Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

miejsce na wszelkie zażalenia, uwagi, propozycje dotyczące forum

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-04, 20:54

Pytanie jak w temacie. Opieram je na bazie ostatnich dyskusji o gender, ale oczywiście dotyczy też i innych drażliwych tematów. Takich, co do których z góry wiadomo, że nie dojdziemy do wypracowania jednego stanowiska, bo są zwolennicy i przeciwnicy, a jednocześnie zarówno jedni jak i drudzy nie zamierzają zmieniać swoich przekonań.

Da się, czy lepiej nie poruszać takich tematów?

Jeśli się da, to JAK?

Czy można pozostać przy swoich zasadach, myślach, przekonaniach, czy koniecznie trzeba je weryfikować i kłócić się o nie, odpierając argumenty oponentów?

A może inaczej: może powinno się w takiej sytuacji zakładać oddzielne dwa wątki, jeden dla zwolenników, drugi dla przeciwników? Ewentualnie trzeci dla obojętnych? Czy wtedy można będzie swobodnie wyrazić swoje zdanie, porozmawiać z innymi, wysłuchać argumentów, bez narażania się na ośmieszanie i pogardę (zarówno jednych na drugich, jak i odwrotnie)?

Może jakieś inne pomysły?

Pytam serio. Taka dyskusja o dyskusji.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: vuem » 2014-01-04, 21:53

Normalnie. Szczerze. Wprost. I tyle, nie widzę Edziu powodu, by szukać jakichś "złotych recept".

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-04, 21:55

vuem pisze:Normalnie. Szczerze. Wprost.
Ale to nie działa. Są problemy.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: Andulencja » 2014-01-04, 22:07

Tu chyba chodzi o kulturę wypowiedzi.
Stwierdzenie - bajki opowiadasz / to folklor jakiś (w wersji delikatnej), lub co za głupoty / brednie / ...
może po prostu: mam inne zdanie / a ja uważam, że / nie zgodzę się...

Czytając, nie zawsze udaje się odczytać emocje piszącego. Ktoś pisze ironizując, ale czytając tego nie widać. Może wystarczy o tym pamiętać pisząc kontrowersyjny post.

I jeszcze jedno, tak przy okazji. Jakiś czas jestem na forum, piszę niewiele, ale często ostatnio dostaję pytań na pw. Nowi uczestnicy forum boją się zadawać pytania, bo boją się jak zostaną przyjęci, czy nie zostaną wyśmiani. Nie jeden raz zostało zadane pytanie i pierwszą i jedyną odpowiedzią jest wytykanie błędów językowych, literówek, braku polskich znaków. Rozumiem, że należy zwracać uwagę i eliminować takie błędy, ale można zrobić to na marginesie, odpowiadając na zadane pytanie/problem

Lydia
Posty: 88
Rejestracja: 2011-11-06, 19:56
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: Lydia » 2014-01-04, 23:17

edzia pisze:Da się, czy lepiej nie poruszać takich tematów?

Jak w życiu. Trzeba się z tym zmierzyć i pracować nad sobą. Uciekanie od trudnych spraw i skomplikowanych relacji nie rozwiąże problemu.
Andulencja pisze:Nowi uczestnicy forum boją się zadawać pytania, bo boją się jak zostaną przyjęci, czy nie zostaną wyśmiani. Nie jeden raz zostało zadane pytanie i pierwszą i jedyną odpowiedzią jest wytykanie błędów językowych, literówek, braku polskich znaków. Rozumiem, że należy zwracać uwagę i eliminować takie błędy, ale można zrobić to na marginesie, odpowiadając na zadane pytanie/problem

To jest sygnał, że trzeba coś zmienić. Przede wszystkim takie uwagi powinny być kierowane tylko w PW.
Pozdrawiam,
mamuśka Lydia :D

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: haLayla » 2014-01-04, 23:38

Ten temat to jakiś żart?
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: vuem » 2014-01-05, 09:33

edzia pisze:Ale to nie działa. Są problemy.


Edziu, szczerze mówiąc, to problemy miały dwie osoby ... które NIE POTRAFIŁY zaakceptowac faktu, że ktoś ma odmienne zdanie.

A co do "czepialskich", którzy zamiast odpowiadać na pytanie "wdeptują w podłogę" za literówki, czy niezgrabność wypowiedzi? No trzeba ich wdeptać w podłogę i tyle ;)
To się samo rozwiąże, to się komus musi znudzić. Poza tym nie widzę wątku, w którym po takim komentarzu ktoś by jednak nie odniósł sie do problemu, a i często ktoś tych "strażników ortografii" opieprza.

