Dziecko z cukrzycą w klasie

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dziecko z cukrzycą w klasie

Postautor: Basiek70 » 2011-11-06, 13:58

linczerka, ale poniewaz jesteś zobowiązana do opieki nad uczniem, to w przypadku, kiedy wymaga on podania leków, to mając zalecenie lekrza oraz upoważnienie rodziców masz obowiązek podać leki - chyba że wcześniej odmówisz i uprzedzisz o tym rodziców, a oni zobowiążą do tego inną osobę ze szkoły
jeszcze jedno: o takich uczniach i podawanych lekach musi wiedzieć dyrektor szkoły; u nas np cała dokumentacja jest u dyrekcji, ja mam kserokopie (w razie czego do wglądu)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dziecko z cukrzycą w klasie

Postautor: Basiek70 » 2011-11-06, 14:04

linczerka, bądźmy rozsadni; podajesz leki przeznaczone do podawania pozaambulatoryjnego; nie możesz podłączać kroplówki, nawet jeśli rodzic Ci pokaże jak, ale obsługa pena czy nebulizatora nie wymaga szkoleń i papierków, wystarczy przeczytanie instrukcji obsługi (i przeszkolenie rodziców, co ułatwia, bo oni sa praktykami już)
mnie ostatnio rodzice szkolili w obsłudze specjalnego sprzętu wzmacniającego sygnały słuchowe, nauczyłam się, żyję, używamy razem z uczniem, mnie nie ubywa od tego, uczniowi bardzo pomaga
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dziecko z cukrzycą w klasie

Postautor: Basiek70 » 2011-11-06, 14:05

miwues pisze:
Basiek70 pisze:w przypadku zalecenia lekarskiego oraz mając upoważnienie rodziców
Do dzisiaj są tacy dyrektorzy, którzy zdecydowanie zaprzeczają takiej możliwości.


na niekompetencję takowych wpływu nie mam, natomiast powinni mieć rodzice
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dziecko z cukrzycą w klasie

Postautor: linczerka » 2011-11-06, 14:06

Ja ze sobą nie mam problemu. Głowię się tylko nad tymi sprzecznymi przepisami. Basiek, zgadzam się z Tobą. Dokumentacja jest u mnie, w pokoju nauczycielskim i u dyrekcji wraz ze wszystkimi pismami włącznie ze stanowiskiem MZ w sprawie podawania leków i komunikatem ze strony MEN. Wyraziłam zgodę na wszechstronną pomoc dziecku i w żadnym wypadku nie cofam. Tylko jak to jest, że w jednych szkołach nauczyciel pomaga, a w innych są problemy i rodzice wysiadują na korytarzach? Nie szukam w Polsce tylko stwierdzam fakt (sąsiednie szkoły).
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dziecko z cukrzycą w klasie

Postautor: Basiek70 » 2011-11-06, 14:14

linczerka pisze:Tylko jak to jest, że w jednych szkołach nauczyciel pomaga, a w innych są problemy i rodzice wysiadują na korytarzach? Nie szukam w Polsce tylko stwierdzam fakt (sąsiednie szkoły).


bo w tych innych rodzice nie znają swoich praw a personel swoich obowiązków
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dziecko z cukrzycą w klasie

Postautor: linczerka » 2011-11-06, 14:32

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dziecko z cukrzycą w klasie

Postautor: Basiek70 » 2011-11-06, 15:09

podania leku nie traktuję jako drobnego zabiegu medycznego
to raz
dwa, oprócz bycia nauczycielem jestem człowiekiem i jako człowiek pomagam innym, oczywiście w granicach własnych możliwości i kompetencji
nie zaordynuję dziecku leków, ale mając wskazanie lekarza i upoważnienie rodzica do podania leku wg tego wskazania, zrobię to
jako człowiek
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Nie bójmy się cukrzycy w szkole

Postautor: malgala » 2012-10-27, 13:39

W publikacjach na naszym portalu trafiłam na ciekawy materiał - Program "Nie bójmy się cukrzycy w szkole".
Program zawiera praktyczne wskazówki dla nauczycieli na temat opieki nad dzieckiem z cukrzycą. Znajdują się w nim najnowsze przepisy oraz stanowiska m.in. MEN, MZ, Rzecznika Praw Dziecka. Program zawiera także poradnik, w którym nauczyciele znajdą istotne informacje na temat postępowania z dzieckiem z cukrzycą w różnych sytuacjach szkolnych. Program został skonsultowany z rodzicami i redakcją portalu Diabetica oraz z profesor diabetologii - z p. Przemysławą Jarosz-Chobot.

Nie bójmy się cukrzycy w szkole


Wróć do „Szkolna codzienność”