PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

agazuz
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-28, 01:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Projekt w gimnazjum

Postautor: agazuz » 2010-11-12, 23:44

Czy w waszych gimnazjach podjęto już decyzję o sposobie realizowania i prezentacji projektu?

Jak rozwiązaliście kwestię wpływania projektu na ocenę z zachowania? (W której klasie i na jakiej zasadzie będzie to uwzględniane?)

Jakie warunki musi spełniać prezentacja? (Kto musi być obecny, kto dokonuje oceny?)

Wprowadziliście jakieś ciekawe, szczegółowe rozwiązania? Czy każdy nauczyciel będzie zobowiązany do takiej pracy z uczniami?
Będziecie to realizować już w tym roku? (Czy w ogóle można inaczej?)
Nie mamy pańskiego płaszcza
i co
pan
nam
zrobi?

agatioszka
Posty: 39
Rejestracja: 2010-08-16, 11:06
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubelskie

PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: agatioszka » 2011-02-01, 20:37

Mamy mieć od września tzw projekty edukacyjne. Każda grupa nauczycieli ma wymyślać jakieś tematy projektów a potem dzieci mają je losować i pisać. Czy wy też macie podobnie? o co w ogóle chodzi w tych projektach? Po co one są? Chyba tylko po to żeby nauczycielom więcej roboty dać.... czy nauczyciel francuskiego ma wymyślać tematy odnośnie Francji lub języka czy jakieś inne np. moje miasto kiedyś i dziś? co o tym sądzicie...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: vuem » 2011-02-02, 06:54

O projektach znajdziesz coś w necie. Czy to straszna robota da nauczyciela? Nie większa niż kontrolowanie wykonania innych zadań. Tak więc spokojnie, dasz radę. :wink:
Jeśli uczysz francuskiego, to logiczne, że proponujesz projekt w swoim przedmiocie, choć nie czy jest to przymus? Nie wiem.

agatioszka pisze:mają je losować


A czemu losować, a nie wybierać?

agatioszka pisze:Chyba tylko po to żeby nauczycielom więcej roboty dać....


25 lat i już sfrustrowana? :wink: :mrgreen:

pocachontas
Posty: 36
Rejestracja: 2010-06-17, 10:46
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: pocachontas » 2011-02-02, 14:41

Możesz też ułożyć temat interdyscyplinarny. Celem projektów jest nauka pracy w grupie - moim zdaniem bardzo ważny.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: Andulencja » 2011-02-02, 20:14

Jako n-l jęz.angielskiego podałam temat W krainie kangurów. Jest to projekt mój, n-la geografii, biologii i polskiego. Ale czekamy na pomysły dzieciaków, bo podobno obmyślają coś czadowego :D

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: Jolly Roger » 2011-02-02, 20:46

projekt powinien obejmować więcej niż jedną dziedzinę. Dlatego najlepiej szukać tematów łączących działania na kilku przedmiotach. Najlepiej siąść w 3-4 osoby (różne przedmioty) i coś wspólnie wykombinować.

Losowanie projektu to niezbyt fortunny pomysł, u nas pod dyskusję poddaje się 2-3 propozycje i wybierany jest jeden.

Twoja propozycja nie musi być konkretnie z językiem francuskim związana, ale jeśli masz być za niego współodpowiedzialna to dobrze jakby miał jakieś elementy związane z twoim przedmiotem. Może jakieś odwołania do szeroko pojetej francuskiej kultury. Jako językowiec masz o tyle lepiej, że możesz zaproponować streszczenie podsumowania projektu w języku francuskim.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: Cytryn » 2011-02-09, 08:36

No i mam problem...
Zaproponowałam moim uczniom( tym, którzy są u mnie w projekcie), żeby zrobili ładny album i prezentację multimedialną. Uczniów mamy bardzo świadomych swych praw i oni mi oznajmili, że nie będą niczego robić, jak im szkoła...nie da pieniędzy. Bo skoroszyt i koszulki kosztują, płyty też, na zdjęcia trzeba mieć pieniądze itp..Ja im nie dam, szkoła też. Zapytałam, co w związku z tym proponują- w końcu to ma być ich projekt. A oni na to, że mogą zrobić coś, co nie kosztuje ...nic. Więc nie wiem, co mogą zrobić( a robimy temat muzyczny). Stanąć i opowiedzieć komuś o jakimś muzyku czy stylu muzycznym? Myślałam, że może pobawią się w ankietę dla uczniów, ale oni na to, że jak dostaną papier i będą to mogli robić na szkolnej drukarce. A wiem, że to nie przejdzie, bo my nauczyciele z trudem dostajemy dostęp do tych cennych rzeczy. Nie chcę zresztą siedzieć po lekcjach i dla nich drukować, bo to jest ich praca( z założenia ma być ich), nie moja. Mój to miał być "dyskretny" nadzór.
Ponieważ moi uświadomieni swych praw uczniowie nie mają żadnych pomysłów na to, co można zrobić "za darmo"( zaznaczam, że to antytalenty muzyczne, śpiewać i tańczyć czy grać też nie chcą), to podpowiedzcie mi, co oni w ogóle mogą robić. Jest ich czworo, zapisali się do projektu o muzyce. Co teraz?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: vuem » 2011-02-09, 09:40

Niech zrobią ten projekt i przekażą go w formie elektronicznej.

Jak szkoła da 0.80 PLN na płytę i pozwoli wydrukować, ewentualnie pani sekretarka przeboleje te kilka koszulek, to "sfinalizują" sprawę. Jesli nie, pozostanie w formie prezentacji powerpoint, jako dokument PDF, zamieszczone na stronie internetowej, czy cós tam jeszcze.

Dzięki temu włączysz do pracy kolegę informatyka (o ile nie jest zawalony swoimi projektami), więc i sama będziesz mniej roboty.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: Cytryn » 2011-02-09, 09:52

Szkoła nic nie da i niczego "nie przeboleje". Pani sekretarka nie da "koszulek", bo cytuję "gdyby każdemu tak miała dawać, to sekretariat poszedłby z torbami".

Czyli projekt w formie elektronicznej, przekazany za pomocą darmowej poczty- jeśli uczniowie...zechcą pracować na własnym domowych sprzęcie :mrgreen:

Aha- i czemu to niby mam dawać coś informatykowi, żeby mieć mniej roboty? Wg założeń to n i e j a mam mieć robotę, a uczniowie. Ja się na informatyce nie znam ani też nie zamierzam im tego projektu na komputerze robić. Niby dlaczego? Mogę podpowiedzieć temat, wskazać kierunek- i na tym moja rola się kończy.Niech sobie...sami robią. A jak nie zrobią, to w jakimś sprawozdaniu napiszę, że nie byli chętni do roboty. Bo dość mam już tego zwalania na nauczycieli wszystkiego.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: vuem » 2011-02-09, 14:10

Cytryn pisze:Czyli projekt w formie elektronicznej, przekazany za pomocą darmowej poczty- jeśli uczniowie...zechcą pracować na własnym domowych sprzęcie :mrgreen:


Zapewne zechcą wykorzystać swój własny komputer :wink:

Cytryn pisze:Aha- i czemu to niby mam dawać coś informatykowi, żeby mieć mniej roboty? Wg założeń to n i e j a mam mieć robotę, a uczniowie.


Cytryn pisze:Mogę podpowiedzieć temat, wskazać kierunek- i na tym moja rola się kończy.Niech sobie...sami robią.


Oczywiście, że tak. Wskazujesz "kierunek", nadzorujesz postępy w pracy, by efekt finalny był zgodny oczekiwaniami, a oni skorzystali na dobrodziejstwie pracy metodą projektu.
bez Twoich wskazówek mogą zrobić to niewłaściwie, a przecież nie chodzi o odwalenie durnego sprawozdania, tylko pomoc uczniom w zdobyciu określonych umiejętności.

Cytryn pisze:Niech sobie...sami robią. A jak nie zrobią, to w jakimś sprawozdaniu napiszę, że nie byli chętni do roboty.


Wyżej napisałem jak widzę role nauczyciela, jeśli pozostawimy ich samych, to nie naucza się wiele, raczej powielą umiejętności które już posiadają (co również jest pożądane oczywiście, ale nie tylko) ewentualnie skopiują parę rzeczy bez wysiłku.

Nie powinno Ci zależeć na skrojeniu pozytywnego, czy w ostateczności negatywnego sprawozdania, tylko na zaangażowaniu uczniów do sensownej pracy.

Cytryn pisze:czemu to niby mam dawać coś informatykowi, żeby mieć mniej roboty?


Użyłem stwierdzenia żartobliwie. Chodzi o to, że taki projekt może logicznie połączyć umiejętności związane z dwoma przedmiotami lub więcej.
Czemu jest to korzystne dla Ciebie/was? Bo co dwie głowy to nie jedna, a i uczniowie staną przed wyzwaniem urozmaiconym, tak więc i ciekawszym.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: Andulencja » 2011-02-09, 21:32

Cytryn pisze:Zapytałam, co w związku z tym proponują- w końcu to ma być ich projekt. A oni na to, że mogą zrobić coś, co nie kosztuje ...nic. Więc nie wiem, co mogą zrobić( a robimy temat muzyczny).
Spisz z uczniami kontrakt. Podaj temat projektu, wyznacz odpowiedzialnych , daj tydzień czasu i na pierwszym spotkaniu niech ci przedstawią jak zaprezentują projekt. Nie zrobią prezentacji - trudno. Ty masz ich wspierać, a praca należy do nich i od ich wyobraźni zależy wkład materiałowy. :D

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: edzia » 2011-02-09, 21:46

Cytryn pisze:Uczniów mamy bardzo świadomych swych praw i oni mi oznajmili, że nie będą niczego robić, jak im szkoła...nie da pieniędzy. Bo skoroszyt i koszulki kosztują, płyty też, na zdjęcia trzeba mieć pieniądze itp.
Przecież na zeszyty, podręczniki, długopisy, szkoła też im nie daje pieniędzy, a jakoś nauczyciele wymagają! Nie daj się im, Cytryn, zmanipulować. To nie są jakieś ich prawa, żeby szkoła fundowała materiały do nauki, tylko ich bezczelność, arogancja i manipulacja!

Chyba odpłaciłabym im pięknym za nadobne i zakupiłabym z własnych pieniędzy blok listowy (A4, 100 k., koszt ok. 5 zł), jeden skoroszyt (ok. 50 gr) i kilka jakichś najtańszych długopisów (po jednym na łebka) i przymusiła do zrealizowania projektu wymagającego duuużo! pisania, wręcz wyłącznie pisania - ręcznego oczywiście - (żadnych zdjęć, kserówek itp.). Niechby więc stworzyli taki ok. 100-stronicowy projekt, w całości ręcznie napisany, nic ich nie kosztujący. :wink:

Aha, na brudnopis musieliby jednak zakupić samodzielnie kartki. Ty im zagwarantujesz absolutne minimum komfortu pracy. Wszelkie niewykorzystane w czystopisie projektu kartki musieliby mi zwrócić. :wink:

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: Jolly Roger » 2011-02-10, 07:48

Cytryn ryza papieru = 10,-pln

rozdać kartki. Niech pokwitują odbiór.
Raporty z każdego dnia. Co zrobili, a co zamierzają robić.
Na koniec tygodnia ewaluacja swoich poczynań.
Na koniec miesiąca ewaluacja wewnętrzna i zewnętrzna. Niech robią ankiety, analizy, tabelki. Piszą raporty i wypisują wnioski do dalszej pracy :mrgreen: :mrgreen:

Poza tym ty masz większe doświadczenie i wiesz jak lepiej uprzykrzyć pracę zarzuceniem papierologią podwładnego.

Uczniów mamy bardzo świadomych swych praw

Czyżby...? chyba jeszcze bardzo mało wiedzą. :twisted:
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: Cytryn » 2011-02-10, 08:13

Jolly- fajne :D

Problem w tym, że z nami, nauczycielami tak można. Z uczniami- już nie. Po prostu się...nie zgodzą. Nie zrobią. I co im mogę zrobić? :faja:

Mi można:
zabrać godziny
dowalić roboty, którą będę musiała wykonać pod groźbą dyscyplinarki( która ma swoje konsekwencje w przeciwieństwie do "uwagi w dzienniku")
zwolnić z pracy

Uczniom, którym nie zależy na ocenach( a do projektu muzycznego zapisali się sami leserzy, jedynkowicze, którzy muzykę kojarzą z czymś miłym, co nie będzie wymagało od nich pracy, wiadomo, michałek) to ja mogę...buzi dać :*

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PROJEKTY EDUKACYJNE W GIMNAZJUM

Postautor: vuem » 2011-02-10, 16:26

Cytryn pisze:Uczniom, którym nie zależy na ocenach( a do projektu muzycznego zapisali się sami leserzy, jedynkowicze, którzy muzykę kojarzą z czymś miłym, co nie będzie wymagało od nich pracy, wiadomo, michałek) to ja mogę...buzi dać :*


Na tego dopa skroją jakiś projekcik lajtowy. Tyle wykonają, bo muszą ten jeden projekt na świadectwie mieć wspomniany.
Takim leserom więcej nie potrzeba.

Może inni - ambitniejsi uczniowie - znaleźli wśród propozycji innych przedmiotowców ciekawsze tematy, bliższe ich zainteresowaniom.

Jaki projekt robią, że tak z ciekawości zapytam?


Wróć do „Szkolna codzienność”