Zdjęcia na szkolnej witrynie

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

monica
Posty: 16
Rejestracja: 2007-08-08, 15:23

umieszczanie wyników sportowych uczniów na gazetce szkolnej

Postautor: monica » 2008-11-21, 15:41

Czy nauczyciel ma prawo zamieszczać wyniki sprawności fizycznej uczniów na ogólnodostępnej gazetce szkolnej (imię , nazwisko, klasa, poziom poszczególnych sprawności)

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Jedliński » 2008-11-21, 17:03

nie...a dyrekcja tego nie widziała..?
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: dushka » 2008-11-21, 18:20

Często dyrekcja sama każe powiesić. :|

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Paweł Ł. » 2008-11-21, 19:29

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w której Dyrekcja każe mi umieść wyniki sprawności fizycznej moich podopiecznych. Dzieci w tym wypadku mogą być narażone na kpiny ze strony swoich rówieśników. Osobiście dopuszczam umieszczenie w gazetce szkolnej wyników np. turnieju klas w piłce nożnej...oraz rekordów szkoły w poszczególnych dyscyplinach sportu.
Nie wolno umieszczać także podobizny (zdjęcia) ucznia( np. na szkolnych stronkach internetowch, w gazetce szkolnej), który jest na pierwszym planie, jeżeli rodzice nie wyrazili na to zgody.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: umieszczanie wyników sportowych uczniów na gazetce szkol

Postautor: Andulencja » 2008-11-21, 21:39

monica pisze:Czy nauczyciel ma prawo zamieszczać wyniki sprawności fizycznej uczniów na ogólnodostępnej gazetce szkolnej


Nie popadajmy w paranoje!

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Paweł Ł. » 2008-11-21, 21:44

miwues pisze:
monica pisze:Czy nauczyciel ma prawo zamieszczać wyniki sprawności fizycznej uczniów na ogólnodostępnej gazetce szkolnej

Ja bym tu przyjął analogię do ocen szkolnych: na forum klasy tak, na forum szkoły - nie. No chyba że chodzi o najlepszych.

Paweł Ł. pisze:Nie wolno umieszczać także podobizny (zdjęcia) ucznia( np. na szkolnych stronkach internetowch, w gazetce szkolnej), który jest na pierwszym planie, jeżeli rodzice nie wyrazili na to zgody.

To nie do końca prawda. Sprawdź sobie dokładnie w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
A z gazetką szkolną to już w ogóle przesadzasz. Przecież ona jest skierowana tylko do członków szkolnej społeczności.

Na siłę chcesz być mądry. Odsyłam do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Danymi osobowymi są wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Co byś wiedział. Biorąc pod uwagę to, że fotka jest informacją, która pozwala zidentyfikować daną osobę, to życzę sobie mieć mozliwość wyrażenia zgody na to, zeby zdjęcie mojego dziecka mogło byc umieszczone w gazetce szkolnej, czy też na szkolnej stronie internetowej. Tego misiu nie przeskoczysz.
Natomiast jeżeli chodzi Tobie o prawo autorskie do zdjęć, to "Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.". Zgoda nie jest wymagana od osoby, która stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Odnośnie tego co piszesz:"społeczność szkolna". Wyjasnij sobie znaczenie "społeczności", dodaj do tego "szkolnej". Nie życzę sobie, zeby ów ojciec koleżanki/kolegi mojej córki/syna miał zdjęcia mojego dziecka i umieszczał je bez mojej zgdoy, tylko z tego powodu, że np. prowadzi jakąs tam stronke poświęconą szkole do której uczęszcza moje dziecko...

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Paweł Ł. » 2008-11-21, 21:56

miwues pisze:
monica pisze:Czy nauczyciel ma prawo zamieszczać wyniki sprawności fizycznej uczniów na ogólnodostępnej gazetce szkolnej

Ja bym tu przyjął analogię do ocen szkolnych: na forum klasy tak, na forum szkoły - nie. No chyba że chodzi o najlepszych.


