własna strona

czyli jak zaprzyjaźnić się ze swoim komputerem, którego nie można wyrzucić przez okno

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: własna strona

Postautor: dushka » 2008-11-04, 18:22

kasika pisze:ak w prosty sposób stworzyć własną stronę? Można bezpłatnie skorzystać z jakichś szablonów. Na stworzenie własnej strony od a do z nie piszę się gdyż zajęłoby mi to zbyt dużo czasu.


Agadanuta - o zrobienie jednak.

Awatar użytkownika
jozly
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-01, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: własna strona

Postautor: jozly » 2008-11-06, 23:23

I nie chodzi o "kreatory", ale systemy zarządzania treścią - czyli narzędzia ułatwiające dodawanie materiałów, aktualizowanie treści. Przy użyciu CMS tworzymy serwisy typu portalowego, z wieloma modułami.

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: własna strona

Postautor: arte » 2008-11-07, 13:45

każdy pisze coś innego a autorka postu zadała konkretne pytanie:

Jak w prosty sposób stworzyć własną stronę? Można bezpłatnie skorzystać z jakichś szablonów. Na stworzenie własnej strony od a do z nie piszę się gdyż zajęłoby mi to zbyt dużo czasu.

nie pytała a ni o cms ani o hosting

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: własna strona

Postautor: edzia » 2008-11-07, 17:37

Nie zaśmiecajcie tego wątku wzajemnymi przepychankami, udowadnianiem, co kto miał na myśli, posądzaniem o reklamę, itp. jak dzieci. Niechże stanie się ten wątek prostym merytorycznym poradnikiem o tworzeniu stron internetowych.

A ponieważ stronę internetową można zrobić na przeróżne sposoby, to uważam, że zarówno sposób dushki, jak i jozlego jest tu przydatny i cenny. Osobiście chętnie poczytam jeszcze więcej takich porad, uwag, o jakich pisze jozly. Na tych poradach może skorzystać nie tylko autorka wątku, ale i inni forumowicze. Taka jest przecież filozofia tego forum.

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: własna strona

Postautor: kasika » 2009-01-24, 11:04

A co to CMS jak sie douczyć ?

Awatar użytkownika
jozly
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-01, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: własna strona

Postautor: jozly » 2009-01-24, 16:36

CMS to system zarządzania treścią. Najprościej mówiąc - jest to gotowy zbiór skryptów, które instalujemy na swoim koncie internetowym. Te skrypty są odpowiedzialne za funkcjonowanie strony oraz jej wygląd (grafikę). Możemy wybierać wśród wielu wersji graficzych, czyli skórek (themes). Po zainstalowaniu mamy dostęp do panelu administracyjnego, w którym możemy dodawać (lub kasować) treści do swojej strony. W odpowiednie okienko wpisujemy tekst, bardzo podobnie jak w wordzie. Po zatwierdzeniu tekst pojawia się w odpowiednim miejscu strony i w odpowiedniej oprawie graficznej. Nie musimy tworzyć każdej podstrony osobno, nie używamy żadnych programów do budowy strony, wszystko dzieje się automatycznie. Nasze strony przechowywane są najczęściej w bazie danych. Takim CMS-em jest na przykład phpBB, czyli to forum.

Co ważne - system zapewnia rejestrację wielu użytkowników, czyli możemy zaprosić innych nauczycieli lub uczniów do współredagowania strony.

Dla osób początkujących pewną trudność możne sprawiać początkowa instalacja, ale dalsza obsługa strony jest już banalnie prosta. W praktyce szkolnej najczęściej stosuje się nast. CMS-y: Joomla! (dość skomplikowana, ale modna), Drupal (system portalowy), Moodle (platforma do e-learningu), Wordpress (system blogowy). Godne uwagi jest też wiki, czyli możemy zbudować swoją wikipedię. Ja osobiście preferuję Fusion z uwagi na bardzo dobre wsparcie w języku polskim - wersja 7 wygląda całkiem nowocześnie.

