Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: edzia » 2010-09-09, 22:32

Cytryn pisze:Oczywiści nałogowi palacza znajdą inne sposoby na usprawiedliwienie swego nałogu( wszyscy jesteśmy "słabymi ludźmi"). No, cóż. Lubimy sobie pobłażać.
Nie zgadzam się z takim stawianiem sprawy. Jeśli potraktować palenie papierosów jak nałóg, słabość, to chyba w każdym z nas tkwi jakieś złe przyzwyczajenie ("Kto jest bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień..."). Więc co - mamy się przed uczniami z tego tłumaczyć?
Zatem- pobłażajmy też uczniom.
Albo "pobłażać" uczniom, bo skoro sami palimy...?

A poza tym, czy rzeczywiście palący nauczyciel jest do bani, bo bez autorytetu? Osobiście znam wielu palących z dużym autorytetem, również świetnie umiejących uczyć o szkodliwości nałogów. Przykład z innej branży, ale też branży wysokich społecznych oczekiwań - Ś.P. prof. Zbigniew Religa.

Naprawdę trudno mi zrozumieć postawę, że nauczyciel to nie może palić, czy innych grzechów popełniać. ;)

A już tłumaczyć się z tego uczniom!? :shock:


mr_pl pisze:Jeśli uczeń mi zwróci na coś uwagę
W opisanym przykładzie to było, moim zdaniem, lekko prowokacyjne zwrócenie uwagi. A to nie to samo, co w sytuacji, gdyby mi uczeń zwrócił uwagę, że mam brudne od kredy spodnie.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: vuem » 2010-09-09, 22:41

edzia pisze:W opisanym przykładzie to było, moim zdaniem, lekko prowokacyjne zwrócenie uwagi. A to nie to samo, co w sytuacji, gdyby mi uczeń zwrócił uwagę, że mam brudne od kredy spodnie.


Edziu, jakich słów ten uczeń powinien był użyć, by "zwrócić uwagę" nieprowokacyjnie?

Co takiego w zacytowanym zdaniu było negatywnego? Czy "prowokacyjne" ma negatywne znaczenie?

"Zwrócenie Ci uwagi" na brudne spodnie, to nie to samo, co zwrócenie uwagi na "złe, sprzeczne z głoszonymi przez nauczyciela, zachowanie".
To tylko informacja, a nie krytyka, choćby ironiczna.

Dopuszczasz ją w przypadku swoich uczniów? Czy też uważasz, że nie mają prawa tego robić? :wink:

epilot
Posty: 119
Rejestracja: 2010-08-18, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: epilot » 2010-09-09, 22:45

Nie powinien palić, już tyle to chyba wytrzyma...

Bo wytrzyma, prawda?:)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: edzia » 2010-09-09, 22:51

vuem pisze:Edziu, jakich słów ten uczeń powinien był użyć, by "zwrócić uwagę" nieprowokacyjnie?
Żadnych! To nie jego sprawa. Nawet nie sprawa mojego dyrektora.

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: mr_pl » 2010-09-09, 22:52

@edzia - większość tekstów uczniów ma za zadanie w jakiś sposób nas rozzłościć, ale złościć się na nie to przegrać w tę 'gierkę'. Gdyby mi uczeń zwrócił uwagę o palenie (nie palę, wiec nie zwróci, nawiasem mówiąc), to bym się uśmiechnął, powiedział, że obiecuję się poprawić i wyrzucił przy uczniu papierosa (nawet jeśli miałbym za 5 minut zapalić nowego, to wydaje mi się, że jest to zdecydowanie lepszy środek wychowawczy niż udowadnianie dzieciakowi, że jestem starszy i mi wolno).
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: edzia » 2010-09-09, 22:58

mr_pl pisze:większość tekstów uczniów ma za zadanie w jakiś sposób nas rozzłościć, ale złościć się na nie to przegrać w tę 'gierkę'.
Wiem. :)

Gdyby mi uczeń zwrócił uwagę o palenie (nie palę, wiec nie zwróci, nawiasem mówiąc), to bym się uśmiechnął, powiedział, że obiecuję się poprawić i wyrzucił przy uczniu papierosa.
Ja bym chyba nie wyrzuciła. :)

mr_pl pisze:jestem starszy i mi wolno
Nie dlatego mi wolno, że jestem starsza, ale dlatego, że wiem co robię i że jestem niezależna od ucznia.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: haLayla » 2010-09-09, 23:13

Ja też bym nie wyrzucił. Trochę szkoda. Swoją drogą, inaczej zareagowałbym na uwagę przytoczoną przez autorkę posta, a inaczej na wygłoszoną w tonie wyrażającym smutek.

Jeżeli ktoś podjął decyzję, że chce palić papierosy, to jego sprawa.
<3

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: mr_pl » 2010-09-09, 23:14

że wiem co robię


"Wiem co robię" i "potrzymaj piwo, coś Ci pokażę" to najczęstsze zdania wypowiadane przed śmiercią ; )
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: edzia » 2010-09-09, 23:16

mr_pl pisze:"Wiem co robię" i "potrzymaj piwo, coś Ci pokażę" to najczęstsze zdania wypowiadane przed śmiercią ; )
O matko! :shock:

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: mr_pl » 2010-09-09, 23:21

Kultury, empatii, szacunku.

