E-dziennik - zalety i wady.

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Rusycysta
Posty: 4
Rejestracja: 2011-07-02, 17:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: łódzkie

E-dziennik - zalety i wady.

Postautor: Rusycysta » 2011-11-03, 21:53

Witam!
W mojej szkole planowane jest wprowadzenie e-dziennika. Nigdy z nim nie pracowałem. Chciałbym poznać opinię osób, które miały do czynienia z tym "czymś" :) Interesują mnie plusy i minusy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: E-dziennik - zalety i wady.

Postautor: vuem » 2011-11-04, 05:59

+

Dostępność do informacji o dziecku (rodzice) non-stop.


-

Zawodne logowanie - problemy techniczne, skleroza-zapominanie haseł.
Przekonanie o wypełnieniu obowiązku rodzicielskiego za pomocą logowania zastępującego rozmowę z nauczycielami.
Dodatkowy obowiązek, konieczność pamiętania o skrupulatnym i regularnym uzupełnianiu wpisów.
Lakoniczność zamieszczanych informacji lub czasochłonność wpisywania elaboratów.

cd(być może)n :wink:

mirenas
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-02, 18:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: opolskie

Re: E-dziennik - zalety i wady.

Postautor: mirenas » 2012-01-19, 09:48

e-dziennik sprawdza się, gdy masz w klasie stale dostęp do komputera i internetu(kopia na serwerze). Gdy piszesz na lekcji wprost w programie to ma sens. Ale przepisywanie tego do wersji papierowej, to już porażka. Prowadziłam przez rok, na próbę, robiłam wydruk , aby było ok, ale to i tak niszczenie papieru. Jestem ZA w przyszłości, ale mamy jeszcze zbyt biedną szkołę, i rodziców ( nawet ci, pracujący za granica, często nie maja dostępu do internetu). Każdy rodzic ma prawo dowiedzieć się o postępy dziecka u nauczyciela i wtedy "zonk':drukuj , dyktuj. A rodzic może nie mieć komputera, nie umie się nim posługiwać i koło się zamyka. Było to dobre na konsultacjach, wtedy każdy nauczyciel dostawał ode mnie swoją kartkę z ocenami w klasie i gdy rodzic przychodził się dowiedzieć, nauczyciel wiedział wszystko. Ale na razie nasze szkoły są zbyt biedne, żeby to było tak jak powinno być.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: E-dziennik - zalety i wady.

Postautor: katty » 2012-01-20, 10:55

Minusem jest na pewno to, że na początku trzeba prowadzić równolegle wersję elektroniczną i normalny dziennik ;)

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Dziennik elektroniczny i sprawdzanie prac w domu

Postautor: katty » 2012-03-20, 21:10

Dzieci napisały test. Jak zwykle zapakowałam ich prace w teczuszkę, włożyłam do torby i pomaszerowałam do domu, gdzie oceniłam ich wiedzę. Od razu po zakończonej pracy zalogowałam się do dziennika elektronicznego i wpisałam oceny, żeby mi potem to z głowy nie wypadło. Po przyjściu do pracy czekała mnie nieprzyjemna rozmowa z dyrektorem, który zaobserwował, że zalogowalam się o dziwnej porze i nie ze szkolnego komputera. Dowiedziałam się, że nie wolno mi tego było zrobić i że korzystać z dziennika elektronicznego wolno mi tylko na terenie szkoły, ze szkolnych komputerów. Powiedziano mi również, że absolutnie nie wolno mi wynosić testów ze szkoły i sprawdzać ich w domu, bowiem są to dokumenty a dokumentów ze szkoły zabierać nie można. Jakkolwiek tę drugą wiadomość od razu wkładam między bajki, zastanawiam się, jak to jest z dziennikiem elektronicznym: czy rzeczywiście mimo, iż loguję się używając unikalnego loginu i hasła a wszystkie czynności wykonane w dzienniku są sygnowane moim nazwiskiem, nie wolno mi nic w nim zrobić poza szkołą?[/u][/b]

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: E-dziennik - zalety i wady.

Postautor: linczerka » 2012-03-20, 22:18

Tak naprawdę to nie wiem, ale w tym artykule są podane podstawy prawne, może coś znajdziesz na ten temat http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/4 ... cznej.html
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: E-dziennik - zalety i wady.

Postautor: katty » 2012-03-21, 07:53

Nie zostałam przeszkolona i niczego nie podpisywałam. Czy mamy takie dokumenty - szczerze mówiąc nie wiem, nie słyszałam o nich do tej pory. Mieliśmy natomiast szkolenie z ochrony danych osobowych (jeszcze przed wprowadzeniem dziennika elektronicznego) i jak mantrę na nim powtarzano, że imię i nazwisko to jeszcze nie są dane osobowe - a przecież tylko tyle jest na teście. Poza tym pracodawca nie zapewnia mi miejsca, gdzie mogłabym w sposób niezakłócony sprawdzać prace a ustawodawca nie nakłada na mnie obowiązku wykonywania pozostałej pracy w ramach słynnych 40 godzin na terenie szkoły, myślę więc, że temat ten można już pozostawić bez dalszych komentartarzy. Dziennik elektroniczny mnie natomiast cały czas zastanawia, jeśli rzeczywiście nie wolno go używać w domu to nie wiem, kiedy będę wpisywać oceny, znów pracodawca nie do końca zapewnia możliwość wywiązania się ze swojego zadania.


Wróć do „Szkolna codzienność”