Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

perduto
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-31, 16:16
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: perduto » 2011-09-13, 19:10

Z tego co wiadomo w każdej szkole, szkole podstawowej przysługuje 6 dni wolnych, gimnazjum 8 dni wolnych. Dni te mogą być wykorzystane i w 99% będą wykorzystane na wolne w egzaminy, wolne w dni, które łączą się z innymi wolnymi, by połączyć kilka wolnych dni...

NIE WSZĘDZIE.
W Zespole Szkół, którego jestem nauczycielem, Dyrektorka zrezygnowała ze wszystkich wolnych dni, twierdząc że są to dni wolne od pracy dydaktycznej, ale nie wychowawczej, więc do pracy trzeba przyjść tak czy siak. Że jesteśmy Zespołem Szkół i nawet w czasie egzaminów będziemy pracować.
Co więcej, 2 maja 2012 roku pójdziemy do pracy, bo w tym roku szkolnym dzień ten nie będzie ustawowo wolny! Trzeba by go brać z dni wolnych, ale u nas P.Dyrektor nie chce.

Śmiać się czy płakać??
Czy jest jakaś inna szkoła, gdzie dyrektor nie korzysta z przysługujących dni?
Czy może orientuje się ktoś jakie przepisy regulują te dni wolne????
Chciałbym o tym poczytać....

Pozdrawiam wszystkich tych, co będą mieli wolne kiedy moje grono będzie w pracy.
Pomyślcie wtedy że choć raz macie lepiej ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: edzia » 2011-09-13, 19:17

perduto pisze:Czy może orientuje się ktoś jakie przepisy regulują te dni wolne????
Przepisy mówią, że dyrektor może, ale nie musi, ustalić wolne od zajęć w takie dni.

perduto pisze:Śmiać się czy płakać??
Poza dniami, w których ewidentnie wolne by się przydało (np. w tym roku 31 października - choć też zapewne nie we wszystkich szkołach), popieram decyzję waszego dyrektora.

perduto
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-31, 16:16
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: perduto » 2011-09-13, 19:29

Mam nadzieję że nie zostaniesz dyrektorem żadnej placówki.
My pójdziemy do pracy i 31 października i 2 maja i w każdy inny dzień.
Wg mnie, jeżeli dają możliwość dni wolnych powinno się z nich korzystać.
Ale każdy może mieć swoje zdanie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: edzia » 2011-09-13, 20:36

perduto pisze:My pójdziemy do pracy i 31 października i 2 maja i w każdy inny dzień.
Jeśli dyrekcja nie widzi potrzeby ustalać w te dni wolnego, to widocznie nie ma takiej potrzeby. A rada pedagogiczna może tę "propozycję" dyrekcji negatywnie zaopiniować, jeśli już chcesz coś zdziałać.

perduto pisze:Wg mnie, jeżeli dają możliwość dni wolnych powinno się z nich korzystać.
I tylko taki powód widzisz?

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: tecumseh » 2011-09-13, 21:27

Perduto,, piszesz:

"Że jesteśmy Zespołem Szkół i nawet w czasie egzaminów będziemy pracować. "

To akurat chyba nic dziwnego, przecież pracuje się i w czasie matur (np. dyżur na korytarzach, siedzenie w komisji, szkolenia itd), w czasie egzaminu zawodowego też.

Ogólem mam wrażenie, że tak czy tak mamy wolnego dużo, więc te kilka dni nie powinno robić wielkiej różnicy, a piszesz o tym w tak tragicznym tonie:)

Acz u mnie jest wolnego (ale od zajęć dydaktycznych całkiem duzo), bo i rekolekcje 3-dniowe , i dni otwarte (jeden dzień) , ale w szkole być wtedy trzeba.

Co w sumie jest uzasadnione.
Ja to chwilowo mam inny problem, mam 10 godzin tylko w tygodniu w technikum i nie mogę się doczekać października, kiedy zacznę pracować w NKJO i na uczelni, bo wolnego raczej za dużo:)

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-09-13, 21:51

perduto pisze:Z tego co wiadomo w każdej szkole, szkole podstawowej przysługuje 6 dni wolnych, gimnazjum 8 dni wolnych. Dni te mogą być wykorzystane i w 99% będą wykorzystane na wolne w egzaminy, wolne w dni, które łączą się z innymi wolnymi, by połączyć kilka wolnych dni...