Z drugiej strony, jeśli dorosły człowiek pisze do kogoś na PW, bo "się boi zadać pytanie na forum", to coś z nim czy nią jest nie tak.

Na miłość boską, im więcej się ze sobą cackają, bym większe problemy mają potem, popatrzmy na .... ocieranie się o depresję z powodu tego, że ludzie na forum nie przyznają racji?

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: fragola » 2014-01-05, 12:08

Z perspektywy 4 miesięcy odbieram to forum jako poradnikowe. Czyli wpada osoba z pytaniem i problemem, znajduje odpowiedz, wskazówkę albo i nie i znika. Założyłam kilka wątków i żaden z nich nie miał na celu udzielenia mi wskazówek, rad. Po prostu byłam ciekawa, jak pewne rzeczy wyglądają w innych szkołach. Raz to nawet ktoś mi wprost napisał: czego od nas oczekujesz? Zapisując się na to forum byłam nastawiona na dyskusję, niestety przeszło mi to, przede wszystkim jest tu za mało osób. Na początku miałam bardzo szczegółowy profil widoczny. Oczyściłam go i choć większość ma właśnie taki oczyszczony taki zarzut mi postawiono. Wątku o gender nie czytałam, ale widzę, że standardem tu jest budowanie charakterystyki osoby i rozwlekanie tego po wszystkich wątkach. Nie wyrażałam żadnych kontrowersyjnych opinii, a spotkałam się z jakimś dziwnym odbiorem.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: vuem » 2014-01-05, 13:18

fragola pisze:Z perspektywy 4 miesięcy odbieram to forum jako poradnikowe. Czyli wpada osoba z pytaniem i problemem, znajduje odpowiedz, wskazówkę albo i nie i znika.


MOim zdaniem błąd.

Jak każde forum, również i to jest też miejscem, gdzie nie szukamy porady, a wymieniamy poglądy.
Jest to też miejscem, gdzie ludzie ucinają sobie zwyczajne pogaduchy

fragola pisze:Raz to nawet ktoś mi wprost napisał: czego od nas oczekujesz?


A innym razem jak Ci odpisano? ;)

fragola pisze:Zapisując się na to forum byłam nastawiona na dyskusję, niestety przeszło mi to, przede wszystkim jest tu za mało osób.


A znasz forum, na którym sa tłumy i setki aktywnych użytkowników udziela się dzień w dzień? Ja nie, ale nie bywam w wielu miejscach.

fragola pisze:Zapisując się na to forum byłam nastawiona na dyskusję, niestety przeszło mi to, przede wszystkim jest tu za mało osób. Na początku miałam bardzo szczegółowy profil widoczny. Oczyściłam go i choć większość ma właśnie taki oczyszczony taki zarzut mi postawiono.


Jeśli za chwilę użytkownik o nicku "vuem" zarzuci Ci, że głupio robisz, bo masz nick pisany małą literą, to czy pomyslisz sobie "coś" o forum, czy o "vuemie?

Zawsze może sie zdarzyć, że ktoś się czegos czepia - chyba potrafisz sobie poradzić. Na pewno nie ma mowy o uronieniu łezki i poskarżeniu sie mamie. ;)
Może sie zdarzyć, że komuś innemu się cos nie spodoba.
Masz klawiaturę - tak jak masz usta w realu - odpowiedz, przekonaj, spław ... albo zmuś do tego, by się odczepił. Twój wybór. :)

fragola pisze:Wątku o gender nie czytałam, ale widzę, że standardem tu jest budowanie charakterystyki osoby i rozwlekanie tego po wszystkich wątkach.


Mylisz się.

Jeśli któregoś rozmówcę poznasz, po przeczytaniu wielu postów, w rożnych tematach, możesz mieć pewne wyobrażenie o osobie i to wyrazić tu, czy tam. Jeśli uznasz to za konieczne.

fragola pisze:Nie wyrażałam żadnych kontrowersyjnych opinii, a spotkałam się z jakimś dziwnym odbiorem.


Możesz podać przykład tego "dziwnego odbioru"?

