Gubię się w papierologii

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Cytryn » 2009-09-20, 18:42

W którymś wątku wyrażałaś nadzieję na zmianę szkoły. Rozumiem, że się nie udało?

Walczyłam, pisałam podania...ale nie mam znajomości. Się nie udało... :cry:

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-09-21, 22:32

Minister Edukacji Narodowej informuje

Wyrażając zaniepokojenie napływającymi ze szkół informacjami, dotyczącymi:

1) tworzenia rygorystycznych procedur dotyczących monitorowania liczby zajęć edukacyjnych, m.in.:
a. uniemożliwiania wliczania do liczby godzin lekcji powtórzeniowych bądź sprawdzianów
b. opisywania w planie pracy każdej lekcji z nadaniem jej numeru, który musi być zgodny z numerem i tematem lekcji w dzienniku
c. minutowego zliczania zajęć w edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć dodatkowych, realizowanych na podstawie art. 42 Karty Nauczyciela,

2) tworzenia procedur realizacji godzin do dyspozycji dyrektora wynikających z art. 42 KN zakładających konieczność opisywania dla nich celów, procedur ich osiągania, tematyki i sposobów ewaluacji,

3) tworzeniu dokumentacji nadzoru pedagogicznego, wynikającej z ofert firm szkoleniowych,

4) i innymi działaniami, nie wynikającymi z przepisów prawa,

Minister Edukacji Narodowej informuje, że:

1) w zakresie monitorowania liczby zrealizowanych godzin:
a. każda lekcja przedmiotu – w tym lekcja powtórzeniowa, ćwiczeniowa i sprawdzian – jest lekcją, na której jest realizowana podstawa programowa,
b. o sposobie monitorowania liczby godzin decyduje szkoła – każde przyjęte przez nią rozwiązanie pozwalające na koniec etapu edukacyjnego ustalić, że uczeń miał zorganizowana właściwą liczbę zajęć, będzie rozwiązaniem prawidłowym,
c. planowanie procesu dydaktycznego zakłada elastyczność działań i nie ma podstawy prawnej do żądania jednoznacznej porównywalności planów dydaktycznych nauczyciela z zapisami w dzienniku.

2) Sposób planowania i realizacji zajęć wynikających z art. 42 jest autonomiczną decyzją szkoły. Przyjąć należy, że wobec ustalonych zajęć z określoną liczbą uczniów wskazane jest skonstruowanie krótkiego planu działań z wyznaczonymi celami (tak jak to się dzieje w związku z realizacją przedmiotu), jednak należy też przyjąć, że jeśli realizacja godziny z at. 42 KN polega na doraźnej pomocy uczniom z określonej klasy w nauce, planowanie długofalowe nie może być wdrożone. Wymagana przepisami dokumentacja realizacji godziny z art. 42 to jedynie zapisanie jej we właściwym dzienniku.

3) W zakresie nadzoru pedagogicznego nie jest wymagana żadna dodatkowa dokumentacja, która bezpośrednio nie wynika z przepisów prawa oświatowego. Tworzenie dodatkowych procedur, dokumentów czy planów może wynikać jedynie z autonomicznej decyzji dyrektora szkoły.

4) Zwracamy uwagę na konieczność krytycznej analizy propozycji organizacji pracy szkoły, przedstawianej dyrektorom szkoły. Przypominamy, że to dyrektor podejmuje decyzję na temat sposobów działania szkoły i pracy nauczycieli.

5) Jednocześnie informujemy, że w ramach projektów finansowanych z funduszy europejskich planujemy wsparcie dyrektorów szkół w zakresie wdrażania nowej podstawy programowej oraz nadzoru pedagogicznego. Ogłoszenia o szkoleniach będą sukcesywnie pojawiały się na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz kuratoriów oświaty.

Żródło: Informacja MEN

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Andulencja » 2009-09-21, 23:06

A teraz ciekawe co na to nadgorliwi dyrektorzy?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: koma » 2009-09-21, 23:20

Jak to co? Nadal będą nadgorliwi, interpretacja im na to pozwala. Jeżeli są "pożeraczami" papierów, to będą nakazywać wykonywania stert makulatury. Ważniejsi sie wtedy czują;)

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: synapsa » 2009-09-22, 17:00

Kiedy ukazała się ta informacja? Witoldzie, podoba mi się Twoja wnikliwość :)

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-09-22, 17:25

Trafiłem przez przypadek wczoraj, 21 września 2009r. około godziny 21:00. Najpierw nie było, po odświeżeniu widoku nagle wskoczyła. Czyżbym trafił dokładnie co do sekundy z jej publikowaniem?

Niemniej jednak wisi dalej. Co ciekawe rozmawiałem dziś ze swoją Dyrektor w tej sprawie. Potwierdza odgórne wytyczne w/s walki z papioerokracją i twierdzi, że wczoraj(!) mieli szybkie szkolenie w JST w tej sprawie. Ma ogłosić te rewelacje jak najszybciej na najbliższej szkoleniówce.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Basiek70 » 2009-09-22, 18:25

o, moja też dziś mówiła że są nowe wieści
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: synapsa » 2009-09-22, 19:50

mam nadzieję, że jakieś dobre, pozytywne wieści dotrą do mojej szkoły w sprawie papierologii :)

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-09-22, 20:22

Zagłodzić papierozaura!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-22, 20:59

Nie ma czym sie zbytnio ekscytować. Dyrekcja wie lepiej, a zresztą

3) W zakresie nadzoru pedagogicznego nie jest wymagana żadna dodatkowa dokumentacja, która bezpośrednio nie wynika z przepisów prawa oświatowego. Tworzenie dodatkowych procedur, dokumentów czy planów może wynikać jedynie z autonomicznej decyzji dyrektora szkoły.

Czyli zostaje po staremu. Jak mądry dyrektor to już dawno nie tworzył stosów papierów, a jak kiep to ryza za ryza się drukowała
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-09-22, 23:45

No ale koronnym argumentem wielu papierozaurów było, że "kontrola nas czeka", że "będą to sprawdzać", że "w szkole X czepiali się rozkładów". Teraz argumentów zabraknie. Pozostanie wycie głodnego papierozaura. Jak sobie wymyśli, że ma mieć to niech wyjaśni po co mu to. Inaczej można go oskarżyć o mobbing.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Andulencja » 2009-09-23, 21:11

Jolly Roger pisze:Dyrekcja wie lepiej
i o tym się dzisiaj przekonałam. Wydrukowałam, dyrekcja przeczytała, wrzuciła do szuflady i usłyszałam, że mam napisać kolejny plan i wkleić do zeszytu w którym zapisuję tematy karciane :x

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-09-24, 21:23

Andulencja, a te karciane masz typu doraźnego, czy to jakieś kółko zainteresowań?

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Andulencja » 2009-09-24, 21:38

Drogi Witoldzie - mam 30 min fakultetów dla 3 gimn. przed egzaminem i 45 min świetlicy z dzieciakami z klas 2-6 SP.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: Gubię się w papierologii

Postautor: Witold Telus » 2009-09-25, 22:59

Niestety dyr ma prawo zażądać planu, jeśli to konkretna grupa i konkretne zajęcia. MEN zezwala na autonomię dyr w tych sprawach.


Wróć do „Szkolna codzienność”