Członek komisji maturalnej

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Karotka.ch
Posty: 12
Rejestracja: 2010-08-09, 17:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Członek komisji maturalnej

Postautor: Karotka.ch » 2011-05-02, 18:39

Mam pytanie związane z warunkami, jakie musi spełniać członek komisji na egzaminie maturalnym, przeszukałam wszystkie tematy i nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, dlatego zakładam nowy temat. Czy osoba, która ukończyła studia podyplomowe z matematyki może być członkiem komisji egzaminacyjnej na maturze z tego przedmiotu? Osoba ta, uczy innego przedmiotu w tej szkole, ale posiada kwalifikacje do nauczania matematyki.
Z góry dziękuję za pomoc:)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: edzia » 2011-05-02, 21:39

§ 81. 1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powołuje, spośród członków zespołu egzaminacyjnego, zespoły nadzorujące przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
2. Przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej.
3. W skład zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej trzech nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole lub w placówce.
4. W przypadku gdy w sali egzaminacyjnej jest więcej niż 30 zdających, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 20 zdających.
5. Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce zostaje powołany w skład zespołu nadzorującego w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły lub placówki.
6. W skład zespołu nadzorującego nie mogą wchodzić nauczyciele danego przedmiotu oraz wychowawcy zdających.
7. W czasie egzaminu z informatyki przeprowadzanego w pracowni informatycznej jest obecny administrator lub opiekun tej pracowni, który nie wchodzi w skład zespołu nadzorującego.


Moim zdaniem ktoś, kto nie uczy w danej szkole matematyki (choć ma kwalifikacje), nie jest nauczycielem matematyki. Ale mogę się mylić.

syzia221008
Posty: 1
Rejestracja: 2011-05-28, 20:02
Kto: uczeń
Lokalizacja: małopolskie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: syzia221008 » 2011-06-10, 22:34

witam, jestem tegoroczną maturzystką i zaintrygowało mnie pewne zajście w naszej szkole... mianowicie zawsze nasza Pani Dyrektor powtarzała nam na lekcjach, że nauczyciel przedmiotu który uczniowie zdają w danym dniu nie może być w komisji maturalnej, ani znajdować się w tej sali... tak się zdarzyło że nauczycielka matematyki była wychowawczynią mojej klasy i przed egzaminem maturalnym z matematyki przyszła do nas "życząc nam powodzenia", to nie wzbudzało u mnie jeszcze żadnych podejrzeń tylko gdy skończył się czas matury z matematyki to zaczęliśmy opuszczać salę i wtedy na korytarzu znów zobaczyłam wychowawczynie (przypominam że to nauczycielka matematyki) pytała nas jak nam poszło w w ogóle co było, i jak rozwiązywaliśmy dane zadania.... dla mnie to było troszkę dziwne bo niby jej nie wolno było być a była... wszyscy już opuścili szkołę a ja z roztargnienia zapomniałam torebki i musiałam się wrócić i to co zobaczyłam zwaliło mnie z nóg! właśnie nasza wychowawczyni była w sali gdzie pisaliśmy maturę !!! jeszcze przed zalakowaniem kopert.... czy to jest dopuszczalne ????

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: haLayla » 2011-06-10, 23:04

syzia221008 pisze:czy to jest dopuszczalne ????


Niedopuszczalne! Na czas trwania egzaminu maturalnego wszyscy nauczyciele uczący w klasach maturalnych egzaminowanego przedmiotu muszą stawiać się na najbliższym komisariacie policji.
<3

pogo50
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-11, 02:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: pogo50 » 2011-06-11, 02:57

