"Minikartkówka" na koniec lekcji

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mr.Gąbka
Posty: 85
Rejestracja: 2010-02-08, 17:40
Lokalizacja: mazowieckie

"Minikartkówka" na koniec lekcji

Postautor: Mr.Gąbka » 2011-10-16, 20:18

Czy stosujecie tzw "minikartkowki" pod koniec przeprowadzonej lekcji, w celu sprawdzenia czy wiedza "dotarla" do uczniow, badz tez aby ocenic jak bardzo uwazali na zajeciach lekcyjnych ?
Ogólnie to nauczyciel ma prawo taką kartkówkę przeprowadzić?
"..I przyszedł Pan , spojrzał na pracę naszą i był zadowolony...
A gdy spytał o zarobki nasze - usiadł i zapłakał.."

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Minikartkówka" na koniec lekcji

Postautor: edzia » 2011-10-16, 23:30

Oczywiście, że ma prawo.

Mam wrażenie, że o tym dyskutowaliśmy, chyba to było w kąciku uczniowskim. :)

Mr.Gąbka
Posty: 85
Rejestracja: 2010-02-08, 17:40
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Minikartkówka" na koniec lekcji

Postautor: Mr.Gąbka » 2011-10-17, 17:28

edzia pisze:Oczywiście, że ma prawo.

Mam wrażenie, że o tym dyskutowaliśmy, chyba to było w kąciku uczniowskim. :)



O to dziękuję, poszukam w takim razie tego tematu :)
"..I przyszedł Pan , spojrzał na pracę naszą i był zadowolony...

A gdy spytał o zarobki nasze - usiadł i zapłakał.."

jakub001
Posty: 54
Rejestracja: 2012-04-02, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: "Minikartkówka" na koniec lekcji

Postautor: jakub001 » 2013-04-07, 00:31

z tego co wiem to kartkówkę robi się 2-3 ostatnich lekcji a nie z bieżącej to tak jakbyś ty miała ok 30 min na nauczenie się czegoś czego nigdy wcześniej nie miałaś i zaraz by miał cie ktoś pytać to jest nie logiczne i chore
w PSO określasz kartkówki że np są zapowiadane lub nie i nie podlegają poprawie i obejmują zakres 3 ostatnich lekcji ja mam podobny zapis w swoim PSO

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: "Minikartkówka" na koniec lekcji

Postautor: vuem » 2013-04-07, 07:33

jakub001 pisze:z tego co wiem to kartkówkę robi się 2-3 ostatnich lekcji a nie z bieżącej


Koniecznie z 2-3, czy maksymalnie z 2-3?
A może w ogóle zbyt dosłownie podchodzisz do kwestii zapisów? ;)

jakub001 pisze:tak jakbyś ty miała ok 30 min na nauczenie się czegoś czego nigdy wcześniej nie miałaś i zaraz by miał cie ktoś pytać to jest nie logiczne i chore


To nie jest chore, ani nielogiczne.

Jeśli nie możesz przetestować tego "czegoś", co realizowałeś przez 30 minut, to znaczy, że lekcja nie była skuteczna, a uczniowie muszą dopracować temat w domu.

Poza tym, czemu zakładasz, że nie miałeś "nigdy wcześniej" ? Kolejne lekcje są logicznie powiązane, w większym lub mniejszym stopniu", a skoro przepracowano już te 30 minut z tym materiałem, to takie stwierdzenie jest nieuprawnione. ;)

Można sprawdzić stopień przyswojenia wiedzy lub umiejętności realizowanych w ciągu tych 30 minut, można też przetestować pamięć, czy choćby stopień skoncentrowania podczas zajęć.

Nie mówię, że musimy takie kartkówki przeprowadzać, ale nazywać je czymś głupim i chorym to bezsens.

jakub001 pisze:w PSO określasz kartkówki że np są zapowiadane lub nie i nie podlegają poprawie i obejmują zakres 3 ostatnich lekcji ja mam podobny zapis w swoim PSO


Taki masz zapis?
Że kartkówki muszą być zapowiadane i muszą obejmować zakres akurat 3 lekcji?

To moim zdaniem zły zapis.

Powinien brzmieć mniej więcej: kartkówki nie muszą być zapowiadane i mogą obejmować zakres materiału maks. ok. 3 ostatnich lekcji.

Bo w przeciwnym razie nie wolno będzie zrobić kartkówki z dwóch lekcji, a jeśli określona partia materiału została realizowana z jakiś przyczyn w ciągu 4 lekcji, to już testowana być też nie może?

Poza tym Jakubie, nie powinieneś przepisu traktować jako wyrocznię, bez zapisów regulaminowych też da się żyć,zdrowe relacje i umowy między nauczycielem i uczniami można realizować bez konieczności zaglądania do takich dokumentów.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Minikartkówka" na koniec lekcji

Postautor: iluka » 2013-04-07, 14:58

humanistka pisze:Czy stosujecie tzw "minikartkowki" pod koniec przeprowadzonej lekcji
Stosuję :D KARTY PRACY :wink:
Karty pracy mogą służyć uczniom do zapisywania wiadomości zdobytych w czasie lekcji. Mogą także być formą sprawdzającą wiadomości i umiejętności uczniów nabyte w trakcie zajęć. Zawierają one zadania systematyzujące wiedzę, polecenia, ćwiczenia, quizy, które uczniowie wypełniają indywidualnie lub grupowo przy współpracy i nadzorze nauczyciela. Uczniowie, pracując z kartą pracy, muszą aktywnie uczestniczyć w lekcji, aby poprawnie wykonać polecenia w niej zawarte. Ponadto karty pozwalają nauczycielowi zdyscyplinować klasę i sprawnie przeprowadzić zajęcia.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Minikartkówka" na koniec lekcji

Postautor: edzia » 2013-04-08, 21:05

jakub001 pisze:z tego co wiem to kartkówkę robi się 2-3 ostatnich lekcji a nie z bieżącej
A skąd Ty możesz wiedzieć, z ilu lekcji u mnie robi się kartkówki?

jakub001 pisze:to tak jakbyś ty miała ok 30 min na nauczenie się czegoś czego nigdy wcześniej nie miałaś i zaraz by miał cie ktoś pytać to jest nie logiczne i chore
Zależy, czego przez te 30 minut uczyłam. Są wiadomości i umiejętności, na których przyswojenie potrzeba więcej czasu, więcej powtórzeń, wyćwiczenia. Ale są takie, które może i należy zapamiętać lub zrozumieć już po tych 30 minutach.

Poza tym, jak pisze vuem, to co Ty proponujesz jest sprzeczne z metodyką nauczania. Nakazuje ona bowiem zawsze mieć cel lekcji, a potem sprawdzić, czy ten cel został osiągnięty.

jakub001 pisze:to jest nie logiczne i chore
Logiczne i zdrowe.


jakub001 pisze:w PSO określasz kartkówki że np są zapowiadane lub nie i nie podlegają poprawie i obejmują zakres 3 ostatnich lekcji ja mam podobny zapis w swoim PSO
A ja mogę mieć inny zapis lub w ogóle mogę nie precyzować w swoim PSO kartkówek. Ba, czy ja w ogóle muszę mieć to cholerne PSO?

Czy uczeń, który nie widział w PSO niczego o kartkówkach, nie domyśli się, że może zostać zapytany?


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron