Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

miejsce na wszelkie zażalenia, uwagi, propozycje dotyczące forum

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-16, 22:24

Myślę, że skoro poboczne dyskusje już trochę przycichły, to pora wrócić do tematu wątku. Na razie niewielu forumowiczów się wypowiedziało, więc zapraszam. Bo jak dla mnie temat jest nadal niewyjaśniony. Chętnie też usłyszałabym w tym temacie administrację i moderatorów.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: linczerka » 2014-01-16, 22:48

edzia pisze:Chętnie też usłyszałabym w tym temacie administrację i moderatorów.

Nie Kochana. Ode mnie nie usłyszysz. Wywołujesz "do tablicy". Nie bardzo rozumiem, dlaczego mam przyporządkować się Twoim oczekiwaniom. Masz dość dziwny sposób prowadzenia dialogu.
Będę chciała zabrać głos w tej sprawie, to zrobię to z własnej woli, nie zaś wywołana.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-16, 23:58

Oj, nie to nie. Nie wiedziałam, że alergicznie reagujesz na moją osobę. Myślę, że niepotrzebnie, bo mam, przynajmniej tutaj, absolutnie czyste zamiary. Jakoś poradzim sobie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: linczerka » 2014-01-17, 06:14

edzia pisze:Nie wiedziałam, że alergicznie reagujesz na moją osobę.

:shock:
nadinterpretacja
oj edziu, znowu odczytujesz, jak Ci pasuje
edzia pisze:mam, przynajmniej tutaj, absolutnie czyste zamiary

:mrgreen:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: haLayla » 2014-01-17, 18:35

edzia pisze:mam, przynajmniej tutaj, absolutnie czyste zamiary


A w innych wątkach miałaś zamiary mniej czyste?
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: iluka » 2014-01-17, 19:09

:rotfl:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-19, 14:55

:shock:

iluka pisze: :rotfl:
A może by tak coś merytorycznie, iluko?


Podsumowując, na tematy drażliwe należy wypowiadać się:
- normalnie, szczerze, wprost, bez szukania jakichś złotych recept;
- dbać o kulturę wypowiedzi, nie używać dosadnych zwrotów typu "bajki opowiadasz", "to jakiś folklor", "co za brednie", a zamiast tego zwroty typu "mam inne zdanie", "a ja uważam, że", "nie zgodzę się...", starać się odczytywać emocje piszącego (i dodam od siebie - oraz intencje), nie ironizować;
- nie udzielać wypowiedzi, której jedynym celem jest wytknięcie jakiegoś błędu w pisowni;
- nie uciekać od trudnych spraw i skomplikowanych relacji.

Tylko tyle?

Na razie tyle zdołałam wyciągnąć z tego, co powyżej napisano. Jeśli wyciągnęłam coś niezgodnie z intencjami autora, to proszę o poprawienie, ewentualnie sięganie do źródeł. Czy ktoś jeszcze coś do tego doda?

Dalej dyskusja potoczyła się chyba innym torem...

Nadal jednak nie znam odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z czyimś odmiennym zdaniem, jak prowadzić dyskusję, akceptując to odmienne zdanie. Wiadomo, każdy ma jakieś swoje poglądy i raczej nie zamierza ich zmieniać. Czy pozostaje jedynie obrażać kogoś o innym zdaniu, czy wycofać się z dyskusji? A może należałoby dalej ciągnąć dyskusję, nie wypracowując przy tym na siłę wspólnego stanowiska?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: haLayla » 2014-01-19, 18:06

Wybacz, edziu, ale ten temat, który tu założyłaś, wydaje mi się być na siłę. Jest po prostu ckliwy i odnoszę wrażenie, że chcesz nas tutaj jakoś pouczyć, czy dyskretnie zwrócić uwagę na to, jakimi złymi ludźmi jesteśmy, albowiem nie powstrzymaliśmy Cytryn przed odejście, rzucając się jak Rejtan pod jej nogi.

A ustalanie zasad in abstracto nie ma żadnego sensu. Każdy mniej więcej wie jak posługiwać się językiem polskim i posiada jakieś współczucie i empatię dla innych ludzi. Chyba, że nie ma, to wówczas powinien znaleźć jakieś inne miejsce dla samorozwoju, jak np. korepetycje z języka polskiego (w tym pierwszym przypadku) czy kozetka u psychoterapeuty (w tym drugim).