Niestety, kursu bicia linijką nie było. Dzieciaki muszą jakoś bez tego się obejść.

edit: Uprzedzę ewentualną próbę: nie, nie twierdzę, ze się wszystkiego nauczyłem. Jeszcze się uczę. I daj buk będę się uczyć całe życie.
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: Majrzena » 2010-09-09, 23:55

Uff, ależ tu się gorąco zrobiło :D

Podtrzymuję: jeśli nauczyciel pali - jego sprawa i jego problem. Byle, oczywiście, nie dmuchał mi dymem w twarz. I ani ucznia, ani jego rodzica nie nie powinno to obchodzić, jeśli nałogowiec nie łamie przepisów. Nie pozwoliłabym również rodzicom na uwagi pod moim adresem, jeżeli nie wiążą się bezpośrednio z pracą - niech swych młodych wychowują a nie belfra.
I nie popadajmy w skrajności :wink: - i linijka zła, i spoufalanie się złe - przecież wszyscy o tym wiemy (chyba). Stawiam na szacunek, kulturę i, w miarę możliwości, sympatię, uśmiech.
mr_pl: nie wyrzuciłabym papierosa :ble:
Cytryn: wydaje mi się, że obłuda byłaby, gdyby nauczyciel palił, a przed uczniem zgrywał wzór cnót. Belfer-palacz może spokojnie, moim zdaniem, brać udział w akcjach, o których pisałaś.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: vuem » 2010-09-10, 06:57

edzia pisze:Żadnych! To nie jego sprawa. Nawet nie sprawa mojego dyrektora.


Czy w swych kontaktach z uczniami/wychowankami nie dopuszczasz szczerej rozmowy, relacji, które są mniej formalne?

Jeśli prowadzisz lekcje wychowawczą o paleniu i uczeń rzuci: "Ale pani pali", to odpowiadasz "to nie Twoja sprawa, nie Ty masz mnie wychowywać, to nawet nie jest sprawa dyrektora"?

Gdy uczeń prowokacyjnie, czy nie powie, że widział Cię z piskiem opon ruszająca spod szkoły, to powiesz " nie Twoja sprawa, ty nie masz prawa mnie krytykować, to ja mam ciebie wychowywać, a nie na odwrót"?

Czy takie odniesienie do Twojego postępowania jest "obrazą majestatu", którą wg Ciebie należy kwitować krótko "nie masz prawa"?

Czy takie potraktowanie sprawy nie jest tchórzliwą ucieczką przed konfrontacją? Konfrontacją własnych słów, sugerowanych sposobów postępowania i wychowywania naszych uczniów, a postępowaniem? Czy nie nosi znamion hipokryzji?

W końcu co jest powodem tak "alergicznej" reakcji? Weto dla mniej zasadniczych i formalnych stosunków z uczniami, czy obrona godności urzędnika państwowego?

Skąd w końcu takie "bojowe" odniesienie do sprawy? Nie wiemy w jakim tonie te słowa padły, jakiej mimiki uczeń użył, nie wiemy jaki on naprawdę jest...ale już wiadomo, że była to prowokacja gnojka, który zapomniał, gdzie jego miejsce.

gorzkaczekolada
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-03, 18:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: gorzkaczekolada » 2010-09-10, 08:11

:) Widzę, że dyskusja się rozwinęła.
Uczeń jest z 1 klasy LO czyli zaczął naukę tydzień temu. Już wiem, że będzie klasowym "gwiazdorem".
Na lekcji (poprzedniego dnia zanim zobaczył mnie z tym papierosem) ...kiedy omawiałam z nimi coś spojrzałam na swój zeszyt z notatkami (mam tam rozpisany planlekcji, i czasem patrzę, zeby się upewnić, że nic nie ominęłam, że im wsdzystko podałam-to chyba nie jest wykroczenie?!) i spytałam go o coś, a on do mnie, że on nie wie tego, nie umie...bo nie ma takiego zeszytu jak ja z którego może wszystko przeczytać:|
:D no chłopiec ewidetnie szuka prowokacji i zaczepki;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: vuem » 2010-09-10, 08:13

No coraz bardziej na to wygląda. Zgaś go jak papierosa :mrgreen:

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy nauczyciel nie powinien palić papierosów itp. ?

Postautor: mr_pl » 2010-09-10, 14:04

Jeśli już, to 'bug', miwues.

Jest odwrotnie - uczniowie są dla nich źródłem mądrości, prawdy, dobra i piękna.


Bo widzisz. Dla Ciebie młody człowiek to robak, którego należy zgnieść gdy tylko zacznie mu się wydawać, że jest człowiekiem.

Jeśli uważasz, że od osoby młodszej od siebie nic nie jesteś w stanie się nauczyć to tylko zostaje mi ironicznie pogratulować.
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.


Wróć do „Szkolna codzienność”