Wymienione CMS są bezpłatne i często firmy hostingowe zapewniają oprogramowanie do ich automatycznej instalacji. Tego typu systemów jest oczywiście dużo, dużo więcej, ale nie wszystkie są spolszczone i bezpieczne. Niektóre ważniejsze wymieniam na swojej stronie - patrz podpis.

Mam nadzieję, ze przybliżyłem temat, ale proszę pytać - chętnie odpowiem szerzej.

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: własna strona

Postautor: kasika » 2009-01-24, 17:08

Za tydzień ferie , więc mam zamiar popracować nad tym ....

Awatar użytkownika
jozly
Posty: 38
Rejestracja: 2008-06-01, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: własna strona

Postautor: jozly » 2009-01-24, 17:54

kasika pisze:Za tydzień ferie , więc mam zamiar popracować nad tym ....

powodzenia!, a ferii Ci zazdroszczę, bo u nas już tydzień minął.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: własna strona

Postautor: edzia » 2009-01-24, 21:09

jozly pisze:Dla osób początkujących pewną trudność możne sprawiać początkowa instalacja, ale dalsza obsługa strony jest już banalnie prosta. W praktyce szkolnej najczęściej stosuje się nast. CMS-y: Joomla! (dość skomplikowana, ale modna)


Nr 3/2008 Biblioteczki "Komputer Świat" jest cały poświęcony tworzeniu stron www za pomocą "Joomla!". Wszystko jest opisane w bardzo przystępny sposób, krok po kroku. Sama zamierzam się za to zabrać, jak znajdę trochę wolnego czasu. Książeczka jest z płytą CD z wszystkimi niezbędnymi programami do wykonania własnej strony.

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: własna strona

Postautor: kasika » 2009-01-25, 10:17

Dobry pomysł tylko skąd wziąć stary numer Komputer Świat...
Zobacze na ich stronę.


Byłam, jest możliwość zamówienia ale chyba to nie 3/2008 ??

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: własna strona

Postautor: marakuja » 2009-01-25, 10:39

Biblioteczka KŚ to nie pismo, tylko takie oddzielne książeczki, które można kupić np. w kiosku. Na stronie KŚ niestety "artkuł niedostępny', podejrzewam, że w kioskach pewnie już też nie :(

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: własna strona

Postautor: kasika » 2009-01-25, 10:50

Racja, tego nie ma .Szkoda...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: własna strona

Postautor: edzia » 2009-01-25, 13:53

Faktycznie, już nie ma tej pozycji. :( Może jeszcze gdzieś np. na allegro upolujesz, może jozly coś na to zaradzi?

Ja mogę Ci przesłać mejlem skany spisu treści i paru stron, zobaczysz, czy warto o to zabiegać.

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: własna strona

Postautor: arte » 2009-02-03, 19:22

tak się zastanawiam może na forum zrobić konkretny temat związany z pytaniami odnośnie stron internetowych, ja zauważam u nauczycieli z pracy że boją się pytać bo ktos się dowie że czegoś nie wiedzą a to jest oczywiste nie da rady być omnibusem, jak mnie coś z fizyki trapi to pytam się koleżanki jak mały uczeń a co to jak to i dlaczego :)

daro36
Posty: 23
Rejestracja: 2009-02-02, 22:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: własna strona

Postautor: daro36 » 2009-02-07, 21:51

W internecie można znaleźć wiele innych poradników na temat joomli. Mi postawienie pierwszej strony w tym systemie zajęło góra 3 godziny od zera do działającej strony. Oprócz pakietu instalacyjnego joomli potrzebny jest jeszcze program Total Commander. Na hosting polecam na początek www.koon.pl i www.pdg.pl

Jeżeli chcemy prowadzić stronę prywatną jak autorka tematu wystarczy nam dobry system blogowy. Radze przenieść się jak najszybciej na www.blogspot.com bo tamta strona jest tragiczna, wygląda jakby była zrobiona z 10 lat temu, do tego reklama zasłaniająca treść i zero pewności czy strona nie zniknie jutro z sieci


Wróć do „Rady i porady dotyczące codziennej eksploatacji komputera”