ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mr.Gąbka
Posty: 85
Rejestracja: 2010-02-08, 17:40
Lokalizacja: mazowieckie

ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: Mr.Gąbka » 2010-04-06, 16:25

Co robicie na zajściach lekcyjnych gdy idziecie na zastępstwo do klasy którą uczycie bądź innej nie znanej Wam klasy?

Prowadzicie lekcje związaną ze swoim przedmiotem, czy wykorzystujecie szereg gier i zabaw? (może jakieś pomysły propozycje?)
"..I przyszedł Pan , spojrzał na pracę naszą i był zadowolony...
A gdy spytał o zarobki nasze - usiadł i zapłakał.."

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: dushka » 2010-04-06, 16:35

Idąc na matematykę prowadzę matematykę, idąc na muzykę - muzykę i tak dalej.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: Andulencja » 2010-04-06, 18:48

A ja prowadzę swój przedmiot. Jeśli jest to zastępstwo planowane i są jakieś materiały to po prostu prowadzę według przygotowanego scenariusza. Ale jeśli jest to zastępstwo "z doskoku" to biorę swoją lekcję. Jeśli nawet nie uczę danej klasy to pytam kolegę anglistę, czy mam wziąć kolejny temat, czy lekcję o kulturze, powtórzeniową słownikową lub gramatyczną. W dzienniku zapisuję wtedy pod nazwą przedmiotu "w zast. j. ang." i wpisuję swój temat.

matmeg3
Posty: 154
Rejestracja: 2008-09-06, 17:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: matmeg3 » 2010-04-07, 12:23

W mojej szkole panuje obligatoryjna zasada - na zastępstwie nauczyciel uczy swojego przedmiotu. W takich okolicznościach przekazuję wiedzę matematyczną w sposób łatwy i przyjemny: krzyżówki, zagadki, praca z komputerem (pochwalę się :wink: dysponujemy oddzielną salą komputerową do lekcji innych niż informatyka, a od niedawna mam też w pracowni matematycznej tablicę multimedialną).

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: Basiek70 » 2010-04-07, 21:17

W moim przypadku nie zawsze się da prowadzić mój przedmiot; idąc do klas 1-3 biorę kolejną lekcję, natomiast idąc do klas starszych (rzadko, ale się zdarza), dany przedmiot; w formie powtórzeniowej zazwyczaj.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: Witold Telus » 2010-04-10, 11:48

A co zrobić, gdy zastępstwo wypada w klasie, która już nie uczy się mojego przedmiotu, bo skończyła go rok wcześniej?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: dushka » 2010-04-10, 11:59

Prowadzić zajęcia z danej lekcji.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: vuem » 2010-04-10, 12:44

Pogadać sobie z nimi w ramach "zastępczej" lekcji wychowawczej. Nie raz zwykła rozmowa, spędzenie z nimi czasu pozwala na zawiązanie lepszych relacji, bardziej przyjacielskich, a to istotne w naszej codziennej "przedmiotowej' pracy

Podziałać w temacie informatycznym, on nigdy nie jest przeszłością i nigdy nie powoduje odruchów obronnych :wink:
Oczywiście zakładając, że masz do dyspozycji swoja salę.

Zorganizować zajęcia ruchowe w ramach "zastępczej" lekcji wf-u i poganiać z nimi za piłką. Korzyść? Patrz punkt 1...o poprawieniu kondycji fizycznej nauczyciela informatyki, spędzającego tyleż czasu przez monitorem :wink:

Pobawić się quizami - wiedza przedmiotowa lub ogólna.

Tu zakładam, że po paru latach pracy ma się w swoim podręcznym zbiorze sporo rożnych materiałów do przeprowadzenia lekcji na luzie i na tematy nie koniecznie pasujące do danego etapu realizacji programu nauczania.

Można obejrzeć z nimi coś wartościowego i podyskutować - choć tu czas by nas ograniczał.

... cd mógłby zapewne nastąpić :wink:

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: ZASTĘPSTWO - lekcja zastępcza

Postautor: Witold Telus » 2010-04-10, 23:49

Puściłem im film "HOME - S.O.S. Ziemia". Zignorowali dzwonek na przerwę i chcieli oglądać dalej.


Wróć do „Szkolna codzienność”