Jeszcze odnośnie tego co tu na klikałeś. Straszne uogólnienie. Bierzesz pod uwagę ocenianie z "pewnych" przedmiotów. Nie rozumiesz chyba istoty wychowania fizycznego, stąd zapewne owo uogólnienie. Większość z nauczycieli traktuje przedmiot 'wychowanie fizyczne' jako szereg innych przedmiotów. To jest błędem. Błędem jaki ty popełniasz. Uwarunkowania genetyczne są niewytrenowalne*, więc nie wolno stosować analogii do oceniania takiego, jakie jest stosowane na innych przedmiotach.
*masa teoretyków, jak i praktyków sportu wyraziła się na temat tej kwestii w swoich publikacjach...

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Paweł Ł. » 2008-11-22, 07:36

miwues pisze:1 Wizerunek człowieka chroniony jest nie przez ustawę o ochronie danych osobowych, ale przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

2. Co do gazetki szkolnej: trudno przyjąć, że zamieszczenie zdjęcia członka jakiejś wspólnoty, społeczności w materiałach wewnętrznych kolportowanych wyłącznie wśród tej społeczności jest 'rozpowszechnianiem wizerunku', ale jak masz jakieś odmienne orzeczenie sądowe na ten temat, zmienię zdanie.

3. Co do strony internetowej szkoły: zgodnie z art. 81 ust. 1 u.p.a. zamieszczenie zdjęcia ucznia wymagałoby zgody - jednak z wyjątkiem przewidzianym w art. 81 ust. 2 pkt 2 u.p.a.

4. Odnośnie podawania wyników sprawności fizycznej w analogii do zasad podawania ocen szkolnych - przypuszczam, że nie zrozumiałeś toku mojego rozumowania. Polemizujesz - tak jakbym ja był za.


ad1. Pokręciłem mój błąd
ad2. Obstaje przy swoim
ad3. czyli jak mam zawodniczki znane w szkole, to nie musze ich pytać o zgodę na umieszczenie fotek?...
ad4. faktycznie zmęczenie dało mi się we znaki. Jasne, że w klasie jakos trzeba ocenić i poinformować o tym uczniów. Chyba to ja byłem na siłę za mądry;)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Jolly Roger » 2010-12-08, 19:07

Wiem, że już kiedyś temat podobny był napoczęty, ale nie mogę odnaleźć. Z wujkiem google też mi jakoś kiepsko idzie, więc może ktoś podpowie jak pod względem prawnym wygląda zamieszczanie zdjęć ze szkoły.

Zajmuję sie szkolna witryną. Ponieważ obrazek nad treścią pisaną bierze górę to relacje z wydarzeń szkolnych sa głównie opisywane poprzez zdjęcia. Czasem te zdjęcia są przerabiane (chmurki z napisami, dodane czapeczki, kwiatuszki i takie tam bzdurki)

Publikowanie zdjęć wiąże się ze zgodą osoby fotografowanej. Odnosi się to do mediów tradycyjnych. Jak to jest ze szkolną witryną? Czy fotorelacje z wydarzeń szkolnych podlegają pod te obostrzenia?

Do tej pory nie było problemów, ale wczoraj wrzuciłem zdjęcia z mikołajek i spotkałem się z prośbą usunięcia fotografii gdzie mikołaj wręcza prezenty (bo mikołaj Caritasu, więc obdarowywany objęty pomocą społeczną) Przychyliłem się do prośby i zastanowiłem się nad stanem prawnym umieszczania pozostałych zdjęć.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Jolly Roger » 2010-12-09, 14:41

Te zapisy znam, ale mam problem z interpretacją. Kiedy dzieciak jest szczegółem, a kiedy już nie? Impreza z lotu ptaka jest mało atrakcyjna. Fajniejsze bardziej indywidualne zdjęcia. Czy ujęcie Jasia I Stasia spiewających na apelu to już naruszenie??

Poza tym mam ambicje szybkiej aktualizacji stronki. Dzisiaj wydarzenie. Jutro relacja. Czekanie na pozwolenie publikacji to wydłużenie czasu, a przez to traci stronka jeden z ważnych walorów. Świeżość.
Poza tym zagryzie mnie biurokracja jak zacznę się bawić w zezwolenia.
Czy ma ktoś jakieś doświadczenia jak to ugryźć całościowo?
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: vuem » 2010-12-09, 14:45

Powiem szczerze, że nie zauważyłem, by kogokolwiek z kadry, czy uczniów pytano o zgodę na publikację zdjęcia na stronie internetowej.