NIE WSZĘDZIE.
W Zespole Szkół, którego jestem nauczycielem, Dyrektorka zrezygnowała ze wszystkich wolnych dni, twierdząc że są to dni wolne od pracy dydaktycznej, ale nie wychowawczej, więc do pracy trzeba przyjść tak czy siak. Że jesteśmy Zespołem Szkół i nawet w czasie egzaminów będziemy pracować.
Co więcej, 2 maja 2012 roku pójdziemy do pracy, bo w tym roku szkolnym dzień ten nie będzie ustawowo wolny! Trzeba by go brać z dni wolnych, ale u nas P.Dyrektor nie chce.

Śmiać się czy płakać??
Czy jest jakaś inna szkoła, gdzie dyrektor nie korzysta z przysługujących dni?
Czy może orientuje się ktoś jakie przepisy regulują te dni wolne????
Chciałbym o tym poczytać....

Pozdrawiam wszystkich tych, co będą mieli wolne kiedy moje grono będzie w pracy.
Pomyślcie wtedy że choć raz macie lepiej ;)

Ktoś mi tu zarzucał złośliwość, czy coś koło tego. Ale właśnie przeciwko takiej butnej, roszczeniowej i małostkowej postawie w zawodzie nauczyciela stanowczo PROTESTUJĘ!
Zapadnij się ze wstydu per duto (żeby nie zrobić literówki)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: malgala » 2011-09-13, 22:11

perduto pisze:W Zespole Szkół, którego jestem nauczycielem, Dyrektorka zrezygnowała ze wszystkich wolnych dni, twierdząc że są to dni wolne od pracy dydaktycznej, ale nie wychowawczej, więc do pracy trzeba przyjść tak czy siak.

I słusznie twierdzi.
Te dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych, to nie jest urlop nauczyciela, więc w pracy być powinien.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: ann » 2011-09-13, 22:14

tecumseh pisze:Acz u mnie jest wolnego (ale od zajęć dydaktycznych całkiem duzo), bo i rekolekcje 3-dniowe

U mnie rekolekcje są dwudniowe. Ale w ub. roku szkolnym jeden z tych dni pokrył się ze sprawdzianem 6-klasisty XD
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: JHN » 2011-09-14, 23:19

Nam udało się na RP przekonać dyrekcję, ze jeśli my mamy przychodzić do pracy w "okazjonalne" dni, to i uczniowie też powinni!
Ostatecznie dniami "wolnymi" będą tylko trzy dni popularnych egzaminów maturalnych i 22. grudnia.
Pozdrawiam
Szacunek? Dam Ci go tyle, ile dostałem od Ciebie!
Broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą: sarkazm.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: vuem » 2011-09-15, 08:08

No to pozostaje jeszcze jedna opcja, by przekonać dyrekcję, że jeśli uczniowie w niektórych "okazjonalnych" dniach mają nie przychodzić do szkoły, a my w tym czasie nie mamy nic konkretnego do roboty, to też nie powinniśmy. :wink:

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: katty » 2011-09-15, 22:17

U nas 2 maja wolny. Tyle tylko, że będziemy w zamian za to musieli oddać jakąś sobotę, żeby odpracować ;) A 31 października wolny. Dla dzieci. Nie wiem, jak to wygląda w gimnazjum i liceum, ale w podstawówce nie może być wolny dla nauczycieli.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: ann » 2011-09-16, 07:12

katty pisze:Nie wiem, jak to wygląda w gimnazjum i liceum, ale w podstawówce nie może być wolny dla nauczycieli.

Dlaczego? :shock:
U mnie jest wolny. Za to 14 X nie jest XD
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: vuem » 2011-09-16, 15:25

Czy fakt, że dzień jest wolny od zajęć dydaktycznych oznacza, że dyrektor ma obowiązek zorganizować w tym czasie inne, angażując nauczycieli do innej pracy?
Ma prawo, czy obowiązek? :wink:

izula
Posty: 25
Rejestracja: 2009-05-06, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: izula » 2011-09-16, 18:36

Dni wolne od zajęć dydaktycznych ale nie wychowawczych, czyli trzeba zapewnić opiekę dzieciom, które tego potrzebują. U nas we wszystkie te wolne dni majowe i inne nauczyciele maja dyżury na świetlicy.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dni wolne od pracy - brak! To jakaś kpina?

Postautor: katty » 2011-09-17, 14:01

Właśnie o tym mówię. Gdy dzień jest wolny od zajęć dydaktycznych, nie oznacza to zwolnienia z opieki. A czy dyrektor zaangażuje w te zajęcia wszystkich nauczycieli, czy uda mu się zaangażować tylko część, to już inna sprawa.


Wróć do „Szkolna codzienność”