Wyjazdy na olimpiady i konkursy

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kalikstyn
Posty: 9
Rejestracja: 2008-03-24, 10:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: Kalikstyn » 2011-02-07, 19:18

Witajcie,
Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie: w jaki sposób w Waszych szkołach organizujecie wyjazdy na olimpiady i konkursy?
Czy wybieracie się prywatnymi samochodami, pociągami, autobusami czy też szkoła inaczej rozwiązuje kwestię dojazdu (czasami naprawdę duża odległość). Jak radzicie sobie w przypadku wyboru autobusu, gdy miejsce zawodów jest oddalone o kilka kilometrów od przystanku (komunikacja miejska, taxi), dotyczy to głównie dużych miast.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami i refleksjami. :)

Meggie
Posty: 21
Rejestracja: 2011-02-07, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: Meggie » 2011-02-08, 02:12

Przepracowałam tylko rok, ale powiem, jak to było - w mojej szkole był zakaz wożenia uczniów swoim samochodem (nawet, jeśli rodzic podpisałby zgodę na taki wyjazd) - podobno takie jest prawo; rozwiązania były trzy: jazda autobusem, zamówienie busika (prośba o zwrot kosztów do Rady Rodziców) lub podróż z rodzicem - ja miałam tak, że rodzic wiózł na konkurs czworo uczniów a ja jechałam swoim autem - i to już jest podobno zgodne z prawem. Katechetka z mojej szkoły opowiadała, że był taki przypadek, że nauczyciel wiózł ucznia na konkurs swoim autem; dobił do nich z tyłu jakiś samochód i NIC KOMPLETNIE się nikomu nie stało, ale rodzice dziecka pozwali nauczyciela o to, że naraził życie dziecka, czy jakoś tak. W każdym razie w mojej byłej szkole nikt nie ryzykuje.

magdak3
Posty: 74
Rejestracja: 2010-03-06, 09:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: magdak3 » 2011-02-08, 06:34

My też nie możemy wozić uczniów - z uwagi na to, że nie jesteśmy zawodowymi kierowcami itp. itd.

aaasia
Posty: 17
Rejestracja: 2010-09-04, 12:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: aaasia » 2011-02-08, 07:28

Z tego co wiem ani nauczyciele, ani rodzice nie mogą przewozić dzieci swoimi prywatnymi samochodami podczas wyjazdów , które wynikają z zadań szkoły ( czyli konkursy , olimpiady) - z tego względu, że nie są zawodowymi kierowcami .
Podczas wyjazdów opiekę nad uczniami sprawuje szkoła . A rodzice mogą jedynie "wspomagać" nauczyciela .
Czyli : albo komunikacja publiczna albo wynajęty przez szkołę bus czy autobus ( z kierowcą , który ma odpowiednie uprawnienia ) .

Meggie
Posty: 21
Rejestracja: 2011-02-07, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: Meggie » 2011-02-08, 09:27

Dziwne, mówiła, że był proces w tej sprawie. Ale lubiła siać panikę tak przy okazji.

Kalikstyn
Posty: 9
Rejestracja: 2008-03-24, 10:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: Kalikstyn » 2011-02-08, 17:48

U nas też preferowana jest komunikacja typu PKS, ale mile widziane jest też zawożenie własnym samochodem.
W jaki sposób rozliczacie koszty poniesione np. na taksówkę, jeśli od przystanku PKS jest duża odległość do miejsca konkursu np w Warszawie czy Krakowie. Ja chyba nie zaryzykowałabym komunikacji miejskiej, zwłaszcza nie znając miasta. Co robicie w takich sytuacjach?

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: synapsa » 2011-02-08, 19:49

miwues a jakie Ty masz zdanie w omawianej kwestii? U nas nauczyciele wożą uczniów swoimi samochodami za zgodą rodziców.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: synapsa » 2011-02-09, 16:08

Pytanie, które pojawia się brzmi: jakie przepisy prawa regulują takie sytuacje?

agazuz
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-28, 01:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: agazuz » 2011-03-17, 19:48

Meggie pisze:lub podróż z rodzicem - ja miałam tak, że rodzic wiózł na konkurs czworo uczniów a ja jechałam swoim autem - i to już jest podobno zgodne z prawem

Ta czwórka uczniów to było rodzeństwo? ;)
Czy może rodzic jednego dziecka ma prawo wozić cudze dzieci na konkurs, a już nauczyciel - nie?
Nie mamy pańskiego płaszcza
i co
pan
nam
zrobi?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: edzia » 2011-03-17, 20:15

agazuz pisze:Czy może rodzic jednego dziecka ma prawo wozić cudze dzieci na konkurs, a już nauczyciel - nie?
Pewnie dlatego, że rodzic jedzie tam prywatnie, więc może, a nauczyciel służbowo - więc niby nie może. Tak pewnie tłumaczyłby to nasz dyrektor. I wielu innych dyrektorów też.

Aczkolwiek ja uważam, że jest sprawą szkoły dowieźć uczniów na konkurs. Jeśli więc zleca to zawiezienie jakiemuś rodzicowi (jak u Meggie), to mogłaby zlecić i nauczycielowi. Takie same "uprawnienia", taka sama odpowiedzialność. Ale lepiej zachowywać się hiperpoprawnie (czyt. przesadnie asekuracyjnie), niż rozsądnie.

agazuz
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-28, 01:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: agazuz » 2011-03-17, 20:24

edzia pisze:jest sprawą szkoły dowieźć uczniów na konkurs

Jestem tego samego zdania i chyba regulaminy konkursów czy inne przepisy to stwierdzają, dlatego nie tyle nie rozumiem, czemu nie może tego zrobić nauczyciel, tylko dlaczego jakaś obca osoba może.

Swoja drogą to duży dyskomfort dla ucznia: jazda na konkurs w niektórych przypadkach ponad 100 km różnymi środkami lokomocji (pociąg czy autobus i jeszcze potem autobus miejski/taksówka), zima, konkurs o 10.00. A potem uczestnik ma współzawodniczyć z tymi, którzy mieli szkołę pod nosem, i dać z siebie wszystko, by zawalczyć o tytuł laureata.
Nie mamy pańskiego płaszcza
i co
pan
nam
zrobi?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: Basiek70 » 2011-03-18, 18:34

zawożenie trzech uczniów na konkurs autokarem to ez sensu
u nas proponujemy rozwiazanie zawiezienia autem prywatnym przez nauczyciela/jednego z rodziców, na co rodzic ma wyrazić zgodę na piśmie lub osobiste dowiezienie dziecka przez rodzica na konkurs
nie widzę powodu, dla którego nauczyciel nie mógłby wieźć dziecka za zgodą rodziców - oni mają prawo każdego do tego upoważnić
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

jacekGosc
Posty: 1
Rejestracja: 2017-02-13, 15:20
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: jacekGosc » 2017-02-13, 15:20

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, art. 39j i art. 39k;
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.),§ 2.

Nauczyciel12345
Posty: 1
Rejestracja: 2017-02-14, 18:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda, Plastyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Wyjazdy na olimpiady i konkursy

Postautor: Nauczyciel12345 » 2017-02-14, 18:39

Witam,

U mnie w szkole najczęściej komunikacja miejska lub taksówka.
Jednak ja (z pisemną zgodą rodziców) jeśli jadę na konkurs/inne wydarzenie z uczniami do liczby 6 (mam 7-osobowego VW) praktykuję podróż własnym samochodem... Jest tak najwygodniej dla mnie i uczniów (oraz szkoły) --> gdyż koszty paliwa najczęściej pokrywam ja ;)

Pozdrawiam.


Wróć do „Szkolna codzienność”