwowanie tego dyrektorom szkół jako obowiązujące prawo. Od 4 lat nie ma odpowiedzi!. Na ponaglenia nie reagują.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-11-21, 17:52

W międzyczasie pani Minister się zmieniła, a ja spasowałem. Podnoszona sprawa i tak już nie istnieje, bo absolwenci tej klasy o którą mi chodziło to dziś już poważni, dorośli studenci.

Na dzień dzisiejszy powoli nabrzmiewa problem mojej kolejnej korespondencji z p. Kurator, a konkretniej z jej przedstawicielem w osobie p. wizytatora. Pisałem doń w sprawie usprawiedliwień lekarskich i od 2 miesięcy nie mam odpowiedzi. Na moją telefoniczną interwencję JE wizytator raczył zauważyć, że faktycznie zapomniał odpisać i żeby mu to pismo wysłać raz jeszcze. Mija już kolejny miesiąc bez odzewu.

Możliwe że problem tkwi w formie. Wysyłałem e-mail. Trzeba będzie pokoresponodwać pocztą tradycyjną...

Laura86
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-06, 15:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Laura86 » 2011-07-06, 15:53

Witam,
od września zaczynam pracę w 1 klasie SP i nie mam pojęcia jakie dokumenty muszę przygotować dla dyrekcji. Z tego co się zorientowałam czytająć Wasze wypowiedzi należy opracować rozkład materiału na cały rok szkolny? Ściągnełam sobie go ze strony internetowej wydanictwa, z którego korzysta szkoła, w której będę pracować, ale nie wiem co dalej. Domyślam się, że trzeba będzie to przedstawić na pierwszej radzie pedagogicznej? Czy oprócz tego należy przygotować jeszcze jakieś dokuenty? Na stronie WSIPu znalazłam jeszcze coś takiego jak Plan kierunkowy, tylko nie wiem co z nim zrobic ;)
Czy do tego rozkłądu materiału należy dołączyć również scenariusze zajęć?
Z góry dziękuję za pomoc :)

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Cytryn » 2011-07-07, 10:32

Nie spiesz się tak. Napracujesz się, a potem się okaże, że w Twojej szkole są inne wzory dokumentów i wszystko będziesz musiała zmieniać.
Przygotuj sobie ten rozkład( robisz to dla siebie i nie będziesz go wcale nikomu przedstawiać, co najwyżej p. dyrektor pokażesz do zatwierdzenia) i przygotuj podręczniki. To wszystko.
Wszystkiego dowiesz się w szkole, miesiąc wrzesień jest właśnie na taką papierologię, a co szkoła, to troszkę inaczej. Ciesz się wolnym póki możesz ;D

Laura86
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-06, 15:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Laura86 » 2011-07-07, 11:55

Dziękuję za odpowiedź :) Tak zrobię :) [/i]

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: renati23 » 2011-07-11, 20:21

Cytryn pisze: i przygotuj podręczniki.

z tymi podręcznikami też trzeba uważać- szkoła już podała jakie podręczniki będą obowiązywać w danych klasach - więc sprawdź bo będziesz na nich pracowała

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: malgala » 2011-07-11, 22:22

Jeżeli już wiesz, z jakich podręczników dzieci będą korzystać, to postaraj się o nie.
Następnie przeanalizuj dokładnie podstawę programową, bo to przede wszystkim na niej będziesz musiała się skupić i dopiero popatrz na treści zawarte w podręczniku.
Możesz sobie wtedy przemyśleć i zastanowić się w jaki sposób przy pomocy podręcznika treści te zrealizujesz.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Basiek70 » 2011-07-11, 22:32

Laura86, zapytaj w szkole z jakich podręczników będziesz uczyć i czy jest dla Ciebie zestaw czy nie (u nas dla nowych nauczycieli zostały zamówione przez koleżanki które będą miały też 1 klasę)
jeśli nie, skontaktuj się z przedstawicielem handlowym wydawnictwa i powiedz że potrzebujesz zestaw dla nauczyciela
zapewne przywiezie deklarację wyboru podręczników do wypełnienia - na tej podstawie wydawnictwo daje nauczycielowi pakiet (podręczniki i przewodniki metodyczne i płyty CD) oraz pomoce dydaktyczne
napisz, jakie masz książki :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Laura86
Posty: 9
Rejestracja: 2011-07-06, 15:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Laura86 » 2011-07-12, 19:41

Dostałam już książki od pani dyrektor :) Właściwie to całą wyprawkę dla pierwszoklasisty, płyty i dwie części przewodników metodycznych "Wesoła szkoła i przyjaciele" :)

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Basiek70 » 2011-07-12, 19:52

a widzisz :)
ja pracuję też na WSiPie "Razem w szkole"
teraz dopilnuj jeszcze żeby przedstawiciel handlowy dostarczył Ci pomoce dydaktyczne (a WSiPowskie sa bardzo ciekawe)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Paula_ang
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-21, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Sprawozdanie ???

Postautor: Paula_ang » 2012-01-24, 16:15

Mam pytanie odnośnie dokumentacji, którą trzeba zdać na koniec pierwszego semestru. Wiem, że muszę oddać dziennik zajęć dodatkowych, ale czy muszę pisać jakieś sprawozdanie np. sprawozdanie z realizacji podstawy programowej ?
Jestem nauczycielem angielskiego kl. I-III SP.
nowicjuszka

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: linczerka » 2012-01-24, 18:12

U nas nie pisze się sprawozdania. Raz tylko to miało miejsce "w celach wyższych". A kilka słów o realizacji podstawy programowej piszemy na końcu charakterystyki klasy (wychowawcy zbierają krótkie informacje). Natomiast, owszem czasami na podsumowującą piszemy sprawozdania np. z działalności samorządu szkolnego. Tym zajmują się koordynatorzy, którzy mają przydzielone zadania. Pracujemy zespołami.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Paula_ang
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-21, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Paula_ang » 2012-01-24, 18:26

Ja nie jestem właśnie wychowawcą, więc wydaje mi się, że nie muszę nic takiego pisać. Jedynie co to znalazłam właśnie w internecie sprawozdania z realizacji podstawy programowej, ale roczne. Nie wiem może powinnam jutro zadzwonić do sekretariatu i dopytać ??
Jeżeli chodzi o zespoły to i ja jestem do jednego przydzielona, jednak termin składania wniosków mam wyznaczony na czerwiec i tak jak mówisz pracujemy w zespole.
nowicjuszka

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Peonia » 2012-01-25, 21:28

My piszemy sprawozdania: z klasyfikacji semestralnej, z pracy wychowawczej, do kazdych zajec dodatkowych, czyli do kół wszelkiego rodzaju i zajęć wyrównawczych lub innych wspomagajacych ucznia w pokonywaniu trudnosci, do prac zespołu przedmiotowego oraz z realizacji programów jesli jesteś koordynatorem. Pisałam teraz na semestr 7 sprawozdań.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: linczerka » 2012-01-25, 21:37

:shock: Co szkoła to inaczej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Szkolna codzienność”