Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: ann » 2009-09-03, 17:18

ewagca pisze:Ma uprawnienia pedagogiczne i już. U mnie w szkole też nauczycielki ze świetlicy robią "podyplomówk"i z różnych przedmiotów, uczą i nikt nie zakwestionował ich uprawnień pedagogicznych.

Jej zakwestionowali też, gdy składała podanie na podyplomówkę z EFS ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: ewagca » 2009-09-03, 20:32

Moja koleżanka po pedagogice resocjalizacyjnej studiowała podyplomowo matematykę z EFS na UŚ. Nikt nie kwestionował jej uprawnień pedagogicznych. Zresztą na pedagogice opiekuńczo-wychowawczej czy resocjalizacyjnej jest więcej pedagogiki i psychologii niż ja miałam kończąc biologię. Uważam więc, że każdy nauczyciel ma przygotowanie pedagogiczne.

JankesLee
Posty: 10
Rejestracja: 2009-04-13, 12:53
Przedmiot: Przysposobienie obronne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: JankesLee » 2009-09-07, 22:42

Po części masz racje (szczególnie z przedmiotami pokrewnymi) ale....
Po 1 nauczanie w szkole to nie tylko wiedza z jednego przedmiotu... liczy się też to jakim jesteś pedagogiem
Po 2 zawsze mógłbym powiedzieć ze nauczyciele po kursach pedagogicznych nie mają takich kwalifikacji jak ja po 5 latach mgr...
Po 3 w moim przypadku ja widzę to inaczej skoro zdobyłem pełne kwalifikacje pedagogiczne jednocześnie kwalifikacje z jednego przedmiotu jakim jest Edukacja dla bezpieczeństwa( po jednej godzinie w szkole średniej i gimnazjum), to czemu nie mogę robić podyplomówki z przedmiotu który mnie interesuje, a np biolog robi kurs pedagogiczny?

Z resztą zawód nauczyciela to ciągle dokształcanie... czy to z przymusu czy własnej potrzeby. Każdy chcę pracować i zarabiać, przecież ludzie nie zrezygnują z podyplomówek a co za tym idzie z miejsc pracy, zarobków. Ja nie widzę w tym nic złego

Ps. Wybrałem historię- jest to przedmiot najbliższy memu sercu:D a co do W-F to miałem racje przedmiot uległ reformie i już nie jest w cale tak kolorowo.

sensation1
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-16, 19:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: sensation1 » 2009-09-27, 08:35

witam
czy ktos z forumowiczów studiowal pedagogike wczesnoszkolna z angielskim?
bardzo prosze o informacje o nauczanych przedmiotach na tym kierunku, ksiażkach wartych przeczytania itp.

interesuje mnie filia poznanskiej uczelni A.Mickiewicza w Kaliszu.
a moze w innym miescie jest taki kierunek i ktos mi podpowie gdzie warto isc ]chodzi mi o studia drugiego stopnia-w wielu miastach jest pedag z ang ale licencjat tylko, mi chodzi o mgr]

z gory dzieki za wszelkie informacje:]
Ostatnio zmieniony 2010-10-31, 17:19 przez sensation1, łącznie zmieniany 1 raz.

olarap
Posty: 20
Rejestracja: 2009-09-08, 21:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: olarap » 2009-09-27, 10:20

witam!
podobno w Stargardzie Szcz.miały byc właśnie takie ale studia podyplomowe,proszę sprawdzić na stronie podn stargardu :)

justyna1234
Posty: 11
Rejestracja: 2009-08-23, 10:06
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: justyna1234 » 2009-09-27, 18:42

czesc! w tarnowie jest kierunek studiow: pedagogika wczesnoszkolna z angielskim. wiem, ze na pewno nie sa, to studia licencjackie. nie wiem niestety, czy to studia uzupleniajace, czy podyplomowe. to filia kul. pozdrawiam serdecznie;-)

Daga6
Posty: 3
Rejestracja: 2009-03-15, 17:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: Daga6 » 2009-10-24, 16:00

Ja studiowałam Pedagogike o specjalizacji - Edukacja wczesnoszkolna z nauczaniem języka angielskiego. Ja robilam w systemie 5- letnim, lecz wiem, że licencjat teraz też można zrobic. Ja studiowałam na UG. Jeśli chodzi o samo nauczanie języka angielskeigo to mieliśmy w ciągu 5 lat baaaaardzo dużo przedmiotów (po 12 h tygodniowo) Literatura anglojęzyczna, Literatura anglojęzyczna dla dzieci, metodyka nauczania języka angielskiego, fonetyka, gramatyka, gramatyka pedagogiczna, językozsnastwo, warsztaty językowe i metodyczne, warsztaty twórcze, kulturoznastwo - Ameryka, kuluroznawstwo - Wielka Brytania... duzo tego bylo , juz wszystkeigo nie pamietam. TEraz na studiach licencjackich jest trochę inaczej.
http://pedagogika.univ.gda.pl/podstrony ... Plan25.doc

Szczerze mówiąc, studia bardzo dobrze przygotowały mnie do pracy jako nauczyciel w przedszkolu lub w najmłodszych klasach szkoły podstawowej (z dziećmi, które jeszcze nie znają liter). NIestety nie chcą nas przyjmować zbyt chętnie. Wolą anglistów po filologii. JA teraz pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel wczesnej edukacji. Z moimi dziecmi pracuje pani anglistka (po filologii) w innych klasach pierwszych tez uczą panie po filologii i jest DUZY problem. Mamy duzo 6-latków w klasach pierwszych, które nie umieją jeszcze czytać i pisać. A panie angliski nie wiedzą co z nimi robić, więc karzą im pisać, czytać a one poprostu nie potrafią. Rodzice sie bardzo skarżą bo Panie wymagają pisania (po angielsku) na testach!! Tragedia. No ale cóż. Ja potrafię to zrobić ale niestety dyrekcja tego nie widzi.