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: fragola » 2014-01-05, 13:33

Ale dlaczego chcesz wymusić reakcje, która jest Twoja? Po prostu inni wychodzą z założenia "nie chce mi się z Wami gadać". Wejdz na watek o liście lektur na maturę 2015. Ja na miejscu tej dziewczyny też bym nie weszła już ponownie na to forum, bo spotkała się z lekką niekompetencją , a nawet próbą szyderstwa, skoro szuka tajemniczej listy. Znam wiele forów, na których wypowiada się masa ludzi, z tym, że nie są to fora dla nauczycieli.
Czasem nikt Was nie pyta o radę, a i tak zachęcacie do buntu, nie zdając sobie sprawy z realiów w innych szkołach.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: vuem » 2014-01-05, 13:41

fragola pisze:Ale dlaczego chcesz wymusić reakcje, która jest Twoja?


Wymusić niby co?

Żeby odeszła z forum? Przecież ona 3 razy napisała o swej decyzji, która ja potem po prostu skomentowałem.

fragola pisze:Wejdz na watek o liście lektur na maturę 2015


Wszedłem.


I cóż tu takiego strasznego napisano?

JEDEN POST NIECO IRONICZNY + NORMALNA ROZMOWA.

Jeśli ktoś miałby się za takie coś obrażać i skłądac oświadczenie o usunięciu konta, to podejrzewałbym brak równowagi psychicznej.

POWAŻNIE.

Ponownie proponuję zmienić nazwę forum na "Kto pierwszy się obrazi".

Fragolo, toż to prowadzi do paranoi... :mrgreen:

Uśmiechnij sie dziewczyno i przestań doszukiwać wszędzie spisku, okrucieństwa itd. :D

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: fragola » 2014-01-05, 13:54

Dziękuje za rady. Ta dziewczyna pewnie się nie obraziła, tylko zauważyła niekompetencję. Tu nie chodzi o obrażanie się, ale o podrzucenie pomysłu dlaczego nas tu tak mało.
Tak, biorąc pod uwagę wpisy Cytryn o jej sytuacji w szkole Twoje zachowanie jest kompletnie pozbawione empatii. Ale oczywiście Wasza garstka jest super ;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: vuem » 2014-01-05, 14:24

fragola pisze:Tak, biorąc pod uwagę wpisy Cytryn o jej sytuacji w szkole Twoje zachowanie jest kompletnie pozbawione empatii.


Nieuważnie czytasz lub moim zdaniem źle interpretujesz.

gdy i Ty sama napiszesz o bydlaku dyrektorze, to Ci będę współczuł. Ale gdy napiszesz teorię, że polscy dyrektorzy to bydlaki ... to sie zdziwię i będę negował ;)

fragola pisze:Ale oczywiście Wasza garstka jest super ;)


Dramatyzujesz i koloryzujesz. Nikt tu nie staje na stanowisku wszechwiedzącego.

Wypowiedzenie własnego zdania, czy polemizowanie, że o zdziwieniu nie wspomnę nie jest wyrazem braku empatrii.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: fragola » 2014-01-05, 14:50

Ja nie jestem teorią. Pisałam parę razy o swojej sytuacji, oczywiście nie aż z tak wielkimi szczegółami (zostało to wyszydzone), bo to publiczne forum. Wiem, wiem wszystko robię zle:) Moja rada : zdziw się czasem samemu sobie;) Cytryn pisała o swojej sytuacji, a w odpowiedzi czytała: zmień pracę, bo wykończysz te biedne nauczane dzieci. Z ciekawości pytałam jak jest z płaceniem za zastępstwa i tu również rady bez prośby o nie. Zobacz ile dziś dałeś mi rad;) Dla mnie Cytryn to osoba (z tego co pisała), która szukała tu jakiegoś minimalnego zrozumienia. Nie reprezentowała propagandy sukcesu i wizerunku idealnego nauczyciela radzącego sobie zawsze, wiecznie zadowolonego jak prosię w deszczu. I zauważyłam, że jej wpisy spotykały się z pobłażaniem. Nie czytałam wątku o gender.
To forum ani mnie ziębi ani grzeje. Garstka wypowiadających się niestety wpisuje się nawet w tematach, o których nie ma pojęcia (vide: ten wątek z listą lektur).

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: haLayla » 2014-01-05, 17:53

vuem pisze:A znasz forum, na którym sa tłumy i setki aktywnych użytkowników udziela się dzień w dzień? Ja nie, ale nie bywam w wielu miejscach.


Są takie miejsca. Zazwyczaj to jednak odbija się potem na jakości. I tak większość postów to tablice ogłoszeń kto czego słucha, co chce zjeść, kogo kocha, albo jakieś gry forumowe i wynurzenia nawiedzonych nastolatków o tym jak powinien być zorganizowany świat.
<3


Wróć do „Uwagi o forum”