Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: smv » 2010-08-26, 06:26

Witajcie,

Na wstepie powiem ze nie wiedziałam gdzie ten temat wkleic wieć w razie WU przeklejcie mnie..

Kochani, jestem filologiem ang...a wczoraj szanowna dyrekcja na radzie poinformowala ze mam sie opiekowac druzyną harcerską..nie powiem byłam w szoku. Ja w zyciu w Harcestwie nie byłam...co teraz? podłamka..
Prosze kogokolwiek kto mial z tym do czynienia- o rady, wskazowki- co robic.
Dodam ze jest to zajecie na 19 "kartowej" godzinie.

Please- pomozcie

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: justyna605 » 2010-08-26, 07:12

O, to ciekawe... Bylam harcerzem wiele lat i z tego , co wiem,aby pełnić taką funkcję musisz byc instruktorem harcerskim, czyli przejść szkolenie - co nie będzie proste, skoro nie jesteś zaprzysiężonym harcerzem...
Poza tym ,żeby być dobrym opiekunem, trzeba to po prostu lubić! Harcerstwo to musztra, rytuały, śpiewy, ogniska i nocne biwaki - tylko wtedy to ma sens!
Z tego, co piszesz, u Was to jest jakieś kółko, skoro każdy może być opiekunem. Szkoda, bo dzieciaki łatwo zniechęcić. Jeśli tego nie "czujesz", zrezygnuj. Przecież nikt Cię nie może zmusić!
Musisz nawiązać kontakt z najblliżzym hufcem i zorientować się, czy Ty w ogole możesz się tego podjąć ze względów formalnych.

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: smv » 2010-08-27, 07:04

No wlasnie sama zasatanawiam sie jak to mozliwe...u mnie opiekunami zawsze byli wychowawcy swietlicy, a teraz dali mnie- anglistke, koleżankę z "0" i wychowawce swietlicy ( normalnie Ich 3):P

to jest szkoła podstawowa więc o biwakach mowy nie ma...ale ogniska czy spiewy- mi nie przeszkadza, ucze sie grac na gitarze wiec akurat ;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: vuem » 2010-08-27, 07:20

smv pisze:to jest szkoła podstawowa więc o biwakach mowy nie ma...


A czemu niby?

coffeebreak
Posty: 11
Rejestracja: 2010-01-12, 17:51
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: coffeebreak » 2010-08-29, 12:50

ja byłam harcerka parę lat :D Wydaje mi się, ze bardziej na opiekuna pasowałaby geograficzka czy biolożka ;) na zbiórkach ćwiczyliśmy musztrę, pierwszą pomoc czasem pojawiały się elementy historii harcerstwa, później również strzelnica. Organizowane było ogniska i biegi terenowe, nocne czuwania nad "grobem" w czasie Wielkanocy. Zdobywaliśmy stopnie i sprawności. Uczyliśmy się posługiwania kompasem, orientacji w terenie, rozróżniania roślinek itp. czasem wyjeżdżaliśmy na biwaki w czasie których np. dawano nam w łapki ręcznie rysowaną mapę, kompas i zostawiano w środku lasu. Grupa która pierwsza trafiła do określonego punktu otrzymywała rożne nagrody. wiek 11-15lat . Fajnie było :D

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: vuem » 2010-08-29, 13:00

coffeebreak pisze:Wydaje mi się, ze bardziej na opiekuna pasowałaby geograficzka czy biolożka


Na mój gust, to złudzenie :wink:

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: iTulka » 2010-08-29, 13:04

coffeebreak pisze:czasem wyjeżdżaliśmy na biwaki w czasie których np. dawano nam w łapki ręcznie rysowaną mapę, kompas i zostawiano w środku lasu

:shock: :shock: :shock:
Wyobrażacie sobie zrobić coś takiego na wycieczce z uczniami? :mrgreen: Już widzę, jak pod moją nieobecność atakuje ich dzik, albo kaleczy gałąź, a ja się włóczę po sądach.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: vuem » 2010-08-29, 13:05

Ja sobie wyobrażam. Robiono to w "dawnych czasach", to czemu nie zrobić tego dziś, w dobie komórek :wink:

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Drużyna Harcerska- zrobili mnie opiekunem!:(

Postautor: tixa » 2010-09-02, 20:43

jestem czynnem instruktorem zhp:) więc może cos pomogę:)

wg mnie, mogę sie mylić, możesz byc opiekunem drużyny. Są dwie opcje, albo drużynowym/ą jest instruktor niepełnoletni (od 16 roku życia można otwierać próbę na instruktora, więc ok 17 można nim zostać) i dlatego potrzebuje pełnolata albo szkoła daje opiekuna do druzyny, zeby mieć wgląd w to co się dzieje na zbiórkach. Jeżeli pierwsza opcja, to powinnaś być obecna na wszelkich imprezach, jeżeli druga, to pewnie kwestia dogadania się. Jesli chodzi o samo harcerstwo, to jeżeli drużynowy nie jest wzięty z ulicy, to nie będziesz miała żadnego problemu. Pewnie sam ma pełną wizję pracy i będziesz po prostu po prostu obserwatorem lub będziesz mu pomagała, ale tak naprawdę sama się nie namęczysz. :) Gorzej jeżeli on ten nie bardzo wie o co chodzi, bo np marzeniem dyrekcji było utworzenie drużyny i wzięła kogoś niedoświadczonego. wtedy pewnie czeka cię jakiś przyspieszony kurs (ale w sumie zależy to od hufca)
Zbiórki najczęściej odbywają się raz w tygodniu. Zdobywają sprawności, uczą się różnych technik harcerskich, śpiewają, grają, robią zwiady terenowe, biegi patrolowe (busola, mapy, węzły, alfabet morse'a, szyfry itp), uczą sie udzielać pierwszej pomocy, organizują ogniska, biwaki (tak tak, również w podstawówce), chodzą na różne rajdy.
Najlepiej dla ciebie będzie jeśli dasz się w to wkręcić :) bo jeżeli będziesz chodzić z nastawieniem odhaczenia godzin karcianych, to wyczują to raz dwa, a wtedy albo współpraca będzie beznadziejna, albo druzyna zacznie sie sypać, bp pamiętaj, to nie jest szkoła, nie muszą tam chodzić :)
Skontaktuj się z drużynowym, powinien mieć plan pracy drużyny na rok harcerski 2010/11, dowiedz się czy działa samodzielnie czy w Szczepie, w jakim Hufcu, jeżeli jest niepełnoletni, to możesz skontaktować się z komendanten Szczepu (kilka drużyn może tworzyć szczep) lub hufca(wsystkie drużyny i szczepy w danym mieście lub części miasta - w przypadku dużych miast). Zawsze wygląda to profesjonalniej. Zwróćcie uwagę na zgody rodziców na przynależność dziecka do ZHP/ZHR i zgodę na udział w zajęciach na zbiórkach, przy każdym biwaku oczywiście najlepiej osobna zgoda.

http://harcerze.zhp.pl/index.php?do=dow ... =0009,0007 - skoro to szkoła podstawowa, to pion harcerski, tu powinnaś znaleźć informacje dotyczące metodyki w tym pionie

http://www.zhp.pl/ - tu znajdziesz bieżące informacje, dla harcerzy, rodziców i instruktorów

http://gk.zhp.pl/ - strona Głównej Kwatery ZHP

Skąd jesteś?:)


Wróć do „Szkolna codzienność”