krufka
Posty: 10
Rejestracja: 2010-01-21, 18:16
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: krufka » 2010-01-21, 19:13

ja studiuję na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i z tego co wiem, od tego roku Wydział Studiów Edukacyjnych wycofał ten kierunek na studiach II stopnia (zostały tylko licencjackie)

Daga6 pisze:Wolą anglistów po filologii.
słyszałam, że angliści po filologii nie mają uprawnień do nauczania angielskiego w przedszkolu i I-III :shock:

olenka78
Posty: 14
Rejestracja: 2009-10-22, 13:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Angliści i literki

Postautor: olenka78 » 2010-02-22, 19:36

Wypowiedzi na temat lepszego przygotowanie Pań po pedagogice nad anglistami uważam za bezpodstawne. Ja ucze w sp i w przedszkolach. Też potrafię uczyć dzieci które pisać nie potrafią.

Jednak nie można winić anglistów za to że w klasie pierwszej chcą aby dzieci pisały. Oczywiście zależy wszystko od stopnia trudności ale wystarczy zerknąć na podręczniki. Zostały one zatwierdzone przez MEN, na okładce jak wół Nowa Podstawa Programowa - każą pisać? Odpowiedz nasuwa się sama.

Ciekawa jestem czy w przyszłym roku ktoś pomyśli nad innym dostosowaniem ćwczeń...

Pretensje słuszne ale do władz.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: Jolly Roger » 2010-02-23, 10:32

Przecież sześciolatki uczą się pisania, więc o co chodzi?

Czasem nauczycielom przyzwyczajonym do nauczania starszych dzieci trudno jest się przestawić na nauczanie wczesnoszkolne. Od sprowadzenia na ziemię jest wychowawca klasy.
Jeśli nauczyciel nie bacząc na rozwój dzieci w klasie wprowadza zbyt trudne treści to nie ważne czy ma tak zapisane w podstawie czy nie ma to jest ignorantem. Bo podstawa jest podpowiedzą, a nie zastąpi mądrości pedagoga. Skoro od pierwszych dni zapędza się dzieciaki do pisania to znaczy, że nauczyciel przespał zajęcia z psychologii rozwojowej. I tu tez wychowawca ma pole do popisu by dyplomatycznie wyjaśnić koledze czy koleżance, ze tkwi w błędzie.

Inteligentny nauczyciel będzie wiedział, ze cos nie gra. Moja kumpela germanistka z 15 letnim stażem (ale w gimnazjum) dostała godziny w nauczaniu zintegrowanym. Twierdzi, ze musiała się nauczyć pracowac od nowa, bo mechanicznie przenosiła przyzwyczajenia na tych maluchów. Po półroku miała dość. Twierdzi, ze woli sie użerać z pryszczatymi niż ogarnąć maluszków.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

moia
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-09, 21:35
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Kierunek studiów II stopnia

Postautor: moia » 2010-04-02, 11:03

Dzień dobry,
Chciałabym Was prosić o radę w pewnej sprawie. Obecnie kończę Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych i szukam pracy jako nauczyciel języka angielskiego. Szanse na zdobycie pracy są na razie niewielkie (z tego co mówią dyrektorzy szkół), ewentualnie może uda mi się dostać na zastępstwo. W związku z tym chciałabym pójść na studia uzupełniające magisterskie na inny kierunek niż filologia angielska - zarządzanie projektami międzynarodowymi i mieć szansę na zdobycie pracy w innym zawodzie, tak na wszelki wypadek.
Mam tylko małe wątpliwości i byłabym wdzięczna jakbyście mogli mi podpowiedzieć jak to wygląda od strony praktycznej. Czy jeśli udałoby mi się zostać nauczycielem na dłużej niż tylko na zastępstwo to nie będzie problemu z tym, że studia II stopnia będą z innego kierunku? Wiem, że uprawnienia będę mieć (szukam pracy w podstawówkach i gimnazjach), ale czy ktoś mi nie podziękuję za pracę za jakiś czas, ponieważ nie będę mieć magistra filologii angielskiej?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i pomoc :)

Mr.Gąbka
Posty: 85
Rejestracja: 2010-02-08, 17:40
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kierunek studiów II stopnia

Postautor: Mr.Gąbka » 2010-04-06, 16:18

Studia II stopnia można robić z kierunku innego niż licencjackie.
"..I przyszedł Pan , spojrzał na pracę naszą i był zadowolony...
A gdy spytał o zarobki nasze - usiadł i zapłakał.."

moia
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-09, 21:35
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: moia » 2010-04-11, 21:42

Selena wiem, że mogę robić studia uzupełniające z innego kierunku, ale chciałam wiedzieć jak to wygląda w praktyce, jak się ma to do szkolnej codzienności.

Może ktoś się spotkał z taką sytuacją?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Gdzie warto zdobyć kwalifikacje

Postautor: dushka » 2010-04-12, 09:18

Spokojnie, problemu nie będzie żadnego. Ale jeden haczyk - na innym niż macierzysty kierunek musisz zaliczać różnice programowe, ja miałam ich 13 ;)

sara80
Posty: 24
Rejestracja: 2009-04-19, 23:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

kurs metodyczny języka angielskiego dla nauczycieli

Postautor: sara80 » 2010-04-15, 23:39

Czy ktoś orientuje się, gdzie w Wielkopolsce lub okolicach można zrobić kurs kwalifikacyjny z metodyki j.ang?


Wróć do „Szkolna codzienność”