I nie pamiętam, by był kiedykolwiek z tym problem...no może poza apelem o zamianę "niekorzystnego" ujęcia na ładniejsze.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: malgala » 2010-12-09, 15:56

Zajmuję się w tym roku szkolną witryną i aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień daliśmy na początku roku rodzicom do podpisania oświadczenia takiej treści:

Zgodnie z art. 81 ustawy z dnia z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2006 nr 90 poz. 631) wyrażam zgodę na rozpowszechnianie wizerunku mojego dziecka poprzez zamieszczenie w gazetkach i tablicach szkolnych oraz na stronie internetowej na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w .............. - w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły, w tym jej promocji.

……………..……….………………………………….
nazwisko i imię składającego oświadczenie

Jednocześnie rodzice zostali poinformowani, że nawet jak nie wyrażają zgody, to ich dziecko i tak może znajdować się na jakimś zdjęciu wśród innych osób lub jako element jakiejś szkolnej imprezy (bez podania danych umożliwiających identyfikację).

Jolly Roger pisze:Poza tym mam ambicje szybkiej aktualizacji stronki. Dzisiaj wydarzenie. Jutro relacja.

To jest bardzo ważne. Najczęściej zamieszczam informacje tego samego dnia. Czasami z dwu, trzydniowym opóźnieniem, gdy na czas nie dostanę informacji od nauczycieli.
Zaczęłam również włączać gimnazjalistów w redagowanie podstron klasowych.

Cecylia45
Posty: 19
Rejestracja: 2010-11-04, 22:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Cecylia45 » 2010-12-09, 17:51

vuem pisze:Powiem szczerze, że nie zauważyłem, by kogokolwiek z kadry, czy uczniów pytano o zgodę na publikację zdjęcia na stronie internetowej.

.

W tym roku syn przyniósł mi ze szkoły kartkę do podpisu, czy wyrażam zgodę na umieszczenie jego zdjęcia na stronie szkoły. Nie podpisałam zgody i zdjęcia nie umieszczono.

W mojej szkole natomiast fotografuje się imprezy i umieszcza zdjęcia bez pytania o zgodę.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: Jolly Roger » 2010-12-12, 00:42

malgala,

Póki nie pojawia się problem to nie zawracałem sobie głowy. Wiedziony doświadczeniem to zaraz będę się musiał tłumaczyć, ze nie jestem garbaty, bo jakaś przyjazna duszyczka będzie szukać dziury w całym. O takim rozwiązaniu myślałem, ale w sumie co roku trzeba by to odnawiać. Zastanawiałem się o dopisaniu punktu do statutu. Czy zapis, że uczeń udziela swojego wizerunku w celach dokumentowania działań szkoły czy jakoś tak mogłoby być rozwiązaniem. Można by zostawić też pewną furtkę, że rodzice mogą nie wyrazić zgody na publikację wybranych zdjęć

Czy takie statutowe zapisy rozwiązałyby problem?

Boję się, ze jak zacznę rozsyłać te zezwolenia to zaraz znajdzie się kilka mądrali co do tej pory mieli zupełnie w poważaniu czy są zdjęcia na szkolnej witrynie, a teraz nagle będą chronić swój wizerunek. A potem zaczną się tłumaczenia, że widać kawałek Kasi, a nie ma zgody na jej zdjęcia.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zdjęcia na szkolnej witrynie

Postautor: JHN » 2010-12-12, 01:03

Od kilku lat opracowuję statystyki wyników egzaminu maturalnego absolwentów naszej Szkoły publikowane w witrynie szkolnej.
Początkowo najwyższe wyniki sygnowane były nazwiskami.
Znalazł się jednak "mądry" rodzic, notabene nie najmądrzejszej absolwentki (żadnej szansy na podpisanie wyniku nazwiskiem), który zaskarżył jeszcze przed opracowaniem ten tryb u dyrekcji i decyzją administracyjną wyniki sygnowane są kodami abiturientów.
Mądrzy stracili satysfakcję upublicznienia ich sukcesów pod jawnym szyldem nazwiska...
A przemądrzałych rodziców ostatnio mamy na pęczki!
Pozdrawiam
PS. A koledzy i tak wiedzą, kto to jest A06 w tym roczniku
Szacunek? Dam Ci go tyle, ile dostałem od Ciebie!
Broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą: sarkazm.


Wróć do „Szkolna codzienność”