syzia221008 pisze:witam, jestem tegoroczną maturzystką i zaintrygowało mnie pewne zajście w naszej szkole... mianowicie zawsze nasza Pani Dyrektor powtarzała nam na lekcjach, że nauczyciel przedmiotu który uczniowie zdają w danym dniu nie może być w komisji maturalnej, ani znajdować się w tej sali... tak się zdarzyło że nauczycielka matematyki była wychowawczynią mojej klasy i przed egzaminem maturalnym z matematyki przyszła do nas "życząc nam powodzenia", to nie wzbudzało u mnie jeszcze żadnych podejrzeń tylko gdy skończył się czas matury z matematyki to zaczęliśmy opuszczać salę i wtedy na korytarzu znów zobaczyłam wychowawczynie (przypominam że to nauczycielka matematyki) pytała nas jak nam poszło w w ogóle co było, i jak rozwiązywaliśmy dane zadania.... dla mnie to było troszkę dziwne bo niby jej nie wolno było być a była... wszyscy już opuścili szkołę a ja z roztargnienia zapomniałam torebki i musiałam się wrócić i to co zobaczyłam zwaliło mnie z nóg! właśnie nasza wychowawczyni była w sali gdzie pisaliśmy maturę !!! jeszcze przed zalakowaniem kopert.... czy to jest dopuszczalne ????


Kobieta martwiła się o Was, pokazała jak bardzo jej na Was zależy. Powinnaś się cieszyć, że masz tak wspaniałą wychowawczynię, która wręcz koczowała pod drzwiami sali egzaminacyjnej i duchem wspierała swoich wychowanków.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: vuem » 2011-06-11, 07:14

Syziu, nie przejmuj się takimi sprawami. Zadbanie o bezpieczeństwo arkuszy oraz odpowiednie procedury jest zadaniem zespołu nadzorującego, nie Twoim.
Poza tym nic się nie stało... no i doceń troskę wychowawcy. :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: edzia » 2011-06-12, 21:49

syzia221008 pisze:jestem tegoroczną maturzystką i zaintrygowało mnie pewne zajście w naszej szkole...
Czujesz, że nie zdasz i próbujesz się jakoś ratować? ;)

Nawet gdybyś miała powód do zakwestionowania procedur, to i tak już za późno na to. O ile dobrze pamiętam, dwa dni były na to.

agataasoob
Posty: 8
Rejestracja: 2011-06-10, 14:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: agataasoob » 2016-04-25, 17:26

Podepnę się pod temat, ponieważ nie znalazłam nic podobnego na forum.

Chciałam zapytać jak wygląda sprawa z obecnością nauczycieli niepowołanych do komisji nadzorującej egzamin maturalny?
Sprawą oczywistą jest, że jeśli uczę danego przedmiotu, a w danym dniu odbywa się w mojej szkole egzamin z nauczanego przedmiotu, wówczas, nie powinnam znajdować się na terenie placówki, tak?

Co jednak z pozostałymi dniami? Czy dyrektor ma prawo nakazać takim nauczycielom (niepowołanym do komisji) obecność w szkole? Z tego co wiem, tacy nauczyciele nie powinni znajdować się na terenie szkoły. Czy istnieje jakaś podstawa prawna i paragraf?

carmen1
Posty: 31
Rejestracja: 2014-08-01, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański, Język włoski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: carmen1 » 2018-04-07, 22:44

Moi drodzy a ja z kolei mam pytanie gdyż dostałam powołanie do komisji egzaminacyjnej na maturze z j.polskiego 4 maja, który to wypada w piątek, a ja w piątki w tej szkole nie pracuje gdyż w ten dzień pracuje w innej i tu moje pytanie czy mogę odmówić udziału w komisji ponieważ w ten dzień nie pracuję w tej szkole a w innej... Dziękuję za odpowiedź.

Bartosz2104
Posty: 46
Rejestracja: 2015-08-02, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: Bartosz2104 » 2018-04-07, 22:57

Zawsze można iść i poprosić o zmianę... Powiedzieć, że w tym czasie jesteś w drugiej szkole. Każdy powinien to zrozumieć :D

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Członek komisji maturalnej

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-04-08, 10:35

Ale jeżeli jest to szkoła średnia, to czy owak czwartego maja lekcji nie ma. Chyba, że podstawowa, to tak.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron