Te "piekielne" style...

czyli jak zaprzyjaźnić się ze swoim komputerem, którego nie można wyrzucić przez okno

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Te "piekielne" style...

Postautor: dushka » 2006-10-24, 19:20

2 tygodnie temu na stydiach podyplomowych dowiedziałam się, ze 25 listopada mam obronę pracy dyplomowej - wcześniej nikt nas o tym nie powiadomił. Nie mamy zadnych seminariów, zadnego promotora. Sprawa wygląda tak: jako projekt mam stworzyć stronę komputerową wraz z opisem. Wszystko ładnie, pięknie; opis - pryszcz, tematyka ma być dowolna, ale... Cała rzecz polega na tym, że w trakcie studiów zostaliśmy zaznajomieni jedynie z HTMLem, a strona MUSI byc zrobiona za pomocą stylów. Nie wiem, czyj to pomysł, bo na ŻADNYCH zajęciach nie było o nich mowy. Temat został kompletnie pominięty.

Stronę w HTMLu mam zrobioną, niestety nie mam zielonego pojecia, w jaki sposób przetworzyć ją na style. Czy ktoś mógłby mnie naprowadzić, od czego zacząć? Chodzi mi o sam początek, bo jeśli bedę wiedziała, JAK zacząć, powinnam sobie poradzic. Co prawda mam linki do 2 różnych samouczków, ale one zakładają już, że człowiek zna poczatki. A ja ich nie znam.
Absolutnie nie proszę o zrobienie za mnie projektu! Ale jeśli nie uzyskam żaZDnej pomocy, nie będę w stanie sama tego zrobić. Nie jestem geniuszem komputerowym - a fakt, że na obronę jest wymagana znajomosć zupełnie pomijanego tematu, pominę milczeniem...


Aktualnie strona wygląda tak: www.ulaaga.republika.pl

Dodam tylko, ze cała rzecz MUSI być zrobiona za pomocą programu Zajaczek...

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Te "piekielne" style...

Postautor: akinomka » 2006-10-24, 19:39

Hmm, a czy te style to przypadkiem nie cechy, które wybierałaś do Twojej strony, typu body, czcionka, pogrubienie itd.? Od razu mówię, że błądzę, bo nie mam o tym zielonego pojęcia (choć stronę w htmlu też tworzyłam). Ale - Halo! - Mihauu, Ty się na pewno znasz i poradzisz, hę? :mrgreen:

Swoją drogą, to nieźle Was wrobili :evil:
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Te "piekielne" style...

Postautor: dushka » 2006-10-24, 20:11

Nie - to np. CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów. Tyle wiem :( A wrobili nas koncertowo - ale to ogólnie bardzo dziwne studia, dzieją się na nich niezbadane i tajemnicze rzeczy, ponieważ ich fundatorem jest UE... A zeby było śmieszniej - do wyboru miałąm: style, program w C++ albo rozbudowaną baze danych. Tyle, że z programowania miałam 12 godzin ćwiczen i z baz danych też. Niemożliwością jest opanować to w tak krótkim czasie. Na takie programowanie trzeba kilku lat, żeby to sensowanie załapać.

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Te "piekielne" style...

Postautor: akinomka » 2006-10-25, 17:59

dushka pisze: Niemożliwością jest opanować to w tak krótkim czasie. Na takie programowanie trzeba kilku lat, żeby to sensowanie załapać.


Wiesz, taki już urok studiów podyplomowych... W 1,5-ra roku chcą wyłozyć materiał, który na studiach magisterskich wałkuje się przez 5 lat. Dlatego jeśli rzeczywiście chce się dokształcić, to raczej trzeba postawić na samodokształcanie w takim wypadku... :roll: :roll:
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
mihauu
Posty: 132
Rejestracja: 2006-03-27, 20:29

Re: Te "piekielne" style...

Postautor: mihauu » 2006-10-25, 20:57

hehehe

Wiem, ale nie powiem, bo mi chleb obierzesz :D

A tak poważniej.

Możesz sprecyzować dokładniej o co chodziło Twojemu prowadzącemu?

Style co to właściwie style. Kaskadowe arkusze stylow(css), jest to 'dodatek' do htmla, odbowiedzialny za formatowanie teksty, colory czcionek, tła etc.

Pytanie:
- layot strony(czyli uklad), może być jeszcze po staremu tak jak w html 4.0 na tabelkach (table, tr, td ), czy ma też być w html 1.0 i wyzszym tak że układ strony(kolumny z tekstem, rozłożenie obrazków) umieszczone na warstwach (div, span) i pozycjonowanych za pomocą styli.
- chcesz przerobić obecną stronę? czy zrobić coś od nowa?

Sprecyzuj problem a postaram się tobie pomóc.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Te "piekielne" style...

Postautor: dushka » 2006-10-25, 21:07

Chce przerobic obceną stronę. Uważam, ze jest dość dobrze jak na pierwszy raz opracowana, a tematyka musi wiązać się z moją aktualną pracą. Natomiast postaw się w sytuacji, w której znasz jedynie HTMLA i musisz to przerobić na style - i ŻADEN wykładowca nie daje ci najmniejszej wskazówki, jak to uczynić :( Jak połączyć CSS'a z HTML'em? Od czego zacząć? Tutoriale tego nie podają, niestety :mad:

[ Dodano: 2006-11-25, 11:36 ]
Oznajmiam, ze poradziłam sobie bez css'a :D A dyplom obroniłam na 5 ;)

Miki
Posty: 1
Rejestracja: 2006-11-29, 23:47

Re: Te "piekielne" style...

Postautor: Miki » 2006-11-29, 23:54

Witaj. style są piękne. Podejrzałem kod Twojej stronki i rzeczywiście, aż się prosi aby ich użyć. Wyślij mi swego e-maila to dostaniesz kurs z komentarzami - poradzisz sobie na pewno. I wcale nie musi być to paskudztwo zwane Pajączkiem... Miki


Wróć do „Rady i porady dotyczące codziennej eksploatacji komputera”