Jeżeli komuś nie pasuje język czy postawa drugiego dyskutanta, to albo mu zwraca na to uwagę, wedle własnego wyboru publicznie lub niepublicznie, albo zaprzestaje z nim dyskusji, o czym go informuje, wskazując powody, lub nie.

Próba tworzenia zasad dyskusji w tak niezobowiązującym miejscu jakim jest forum jest po prostu groteskowe. Za chwilę ustalimy porządek obrad, wybierzemy przewodniczącego obrad, a najlepiej powołajmy jeszcze komisję mandatową, skrutacyjną i etyki forumowej.
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: iluka » 2014-01-19, 18:31

edzia pisze:A może by tak coś merytorycznie, iluko?

Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?
Normanie.
PS
Nie mam takich tematów, toteż trudno mi coś wymyślać na siłę.
Szkoda mi na to czasu. Mam co robić.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-21, 22:28

haLayla pisze:Wybacz, edziu, ale ten temat, który tu założyłaś, wydaje mi się być na siłę. Jest po prostu ckliwy i odnoszę wrażenie, że chcesz nas tutaj jakoś pouczyć, czy dyskretnie zwrócić uwagę na to, jakimi złymi ludźmi jesteśmy, albowiem nie powstrzymaliśmy Cytryn przed odejście, rzucając się jak Rejtan pod jej nogi.
Może i jest na siłę, nie wiem, nie zastanawiałam się nad tym. Miałam zamiar dowiedzieć się, jak rozmawiać na takie tematy (i oczywiście nie chodzi o samo posługiwanie się językiem polskim), jakich błędów unikać, jak nie roztrząsać w nieskończoność odmienności czyjegoś zdania itp. I uwierz albo nie, ale autentycznie chciałam się tego przede wszystkim sama dowiedzieć.

I oczywiście, wydaje mi się, że z tej nauki powinni skorzystać też inni, więc pod tym względem jest coś na rzeczy w "pouczaniu". Ale z tymi złymi ludźmi to jednak za daleko posunięty wniosek.

Natomiast co do odejścia z forum stałych i zasłużonych przecież forumowiczów, to dla mnie jest niepojęte, jak można nie smucić się z tego (a miałam wrażenie, że wręcz cieszyć), jak można w tak płytki sposób spowodować, by poczuli się obrażeni i (słusznie moim zdaniem) unieśli się honorem. Przyznam, że mnie to bardzo boli.

I nie, nie oczekiwałam rzucania się jak Rejtan pod nogi, ale odrobiny taktu. Tego moim zdaniem zabrakło, a to jesteśmy, uważam, winni tym forumowiczom, niezależnie od decyzji, jaką podjęli.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: haLayla » 2014-01-22, 20:22

edzia pisze:Miałam zamiar dowiedzieć się, jak rozmawiać na takie tematy


Problem w tym, że nie da się tego ustalić w oderwaniu od konkretnego tematu, bo każdy temat jest inny.
<3

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-22, 21:38

Zawsze możesz posłużyć się konkretnym przykładem, nie ma problemu.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: haLayla » 2014-01-22, 22:00

Wymyślanie własnych przykładów ma tę cudowną właściwość, że te przykłady są potem nieadekwatne.
<3

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: edzia » 2014-01-22, 22:25

Nie musisz wymyślać własnych przykładów. Możesz posłużyć się chociażby przykładem dyskusji o gender. Albo innym oczywiście.

Lydia
Posty: 88
Rejestracja: 2011-11-06, 19:56
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak rozmawiać na forum na tematy drażliwe?

Postautor: Lydia » 2014-01-23, 17:12

edzia pisze:Natomiast co do odejścia z forum stałych i zasłużonych przecież forumowiczów, to dla mnie jest niepojęte, jak można nie smucić się z tego (a miałam wrażenie, że wręcz cieszyć), jak można w tak płytki sposób spowodować, by poczuli się obrażeni i (słusznie moim zdaniem) unieśli się honorem. Przyznam, że mnie to bardzo boli.

Czym się smucisz? Nie umarli przecież. Nie chcą z nami gadać i tyle.
edzia pisze: jak nie roztrząsać w nieskończoność odmienności czyjegoś zdania

Mam ogromną nadzieję, że znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Pozdrawiam,
mamuśka Lydia :D


Wróć do „Uwagi o forum”